Jump to content

Εντελώς ασχετος με το θαλασσινο!


Recommended Posts

17 minutes ago, dano23 said:

άμα μπορείς ανέβασε μας ένα βίντεο μήπως το δει κάποιο μέλος να μας βοηθήσει περισσότερο... θεωρώ οτι είναι θέμα ρύθμισης... όπως επίσης να το βάλεις ανώτερο 27 πόντους το βύθισμα όπως λέει ο κατασκευαστής.. 

δηλαδη αυτος το εχει στο ιδιο υψος με εμενα

Link to comment
Share on other sites

Παίξε με το ύψος του σκιμερ, την ροή της εξόδου και την ένταση του αέρα στην αρχή μέχρι να στρώσει. 

Φυσικά παίζει ρόλο για αυτό βάλτο να δουλεύει. 

Link to comment
Share on other sites

Παίξε με το ύψος του σκιμερ, την ροή της εξόδου και την ένταση του αέρα στην αρχή μέχρι να στρώσει. 
Φυσικά παίζει ρόλο για αυτό βάλτο να δουλεύει. 
Το υψος στο νερο στο σαμπ πως μπορώ να το ριξω? d8c1a7deb47e2fc1a49b6d14d223631e.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, niknik said:

Παίξε με το ύψος του σκιμερ, την ροή της εξόδου και την ένταση του αέρα στην αρχή μέχρι να στρώσει. 

Φυσικά παίζει ρόλο για αυτό βάλτο να δουλεύει. 

το δικο μου ειναι

Link to comment
Share on other sites

πριν 46 λεπτά, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Το υψος στο νερο στο σαμπ πως μπορώ να το ριξω? d8c1a7deb47e2fc1a49b6d14d223631e.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Περνεις egrate από τον Σπακουρη, κόβεις κομμάτια και τα πιάνεις με ταιραπ και φτιάχνεις ένα τελάρο και ένα καπάκι του. Πριν το έχεις μετρήσει που το θες. Εάν σου έχει βγει ψιλό κόβεις ντάμα κι από το τελάρο από άκρη σε άκρη. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος koliastras21 έγραψε:

το δικο μου ειναι

Βάλτο από νερό και βάλτο ποιο ψηλά, δηλ να έχει λιγότερο νερό μέσα. 

Link to comment
Share on other sites

Βάλτο από νερό και βάλτο ποιο ψηλά, δηλ να έχει λιγότερο νερό μέσα. 
Πιο ψηλα δεν παει. Ειναι το σίδερο. Στο βιντεο δεν δουλεύει σωστα? Πως το ειδες? (Μπορεις σε παρακαλώ να μου πεις ποιες ειναι οι επομενες κινήσεις της αρχης? Εννοώ βακτήρια. Φωτα κτλ.)

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Βάλτο από νερό και βάλτο ποιο ψηλά, δηλ να έχει λιγότερο νερό μέσα. 

 

Νίκο έχει πρόβλημα από ότι βλέπω. 

Δεν μπορεί να βάλει το σκιμμερ πιο ψηλά γιατί δεν έχει χώρο!

Το θέμα είναι τώρα πως να ρίξει την στάθμη και αν κατάλαβα καλά το επόμενο διαμέρισμα δεν είναι η επιστροφή ώστε να την κατεβάσει!

 

Δεν έχω σύνδεση στο κινητό... 

Out !

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Πιο ψηλα δεν παει. Ειναι το σίδερο. Στο βιντεο δεν δουλεύει σωστα? Πως το ειδες? (Μπορεις σε παρακαλώ να μου πεις ποιες ειναι οι επομενες κινήσεις της αρχης? Εννοώ βακτήρια. Φωτα κτλ.)

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Καθόλου χώρος? Ας πούμε 3 πόντους? 

Έχει τρύπα το καπάκι του σκιμερ να αδειάζει με λάστιχο? 

Σκεφτόμουν επειδή θα φτιάξει σιγά σιγά να του έβαζες σωληνα και να περνάει το νερό μέσα από υαλοβαμβακα και μέσα πάλι στο σαμπ. 

Αυτο για λίγο μέχρι να πιάσει μάκα. 

Η προσθήκη του βράχου σίγουρα έχει τρελάνει το σκιμερ. 

Έγινε επεξεργασία - niknik
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

σίγουρα το ότι δεν μπορείς να το βάλεις πιο ψηλά είναι ένα θέμα... επίσης το σκιμμερ θελει τον χρόνο του για να παίξει όπως πρέπει και να σεταριστεί.. δλδ πρέπει να το. αφήσεις αρκετές μέρες να παίζει ώστε φτάσεις στο τελικό ρύθμισμα... εκτός απο αυτά που σου είπα εγώ δεν ξέρω κάτι άλλο για να μην φτάνει τόσο ψηλά και να. ξεχειλίζει... βακτήρια ρίχνεις συνέχεια για να ξεκινήσει ο κύκλος σου και κλείνεις σκιμμερ για 3-4 ώρες... εγώ έτσι κάνω και μετά φουλ οι μηχανές... δες τις οδηγίες για δοσολογία νέου ενυδρείου στο σκεύασμα που έχεις ώστε να ρίχνεις όσο πρέπει... 

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καθόλου χώρος? Ας πούμε 3 πόντους? 
Μονο αμα φτιάξω καινούργιο σαμπ. Αλλα ουτε για αστειο σύντομα. Δεν ξερω τι αλλο[emoji848]

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Καθόλου χώρος? Ας πούμε 3 πόντους? 

Νίκο στους 29 το έχει και ο κατασκευαστής λέει 25-27..άμα έπεφτε 3 πόντους σίγουρα θα ηταν ιδανικό αλλα το βίντεο δείχνει οτι είναι τέρμα πάνω... 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 27 λεπτά, το μέλος koliastras21 έγραψε:

Πιο ψηλα δεν παει. Ειναι το σίδερο. Στο βιντεο δεν δουλεύει σωστα? Πως το ειδες? (Μπορεις σε παρακαλώ να μου πεις ποιες ειναι οι επομενες κινήσεις της αρχης? Εννοώ βακτήρια. Φωτα κτλ.)

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
 

Βακτήρια όπως λένε οι οδηγίες, φώτα θα σου έλεγα τα μπλε μόνο, και από ότι βλέπω άνθρακα και αντιφωσφωρο έχεις άρα ότι είναι να βγει θα βγει για να τελειώνεις. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος dano23 έγραψε:

Νίκο στους 29 το έχει και ο κατασκευαστής λέει 25-27..άμα έπεφτε 3 πόντους σίγουρα θα ηταν ιδανικό αλλα το βίντεο δείχνει οτι είναι τέρμα πάνω... 

Ειναι άστρωτο Γιωργο, θέλει το χρόνο του όπως είπες. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Εχω ενα θεμα. Στον Σωλήνα της επιστροφής μου βγαζει μπουρμπουλιθρες. Ξερει κανεις γιατι? f67449b016add6892e1073f570055710.jpg09398e9c594f92920fadcc17d4754af8.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είναι κοντά η έξοδος του σκιμερ?? 
Τελικα ενα καλωδιο μπλοκαρε το κατέβασμα του νερου στην αντλια και έπεφτε κάπως άτσαλα το νερο και εκανε φουσκάλες

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε όλους. Το ενυδρείο είναι ετοιμο. Τρεχει δυο μερες τωρα. Μεχρι στιγμής ρίχνω βακτήρια καθημερινά όπως προτείνει ο κατασκευαστής και κλεινω και το σκιμμερ 4 ωρες την μερα την ωρα που ρίχνω τα βακτήρια. Ηθελα να ρωτήσω ποτε πρεπει να ξεκινήσω τα τεστ? Υπάρχει κατι αλλο που πρεπει να κανω και εχω παραβλεψει? df38689ced13d0e4fa7e586bb11d77e9.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πηγμένο στον βράχο το βλέπω, αλλά αυτό ειναι και θέμα το τι αρέσει στον καθένα. Σημασία έχει να υπάρχει καλή κυκλοφορία.

 

Τωρα σε αυτή την φάση, περιμένεις να ολοκληρωθεί ο κύκλος του ενυδρείου. Θα πρέπει να φτάσεις σε καμιά 20-30 μέρες η ΝΗ3 και ΝΟ2 να είναι 0. Στο μεσοδιάστημα (στις 10 μερες πχ) μπορείς να ρίξεις και λίγο τροφούλα μέσα για να τσιμπήσει λίγο η ΝΗ3.

Link to comment
Share on other sites

Λίγο πηγμένο στον βράχο το βλέπω, αλλά αυτό ειναι και θέμα το τι αρέσει στον καθένα. Σημασία έχει να υπάρχει καλή κυκλοφορία.
 
Τωρα σε αυτή την φάση, περιμένεις να ολοκληρωθεί ο κύκλος του ενυδρείου. Θα πρέπει να φτάσεις σε καμιά 20-30 μέρες η ΝΗ3 και ΝΟ2 να είναι 0. Στο μεσοδιάστημα (στις 10 μερες πχ) μπορείς να ρίξεις και λίγο τροφούλα μέσα για να τσιμπήσει λίγο η ΝΗ3.
Εχει γύρω στα 45 ζβ. Και 5 στο σαμπ. Θα ανεβασω βιντεακι γιατι δεν φαίνεται οπως πρεπει. Απ το πλαι αν το βγαλω εχει πολύ χώρο. Το σκιμμερ πρεπει να κλείνει καθε μερα η οταν κανει τον κυκλο του το νερο σταματάω να το κλεινω? f2ce2fc7c9769317e8500e2f83b9b450.jpg

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

κάθε φορά που ρίχνεις βακτήρια θα κλείνεις το σκιμμερ για 3-4 ώρες άσχετα αν κάνεις τον κύκλο ή όχι ... 

Έγινε επεξεργασία - dano23
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λογικά διατομική..κλασσική παιδική ασθένεια φρέσκου συστήματος...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

λογικά διατομική..κλασσική παιδική ασθένεια φρέσκου συστήματος...
Ευχαριστώ. Εχει γεμισει και το τζαμι με κατι σαν καφε σκονη.

Στάλθηκε από το COL-L29 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...