Jump to content

Η αγαπη στο χομπυ


Recommended Posts

   Φιλοι μου,θα μοιραστω την αγαπη μου για το χομπυ και την φυση γενικοτερα.Θα μου πειτε πως σου ηρθε?Σκεφτομαι οτι μπορει να μαθουν οι νεοτεροι και να θυμηθουν οι παλιοτεροι.Ειμαι σιγουρα πολυ πισω σε τεχνικα θεματα γτ η τεχνολογια ξεφυγε αλλα,....

   Οταν ξεκινησα εγω πριν 45 χρονια δεν υπηρχε καμια γνωση,μαθηση ηταν μετα το λαθος που εκανες.Τωρα εχουμε μια πολυ ωραια παρεα που βοηθαει στην αποφυγη του λαθους αλλα και να μην χαλαμε χρηματα απο λαθος.Εκτος οτι υπαρχει πολυ γνωση γενικα στο νετ.

  Να το παω στο οικολογικο και στο εγω παλι,οταν ξεκινησα ηταν με λιμνες και τα ζωντανα ηταν αγρια.Για μενα τα χρυσοψαρα ηταν βαρετα(σοορυ ειχα και σε οσους εχουν) αλλα τοτε τα ρυακια ηταν γεματα!Μπορω να σας πω για πολλα ειδη που δεν τα βρισκεις πια στην ελλαδα,αλλα θα πιασω μονο τους τριτωνες προς το παρων,που τους εβρισκες παντου,ακομα και αυτον με τον πορτοκαλι κοιλια.

   Οταν πηγα με τον μικρο μου εκει που ειχε παλια ψαρια δεν υπηρχε ζωη,απλα νερο που κυλουσε,και οταν ρωτησα στο χωριο μου ειπαν δεν ζει τπτ εκει. Απο τα φυτοφαρμακα και τα λιπασματα που μπαινουν μεσα.

  Μπορει να φανει παραξενο το θεμα αλλα ηθελα να το μοιραστω, με αγαπη κωστας

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κατσε...εχει ψωμι το θεμα.Για πες μας λοιπον!Απο ψαρια τοτε τι υπηρχαν στα ενυδρεια,τι φιλοξενουσατε;Απο εξοπλισμο,φιλτρα θερμοστατες κλπ τι ειχατε;

Link to comment
Share on other sites

Έχουν αλλάξει πάρα πολύ τα πράγματα τις τελευταίες δεκαετίες... τόσο στο γνωστικό κομμάτι & στον τεχνολογικό εξοπλισμό που έχουμε διαθέσιμο, όσο και στην βιοποικιλότητα του τόπου μας. Πλέον με τα Forum σαν το ΑΖ και γενικά το Διαδίκτυο τα πράγματα είναι πιο εύκολα και ασφαλή, όπως αναφέρεις. 

Πολύ με λυπεί αυτό που αναφέρεις για το ρυάκι της περιοχής σου, δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα. Αναρωτιέμαι πόσο ακόμα θα τραβήξουμε το σχοινί για να καταλάβουμε την ζημιά που γίνεται στο περιβάλλον. 

 

Το χόμπι μας είναι διαφορετικό από τα άλλα. Μπορεί να προσφέρει απόλυτη ηρεμία και ψυχοθεραπεία σε αυτόν που ασχολείται (ή και να κάνει τα νεύρα του τσατάλια όταν δεν πάει καλά άνευ εμφανούς αιτίας). Μας δίνει την δυνατότητα να φέρουμε την φύση στο σπίτι μας και μπορούμε με τις επιλογές μας να το κάνουμε χωρίς να καταστρέψουμε το περιβάλλον.

 

 

Θα με ενδιέφερε να μάθω και εγώ τι φίλτρα, εξοπλισμούς κλπ είχατε.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου θα προσπαθησω να καλυψω και τους δυο.

  Για τον @john baggios Γιαννη να πω οτι τοτε μονο χρυσοψαρα πουλουσαν και σε γυαλες 2-3 λιτρα και πρεπει να δινανε και κατι σαν αντιχλωριο.Ουτε φιλτρανση ουτε θερμοστατες.Το εσωνα πιστευω με τις συχνες αλλαγες νερου και οτι ειχα ειδη που αντεχουν στο κρυο.

  Τωρα για τον @bbetta(συγωμη δεν μπορω να καταλαβω το ονομα) σιγουρα εμεις οι χομπιστες διατηρουμε καποια ζωντανα και μηπως τελικα μεινουν μονο αυτα,αφου ολα οσα ειναι στην φυση χανοντε,και σιγουρα δεν ειμαστε εμεις που ευθυνομαστε για την εξαφανιση ειδων.

 Για μενα κανενας χομπιστας ευθυνεται για τον αφανισμο των ελληνικων ειδων,πιθανον σε αλλες χωρες ναι.Αυτο που φταιει ηταν οτι δεν ξεραμε τι βιοποικιλοτητα ειχαμε,και σε βαρος αλλων χασαμε ζωη αιωνων.Στα ρυακια που μιλαω ζουσαν και ειδη καν0νικα θαλλασσινα που μαθανε νε ανεβαινουν τα ρυακια.

  ΥΓ μην μου μιλατε στον πλυθηντικο χαχαχα και ευχαριστως να μοιραστω και αλλα

  ΥΓ2 οι τριτωνες και βρωσινες,φροσινες(ενα ψαρακι σαν τετρα) ειναι υπο εξαφανιση,παλια ηταν γεματη η πλαση,επιασα καποια τοτε  μην βαρατε

Link to comment
Share on other sites

On 8/11/2018 at 10:27 ΠΜ, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Κατσε...εχει ψωμι το θεμα.Για πες μας λοιπον!Απο ψαρια τοτε τι υπηρχαν στα ενυδρεια,τι φιλοξενουσατε;Απο εξοπλισμο,φιλτρα θερμοστατες κλπ τι ειχατε;

! Εγω για θερμοστατη ειχα μια λάμπα πυρακτώσεως 40-60W(στα 200λ), που ηταν μονιμος μεσα στο νερο μεχρι το "λαιμο", αναβεις και εχεις το χειμοναt-  24-25C.

Για φιλτρο- σφουγγαρι+αεραντλια.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναταλια προσεχε,προδιδεις την ηλικια σου,χαχα...λαμπα μες το νερο;;;Δεν μπορω να το φανταστω;Δεν ηταν επικυνδινο;

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ναταλια προσεχε,προδιδεις την ηλικια σου,χαχα...λαμπα μες το νερο;;;Δεν μπορω να το φανταστω;Δεν ηταν επικυνδινο;

Σχεδον 5 χρονια ετσι ηταν το ενυδρειο, μετα αρχισαν να "εμφανιζοντε" και οι θερμοστατες ....

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Σχεδον 5 χρονια ετσι ηταν το ενυδρειο, μετα αρχισαν να "εμφανιζοντε" και οι θερμοστατες ....

κοίταξε για την ηλικία σου κρατιέσαι μια χαρά, απλά δεν ξέρω ακριβώς πότε γεννήθηκες.

Ο πρώτος θερμοστάτης επινοήθηκε γύρω στο 1600.

αλλά ο πρώτος θερμοστάτης που βγήκε μαζικά ήταν το 1780

 

δηλαδή είσαι μεταξύ 238 - 418 ετών.

απλά υποκλίνομαι :bigemo_harabe_net-195:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

κοίταξε για την ηλικία σου κρατιέσαι μια χαρά, απλά δεν ξέρω ακριβώς πότε γεννήθηκες.

Ο πρώτος θερμοστάτης επινοήθηκε γύρω στο 1600.

αλλά ο πρώτος θερμοστάτης που βγήκε μαζικά ήταν το 1780

 

δηλαδή είσαι μεταξύ 238 - 418 ετών.

απλά υποκλίνομαι :bigemo_harabe_net-195:

Χα-χα!!!!!!!!! Απλα μην ξεχνας, οτι σ΄εμας (ανατολικο μπλοκ) ολα "καινουρια" πραγματα ερχοταν μετα απο αρκετο καιρο....

Αλλα ειμαι λιγο πιο νεα! :hehe:hehe

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...