Jump to content

Συμβατότητα λιμνών


Recommended Posts

Ήθελα να ρωτήσω τι συνέπειες θα ειχε αν εβαζα ψαρια απο διαφορες λιμνες τις αφρικής? Πέρα από το οπτικό κομματι στους εμπειρους, τα ψαρια αν και εχουν γεννηθει σε ιχθυοτροφεια υπαρχει περιπτωση να "νιωσουν περιεργα"? Αν προσεξω παραμετρους μεγεθη κτλ θα τσακωθουν λογ διοσυγκρασιας?λογω διαφορετικων λιμνων?

 

Εχετε βαλει ποτε?εχετε δει διαφορες? Στα πρωτα μου βηματα ειχα βαλει χωρις να ξερω juwel ψαρι με malawi αλλα δεν ειχα παρατηρησει τιποτα (οχι οτι θα καταλαβαινα κιολας). Για αυτο ρωταω. Για πειτε μου οι αφρικανοι να μαθαινω

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

Η μεγάλη διαφορά είναι οι διατροφικές συνήθειες και όχι τόσο το Ph κτλ. 

Ποιά ψάρια (είδη) έχεις στο μυαλό σου? 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον είχα μόνο ενυδρεία από ψάρια της Τανγκανίκα δεν νομίζω πως θα μπορούσα να σου απαντήσω στα απτά ερωτήματα, πχ για την ιδιοσυγκρασία, οπότε θα απαντήσω στοχαστικά από οικολογικής άποψης.

 

Εφόσον τα ψάρια αυτά ζουν σε διαφορετικές λίμνες, ήτοι δεν συναντώνται ούτε πρόκειται να συναντηθούν ποτέ, για ποιο λόγο να τα βάλεις (εσύ και κάθε εσύ, το ίδιο κάνω και ως αυτοκριτική :P ) στο ίδιο οικοσύστημα; Μπορεί οι συνθήκες  που χρειάζονται να είναι παρόμοιες, αλλά δεν παύει κάθε λίμνη να είναι ένα διαφορετικό οικοσύστημα, με τις δικές του τροφικές αλυσίδες. Τα ψάρια σε κάθε λίμνη εξελίχθηκαν για να ζουν με τα ψάρια της λίμνης αυτής (και ούτε καν όλης της λίμνης, γι΄ αυτό έχουμε πολλά υποείδη πχ στα Tropheus). Θεωρητικά παρ' όλα αυτά, εφόσον οι τροφικές συνθήκες και ο χώρος το επιτρέπουν, προφανώς και είναι εφικτό να τα βάλεις μαζί, δεν θα πάθουν τίποτα σαν ψάρια ούτε θα πουν "αυτός είναι τανγκανικανός, δεν τον γουστάρω" και δεν θα τρώει από αντίδραση. :P 

 

Το θέμα νομίζω είναι τι θέλουμε εμείς σαν χομπίστες να πετύχουμε, καθώς και τι αναζητάμε από την ενασχόληση. Νομίζω ένα καλό ιδεώδες όλων θα ήταν να προσπαθούμε να αναπαραστήσουμε (recreate) τη φύση, γιατί αυτό είναι τελικά που μας αρέσει και μας εξιτάρει, όχι αν το μπλε ψάρι είναι όμορφο μαζί με το κόκκινο γιατί κάνει αντίθεση και ποιος νοιάστηκε που το ένα ζει στον Αμαζόνιο και το άλλο στα ποτάμια της Αφρικής. 

 

ΥΓ. Προφανώς και ο καθένας κάνει ό,τι θέλει και ασχολείται με κάτι για τους δικούς του λόγους για να μην παρεξηγηθώ, απλά θέλω να τονίσω πως τέτοιες διαφορές (ψάρια που ζουν σε παρόμοιο ενδιαίτημα αλλά σε άλλο οικοσύστημα) κυρίως έχουν να κάνουν με το ηθικό κομμάτι της υπόθεσης και τόσο με άλλες παραμέτρους (αν εξαιρέσουμε εννοείται τον υβριδισμό, που και αυτός έγκειται στο ηθικό κομμάτι κατά τη γνώμη μου).

 

:) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και εχω μονο ενα σχετικα μεγαλο ενυδρειο ελεγα με αφορμη την παραγγελια που σκεφτονται να κανουν απο εδω τα παιδια να δω αν μπορω οικονομικα να αποκτησω 2 ειδη ψαριων και να τα βαλω στο 450αρι που εχω (1,5-0,5-0,6) με 1 χαρεμι ενηλικα aulonacara sturtgrandi. Τα ψαρια ειναι τα

https://www.ruinemans.com/en-GB/8908/haplochromis-latifasciatus-m.html που με φοβιζουν επιθετικα και τα 

 

https://www.ruinemans.com/en-GB/3419/enantiopus-melanogenys-kilesa-sm.html που απλα με εντυπωσιασαν απλα φβαμαι το τελικο τους μεγεθος

Link to comment
Share on other sites

Ειναι σαν να πουμε να μαζευτουμε να παμε να παιξουμε μπαλα κ μες το γηπαιδο καποιοι να ρθουν κ να παιζουν μπασκετ.Δε θα μας ενοχλουν γιατι θα εχουμε την μπαλα μας κ τις εστιες μας και αυτοι την μπαλα τους κ τα καλαθια τους.Αλλα θα μας αρεσε;Αυτους θα τους αρεσε;Ειλικρινα το πιστευω με τοσες αφρικανες που χουν περασει τοσα χρονια απ τα χερια μου,και ειναι εκατονταδες,και απ τις τρεις λιμνες οτι μεσα σε καθε λιμνη υπαρχει ενας πως να το πω,κωδικας επικοινωνιας,κωδικας συμβατοτητας;Της ταγκανιικα ειναι πιο αργα,πιο περιοριστηκα στο χωρο τους.Τα μαλαουι ειναι πιο γρηγορα,πιο κινητικα.Τα βικτωρια μοιαζουν πιο πολυ προς μαλαουι.Πιστευω οτι τα μεν θα ενοχλουν τα δε.Τωρα θα μου πειτε κ τα tropheus ταγκανιικα ειναι κ σταματημο δεν εχουν.Αλλα για αυτο κ οι πιο πολλοι με τροφεους τα χουν μονα τους.Ειλικρινα πιστευω οτι οτι αλλο ψαρι μπει μαζι τους θα υποφερει.Ας μας πει κ ο adlib τη γνωμη του που το χει επιχειρισει.Κ γω εχω φιλοξενισει ψαρια στο παρελθον απο διαφορετικες λιμνες αλλα τωρα δε θα το ξανακανα.Κ γω βλεπω την λιστα του ruinemans κ μου τρεχουν τα σαλια αλλα...

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος johnbaggios έγραψε:

.Κ γω βλεπω την λιστα του ruinemans κ μου τρεχουν τα σαλια αλλα...

Αν εσενα σου τρεχουν τα σαλια με 2 τονους ενυδρεια και ενα κτηνος ξεστημενο φαντασου εμενα πουεχω ενα ενυδρειακι και δεν ξερω τι να κανω.. περα απο την πλακα αφου ο @adlib εχει την εμπειρια και εχει χρονο ας μας πει γιατι περα απο ολα αν βγουν φθηνα τα μεταφορικα και που ξερεις και καμια ομαδικη εκπτωση οσο να ναι ειναι πειρασμος. @johnbaggios μαλαουι με βικτορια εχω δει και παλευοταν σχετικα μαλαουι τανγκανικα και βικτορια δεν εχω δει και ειλικρινα δεν ξερω τι γινεται. Αν και ολα αυτα εκτροφης δεν ειναι ρε παιδια? Καταλαβαινουν λετε? Δεν ειναι σαν να εχουν μεγαλωσει ολα σε ενα ιδιο (δεξαμενες) περιβαλλον χωρις να τα προσδιοριζει ανα περιοχη? Απο οσα εχω δει σε εκτροφεια και ιχθυοτροφεια ολα σε τετραγωνισμενες ή κυκλικες δεξαμενες ειναι που ενταξει δεν το λες και το πιο ευχάριστο περιβαλλον. Βεβαια και παλι εικασιες κανω, δεν εχω ιδεα για αυτο ρωταω και σας λςω απλα τις σκεψεις μου που φυσικα ουτε κατα διανοια δεν μπορω να τις τεκμηριωσω.

Link to comment
Share on other sites

Βρε ουτε κ μεις μπορουμε να τις τεκμηριωσουμε.Καντο φιλος αφου σ αρεσει κ αν δεις οτι κατι δεν παει καλα κρατας το ειδος που σ αρεσει πιοτερο  κ δινεις τα υπολοιπα.Ο Σταθης αν θυμαμαι καλα φιλοξενει tropheus duboisi με καποιο αλλο ειδος ταγκανιικα κ μπορει να μας πει πως ειναι να συγκατοικεις με τροφεους κ γενικοτερα τη γνωμη του.

Link to comment
Share on other sites

Θα περιμένω μέχρι την τετάρτη το απογευματάκι λίγο πριν ο @Χρήστος κλείσει την αγγελία να δω τι θα μου πουν και οι άλλοι αν και από ότι κατάλαβα όλοι περίπου στο ίδιο κολλάμε. Στην χειρότερη όλο και κάποιο ενυδρείο θα έχεις @johnbaggios περίσσευμα..σωστά???? Ο @DeLk μου έχει κολλήσει με τα betta δεν φτιάχνει και αυτός κανένα μεγαλύτερο..

Link to comment
Share on other sites

Σωστα!Χαχαχα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...