Jump to content

Τύρφη


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά... Σκέφτομαι στο ενυδρείο που έχω 450 λίτρα με όσκαρ να αρχίσω να βάζω τύρφη βαλτική που πουλάει το πρακτικερ 18 ευρώ τα 200 λίτρα κυρίως λόγω του ότι μ'αρέσει το Black Water, αλλά και επειδή μου κατεβάζει τις σκληρότητες μιας και για κάποιο λόγω το νερό της βρύσης έχει Ph 8.2 (!) ...  Σκέφτομαι να το ρυθμίσω βάζοντας σε ένα βαρέλι αλλαγής που έχω το νερό βρύσης, να το αποχλωριώνω και να βάζω ένα φιλτράκι που μέσα να έχει την τύρφη ( σε καλσόν ) και να το αφήνω να λειτουργεί για 24 ώρες.... 
Οι ερωτήσεις που έχω είναι οι εξής :
1) Εμπειρικά, κατά την γνώμη σας πόση τύρφη θα χρειαστεί να βάλω στο φιλτράκι ώστε να κάνω δουλειά;; 
2) Αφού το νερό θα γίνει μαύρο από την τύρφη, πως θα κάνω τις μετρήσεις ώστε να καταλάβω αν έχει γίνει δουλειά;;
3) Η τύρφη που θα βάλω στο φιλτράκι να λειτουργεί στο βαρέλι, μετά από πόσες χρήσεις πρέπει να την αλλάζω και να βάζω καινούργια ;;

Έγινε επεξεργασία - Γιάννης Ελμαλόγλου
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου είναι πολλά τα λίτρα για να κάνεις προετοιμασία νερού σε βαρέλι. Θα σε κουράσει και θα το σταματήσεις. Θα σου πρότεινα να εξασφαλίσεις πολύ καλή ποιότητα νερού και νομίζω πως ο,τι ψάρι βάλεις θα είναι μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Οπότε λες να μην ασχοληθώ να αλλάξω τις σκληρότητες..

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτή είναι η γνώμη μου. Αν είχες ένα ενυδρείο εως 100-150 λίτρα θα άξιζε τον κόπο και λόγω όγκου θα ήταν εύκολη διαδικασία. Για τέτοιο μεγάλο ενυδρείο θα χρειαστείς πολύ τύρφη, συχνή αντικατάσταση, δε θα μπορείς να κάνεις τις απαιτούμενες αλλαγές κάθε εβδομάδα, και θα γίνονται όλα χάλια στο μπαλκόνι και στο δωμάτιο του ενυδρείου, θα θυμώνει η γυναίκα και τέλος το χόμπι.

 

Κράτα τις διαδικασίες και τις ρουτίνες σου απλές, και λάβε υπόψη ότι κανένα μα κανένα μαγαζί ή εκτροφέας δεν κρατάει ψάρια στις "βιοτοπικες" συνθήκες, ακριβώς επειδή δεν είναι εφικτή η μείωση pH και σκληροτητήτων σε τέτοιους όγκους νερού.

 

Στα ψάρια Αφρικής που θέλουν μεγάλες σκληρότητες, χρησιμοποιούνται πετρώματα και υποστρώματα που διατηρούν ψηλά τις τιμές του νερού χωρίς εξωτερική παρέμβαση, αλλά στην περίπτωση που η μείωση των τιμών αυτών είναι ζητούμενο, τότε τα πράγματα γίνονται περίπλοκα γιατί χρειάζεται παρέμβαση στις παραμέτρους (πχ με τύρφη) πολύ συχνά.

 

Σημειωτέον ότι πρέπει να βεβαιωθείς πριν δεσμευτείς με κάποιο μεγάλο ψάρι,  ότι οι τιμές νερού της βρύσης σου δεν είναι απαγορευτικές για το ψάρι ή ψάρια που θέλεις να φιλοξενήσεις. Δηλαδή αν το Όσκαρ αντέχει πχ μέχρι 7-7.50 και εσύ έχεις 9 τότε μάλλον πρέπει να κοιτάξεις αλλού, διαφορετικά θα παλεύεις με συχνές αρρώστιες, στρες και άλλα αχρειαστα.

Link to comment
Share on other sites

Πριν προβώ στην αγορά των ψαριών ρώτησα 10 άτομα και οι 8 μου είπαν όπως εσύ πως δε θα έχω πρόβλημα, ακόμα και σε φόρουμ ξένα το ίδιο διάβασα... Απλά με κρατάει λίγο η αμφιβολία... Διάβασα βέβαια τις παραμέτρους και έλεγαν πως τα Όσκαρ θέλουν Ph 6-8, είδα πως είμαι οριακά αλλά παρόλο που το ανέφερα και αυτό μου είπαν πως τα ψάρια εκτροφής λόγω του ότι μεγαλώνουν σε νερό βρύσης από την γέννηση τους πως είναι πιο ανθεκτικά σε διαφορετικές παραμέτρους...

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δεν εχουν αδικο. Θα μπορουσες ενδεχομενως, για μα κανεις ευκολοτερη τη ζωη σου, να βαλεις ενα υποστρωμα που μειωνει καπως το pH (Amazonia ή Stratum) και, αν εχεις σαμπ, να το γεμισεις ξερα πλατανοφυλλα για την οριακη μειωση της σκληροτητας και την εκλυση χουμικων που βοηθουν την υγεια των ψαριων εν γενει. Δεν ξερω απο Οσκαρ για να βοηθησω περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό για τα πλατανόφυλλα καλή ιδέα και μάλλον θα το κάνω αν και έχω εξωτερικό φίλτρο και όχι σαμπ αλλά και πάλι κάπου θα το στριμώξω μέσα στο φίλτρο... Το ζήτημα είναι που στην Αθήνα μπορώ να βρω πλάτανο;; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Γιάννης Ελμαλόγλου έγραψε:

Αυτό για τα πλατανόφυλλα καλή ιδέα και μάλλον θα το κάνω αν και έχω εξωτερικό φίλτρο και όχι σαμπ αλλά και πάλι κάπου θα το στριμώξω μέσα στο φίλτρο... Το ζήτημα είναι που στην Αθήνα μπορώ να βρω πλάτανο;; 

 

Η καλυτερη εποχη για να μαζέψεις είναι τώρα μιας και που έχουν αρχίσει να ρίχνουν τα φύλλα τους τα δέντρα!

Σε μια εξορμιση λοιπον που θα κάνεις κάπου μακριά από βιομηχανικες περιοχές μάζεψε να έχεις όσο πιο πολλά μπορείς.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Στην Αθήνα μπορώ να βρω αντίστοιχα μέρη;; Πχ σε κανα βουνό πάνω στη Πεντέλη;; Ή μόνο προς επαρχία μεριά;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Γιάννης Ελμαλόγλου έγραψε:

Στην Αθήνα μπορώ να βρω αντίστοιχα μέρη;; Πχ σε κανα βουνό πάνω στη Πεντέλη;; Ή μόνο προς επαρχία μεριά;;

 

Να σου πω την αληθεια σαν Θεσσαλονικιός δεν ξέρω μέρη εκεί στα νότια απλά θα πρέπει να είναι εκτός πόλης για να μην έχει υπολείμματα καυσαερίων και όχι μονο εκεί..

Link to comment
Share on other sites

Έχω την ιδια άποψη με τα παιδιά πιο πάνω.. 

Η χρήση Τύρφης θα σε κουράσει μέχρι να μπορέσεις να σταθεροποιήσεις το ενυδρείο και στην ουσία θα σου είναι άσκοπη(εκτός των ευεργετικών ιδιοτήτων των χουμικών οξέων)..

Εκτός αν παλι σου αρεσουν τα πιο σκουροχρωμα νερα..

Κατά την γνώμη μου καθαρό νερό είναι "αρκετο"για να κρατήσει ιγυιεστατο οποιοδήποτε είδος εκτροφής.. 

Για φύλλα το ποια και πόσο επηρεάζουν αυτα το νερό υπαρχουν δεκαδες θέματα στο φόρουμ να διαβάσεις.. 

Καλή αρχή με τον νέο συγκάτοικο..

Έχει χαρακτήρα!!:thumbsu:

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...