Jump to content

Βοήθεια για άπειρες γαρίδες στο ενυδρείο μου


Recommended Posts

Καλησπέρα. Ειμαι νέος στο φόρουμ αλλά και στο χόμπυ. Έχω τέσσερις μήνες ένα 60λτ ενυδρείο και ένα 20 λτ νάνο φυτεμένο.

Στο μικρό έχω βάλει μια θυλικια γκαπι και γέννησε 8 παιδάκια τα οποία μεγαλώνω. 

Στο μεγάλο εχω  6 guppies 3 danios και 4 tetras ένα σαλιγκάρι "ζεμπρα κάτι" και 6 γαρίδες μικρές και 2 μικρούς γλυφτες  . Το θέμα είναι (πέρα της χαζομαρας του "γκαμπις με τετρα " συνδιασμο)  ότι οι γαρίδες γέννησαν και μάλιστα πολλά παιδάκια( περίπου 20)  οπότε τώρα δεν υπάρχει άλγη για κανένα αλγοφαγο στο ενυδρείο. 

Οι γλυφτες γυροφερνουν ψαχνωντας το ίδιο και ο σαλλιγαρος. Ο στόλος από γαρίδες είναι παντού στο έδαφος στα διακοσμητικά και στα φυτά.


Πήρα κάποια φύλλα βαλανιδιας για τις γαρίδες φαίνεται να τις αρέσουν. Τώρα ότι και να ρίχνω τα γκαμπις το τρώνε . Έχω πάρει τροφή για γαρίδες αλλά στα θρυλικά θυλικα γκαμπις χωράνε τα πάντα στο στόμα τους. Έχω πάρει τροφή για γλυφτες και εκείνο το τρώνε. 


Τι προτείνεται  να κάνω; 2 γαρίδες είναι έγκυες πάλι.  Σκέφτομαι να τις χαρισω; Πως θα γίνει να επιβιωσουν.; Μήπως καταστραφεί όλο το ενυδρείο; 


ΥΓ. Τα παιδιά όλα είναι καφέ λόγο του ότι ζευγάρωσαν διαφορετικά χρώματα. 


συγγνωμη για το τεράστιο κείμενο. Ήταν μεγάλη η περιπέτεια έως τώρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giannis Tevekidis έγραψε:

Καλησπέρα. Ειμαι νέος στο φόρουμ αλλά και στο χόμπυ. Έχω τέσσερις μήνες ένα 60λτ ενυδρείο και ένα 20 λτ νάνο φυτεμένο.

Στο μικρό έχω βάλει μια θυλικια γκαπι και γέννησε 8 παιδάκια τα οποία μεγαλώνω. 

Στο μεγάλο εχω  6 guppies 3 danios και 4 tetras ένα σαλιγκάρι "ζεμπρα κάτι" και 6 γαρίδες μικρές και 2 μικρούς γλυφτες  . Το θέμα είναι (πέρα της χαζομαρας του "γκαμπις με τετρα " συνδιασμο)  ότι οι γαρίδες γέννησαν και μάλιστα πολλά παιδάκια( περίπου 20)  οπότε τώρα δεν υπάρχει άλγη για κανένα αλγοφαγο στο ενυδρείο. 

Οι γλυφτες γυροφερνουν ψαχνωντας το ίδιο και ο σαλλιγαρος. Ο στόλος από γαρίδες είναι παντού στο έδαφος στα διακοσμητικά και στα φυτά.


Πήρα κάποια φύλλα βαλανιδιας για τις γαρίδες φαίνεται να τις αρέσουν. Τώρα ότι και να ρίχνω τα γκαμπις το τρώνε . Έχω πάρει τροφή για γαρίδες αλλά στα θρυλικά θυλικα γκαμπις χωράνε τα πάντα στο στόμα τους. Έχω πάρει τροφή για γλυφτες και εκείνο το τρώνε. 


Τι προτείνεται  να κάνω; 2 γαρίδες είναι έγκυες πάλι.  Σκέφτομαι να τις χαρισω; Πως θα γίνει να επιβιωσουν.; Μήπως καταστραφεί όλο το ενυδρείο; 


ΥΓ. Τα παιδιά όλα είναι καφέ λόγο του ότι ζευγάρωσαν διαφορετικά χρώματα. 


συγγνωμη για το τεράστιο κείμενο. Ήταν μεγάλη η περιπέτεια έως τώρα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιαδήποτε συμβουλή. 

Καλη αρχη να εχεις. Καλος ηρθες στο χομπυ. Δεν νομιζω το σαλιγγαρι και οι γαριδες να εχουν θεμα τροφης. Θα βορουν τροφη σιγουρα. Δεν τρωνε μονο αλγη. Ο προβληματισμος μου ειναι στους γλυφτες και κυριως στην αναφορα, οπως καθε καινουριος στο χομπυ αφου ετσι τους λενε στα πετ σοπ, "μικρους" και "γλυφτες". Το μεν γλυφτες ειναι προσβλητικο σαν ορισμος το δε μικροι δεν μπορω να πιστςυω οτι θα πολυισχυει καθως οι συνηθεις υποπτοι ειναι ειδη που γινονται πολυ μεγαλοι. Θα σου ελεγα βαλε καμια φωτογραφια απο το ενυδρειο σου. Ειναι σχεδον παντα οτι κρυβεται το 50% της λυσης μεσα σε μκα φωτογραφια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κι από εμένα και καλή αρχή στο φόρουμ και στο χόμπυ,

όπως είπε και ο συμφορουμίστας πιο πάνω το σωστό είναι να τους αποκαλούμε πλεκόστομους ή ανσιστρους, ανάλογα το είδος(μια φωτογραφία θα βοηθούσε να σου πούμε τί είναι και αν κάνουν για το ενυδρείο σου.)

όπως είπες συνδυασμός τέτρα και γκάπυ δεν κάνει οπότε αν θέλεις να το πας από την αρχή σωστά κάτι από τα δύο θα πρέπει να αφεραιθεί.

Από εκεί και πέρα μία πολύ καλή λύση στο προβλημά σου είναι η εξής :

Αν τα ενυδρεία σου είναι σωστά στρωμένα και έτοιμα να δεχθούν ζωντανούς οργανισμούς μπορείς να μεταφέρεις τις γαρίδες σου σιγά σιγά και με σωστή προσαρμογή στο μικρό σου ενυδρείο για να νιώθουν πιο άνετα και να τις βλέπεις ακόμα πιο κινητικές.

Μπορείες επίσης συγχρόνως το μικρό να το χρησιμοποιείς και σαν γεννήστρα οπως κατάλαβα οτι κάνεις και για τα γκάπυ σου.

Αν ήμουν στη θέση σου αυτό θα έκανα για να έλυνα οποιοδήποτε θεματάκι.

Αφού τα μικρά γκάπυ όμως μεγαλώσουν θα πρέπει να αφεραιθούν από το μικρό ενυδρείο και να μεταφερθούν στο μεγαλύτερο ή να τα δώσεις γιατί όσο μεγαλώνει το στόμα τους θα χωράει και ζωντανή τροφή όπως γιαυτά είναι οι γαρίδες(νεογνά) οι οποιές θα αρχίσουν να κινδυνεύουν όσο τα γκάπυ μεγαλώνουν και αυτές δεν έχουν που να κρυφτούν.

Πριν απόλα αυτά όμως θα πρέπει να μας πεις αν τα ενυδρεία σου είναι έτοιμα για να κρατήσουν αυτούς τους οργανισμούς που μας είπες.

4 μήνες είναι αρκετοί για να στρώσει ένα ενυδρείο αλλά για να το πούμε αυτό πρέπει να έχει ακολουθηθεί και μια συγκεκριμένη διαδικασία.

Είσαι ενημερωμένος γιαυτήν?Την έχεις ακολουθήσει?Έχεις μετρήσεις από το ενυδρείο σου που να δείχνουν μηδεν αμμωνία και νιτρώδη?Έχεις φίλτρα στα ενυδρεία σου?

Πολλές ερωτήσεις το ξέρω αλλά για να σου απαντήσουμε σωστά στις ερωτήσεις που έκανες θα πρέπει να χουμε αυτές τις απαντήσεις.

Επίσης τί γαρίδες είναι και τι ph είναι τα νερά στα ενυδρεία σου.

Για να κάνεις την μεταφορά γαρίδων η θερμοκρασία και το ph των δύο ενυδρείων θα πρέπει να είναι απο κοντινά εως πολύ κοντινά.

Απάντησέ μας σε αυτά και θα σου ρθουν και άλλες ερωτήσεις..  ;)

Είναι πολύ ευχάριστο που ενδιαφέρεσαι και θέλεις να μάθεις τί είναι καλό για τα ζωντανά σου.Συνέχισε και δεν θα χάσεις..Μόνο να κερδίζεις οφθαλμόλουτρα έχεις από αυτά.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

:welcome:

Οι δύο προλαλήσαντες με κάλυψαν πλήρως. Απλά να επισημάνω ότι έχω παρόμοιο πρόβλημα, με γκάπι, σαλιγκάρια ramshorn και γαρίδες red cherry. Δυστυχώς τα σαλιγκάρια έχουν υπερπληθυσμό και δίνω συνέχεια. Η τροφή για γαρίδες πάει στράφι, αφού την τιμούν τα σαλιγκάρια. Έτσι προτιμώ να τους δίνω ψιλοκομμένο αγγούρι/κολοκύθι/καρότο, οπότε όλοι είναι ευτυχισμένοι, αφού δεν τσακώνονται στο φαγητό. :thumbup:

Βάλε μας φωτογραφίες για να σε βοηθήσουμε περισσότερο. Το "ζεμπρα κάτι" που αναφέρεις, προφανώς είναι "ζέμπρα νερίτα". Απ'ότι κατάλαβα, έχεις διάφορα είδη γαρίδων και υβρίδισαν. Αν θες να δώσεις κάποιες, δηλώνω πρόθυμος να τις φιλοξενήσω :), αν και καλύτερα είναι να τις βάλεις στο μικρό ενυδρείο. Επίσης, για να μην τις φάνε τα γκάπι, μπορείς να βάλεις μέσα κερατόφυλλο, θα κρύβονται εκεί και παράλληλα θα σε βοηθά να κρατάς σε χαμηλές τιμές τα νιτρικά σου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Τα ενυδρεία είναι στρωμένα ένα μήνα χωρίς ψάρια . Και το μικρό λίγο λιγότερο γιατί το πήρα πιο μετά και το είχα με νερό από το μεγάλο. Μετρήσεις ειδικά στην αρχή έκανα κάθε μέρα  από αμμωνίες νιτρικά  κλπ.  τώρα κάθε εβδομάδα κάνω.  Το μεγάλο φτάνει  10-20 νιτρικά πριν την αλλαγή (κάθε εβδομάδα) με 0 αμμωνία. Το μικρό έχει 0 και τα δύο γιατί το αλλάζω κάθε 2 μέρες λόγο των μικρών.

Τώρα για τους πλεκους όντως έχετε δίκιο. Αν και εγώ δεν κολλάω στις λέξεις γιατί δεν τις βρίσκω προσβλητικές αν δεν έχουν από πίσω την πρόθεση. Βασικά είναι από τα αγαπημένα μ ψάρια ενώ στην αρχή τα πήρα μόνο για "δουλεια'"( να καθαρίζουν το ενυδρείο). Τυχαίνει να ξεχνάω συνέχεια το όνομα τους γιατί δεν τους "γκουγκλαρα " αρκετά γιατί ευτυχώς μέχρι τώρα δεν είχαν προβλήματα. Βλέπετε τα περισσότερα τα έμαθα από τα προβλήματα που προέκυπταν. 

Τα τετρα από την αρχή ήταν ταλαιπωρημένα στα πτερύγια τους και είχαν κάποια αρρωστια η οποία εξελίχθηκε και έκανα πολλες θεραπείες τις οποίες μπορώ να αναλύσω σε επόμενο ποστ να μην βαραίνει αυτό. 

Σκέφτομαι να αφαιρέσω τα τετρα αλλά πώς; Και τα μικρά γκαπιζ που γίνονται πολλά. Και τις γαρίδες τώρα. Υπάρχει μέρος που μπορώ να τα χαρισω; Δεν θέλω να τα σκοτώσω. 

 

Αυτά προς το παρόν χαίρομαι για τις απαντήσεις και π μοιράζομαι την χαρά και τα προβλήματα μου μαζί σας. 

 

Ααα ναι να ανεβασω και καμία φωτό στο επόμενο ποστ γιατί τώρα κοιμουντε :p

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, worldiver said:

:welcome:

Οι δύο προλαλήσαντες με κάλυψαν πλήρως. Απλά να επισημάνω ότι έχω παρόμοιο πρόβλημα, με γκάπι, σαλιγκάρια ramshorn και γαρίδες red cherry. Δυστυχώς τα σαλιγκάρια έχουν υπερπληθυσμό και δίνω συνέχεια. Η τροφή για γαρίδες πάει στράφι, αφού την τιμούν τα σαλιγκάρια. Έτσι προτιμώ να τους δίνω ψιλοκομμένο αγγούρι/κολοκύθι/καρότο, οπότε όλοι είναι ευτυχισμένοι, αφού δεν τσακώνονται στο φαγητό. :thumbup:

Βάλε μας φωτογραφίες για να σε βοηθήσουμε περισσότερο. Το "ζεμπρα κάτι" που αναφέρεις, προφανώς είναι "ζέμπρα νερίτα". Απ'ότι κατάλαβα, έχεις διάφορα είδη γαρίδων και υβρίδισαν. Αν θες να δώσεις κάποιες, δηλώνω πρόθυμος να τις φιλοξενήσω :), αν και καλύτερα είναι να τις βάλεις στο μικρό ενυδρείο. Επίσης, για να μην τις φάνε τα γκάπι, μπορείς να βάλεις μέσα κερατόφυλλο, θα κρύβονται εκεί και παράλληλα θα σε βοηθά να κρατάς σε χαμηλές τιμές τα νιτρικά σου.

Ωπ τέλεια συμβουλή για την τροφή είχα ξεχάσει να τους δίνω από κανένα κολοκύθι. Μου είχαν πει  στην αρχή. Το είχα δοκιμάσει  με ελαφρώς  βρασμένο κολοκύθι  και σπανάκι 

 

Κέρατοφύλλο θα το ψάξω. Δεν ξέρω τι ειναι.

 

Επίσης μένω Αγία Παρασκευή Αττικής αν χρειαστεί να χαρίσω τιποτα και ψήνεστε . Το μικρό δεν είναι αρκετά μικρό για τόσες γαρίδες (20 λίτρα με αρκετό υπόστρωμα ) ; Πρέπει να είναι καμιά 15-20 μικρές . 

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή, ωμό κολοκύθι/αγγούρι, γιατί αλλιώς θα λιώσουν στο νερό. Βρασμένο καρότο, όλα λεπτοκομμένα.

 

Για το μικρό ενυδρείο θα πρότεινα να βγάλεις το κιούπι και να βάλεις στη θέση του μια καρύδα, θα δείξει πολύ καλύτερα και παράλληλα θα τραφούν οι γαρίδες.

 

Κερατόφυλλο, όπως και Ramshorn snails μπορώ να σου δώσω εγώ, ίσως σου βρω και καμιά καρύδα. Είμαι Σύνταγμα, αν σε βολεύει αύριο απόγευμα το κανονίζουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το ωμο κολοκύθι πως βουλιάζει; Με πιρούνι; Ναι να σου δώσω και μερικές γαρίδες αν θες. Κανονίζουμε για Παρασκευή απόγευμα καλύτερα. 

Link to comment
Share on other sites

Τις γαριδες και πλεκο μπορεις να ταιζεις αργα το βραδυ, οταν θα κλεινεις το φως.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ ένα συνδετήρα, που καρφώνω πάνω του το κολοκυθάκι/αγγούρι και όταν αρχίζει να σκουριάζει τον αλλάζω.

 

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μιρκό βαρίδι ψαρέματος, με προσαρμοσμένο ανοξείδωτο καρφί πάνω του και δεμένο με πετονιά. Εκεί θα καρφώνεις το φαγητό τους και μόλις φάνε θα μπορείς να το τραβήξεις έξω χωρίς να βρέξεις τα χέρια σου. :hehe

 

Στείλε μου σε PM διεύθυνση/τηλέφωνο για να βρεθούμε.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 ώρες, το μέλος worldiver έγραψε:

Εγώ χρησιμοποιώ ένα συνδετήρα, που καρφώνω πάνω του το κολοκυθάκι/αγγούρι και όταν αρχίζει να σκουριάζει τον αλλάζω.

 

Μπορεις να το καρφωνεις με οδοντογλυφιδα .

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι, αλλά έτσι αφήνεις 2 (ή έστω 1) μυτερές πλευρές, επικίνδυνες για τα ψαράκια. Για μένα το πιο βολικό είναι το μικρό βαρίδι ψαρέματος, με προσαρμοσμένο ανοξείδωτο καρφί πάνω του και δεμένο με πετονιά, που όπως είπα πριν, δεν βρέχεις και τα χέρια σου. Άσε που δεν μεταφέρεις μικρόβια βάζοντας χέρι μέσα στο ενυδρείο. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Ήθελα να κάνω. Μια ερώτηση σχετικά με τις γαρίδες. Έχω 2 blue tiger και τρεις Amano μαζί με ένα πλεκο σε ενυδρείο 25 λίτρα. Εδώ και μια μέρα δεν βλέπω τις 3 αμανο πάρα μόνο τις 2 blue tiger που βόσκουν. Ο πλεκο και αυτός βοσκει στα τζάμια. 

 

Υπάρχει πιθανοτητα οι αμανο να είναι μέσα στο χώμα; 

15522100791237165989725066141134.jpg

Έγινε επεξεργασία - Leonardo_10
Link to comment
Share on other sites

Είναι ανοιχτό το ενυδρείο; 

Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν είναι ανοιχτό και εγώ έψαχνα να τις βρω στο καπάκι. Αλλά δεν είναι πουθενά. Μόνο οι αμανο λείπουν. 

Link to comment
Share on other sites

On 15/11/2018 at 12:49 ΜΜ, το μέλος worldiver έγραψε:

Εγώ χρησιμοποιώ ένα συνδετήρα, που καρφώνω πάνω του το κολοκυθάκι/αγγούρι και όταν αρχίζει να σκουριάζει τον αλλάζω.

 

Επίσης μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα μιρκό βαρίδι ψαρέματος, με προσαρμοσμένο ανοξείδωτο καρφί πάνω του και δεμένο με πετονιά. Εκεί θα καρφώνεις το φαγητό τους και μόλις φάνε θα μπορείς να το τραβήξεις έξω χωρίς να βρέξεις τα χέρια σου. :hehe

 

Στείλε μου σε PM διεύθυνση/τηλέφωνο για να βρεθούμε.

Πηρα και εγω. Μετα ρωτησα οτι ειναι απο μολυβδο ομως. Και μου ειπαν εδω καλυτερα να μην το χρησιμοποιω.

Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2019 at 11:25 ΠΜ, το μέλος Leonardo_10 έγραψε:

Ήθελα να κάνω. Μια ερώτηση σχετικά με τις γαρίδες. Έχω 2 blue tiger και τρεις Amano μαζί με ένα πλεκο σε ενυδρείο 25 λίτρα. Εδώ και μια μέρα δεν βλέπω τις 3 αμανο πάρα μόνο τις 2 blue tiger που βόσκουν. Ο πλεκο και αυτός βοσκει στα τζάμια. 

 

Υπάρχει πιθανοτητα οι αμανο να είναι μέσα στο χώμα; 

15522100791237165989725066141134.jpg

Η μπλε με τις αμανο δεν υβριδιζουν. Αν μπορεις παρε απο εκει που τις πηρες 3-4 ακομη αλλα προσπαθησε να υπαρχουν και τα 2 φυλα. Μετα θα ερθουν ολα

Link to comment
Share on other sites

τελικα βγηκαν ολες και εβοσκαν. Ειδα οτι ειναι μεσα στο πιθαρι. 

 

θα παρω και αλλες blue tiger. Αν βρω red cherry μπορω να παρω ή θα εχουν προβλημα υβριδισμου με τις αλλες1 ;

Link to comment
Share on other sites

Οι γυαλιστερές δεν ταιριάζουν σε γλυκό ενυδρείο, θα πρότεινα να τις βγάλεις. Άσε που βλέπω να έχουν κόλλα/σιλικόνη που πιθανώς να είναι τοξική... Χρησιμοποίησε το περίβλημα της καρύδας, θα μπορούν να κρυφτούν μέσα και παράλληλα να φάνε το έξω!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...