Jump to content

Το χελωνάκι μου δεν τρώει


Recommended Posts

Γεια σας, έχω ένα χελωνακι εδώ και 6 μήνες σχεδόν, όμως τώρα έχει σταματήσει να τρώει. Του έχω βάλει και λάμπα UVB αλλά και θερμαντική. Έχει να φάει σχεδόν 1.5 βδομάδα. Τι μπορεί να φταίει; :waaa:

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Θεοδόσης έγραψε:

Πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο σου??

47cm*36cm*23cm αυτές είναι οι διαστάσεις δεν λέει κάπου τα λίτρα. Μου την έκαναν δώρο 

77488CAD-0DB0-4428-B790-F376EC1BA238.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Θα χρειαστείς ενυδρείο ή αυτό που χρησιμοποιω και εγώ, μια δεξαμενή 90 λίτρων των 10 ευρώ που αγόρασα από το Praktiker. 

Έγινε επεξεργασία - Θεοδόσης
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αυτά που σου είπε ο Θεοδόσης είναι σωστά θέλει μεγαλύτερο χώρο πλέον για να κινηθεί η χελώνα, και καθαρό νερό από αμμωνίες κλπ , φαντάζομαι αλλαζες κάθε μέρα το νερο ετσι?.... ισως η ανορεξια της χελωνας να ειναι η αρχη καποιας αρρωστιας που σχετίζεται με  τις συνθηκες διαβιωσης της. Επίσης  βρηκα ενα κειμενακι ( στα αγγλικά) που μπορει να σε βοηθησει ή τουλαχιστον να σε κατευθυνει καπως.

 

'' There are numerous reasons why a RES may not eat. A recently hatched RES may not eat for several days while they are sustained through their yoke sac. Cold temperatures may discourage RES from eating as their metabolism slows down. Water should be a constant 75-78 degrees F. Illness and infection may suppress appetites and if other symptoms are present, they should be thoroughly investigated. RES can occasionally become tired of the foods they are receiving and may be just looking for a change. A mature female RES may refuse to eat if she is preparing to lay eggs. Finally, stress may discourage a RES from eating; this may especially be true if this is a newly acquired turtle.

Lighting and temperatures should be carefully checked. Try offering treats and live foods to entice eating. Smelly foods or ones that are brightly colored may appear more appetizing. Boiled chicken or pellets soaked in canned tuna water may be useful. If you are feeding your RES in a separate container, they may feel more comfortable in their regular tank. If you are feeding by hand, they may be reluctant to take it. Most hatchling and new RES need time and space to adjust. Once your RES begins to eat, you should attempt to slowly switch it to a more appropriate diet. ''

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος corto maltese έγραψε:

Καλησπέρα, αυτά που σου είπε ο Θεοδόσης είναι σωστά θέλει μεγαλύτερο χώρο πλέον για να κινηθεί η χελώνα, και καθαρό νερό από αμμωνίες κλπ , φαντάζομαι αλλαζες κάθε μέρα το νερο ετσι?.... ισως η ανορεξια της χελωνας να ειναι η αρχη καποιας αρρωστιας που σχετίζεται με  τις συνθηκες διαβιωσης της. Επίσης  βρηκα ενα κειμενακι ( στα αγγλικά) που μπορει να σε βοηθησει ή τουλαχιστον να σε κατευθυνει καπως.

 

'' There are numerous reasons why a RES may not eat. A recently hatched RES may not eat for several days while they are sustained through their yoke sac. Cold temperatures may discourage RES from eating as their metabolism slows down. Water should be a constant 75-78 degrees F. Illness and infection may suppress appetites and if other symptoms are present, they should be thoroughly investigated. RES can occasionally become tired of the foods they are receiving and may be just looking for a change. A mature female RES may refuse to eat if she is preparing to lay eggs. Finally, stress may discourage a RES from eating; this may especially be true if this is a newly acquired turtle.

Lighting and temperatures should be carefully checked. Try offering treats and live foods to entice eating. Smelly foods or ones that are brightly colored may appear more appetizing. Boiled chicken or pellets soaked in canned tuna water may be useful. If you are feeding your RES in a separate container, they may feel more comfortable in their regular tank. If you are feeding by hand, they may be reluctant to take it. Most hatchling and new RES need time and space to adjust. Once your RES begins to eat, you should attempt to slowly switch it to a more appropriate diet. ''

Εγω ζω στα χανια και γενικά οι θερμοκρασίες μέχρι και τον Σεπτέμβρη είναι ανεβασμένες οποτε δεν είχα πάρει κάποια λάμπα. Τις λάμπες τις έχω πάρει σχεδόν 3 μέρες όπως και την καινουρια χελωνιερα την οποία μου την έδωσε το petshop. Το νερό δεν το αλλάζω κάθε μέρα απλά αφαιρώ τις ακαθαρσίες. Προσπαθώ πραγματικά να κάνω ότι χρειάζεται. Θα δω πως θα πάει αυτή την εβδομάδα ελπίζοντας να φάει. 

Link to comment
Share on other sites

Εαν δεις γενικα τους οδηγους διατηρησης χελωνων αλλα και ερπετων θα δεις τι χτειαζεται να κανεις και τι δεν χρειαζεται να κανεις..

Ειναι πολυ καλο το οτι υπαρχη θεληση και με τα παιδια εδω θα μπορεσουν να σε βοηθησουν να κανεις το καλυτερο δυνατο.. ;) για να αποκλεισεις το ενδεχομενο καποιας ασθενειας δοκιμασε να ανεβασεις την θερμοκρασια του νερου αλλα και του αερα μεσα σε αυτο, προσθεσε τις λαμπες στο καταλληλο σημειο για να εχει μερος να λιαζεται και να λαμβανει τις απαραιτητες ουσιες απο το φως και εαν σε λιγες μερες δεν καλυτερεψει θα δουμε για ασθενεις..

Link to comment
Share on other sites

Οχι μη βγαζεις την στερια, ανεβασε την θερμοκρασια νερου στους 28 το πολυ πολυ 29 (24-26 ειναι η νορμαλ θερμοκρασια για RES), το ιδιο κανε και με της ξηρας ανεβασε την στους 33-34 (31-32 ειναι η νορμαλ)  και επισης ολικη  αλλαγη νερου καθε μερα αφου εχεις αυτη την ''χελωνιερα'' γιατι η συσσωρευση αμμωνιας θα στειλει την χελωνα αδιαβαστη (αν ειχες ενυδρειο με φιλτρανση θα τα λεγαμε αλλιως)  , δεν ξερω τι τροφη της δινεις αλλα τα γαριδακια ειναι για μια φορα την εβδομαδα αντε δυο και αυτο για λογους ποικιλιας. Παρε πελετς ή στικς για νεαρες χελωνες οπως ειναι οι tetra reptomin,  sera baby gramm,  omega one (ολες καλες ειναι) και καμια βιταμινη για το κελυφος ( taber aqua caparazon ). Last but not least συμπληρωμα ασβεστιου οπως πχ κομματακια  απο σουπιοκοκκαλο ή nutrafin basix turtle conditioner το γνωστο ασπρο χελωνακι που δυαλυετε στο νερο.

Τσεκαρε τα θεματα της ενοτητας για τις χελωνες, καποια μελη εχουν ανεβασει πολυ αξιολογα αρθρα και οι παρουσιασεις των ενυδρειων τους θα σε βοηθησουν ακομα καλυτερα.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Έχω την άσπρη χελώνα...η αδερφή μου νόμιζε πως πέθανε και έγινε άσπρη...σας ευχαριστωωωω θα σας ενημερώσω εάν αλλάξει κάτι :bigemo_harabe_net-162:

  • Haha 1
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...