Jump to content

Μόνιμη αμμωνία;;;;


Recommended Posts

Φιλε @liakos7 θα σου προτεινα πρωτα να βγαλεις μια ακρη με το ενυδρειο και τα ψαρια που εχεις τωρα και μετα να αρχισεις να σκεφτεσαι για μεγαλυτερα ενυδρεια, αφρικανες κτλ.

Το λαστιχο μην το φοβασαι. Και να τραβηξεις λιγη αμμο δεν εγινε τιποτα...

Κατα πασα πιθανοτητα το μπολιασμα που εκανες δεν επιασε ειτε απο λαθος χειρισμο, ειτε δεν ηταν αρκετο σε ποσοτητα, ειτε ειτε ειτε.... Υπαρχουν αρκετοι λογοι να μην πιασει το μπολιασμα και συμβαινει καποιες φορες.

Καλο θα ηταν να ξαναμπολιασεις με μια καλη ποσοτητα βιολογικου υλικου (100-150gr θεωρω πως ειναι αρκετα) απο ενυδρειο που να τρεχει για καιρο με ισχυρη βιολογια και χωρις ασθενειες.

Ακομα συμπληρωσε κι αλλο βιολογικο υλικο στο φιλτρο σου οσο χωραει. Μονο καλο θα κανει αφου θα δωσει χωρο για να μεγαλωσει η αποικια των βακτηριων.

Επισης θα σου ξαναπροτεινω να χρησιμοποιησεις βακτηρια για την εκκινηση του συστηματος, συμφωνα ομως με τις οδηγιες και οχι "για καμια βδομαδα". Ενα πολυ καλοσκευασμα ειναι το special blend της microbe lift. 

Θες να περιγραψεις τη διαδικασια που ακολουθεις στις αλλαγες νερου;

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα!!!ρουφάω με αλφαδολαστιχο νερό κ γεμίζω 3-4 10λιτρα που έχω.δεν κάνω ανατάραξη κ "φασαρία"στο ενυδρείο καθόλου.μετα ξανά γεμίζω τα μπουκάλια νερό,κοιτάω να μην είναι παγωμένο αλλά όσο πιο κοντά γίνεται με του ενυδρείου,ρίχνω αντιχλωριο,το αφήνω κάποια λεπτά(15-20')κ μετά με την ίδια διαδικασία ξανά βάζω το νερό μέσα.στις αρχές δεν ήξερα κ το ρίχναμε από πάνω λίγο λίγο κ ίσως τα στρεσαρα κάποια φορά αλλά τώρα όχι με το αλφαδολαστιχο.

Link to comment
Share on other sites

πριν 49 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μάλιστα!!!ρουφάω με αλφαδολαστιχο νερό κ γεμίζω 3-4 10λιτρα που έχω.δεν κάνω ανατάραξη κ "φασαρία"στο ενυδρείο καθόλου.μετα ξανά γεμίζω τα μπουκάλια νερό,κοιτάω να μην είναι παγωμένο αλλά όσο πιο κοντά γίνεται με του ενυδρείου,ρίχνω αντιχλωριο,το αφήνω κάποια λεπτά(15-20')κ μετά με την ίδια διαδικασία ξανά βάζω το νερό μέσα.στις αρχές δεν ήξερα κ το ρίχναμε από πάνω λίγο λίγο κ ίσως τα στρεσαρα κάποια φορά αλλά τώρα όχι με το αλφαδολαστιχο.

Και λίγο λίγο απο πάνω δεν νομίζω ότι είναι τόσο ευαίσθητα να στρασαριστούν, αλλά η σωστή διαδικασία είναι σταθερά λίγο λίγο με χαμηλή ροή για να μην αλλάζουν και οι παράμετροι κτλ...Αυτό με τα μπουκάλια δεν κατάλαβα..Βάλε το νερό σε ένα καθαρό κουβά (και δέσμευσέ τον μόνο για τις αλλαγές νερού και κατά προτίμηση μόνο για να προσθέτεις νερό...μην τον χρησιμοποιείς για τίποτα άλλο) ρίξε το αντιχλώριο, καλό θα ήταν αν δεν έχεις δεύτερο θερμοστάτη βάλε και λίγο ζεστό νερό ώστε να έχεις περίπου την θερμοκρασία του ενυδρείου..μιας και 10 λίτρα σε μικρό ενυδρείο θα κατεβάσει την θερμοκρασία. Επίσης ανακάτεψέ το λίγο αν δεν έχεις φιλτράκι για να κυκλοφορήσει καλύτερα το αντιχλώριο. Γενικότερα προσπάθησε να σκεφτείς ότι η αλλαγή νερού να είναι σαν να είναι νερό του ενυδρείου (ίδιες παράμετροι, θερμοκρασίες κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Αυτό κάνω...δεν κανω κάτι διαφορετικό....πάντως τα ψάρια είναι μια Χαρά...χαρούμενα κ ενεργητικά φουλ.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μιαχαζε ερώτηση,τώρα που στο σκέφτομαι είμαι κοντά στο μηνα που τρέχει το ενυδρείο...μήπως απλά δεν έχει γίνει ο κύκλος;;;μήπως είναι λογικό κ πέσειαπομονο του;;;;εννοείτε εγώ αύριο μεθαύριο ξανά κάνω αλλαγή νερού κτλ κ βλέπω και τις πρώτες"πράσινιλες"από τότε που Βάλα τις ανουμπιες στα τζάμια και κάτι ψιλό καφέ στα φύλλα της.αλγη;;;η βλακείες λέω;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ρε παιδιά μιαχαζε ερώτηση,τώρα που στο σκέφτομαι είμαι κοντά στο μηνα που τρέχει το ενυδρείο...μήπως απλά δεν έχει γίνει ο κύκλος;;;μήπως είναι λογικό κ πέσειαπομονο του;;;;εννοείτε εγώ αύριο μεθαύριο ξανά κάνω αλλαγή νερού κτλ κ βλέπω και τις πρώτες"πράσινιλες"από τότε που Βάλα τις ανουμπιες στα τζάμια και κάτι ψιλό καφέ στα φύλλα της.αλγη;;;η βλακείες λέω;;;

Εννοείτε πως για να ολοκληρωθεί ο κύκλος χρειάζεται περίπου 30-40 ημέρες, αλλά πολύ σημαντικό ρόλο παίζει και η θερμοκρασία.

Το πρόβλημα στη περίπτωσή σου είναι ότι υπάρχουν τα ζωντανά. Επομένως συνεχίζεις τις αλλαγές και ταΐζεις ελάχιστα.

Οι άλγες δεν έχουν να κάνουν, με το αν ένα ενυδρείο είναι στρωμένο ή όχι. :)

Link to comment
Share on other sites

Τις άλγες τις αφήνω;τις καθαρίζω;κάνουν κακό;;;στο παίζει;;κάτι καφετιλες που χουν κάνα δυο φιλαράκια;μήπως θέλει κάνα υγρό λίπασμα;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Τις άλγες τις αφήνω;τις καθαρίζω;κάνουν κακό;;;στο παίζει;;κάτι καφετιλες που χουν κάνα δυο φιλαράκια;μήπως θέλει κάνα υγρό λίπασμα;

Οι άλγες δεν κάνουν κακό, αλλά δεν είναι επιθυμητές στα ενυδρεία μας. Κυρίως για οπτικούς λόγους.

Οχι λιπάσματα ακόμη. Δεν χρειάζεται να επιβαρύνεις περισσότερο το νερό.

Εξάλλου το φρέσκο νερό από τις αλλαγές, δίνει στα φυτά το "παραπάνω".:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...