Jump to content

Κιχλίδες Αμερικής(νανοκιχλιδες).


liakos7

Recommended Posts

Καλησπέρα σας...μιας κ έχω καταλήξει σε Αμερική μεριά...ήθελα να μου πείτε η να με παραπεμψετε σε κάποια σελίδα,που να έχει πληροφορίες για αυτά τα ψάρια γιατί δεν βρησκω εκτός από ραμιρεζι κ απιστογραμμα κ αυτά πολύ προχειρατζα.κ που έχουν από κοντά να πάω να δω;;παντού έχουν αφρικανες μόνο..ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις καταλήξει σε κάποιο γένος? π.χ. Αν δέν θές απιστόγραμμα και μικρογεωφάγους, μπορείς να πάς σε dicrossus, crenicichla, teleocichla και άλλα... Τί σε ενδιαφέρει? 

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα εξ αρχής ήθελα κ κοιταγα για ραμιρεζι,apistogramma borelli και cacatuoides.δυο θέματα έχω(προς το παρόν χαχα)θέλω να μην μπλέξω με τυρφη η αο,για αρχή τουλάχιστον άρα κάποιο που να είναι ανεχτο στο ph μου(7,0-7,5).πιστεύω με τα ξύλα τις ρίζες κτλ να κρατηθεί κοντά στο 7,0!κ δεύτερον να μην είναι πολύ μινιατούρα.να φθάνει τουλάχιστον 8-10cm.rio 180 έχω κ θα μπει κ κάποια κοπαδοψαρα κ γατόψαρα.στο ίντερνετ δεν βρησκω πολλά κ όσα βρίσκω αλλά λέει το ένα αλλά το άλλο.νομιζω κάποιος που έχει η είχε στη κατοχή του κάποιο απ' τα ψαράκια αυτά θα με βοηθούσε πολύ πιο πολύ απ' το ίντερνετ η έστω κάπου να ψάξω που να λέει αναλυτικά πληροφορίες κ είδη.ουφ...συγνωμη για το κατεβατο...

Link to comment
Share on other sites

Ειχα apistogramma cacatuoides και apistogramma nijsseni..

Τα δευτερα ηταν wild caught, με απιστευτες συμπεριφορες...τα ευχαριστηθηκα, με το παραπανω!

 

Για μενα η α/ο θα σε βοηθησει αρκετα!

Προσωπικα, χρησιμοποιουσα 100% α/ο για να παιζω οπως θελω με τη συσταση του νερου και για να ξερω οτι βαζω καθαρο νερο απο ρυπους του δικτυου...αλλα και σε καποιο ποσοστο να βαζεις νερο α/ο, πιστευω οτι μονο θετικα θα λειτουργησει...

 

Μη θεωρεις οτι θα ειναι αδειο το ενυδρειο παντως...βαζεις ενα χαρεμακι απο apistogramma (1m+3f) και βλεπεις ομορφες συμπεριφορες...

 

Ενα απο τα πλανα που δεν πραγματοποιησα ποτε και το εχω απωθημενο ηταν ενα κοπαδακι microgeophagus altispinosus...πανεμορφα ψαρακια!

 

Ιδανικοι συγκατοικοι για νανοκιχλιδες ειναι τα διαφορα dwarf pencilfish, που συνυπαρχουν και στη φυση μαζι τους, σε διαφορους βιοτοπους...το πλεονεκτημα τους σε σχεση με τα τετρα ειναι οτι δεν τρωνε τον γονο των νανοκιχλιδων, σε περιπτωση που σε ενδιαφερουν οι αναπαραγωγες...

 

Γατοψαρα οπως corydoras δε θα περασουν και πολυ καλα με τις νανοκιχλιδες...μολις οι νανοκιχλιδες αρχισουν τις αναπαραγωγες θα εμφανισουν επιθετικοτητα...επειδη κινουνται στο χαμηλο στρωμα του ενυδρειου οπως και τα κορυντορας, θα αρχισουν τις επιθεσεις και ειναι σχεδον σιγουρο πως θα βρεις νεκρα γατοψαρα...

 

Δυο ξενα site που μπορεις να βρεις υλικο ειναι το dwarfcichlids.com και το apistogramma.com

 

Διαλεξες πανεμορφα ψαρακια και με χασακτηρα!

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστούμε πολύ για τις πληροφορίες σου.αρα προτείνεις να μην μπουν καθόλου ψάρια βυθού;η κάποια αλλα εκτός από κορυντας;

Link to comment
Share on other sites

Τα κορυντορας δε θα περασουν καλα...οποτε δε θα συνιστουσα να βαλεις..

 

Θα μπορουσες ισως να βαλεις μια ομαδουλα οτοκυκλους...

 

Προσωπικη αποψη παντα, καλυτερα λιγα ειδη και σε πιο μεγαλο αριθμο, παρα περισσοτερα και απο 2-3.. 

Link to comment
Share on other sites

Sorry για το spam,αλλα με την ευκαιρεια να ρωτησω.Τα απιστογκραμα δεν μπαινουν ζευγαρακι αλλα χαρεμι;

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις και ζευγαρι, αλλα συνηθως χαρεμακι...

Βεβαια υπαρχουν καποια ειδη που ειναι μονογαμικα..

Link to comment
Share on other sites

Άρα για πάμε να στήσουμε μια σύνθεση...με την εμπειρία σας.1 προς 2 η 1 προς 3 apistogramma catatuoides.κοπαδαψαρο???που να παίζει 7.0-7.5ph?να πω κ τη βλακεία μου σαν άσχετος..melanotaenia boesemani μπαίνει σφήνα;από ph είδα είναι κομπλέ,κολλάει όμως;;;;σόρρυ αν πετάω κοτσανες...για πείτε για πείτε...

Link to comment
Share on other sites

Για μενα καλυτερα καντο βιοτοπικο,οποτε δεν χωραει.Ερχονται απο Ινδονησια μερια...

Link to comment
Share on other sites

1+3 καλυτερα...μοιραζεται ετσι η επιθετικοτητα του αρσενικου προς τα θηλυκα...

 

Κοπαδοψαρα κοιτα κατι σε nannostomus...

Δεν ξερω κατα ποσο θα τα βρεις ετοιμοπαραδοτα, μπορεις να τα παραγγειλεις απο κπ πετ σοπ...παλιοτερα ειχα βρει...

Θελει υπομονη παντως..

 

Συμφωνω για βιοτοπικο!

 

Για α/ο δεν το συζητας καν?

Link to comment
Share on other sites

Μπελάς δεν ειναι η ο.α;;;δεν θέλω να μπλέξω.προτιμω να το δώσω πίσω το ενυδρείο παρά να χω χίλια πράγματα να κάνω.ειδη έχω αποητευτει,είμαι χίλιες ώρες στο pc,για να μπορέσω να βρω 5-10 ψαράκια να κάθομαι να τα χαζεύω να τα προσέχω κ να τα καμαρώνω.το ένα θέλει εκεινο το άλλο θέλει το άλλο το παρακαλούμε δεν ταιριάζει με αυτό κτλ κτλ κτλ.συγνωμη φαίνομαι λίγο αποτομα αλλά στην κυριολεξία είμαι τουλάχιστον 15-16 ώρες με ένα κινητό κ διαβαζω κ ψάχνω κ κει που λέω ωραία βρήκα ένα "πακετακι",κάτι θα διαβασω από κάπου που ίσως να μην ταιριάζει κ φτου απ' την αρχή.εχω μπλοκάρει πάρα πολύ.χρυσοψαρα κ πάλι χρυσοψαρα

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι το χομπι της υπομονης!Ποσα λιτρα εχεις;Σε ψηλο ph μπορουν να ζησουν τα γκαπι.

Link to comment
Share on other sites

180 rio.δεν μαρεσουν φίλε μου καθόλου τα ψαράκια αυτά.σκεφτηκα για bolivian ram,ένα κοπαδακι για ψηλά(κοιτάω διάφορα)και ένα κοπαδακι για βυθό αλλά να μην τα"κυνηγήσουν"τα bolovian ram.αυτα θέλω...η τουλάχιστον αυτό το στυλ αν μπορείς να με καταλάβεις.πιο πάνω ρώτησα κ για μελανοταινιες που πάνε κ κοπαδακι κ μαρεσουν κ είναι άνετα στο ph μου.ψαχνω να δω πως θα κατεβάσω έστω λίγο το ph,για να βάλω κάτι που μου αρέσει...κ όχι κάτι απλά για να το βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω σε 80Χ35Χ40 4 bolivian ram με 3 denisonii.Δεν ειναι βιοτοπικο.Ολα τα ψαρακια δειχνουν οκ απο αποψη υγειας.Τα denisonii θα φυγουν γιατι δειχνουν να στριμωχνονται στα λιτρα μου.Γεννες δεν εχω απ τα βολιβιανα,πιστευω λογο ψηλου p.h.,γυρω στο 7.5-8.

 

IMG-ae982dff74079210529ca0ce9665acfc-V.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ωραίο,όμορφο!εγώ 7.0-7.5 έχω(ακόμα).ένα χαρεμακι bolivian το θέλω κ θα το προσπαθήσω...στο ένα μέτρο μήκος τι κοπαδακι από 8-10 ψάρια θα  ήταν άνετα;είμαι 1.00χ40χ50

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Τα βολιβιαν(είναι από τις πιο ήρεμες νανοκιχλιδες) όπως και τα ραμ γενικά είναι μικρογεωφαγοι οπότε τσιμπάνε τροφή από την άμμο και καθαρίζουν και τα βράγχια τους με το κοσκίνισμα επίσης τα corydoras συνήθως περνάνε αδιάφορα από τα μάτια τους εκτός αν έχουμε ζευγάρωμα οπότε όλοι είναι εχθροί και ναι πέφτουν σφαλιάρες... Βάλε μια 6αδα στο μετρό γιατί πολύ πιθανό να χρειαστεί να βγάλεις κάποιο αν υπάρχουν εντάσεις φυτά και ξυλα-ριζες θα βοηθήσουν στο διάκοσμο αλλά και στο να κρυφτεί κάποιο που το κυνηγάνε.... Και μην ξεχνάμε νανοκιχλιδες=ξύλο και κυνήγι!!!!!! Μπορεί να είναι νάνο αλλά τα νεύρα τσίτα!!!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα φιλαρακια. 

Φιλαρακι Λιακο ωραια ομαδα διακεξες αλλα δυστυχως την Ελλαδιτσα μας οι επιλογες δεν ειναι πολλες. Απο τα τρια ειδη που αναφερθηκαν θεωρω πως η καλυτερη επιλογη ειναι τα altispinosus! Πιο ανθεκτικα απο τα αλλα δυο, δηλαδη ραμιρεζι και απιστο.

Τα κορυντορας γενικα ειναι ψαρια που ειναι φοβιτσιαρικα αλλα και ζαμανφου ταυτοχρονα. Τι εννοω. Θα φανε εκφοβισμο απο τις κιχλιδες, θα μαζευτουν για λιγο και μετα θα ξαναβολταρουν. Το μονο που δεν θα μου καλαρεσε ειναι ο συνωστισμος στον βυθο.

Μπορεις λοιπον να βαλεις ενα κοπαδι κορυντορας για βυθο και ενα κοπαδι τετρα για πανω και τελος. Δευτερη επιλογη ειναι μονο νανοκιχλιδες κατω και ενα κοπαδι τετρα πανω και τελος η νανοκιχλιδες, κορυ και τετρα.

Ενας ωραιος συνδιασμος ειναι mikrogeophagus altispinosus x 4 , corydoras sterbai x 10 και hyphessobrychon herbertaxelrodi x 30 ! Επισης για κοπαδακι πανω ομορφα ψαρακια ειναι και οι nanostomus beckfordi που αναφερθηκαν και πιο πανω.

Βιοτοπικο Rio Guapore/ Itenez! Με λιγες πετρουλες, κανα ξυλο και κανα 2- 3 echinodorus bleheri η και echinodorus tenellus!

Σε μεγαλυτερο ενυδρειο τα βολιβιανα τα εχω κρατησει με δισκους, σκαλαρια, κορυντορας και σερπα τετρα. Αν βρω βιντεο θα βαλω.

 

Παντως για το διαβασμα που ειπες, μονο σε καλο θα σου βγει.

Αν το ενυδρειο ειναι στρωμενο ξεκινα χαλαρα και στο μελλον βλεπεις για οσμωση!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...