Jump to content

Το πρώτο χελωνάκι


Recommended Posts

Με πολύ επιφύλαξη, έχω την εντύπωση ότι είναι Reeves turtle

 
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αν θες να του δημιουργήσεις ψυχολογικά προβλήματα και να του κάνεις τη ζωη μαρτυριο. Εδω καλα καλα 2 RES δεν κανουν στο ιδιο ενυδρειο, αν μου ελεγες με καμια αλλη ( mask turtle, mud ή spotted)  θα σου ελεγα ναι μπορεις αλλα σε ενυδρειο  300 λιτρων το λιγοτερο. Με RES αποκλείεται.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παρεμπιπτόντως το συγκεκριμενο ειδος που προερχεται απο την Κίνα  (αν ειναι reeves) εκτος απο ομορφο και φιλικο, ειναι και πιο ''χαλαρο''  στην καθημερινοτητα απο μια  RES απο οτι ξερω.  

Link to comment
Share on other sites

Είναι Mauremys Sinesis ή Chinese Golden Thread Turtle 

Σε αυτό το βίντεο έχει ότι χρειαστείς για την φροντίδα της χελώνας σου :)

Έγινε επεξεργασία - Θεοδόσης
Link to comment
Share on other sites

Θεοδόση σε ευχαριστώ.

Αυτό είναι το χελωνάκι μας. Chinese Golden Thread Turtle. 

Παρεπιμπτόντως Θεοδόση λένε τον πατέρα μου και τον γιο μου, που του ανήκει το χελωνάκι.

Τι ενυδρείο απαιτείται για να βάλω δύο ίδια χελωνάκια;

Το προτείνετε ή καλύτερα να το αφήσω μόνο του;

Link to comment
Share on other sites

Οι χελώνες δεν χρειάζονται 'φιλους', άσε που καμία φορά μπορεί να μαλωσουν για το φαγητό, αλλά άμα θες να έχεις δύο μπορείς να το κάνεις απλά θυμήσου ότι αυτές οι χελώνες γίνονται σχετικα μεγάλες(ασρενηκες 20cm θηλυκές 30cm) και ζουν 15-20 χρόνια οπότε ειναι πολύ μεγάλη ευθύνη και σίγουρα πολύ ακριβό να τις συντηρήσεις. Για ενυδρείο μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα πάνω από 40 λίτρα (για αρχή) αλλά επειδή τα ενυδρεία στην Ελλάδα είναι τρέλα ακριβά μπορεις αν θες να χρησιμοποιησεις αυτό που χρησιμοποιώ και εγώ, μια δεξαμενή 100+ λίτρων που πήρα από τα Praktiker για 10 ευρώ, δεν είναι πολύ όμορφο αλλά μου κάνει. Για νησακι χρησημοποιω ένα που πήρα από το ebay https://www.ebay.com/itm/aquarium-tank-reptile-turtle-basking-terrace-floating-island-platform-dock-2018/323042868333?hash=item4b36dafc6d:m:mRvCDfKqZ2xQo3iCpX24WIw. Θα χρειαστείς και φίλτρο, έχω έφτιαξα το δικό μου αλλά εσύ μπορείς να χρησιμοποιήσεις ότι θες. Έναν θερμοστάτη να κρατάει την θερμοκρασία 25+. Λάμπες UVB και θέρμανσης. Και τέλος η τροφη, καλό θα ήταν να μην την ταΐζεις γαρίδες gammarus γιατί είναι πολύ λιπαρες, να την ταΐζεις καθημερινά όσο είναι μωρο, μέρα πάρα μέρα όταν γίνει νεαρή και κάθε 3 μέρες όταν ενηλικιοθει, σου προτείνω να την ταΐζεις ReptoMin Pellets και πρασινα όπως μαρουλι. Είμαι σίγουρος οτι εχεις τρομάξει με όλα αυτά και λογικό είναι αλλά πάντα πρώτου αγοράσεις οτιδήποτε ζωντανό ειναι πολυ σημαντικό να ψαξεις για την φροντίδα του για να ξέρεις αν μπορείς να του δόσεις ότι χρειάζεται. Καλή τύχη :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 6/11/2018 at 9:50 ΜΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Ναι, αν θες να του δημιουργήσεις ψυχολογικά προβλήματα και να του κάνεις τη ζωη μαρτυριο. Εδω καλα καλα 2 RES δεν κανουν στο ιδιο ενυδρειο, αν μου ελεγες με καμια αλλη ( mask turtle, mud ή spotted)  θα σου ελεγα ναι μπορεις αλλα σε ενυδρειο  300 λιτρων το λιγοτερο. Με RES αποκλείεται.

 

  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

  • 9 months later...
On 7/11/2018 at 12:21 ΠΜ, το μέλος corto maltese έγραψε:

Παρεμπιπτόντως το συγκεκριμενο ειδος που προερχεται απο την Κίνα  (αν ειναι reeves) εκτος απο ομορφο και φιλικο, ειναι και πιο ''χαλαρο''  στην καθημερινοτητα απο μια  RES απο οτι ξερω.  

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος Anna Maria Stamath έγραψε:

Μπορώ να βάλω μια Res με μια κοκκινομαγουλη στο ίδιο ενυδρείο?

Η res είναι κοκκινομάγουλη (red eared slider).. 

τί χελωνάκι έχεις; 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...