Jump to content

Εντελώς ασχετος με το θαλασσινο!


Recommended Posts

Καλησπέρα.προσπαθω και εγω να μπω στο club των θαλασσινών,οι απορίες μου παρα πολλες. Αλλα ανοιγω δικο μου θεμα για να με βοηθήσετε βημα βημα αν ειναι δυνατόν. Εχω ενα juwer rio 400.θα ηθελα να μαθω αν καταρχήν κανει ο φωτισμος του για reef ενυδρειο. Προτίθεμαι να παρω τα περισσότερα πράγματα απο αγγελιες η να τα φτιαξω μονος μου. Δηλαδή το ενυδρειο θα φτιαχτει σε βαθος χρονου. Δεν ειναι κατι που βιαζομαι. Το budgets μιυ ειναι το πιλυ 1000 ευρω χωρις τα ζωντανά και τις πετρες..

 

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος koliastras21 έγραψε:

 

Καλησπέρα.προσπαθω και εγω να μπω στο club των θαλασσινών,οι απορίες μου παρα πολλες. Αλλα ανοιγω δικο μου θεμα για να με βοηθήσετε βημα βημα αν ειναι δυνατόν. Εχω ενα juwer rio 400.θα ηθελα να μαθω αν καταρχήν κανει ο φωτισμος του για reef ενυδρειο. Προτίθεμαι να παρω τα περισσότερα πράγματα απο αγγελιες η να τα φτιαξω μονος μου. Δηλαδή το ενυδρειο θα φτιαχτει σε βαθος χρονου. Δεν ειναι κατι που βιαζομαι. Το budgets μιυ ειναι το πιλυ 1000 ευρω χωρις τα ζωντανά και τις πετρες..

 

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

 

 

καλησπέρα φίλε @koliastras21  Και καλώς ήρθες στο club!!!  σου εύχομαι καλή αρχή στον κόσμο αυτο!!

παρ όλο που που δεν είμαι ο ιδανικότερος  ώστε να σου δώσω τις απαντήσεις που ακριβώς αναζητάς θα κάνω ότι μπορώ απ την πλευρά μου και από κει και πέρα οι ποιο έμπειροι θα σου πουν αυτά που ακριβώς χρειάζεσαι...

αρχικώς θα ήθελες να μου μας τι φωτισμό έχει το ενυδρείο που έχεις αλλά και περισσότερες λεπτομέρειες για το ενυδρείο? (τι λάμπες? τι είδος φωτισμού? πόσα watt?)

Έχει sump το ενυδρείο? Sump είναι ουσιαστικά μια δεύτερη δεξαμενή στο ντουλάπι του ενυδρείο σου στην οποία τοποθετείς το σύστημα φιλτρανσης του ενυδρείο σου (skimmer,  ανθρακα-αντιφωσφορο, αντλια επιστροφής κ.α.) και σε βοηθάει στις ρουτίνες του ενυδρειου σου.

Όσων αφορά τώρα τον φωτισμό...

H επιλογή του φωτισμού άλλα και του συνολικού εξοπλισμού εξαρτάται αρχικώς από το τι ενυδρείο θέλεις να στήσεις και με τι προοπτικές (Fish only / reef) 

Στην περίπτωση του reef η ανάγκες του φωτισμού άλλα και άλλου απαραίτητου εξοπλισμού όπως το skimmer είναι αρκετά υψηλότερες από μια fish only επιλογή άλλα καθορίζεται επίσης και από το τι reef θέλεις να φτιάξεις (τι κοράλλια δηλαδή θέλεις να βάλεις καθώς αρκετά κοράλλια (πχ: τα SPS) έχουν πολύ υψηλότερες απαιτήσεις φωτισμού από κάποια αλλά (πχ: SOFTIES) 

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το παρακάτω  πολύ χρήσιμο άρθρο το οποίο θα σε βοηθήσει να πάρεις μια ιδέα για το τι θα χρειαστείς για το στήσιμο σου αλλά και ένα ενδεικτικό κόστος. 

Καθώς δεν βιάζεσαι και το budget σου είναι συγκεκριμένο θα σου πρότεινα αν θα σε ενδιέφερε να κοιτάς πυκνά συχνά τις αγγελίες στο forum  απ τις οποίες μπορείς μεταχειρισμένο καλό εξοπλισμό.

Αν ρώταγες την γνώμη μου θα σου πρότεινα αν είναι να επενδύσεις σε κάτι στο ενυδρείο σου φρόντισε να είναι σε ενα καλο αξιόπιστο και δοκιμασμένο skimmer (τουλάχιστων 2 φορες αποδοτικά ικανότερο απο τον όγκο του ενύδρειου σου) και σε ένα κάλο φωτιστικό εφόσον θέλεις να στήσεις reef.

 

Ελπίζω να σε βοηθησα οσο μπορουσα! :)

 

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα φίλε [mention=64494]koliastras21[/mention]  Και καλώς ήρθες στο club!!!  σου εύχομαι καλή αρχή στον κόσμο αυτο!!
παρ όλο που που δεν είμαι ο ιδανικότερος  ώστε να σου δώσω τις απαντήσεις που ακριβώς αναζητάς θα κάνω ότι μπορώ απ την πλευρά μου και από κει και πέρα οι ποιο έμπειροι θα σου πουν αυτά που ακριβώς χρειάζεσαι...
αρχικώς θα ήθελες να μου μας τι φωτισμό έχει το ενυδρείο που έχεις αλλά και περισσότερες λεπτομέρειες για το ενυδρείο? (τι λάμπες? τι είδος φωτισμού? πόσα watt?)
Έχει sump το ενυδρείο? Sump είναι ουσιαστικά μια δεύτερη δεξαμενή στο ντουλάπι του ενυδρείο σου στην οποία τοποθετείς το σύστημα φιλτρανσης του ενυδρείο σου (skimmer,  ανθρακα-αντιφωσφορο, αντλια επιστροφής κ.α.) και σε βοηθάει στις ρουτίνες του ενυδρειου σου.
Όσων αφορά τώρα τον φωτισμό...
H επιλογή του φωτισμού άλλα και του συνολικού εξοπλισμού εξαρτάται αρχικώς από το τι ενυδρείο θέλεις να στήσεις και με τι προοπτικές (Fish only / reef) 
Στην περίπτωση του reef η ανάγκες του φωτισμού άλλα και άλλου απαραίτητου εξοπλισμού όπως το skimmer είναι αρκετά υψηλότερες από μια fish only επιλογή άλλα καθορίζεται επίσης και από το τι reef θέλεις να φτιάξεις (τι κοράλλια δηλαδή θέλεις να βάλεις καθώς αρκετά κοράλλια (πχ: τα SPS) έχουν πολύ υψηλότερες απαιτήσεις φωτισμού από κάποια αλλά (πχ: SOFTIES) 
Θα σου πρότεινα να διαβάσεις το παρακάτω  πολύ χρήσιμο άρθρο το οποίο θα σε βοηθήσει να πάρεις μια ιδέα για το τι θα χρειαστείς για το στήσιμο σου αλλά και ένα ενδεικτικό κόστος. 
Καθώς δεν βιάζεσαι και το budget σου είναι συγκεκριμένο θα σου πρότεινα αν θα σε ενδιέφερε να κοιτάς πυκνά συχνά τις αγγελίες στο forum  απ τις οποίες μπορείς μεταχειρισμένο καλό εξοπλισμό.
Αν ρώταγες την γνώμη μου θα σου πρότεινα αν είναι να επενδύσεις σε κάτι στο ενυδρείο σου φρόντισε να είναι σε ενα καλο αξιόπιστο και δοκιμασμένο skimmer (τουλάχιστων 2 φορες αποδοτικά ικανότερο απο τον όγκο του ενύδρειου σου) και σε ένα κάλο φωτιστικό εφόσον θέλεις να στήσεις reef.
 
Ελπίζω να σε βοηθησα οσο μπορουσα! [emoji4]
 
Καλησπερα. Εχω διαβασει αρκετα για το τι χρειάζεται γενικα το θαλασσινο. Καποια τα καταλαβαίνω καποια αλλα οχι τοσο. Λοιπον το ενυδρειο ειναι ενα juwel rio 400 με τις 2 λαμπες τ5 λογικα 1200mm/54w. Εγω θελω να βαλω ψαρια φυσικά αλλα θελω και ευκολα κοράλλια. Το sub θα το φτιαξω μονος μου. Απλα σε καθε βημα μου θελω να ρωταω πρωτα πιο εμπειρους για τα μηχανιματα που θα βαλω.το αρθο το εχω διαβασει. Εγω δεν εχω καταλαβει την συνδεσμολογια γενικα απο την υπερχείλιση μεχρι την αντλία του sub που θα επιστρεφει το νερο.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τις απορίες σου όσον αφορά την συνδεσμολογία. Εδώ είμαστε όλοι... Μην αγχώνεσαι, δεν είναι κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε. 

Οι απορίες σου είναι κυρίως για το σαμπ???

Θα κάνεις τρύπα στο ενυδρείο ή όχι?

Link to comment
Share on other sites

Καλώς όρισες φίλε. 
Οι απορίες σου είναι κυρίως για το σαμπ???
Θα κάνεις τρύπα στο ενυδρείο ή όχι?
Καλησπερα. Λόγω δουλειάς μπορω να στέλνω μετα το μεσημέρι. Καταρχήν απο 2 3 ερωτησεις που εχω κανει για τρυπα μου ειπαν οτι ειναι λιγο δυσκολο επειδή ειναι εργοστασιακό το ενυδρειο βέβαια μου εξηγησαν και τα επικίνδυνα της εξωτερικής υπερχείλισης και προτιμω τρυπα.. Τωρα για τον φωτισμό μαλλον θα παω σε κατι led. Αν έχετε κατι να μου προτείνετε καλώς. Skimer εχω(προσεχώς ) TMC 1500.



Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Το σκέφτηκες καλά για θαλασσινό? Καλό κουράγιο φίλε. Απλώς σκέψου επίσης και ποιος θα το συντηρεί όταν φεύγεις διακοπές, γιατί δεν είναι να χάνεις τα ζωντανά σου, τα οποία είναι και πανάκριβα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι καλο? https://aquaclubdesign.com/led-φωτιστικο-για-τροπικο-θαλασσινο-πληρεσ-φασμα-rgb-juwel-helialux-spectrum-led-1500-60-w.html

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Σημερα ανοιξα το skimmer. Ειναι καλο? Γιατι οπως εχω πει δςν εχω ιδέα.. face6e3402c53e55afcba0c9268e124b.jpg6d4ae46e391981be69bcdf6f20488230.jpge738ea3013f1820462b0434b74a7f64b.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγω προσωπικά δεν το εχω δουλέψει το συγκεκριμένο. Αλλά δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.  Δες και στα άλλα θέματα που έχουν ανοίξει τα παιδιά του φόρουμ τι χρησιμοποιούν στα λίτρα σου. 

 

Εγω στο δικό μου πάντως ειμαι ευχαριστημένος με το Deltec MCE 600, το οποίο αν δεν το εχεις Full stock το ενυδρείο σου, πρέπει να κάνει για τα λίτρα σου. 

 

Για το φωτιστικό δεν φαίνεται και άσχημο αν ειναι για fish only. Αν κατάλαβα καλά κάνει για τροπικό γλυκού νερού, και για απλό θαλασσινό(χωρίς κοράλλια). Μπορεί να κάνω και λάθος όμως. Κάνε μια ερώτηση στο κατάστημα να δεις τι θα σου πουν.  

Διαφορετικά μια ματιά στις αγγελίες όλο και κάτι θα βρείς. Άλλωστε δεν βιάζεσαι κιόλας :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Καλησπερα. Σημερα ανοιξα το skimmer. Ειναι καλο? Γιατι οπως εχω πει δςν εχω ιδέα.. face6e3402c53e55afcba0c9268e124b.jpg6d4ae46e391981be69bcdf6f20488230.jpge738ea3013f1820462b0434b74a7f64b.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ένα παλιό σκιμερ με πολλά βατ και όταν βουλώνει το σωληνάκι του αέρα (συχνά) δύσκολα καθαρίζει από ότι θυμάμαι. 

Link to comment
Share on other sites

Ένα παλιό σκιμερ με πολλά βατ και όταν βουλώνει το σωληνάκι του αέρα (συχνά) δύσκολα καθαρίζει από ότι θυμάμαι. 
Ευχαριστω. Ειναι για εξωτερικη χρηση στο sub η μπορω να το βαλω μεσα?

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Ευχαριστω. Ειναι για εξωτερικη χρηση στο sub η μπορω να το βαλω μεσα?

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Και στο σαμπ και εκτός. 

Link to comment
Share on other sites

Πες μας τις απορίες σου όσον αφορά την συνδεσμολογία. Εδώ είμαστε όλοι... Μην αγχώνεσαι, δεν είναι κάτι.
Λοιπον ευχαριστω καταρχήν. Οι απορειες μου ειναι οι εξής,που πρεπει να κανω τρυπα στο ενυδρειο? Αφου κανω την τρύπα θα κατεβάσω πλαστικο σωλήνα στο sub. Sε ποσα κομμάτια να χωρισω το sub? Σκεφτομαι για 80-100λιτρα.στο πρωτο τμήμα μπαινει το sub? Το σκιμερ σε ποιο τμήμα να το βαλω? Αυτα δεν εχω πολυκαταλαβει τι πραγματα χρειαζομαι και με ποθα σειρα πρεπει να μπουνε.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Λοιπον ευχαριστω καταρχήν. Οι απορειες μου ειναι οι εξής,που πρεπει να κανω τρυπα στο ενυδρειο? Αφου κανω την τρύπα θα κατεβάσω πλαστικο σωλήνα στο sub. Sε ποσα κομμάτια να χωρισω το sub? Σκεφτομαι για 80-100λιτρα.στο πρωτο τμήμα μπαινει το sub? Το σκιμερ σε ποιο τμήμα να το βαλω? Αυτα δεν εχω πολυκαταλαβει τι πραγματα χρειαζομαι και με ποθα σειρα πρεπει να μπουνε.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

 

Μην ευχαριστείς για τίποτα. Για αυτό υπάρχει το φόρουμ για να βοηθάει ο ένας τον άλλον.

1ον. Όσον αφορά τις τρύπες, οι περισσότεροι από εμάς τις έχουμε κάνει στην πλάτη ψηλά. Εγώ προσωπικά έχω κάνει 2 φ32 (πάχος σωλήνα) πίσω αρίστερα με ένα μικρό κενό μεταξύ τους.

2ον. Για μένα κάνε το sub με 3 τμήματα. Στο 1ο να κατεβαίνει το νερό, εγώ εκεί έχω βάλει και το σκίμμερ, στο 2ο το έκανα refugium (δηλαδή έχω βάλει χαέτο άλγη), αλλά και τα υλικά όπως αντιφώσφορο και άνθρακα και στο 3ο την αντλία επιστροφής που γυρίζει το νερό πάνω. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
Μην ευχαριστείς για τίποτα. Για αυτό υπάρχει το φόρουμ για να βοηθάει ο ένας τον άλλον.
1ον. Όσον αφορά τις τρύπες, οι περισσότεροι από εμάς τις έχουμε κάνει στην πλάτη ψηλά. Εγώ προσωπικά έχω κάνει 2 φ32 (πάχος σωλήνα) πίσω αρίστερα με ένα μικρό κενό μεταξύ τους.
2ον. Για μένα κάνε το sub με 3 τμήματα. Στο 1ο να κατεβαίνει το νερό, εγώ εκεί έχω βάλει και το σκίμμερ, στο 2ο το έκανα refugium (δηλαδή έχω βάλει χαέτο άλγη), αλλά και τα υλικά όπως αντιφώσφορο και άνθρακα και στο 3ο την αντλία επιστροφής που γυρίζει το νερό πάνω. 
Καλησπερα. Έχουμε γνώμη γιαυτο το φωτιστικό αν θα με καλύψει? https://aquaclubdesign.com/led-φωτιστικο-για-τροπικο-θαλασσινο-πληρεσ-φασμα-rgb-juwel-helialux-spectrum-led-1500-60-w.html

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε το συγκεκριμένο πιο πολύ για να μεγαλώνεις φυτά το βλέπω δεν νομίζω να σε καλύψει για Κοραλία. Και με τα λεφτά που έχει πιστεύω υπάρχουν καλύτερες επιλογες. Αν και για να καλύψεις το rio 400 σε φωτισμο που είναι μεγαλουτσικο θες πράμα.. Μια οικονομική λύση είναι να αλλάξεις τις t5 του φωτιστικου σου με led τις arcadia που μπαινουν φιχ. 

https://www.aquaristikshop.com/aquaristic/Arcadia-T5-LED-Marine-Blue-Fluorescent-bulb-replacement/158545/

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημερα σε ολους! Επανέρχομαι μετα απο κανα μηνα δουλειας και ειμαι ετοιμος να γεμισω. Κατι λιγες ρυθμίσεις θελω ακομα. Καταρχην ευχαριστώ πολύ τον φίλο Γιάννη@gifil για ολα. Με βοήθησε απο το πρωτο βημα και πιστεύω θα συνεχίσει να το κανει[emoji23]. Τρυπισα τελικά το ενυδρειο ηρθε ο νινταλ και καναμε 2 60αρες τρυπες(φ40) σωλήνες.λιγα λογια για τον εξοπλισμό που πηρα.. Αντλια jebao 6500 νομίζω. Δυο κυκλοφοριτες jebao rw-15, σκιμερ bubble magus curve 7,δυο media reactor της bubble magus 80,αλατι pro reef, απο τεστακια ειμαι ετοιμος πιστευω. Θα τα βγαλω μια φωτογραφία να τα δειτε.αντιστροφη οσμοση και αναπληρωση απο waterwaves. Εχω μερικες απορίες ακομα και θελω τις γνώμες σας. Φώτα πηρα αυτα 3 κομματια https://www.aliexpress.com/store/product/WIFI-Dimmable-165W-LED-Aquarium-Light-Timer-Lighting-Reef-Marine-Coral-Fish-Tank-Full-Spectrum-Seawater/134227_32843949489.html?spm=2114.12010108.1000023.18.3890682fQryqmj. Το σπιτι ειναι ψηλοτάβανο κααι δεν ξερω πως να τα κρεμάσω, μετα δεν ξερω αναλογίες για ανθρακα και αντιφωσφορο.και βακτήρια. Παραθέτω φωτογραφίες να δείτε 897d63b7a3b807cde5b0dffae854042e.jpg3c68a56a6353e32790949b923175d767.jpgd8dd5ecf3d9d8d486c0f40fcc4a4e7a9.jpg0424e45670a0fc920aa805b6306a8acf.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Παρά πολύ ωραία όλα!

Έκανες πραγματικά καλή δουλειά που θα σε ανταμείψει στο μέλλον!!!

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος koliastras21 έγραψε:

. Μήπως μπορεί κάποιος να με βοηθήσει με τις δοσολογιες?

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Ποιες δοξολογίες???

Link to comment
Share on other sites

Ποιες δοξολογίες???
Αντιφωσφορο.και ανθρακα. Αλατι αν γνωριζει καποιος που χρησιμοποιεί το ιδιο και βακτηρια.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 51 λεπτά, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Αντιφωσφορο.και ανθρακα. Αλατι αν γνωριζει καποιος που χρησιμοποιεί το ιδιο και βακτηρια.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

100γρ 400 λίτρα η θεωρία, όλα εξαρτώνται από το φορτίο. 

Για το αλάτι 38 γρ στο λίτρο. 

Link to comment
Share on other sites

100γρ 400 λίτρα η θεωρία, όλα εξαρτώνται από το φορτίο. 
Για το αλάτι 38 γρ στο λίτρο. 
Ευχαριστω. Μήπως ξερεις οι διαστάσεις 80 πλατος 50 βαθος και 37 υψος σε τι λιτρα αντιστοιχούν?

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...