Jump to content

Χρυσόψαρο


OlBi

Recommended Posts

Καλησπέρα σας!!! Για αρχή να σας ευχαριστήσω για το καλωσόρισμα! 

Είμαι αρχάρια λοιπόν κ άσχετη μετά τα ψαράκια γι'αυτό κ χρειάζομαι την βοήθεια σας!

Το πρόβλημά μου λοιπόν είναι ο Λάζαρος μου, το χρυσόψαρο μου (αν κ πρέπει να είναι θηλυκό) όπως τον ονόμασα γιατί επέζησε άλλες 2 φορές ελπίζω κ τρίτη!

Το πρόβλημα είναι ότι κάθεται στον πάτο της γυάλας  εδώ κ 2 μέρες, σηκώνεται για  πολύ  λίγο κ  ξανά πιάνει πάτο. Τον εχω σε μια σχετικά μεγάλη γυάλα,  με κάτι βραχάκια, πετρουλες κ κοχύλια. Στην αρχή του έβαζα εμφιαλωμένο νερό και στην πορεία νερό βρύσης. Η τροφή που του δίνω είναι τροφή χρώματος (όπως γράφει) κ είναι καφέ μπιλίτσες. Στον πρώτο μήνα που τον είχα πάρει είχε πάθει το ίδιο αλλά με την διαφορά ότι επέπλεε κ ήταν στα πλάγια! Τότε προσπαθούσα να τον κρατήσω ίσια κ τον "χαϊδευα" όσο μπορούσα. Τώρα τι μπορώ να κάνω για να κρατήσω το φιλαράκι μου, το παρεάκι μου ζωντανό... 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Το βασικό είναι ότι άμεσα πρέπει να τον βάλεις σε ενυδρείο με σωστό φίλτρο και να κάνεις μετρήσεις. Στην γυάλα και χωρίς φίλτρο δεν θα αντέξει πολύ μιας και σίγουρα θα έχεις αμμωνία, κτλ. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς δεν έχω ενυδρείο κ δεν έχω ιδέα από ενυδρεία!! ☹️ 

Υπάρχει περίπτωση αν βράσω νερό κ του το αλλάξω να είναι καλύτερα? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Πω πω!!! Με αγχωσες! Λες κ δίνω εξετάσεις για πανεπιστήμιο...

Έχει πάρα πολλά που πρέπει να ξέρεις για όλα! Σ' ευχαριστώ πολύ! 

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Την πρώτη φορά που μας λες είχε swim bladder, δηλαδή ασθένεια νηκτικής κύστης. Το παθαίνουν συχνά τα χρυσόψαρα, γιατί τρώνε φαγητό από την επιφάνεια και μαζί παίρνουν και αέρα. Η λύση είναι αφενός νηστεία 2-3 ημέρες και μετά βρασμένο/ξεφλουδισμένο αρακά. Για να μην το ξαναπάθει, φροντίζεις να το ταΐζεις με φαγητό που βουλιάζει αμέσως. Εναλλακτικά, μουσκεύεις για λίγο το υπάρχον φαγητό και μετά του το ρίχνεις, φροντίζοντας να μην μείνει τίποτα στην επιφάνεια.

 

Τώρα δείχνει να έχει θέμα με την αμμωνία. Θέλει οπωσδήποτε φίλτρο, στο οποίο να βάλεις μπόλι από συγχομπίστα, ώστε να είναι στρωμένο άμεσα και βέβαια μεγαλύτερο ενυδρείο. Υπολόγισε ότι κάθε χρυσόψαρο θέλει 30 λίτρα νερό, και αυτό αν είναι fancy (κοινώς στρουμπουλά με μεγάλα διπλά πτερύγια), αλλιώς αν είναι common/comet/subukin/koi (ήτοι μακρόστενα), θέλουν μεγάλο μήκος ενυδρείου, πάνω από 1,20 μέτρα, και αυτό ώσπου να μεγαλώσουν και να πάνε σε λίμνη.

 

Το βραστό/εμφιαλωμένο νερό απλά ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ. Νερό βρύσης, αντιχλώριο και είσαι μια χαρά.

 

Μην σε αγχώνουν αυτά που διάβασες, είναι πολύ απλά αν τα εφαρμόσεις, εμείς είμαστε εδώ να σε βοηθήσουμε. Μετά μπαίνεις σε ρουτίνα και είναι όλα μια χαρά.

 

Βάλε φωτογραφίες του ενυδρείου και του Λάζαρου, μήπως πρέπει να σου επισημάνουμε τίποτε άλλο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!! 

Ο μικρούλης μου είναι καλύτερα. Έχει ζωηρέψει!  Τον άφησα 2 μέρες χωρίς φαγάκι, τον τάισα σήμερα λίγο μουλιάζοντας την τροφή του σε νερό της γυάλας και ήδη του έχω βάλει αντιχλώριο.

Δυστυχώς τον έχω σε γυάλα 2 χρόνια τωρα, η οποία παίρνει γύρω  στα 12 λίτρα νερό... Σε γενικές γραμμές είναι υπερκινητικός... Έχω ψάξει και ενημερώθηκα κάποια πράγματα  για ενυδρείο... Ελπίζω να καταφέρω να έχω ένα καινούριο σπιτάκι για τον Λάζαρο στο μέλλον!!!

Σας επισυνάπτω φώτο. την γυάλα κ τον Λάζαρο ελπίζω να φαίνεται καλά ο μικρός γιατί δεν έχει σταματημό!!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!!!! 

 

 

 

IMG_20181108_200054.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ένα πλαστικό κουτί αποθήκευσης (25-30 λίτρα) θα μπορούσε να είναι το προσωρινό του σπίτι, μέχρι να καταφέρεις να του δώσεις στο μέλλον,

ένα σωστότερο σπιτικό. Η γυάλα είναι εντελώς ακατάλληλη.

Επίσης αν μπορείς αφαίρεσε τα πλαστικά που έχει μέσα, δεν προσφέρουν τίποτα απολύτως.:)

 

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Όπως είπε και ο SOTIRIS, για τώρα ενα πλαστικό δοχείο 25-30 λίτρα και ενα φίλτρο με μπολι από στρωμένο ενυδρείο όσο μπορείς πιο γρήγορα. Εύχομαι να πάνε όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος OlBi έγραψε:

 

Καλησπέρα !!! 

Ο μικρούλης μου είναι καλύτερα. Έχει ζωηρέψει!  Τον άφησα 2 μέρες χωρίς φαγάκι, τον τάισα σήμερα λίγο μουλιάζοντας την τροφή του σε νερό της γυάλας και ήδη του έχω βάλει αντιχλώριο.

Δυστυχώς τον έχω σε γυάλα 2 χρόνια τωρα, η οποία παίρνει γύρω  στα 12 λίτρα νερό... Σε γενικές γραμμές είναι υπερκινητικός... Έχω ψάξει και ενημερώθηκα κάποια πράγματα  για ενυδρείο... Ελπίζω να καταφέρω να έχω ένα καινούριο σπιτάκι για τον Λάζαρο στο μέλλον!!!

Σας επισυνάπτω φώτο. την γυάλα κ τον Λάζαρο ελπίζω να φαίνεται καλά ο μικρός γιατί δεν έχει σταματημό!!!

Σας ευχαριστώ πάρα πολύ για την βοήθεια!!!! imageproxy.php?img=&key=a2a33d28adf845dd

 

 

 

IMG_20181108_200054.jpg

Αγαπη μου ,γλυκια, το ψαρι σου περναει  βασανιστήρια καθεμερινα.Αναρωτιέμαι, πως ειναι ζωντανο ακομα.

Μπορω να σου στειλω μπολι+ καποια φυτα, που αντεχουν με τα χρυσοψαρα.

Μεχρι να αποφασισεις, κανε αλλαγες νερου καθε δυο μερες 30%.

P.S. Στα καταστηματα που πουλανε πλαστικα, μπορεις να βρεις διαφανο κουτι αποθηκευσης με 5-6 € (20λ), ειναι προτιμοτερο να εχεις το ψαρι εκει, παρα στ στρογγυλη γυαλα.

Αν θελεις βοηθεια , γραψε προσωπικο μηνυμα(π.μ.). Σχεδων διπλανα σπιτια ειμαστε :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ω!!! Αλήθεια??? Νatateo, σ'ευχαριστώ πολύ! Θα το ψάξω.... Αν χρειαστώ κάτι εννοείται πως θα σου στείλω π.μ. 

Σ'ευχαριστώ κ πάλι!!!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...