Jump to content

Moss φίλτρο


Recommended Posts

Τελευταία μου έχει κινήσει το ενδιαφέρον η ιδέα να καλύψω εξωτερικά το φίλτρο μου με moss. Το φίλτρο που έχω είναι καπακιού και στο νερό υπάρχει μόνο η αντλία όπως φαίνεται στην εικόνα. Πιστεύετε θα μπορούσα να βάλω μία εύκολη moss κολλημένη κατα μήκος του σωλήνα που φαίνεται ή ακόμα και πιο πάνω λαμβάνοντας υπ'όψιν ότι με συχνά τριμαρίσματα δεν θα μπουκώνει η εισροή?

s-l300.jpg.2d8bfdd22163e83d78e25a26266d0d57.jpg

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να ριζώσει.

Link to comment
Share on other sites

δύσκολα πιάνει και αν πιάσει εύκολα ξεκολλά, μπορείς παρόλο αυτά να δέσεις μαι μεγάλη ποσότητα γύρο απο τον σωλήνα, αλλά αν θες να κάνεις καλή δουλειά πρέπει να κάνεις πατέντα και να δώσεις ένα δεκάρικο σε υλικά. Το αποτέλεσμα όμως θα είναι άψογο.

Link to comment
Share on other sites

Εγω σε αυτο που εχω τωρα,τρεχει 3,5 χρονια αφηνω την bba να μεγαλωνει σε τετοια υλικα και μου αρεσει κιολας,ξερω οι περισσοτεροι δεν θελουν αλγες.Εγω απλα προσεχω να μην πιασει αλλου με την συντηρηση παντα.Αντισυμβατικη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ενημερωτικά τι υλικά χρειάζεται για να γίνει?

Link to comment
Share on other sites

Ένα πλέγμα τριγύρω στο οποίο θα έχεις περάσει την Moss.

Δεν αξίζει , μη το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2018 at 11:33 ΠΜ, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Ενημερωτικά τι υλικά χρειάζεται για να γίνει?

Ένα κύβο κοκοφοίνικα (θα χρειαστείς πολύ λιγότερο όμως) κόστος 2-3 ευρώ.

Ενυδρειακή σιλικόνη κόστος 5-7 ευρώ.

Γάντια μιας χρήσης

 

 

Εκτέλεση:

Μουλιάζεις τον κύβο κοκοφοίνικα για να εκτονωθεί και με΄τα τον στεγνώνεις καλά στον αέρα ή στον φούρνο (μην τον κάψεις).

Σε μια εφημερίδα απλώνεις τον στεγνωμένο κοκοφοίνικα.

Αλείφεις τα μέρη που θες να καταληφθούν με την σιλικόνη και μετά βουτάς το εξάρτημα μέσα στον κοκοφοίνικα και το πατάς με τα χέρια σου αφού φορέσεις γάντια μιας χρήσης.

Το τινάζεις και το αφήνεις να στεγνώσει 48 ώρες και μετά απλά το ξενοπλένεις και δένεις πάνω την σιλικόνη και το τοποθετείς στο ενυδρείο. ακόμη και να μην καλυφτεί πλήρες με την σιλικόνη το αποτέλεσμα φαίνεται άκρος φυσικό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...