Jump to content

Πέτρα ασβεστίου


Recommended Posts

image.png.8c6ce9ea57319b24e23edac6c212193a.pngΠαιδιά την πέτρα ασβεστίου πως την χρησιμοποιούμε; Απλά τη ρίχνουμε μέσα στο ενυδρείο; Το ενυδρείο μου είναι μικρό 50εκ Χ 25εκ

Έγινε επεξεργασία - tsepgeorge
Link to comment
Share on other sites

Μπλουμ μέσα στο νερό και δεν κανείς τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω spirorax mini της sera  στο φίλτρο και πέτρα ασβεστίου πειράζει;

Έγινε επεξεργασία - tsepgeorge
Link to comment
Share on other sites

Το siporax ειναι υλικο για τις αποκιες των βακτηριδιων και δεν εχει καμια σχεση με την πετρα ασβεστιου ;)

Link to comment
Share on other sites

Άρα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα στο ενυδρείο για το χελωνακι. Για το sera raffy p για τροφή για μικρό χελωνακι τι γνώμη έχετε; 

Link to comment
Share on other sites

η πέτρα ασβεστίου είναι σχεδιασμένη έτσι ώστε να αποβάλει τα συστατικά της μέσα στο νερό και βοηθά μαζί με κάποιες πολυβιταμίνες να έχει το ζωντανό γερά κόκαλα και καβούκι.

Κόκαλα σουπιάς κτλ. δεν ξέρω κατά πόσο αποβάλουν το ασβέστιο και πόσο όφελος θα έχει η χελώνα. 

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς !!

Η πέτρα ασβεστίου λιώνει.Το σουπιοκοκκαλο δεν νομίζω να λιώνει μέσα στο νερό . . .

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Ακριβώς !!

Η πέτρα ασβεστίου λιώνει.Το σουπιοκοκκαλο δεν νομίζω να λιώνει μέσα στο νερό . . .

Και εγω μονο στα καναρινια το εχω δει για να κραταει το ραμφος μικρο. Δεν ξερω την χρησιμοτητα του στο νερο

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος tsepgeorge έγραψε:

Άρα μπορώ να τα χρησιμοποιήσω ταυτόχρονα στο ενυδρείο για το χελωνακι. Για το sera raffy p για τροφή για μικρό χελωνακι τι γνώμη έχετε; 

Δεν ξερω ποσο ειναι το χελωνακι σου αλλα η sera raffy p ειναι για νεαρες προς ενηλικες χελωνες, για μικρες χελωνες μεχρι 1,5-2 χρονων ειναι η sera baby gran, καλη εταιρεια η sera στις τροφες γενικα  αλλα υπαρχουν και καλυτερες αναφορικα με τις χελωνες που ομως αντε να τις πετυχεις στα πετ σοπ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος thanos9999 έγραψε:

Καλημέρα, μπορώ να αντικαταστησω την πετρα ασβεστιου με κομματια σουπιοκοκκαλου?

Εγω το εχω κανει απο οταν γινανε 1και κατι χρονων, τους εδινα μεχρι πριν λιγο καιρο μια  φορα την εβδομαδα, τωρα στα 2και τους δινω μια στις 10 μερες. Ειναι καλυτερη πηγη ασβεστιου σε σχεση με το ''χελωνακι'' και παντα το σκληρο μερος στο σουπιοκοκκαλο το αφαιρουμε.

Link to comment
Share on other sites

Το σουπιοκοκκαλο αυτο ειναι για χελώνες της exo terra κανει και για πουλιά. Το κλασικο σουπιοκοκκαλο είναι. Στο ιντερνετ ειδα πολλα βίντεο το οποιο το καθαρίζουν απο την σκληρή μερια και το κοβουν κομματια και το δίνουν. Απλα δεν καταλαβα αν το τρωνε η αν λιωνει. Εκανα τεστ και εβαλα κομμάτι μεσα αλλα δεν τις ειδα να το τρωνε απλα μετα απο μερικες μέρες εξαφανίστηκε. Τωρα το φαγανε ελιωσε δεν ξερω. Sera raffy p εδωσα σήμερα στις δικες μου το φαγανε κανονικά και είναι 6 μηνων περιπου εμένα. (στην αρχη δεν το τρωγανε πιο μικρές.) επισης δίνω συχνα της prodac tartafood pellet (αυτα τα τρωγανε απο μικρες σχεδων) κλασικά εχω και γαριδουλες εχω και ενα mix της trixxie
5c1f9632fe966208253132c0c4e4a9a0.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω κανει απο οταν γινανε 1και κατι χρονων, τους εδινα μεχρι πριν λιγο καιρο μια  φορα την εβδομαδα, τωρα στα 2και τους δινω μια στις 10 μερες. Ειναι καλυτερη πηγη ασβεστιου σε σχεση με το ''χελωνακι'' και παντα το σκληρο μερος στο σουπιοκοκκαλο το αφαιρουμε.
Το δίνεις και το τρώνε ή απλα το βαζεις στο νερο και διαλύετε? εγω απλα το εβαλα μεσα. Καθαρισμενο εννοείτε. Αμα τελειωσει θα παρω φρέσκο
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος thanos9999 έγραψε:
πριν 24 λεπτά, το μέλος corto maltese έγραψε:
Εγω το εχω κανει απο οταν γινανε 1και κατι χρονων, τους εδινα μεχρι πριν λιγο καιρο μια  φορα την εβδομαδα, τωρα στα 2και τους δινω μια στις 10 μερες. Ειναι καλυτερη πηγη ασβεστιου σε σχεση με το ''χελωνακι'' και παντα το σκληρο μερος στο σουπιοκοκκαλο το αφαιρουμε.

Το δίνεις και το τρώνε ή απλα το βαζεις στο νερο και διαλύετε? εγω απλα το εβαλα μεσα. Καθαρισμενο εννοείτε. Αμα τελειωσει θα παρω φρέσκο

τις το δινω εκτος ενυδρειου (πολυ χαλι γινετε) σε μικρα κομματακια και το  δαγκωνουν  για πλακα οι δικες μου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 λεπτά, το μέλος thanos9999 έγραψε:

Το σουπιοκοκκαλο αυτο ειναι για χελώνες της exo terra κανει και για πουλιά. Το κλασικο σουπιοκοκκαλο είναι. Στο ιντερνετ ειδα πολλα βίντεο το οποιο το καθαρίζουν απο την σκληρή μερια και το κοβουν κομματια και το δίνουν. Απλα δεν καταλαβα αν το τρωνε η αν λιωνει. Εκανα τεστ και εβαλα κομμάτι μεσα αλλα δεν τις ειδα να το τρωνε απλα μετα απο μερικες μέρες εξαφανίστηκε. Τωρα το φαγανε ελιωσε δεν ξερω. Sera raffy p εδωσα σήμερα στις δικες μου το φαγανε κανονικά και είναι 6 μηνων περιπου εμένα. (στην αρχη δεν το τρωγανε πιο μικρές.) επισης δίνω συχνα της prodac tartafood pellet (αυτα τα τρωγανε απο μικρες σχεδων) κλασικά εχω και γαριδουλες εχω και ενα mix της trixxie
5c1f9632fe966208253132c0c4e4a9a0.jpg

κρατα της σερα ραφυ π για μετα που θα χρονισουν εγω τους αρχισα προσφατα πριν γινουν 2 χρονων να τις δινω και απο αυτες, δινε τους τα πελετς που τους δινεις καλα ειναι , και τις γαριδες μια φορα την εβδομαδα ετσι για την ποικιλία. Ειναι στη φαση της καθημερινης  πρωτεϊνης η δικια σου ταϊζε καθε μερα μεχρι να πατησουν καλα το χρονο και κανα σκουλικι δωσε αν βρεις σε κανα πετ σοπ (εκτος απο mealworm).

Link to comment
Share on other sites

Η sera baby gran ειναι για την ηλικια της χελωνας σου παντως, επισης πολυ καλες τροφες ειναι της tetra και της omega one.

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

Ακριβώς !!

Η πέτρα ασβεστίου λιώνει.Το σουπιοκοκκαλο δεν νομίζω να λιώνει μέσα στο νερό . . .

Δεν λιωνει, το δαγκωνουν και τρωνε κάποια κομματια αλλα καποιο γινετε σκονη και κανει το ενυδρειο χαλια, ειδικα το δικο μου που ειναι bare bottom λογω χελωνας. Ειναι καλη πηγη ασβεστιου και φτηνή σε σχεση με το ''χελωνακι''. 

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς, το χελωνάκι μας το βρήκαμε το πρωί νεκρό.

Την προηγούμενη ήταν πολύ ζωηρό και όλα ήταν καλά. Έβαλα στο φίλτρο του  μερικά κομμάτια ( όσα χωρούσε ) sera spirorax mini και έριξα την πέτρα ασβεστίου στο ενυδρείο. Του είχα δώσει να φάει sera raffy p πριν  τις συστάσεις σας για sera raffy baby gran. Δυσκολεύτηκε λίγο και τα μισοέφαγε, γι αυτό έκανα και την σχετική ερώτηση. Έτσι ενώ το απόγευμα ήταν μια χαρά το πρωί το βρήκα νεκρό στον πυθμένα. Τι μπορεί να συνέβη;

 

  • Sad 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, tsepgeorge said:

Δυστυχώς, το χελωνάκι μας το βρήκαμε το πρωί νεκρό.

Την προηγούμενη ήταν πολύ ζωηρό και όλα ήταν καλά. Έβαλα στο φίλτρο του  μερικά κομμάτια ( όσα χωρούσε ) sera spirorax mini και έριξα την πέτρα ασβεστίου στο ενυδρείο. Του είχα δώσει να φάει sera raffy p πριν  τις συστάσεις σας για sera raffy baby gran. Δυσκολεύτηκε λίγο και τα μισοέφαγε, γι αυτό έκανα και την σχετική ερώτηση. Έτσι ενώ το απόγευμα ήταν μια χαρά το πρωί το βρήκα νεκρό στον πυθμένα. Τι μπορεί να συνέβη;

 

Πολυ λυπαμαι που εφυγε ετσι ξαφνικα. Εχω χασει κ εγω μια χελωνα σχεδον ενος χρονου αλλα ειχε κακα συμπτωματα για 2 βδομαδες κ τελικα εφυγε. 

πολυ περιεργο παντως να πεθανει ετσι χωρις κατι να δειξει οτι εχει 

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ να βρω αν έκανα κάποιο λάθος ώστε να το αποφύγω την επόμενη φορά. Υπάρχει περίπτωση κάτι από αυτά που έκανα να έφταιξε; Την πέτρα ασβεστίου (χελώνα) την έριξα ολόκληρη μέσα στο ενυδρείο. Μήπως έπρεπε να ρίξω κομματάκι από αυτήν;

Link to comment
Share on other sites

Οχι καλα την εβαλες. Εγω την εχω μεσα ολη κ την δαγκωνει κιολας. απλα γινεται χαλια ο βυθος. Ειχε τπτ μαλακο καβουκι? αλλα κ να ειχε κατι θα επρεπε να ειχε σταματησει να τρωει πρωτα...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, την προηγούμενη που το τάισα sera raffy p είχε πολλή όρεξη και ορμούσε στο φαγητό. Δυσκολεύτηκε, βέβαια, γιατί τα pellets ήταν σκληρά. Δεν ξέρω αν κάποιο κομμάτι από αυτά που κατάπιε του δημιούργησε πρόβλημα.

Έγινε επεξεργασία - tsepgeorge
Link to comment
Share on other sites

Και κάτι άλλο. Στο φίλτρο  υπάρχει χώρος και πριν το σφουγγάρι, προς τις γρίλιες δηλάδή. Εκεί μπορώ να βάλω sera spirorax mini ή πρέπει να το βάλω μόνο μετά το σφουγγάρι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος tsepgeorge έγραψε:

Και κάτι άλλο. Στο φίλτρο  υπάρχει χώρος και πριν το σφουγγάρι, προς τις γρίλιες δηλάδή. Εκεί μπορώ να βάλω sera spirorax mini ή πρέπει να το βάλω μόνο μετά το σφουγγάρι;

Μετα το σφουγγαρι, αλλιως θα στομώσει  απο τη βρωμα. Οπως μπαινει(εισοδος) το νερο στο φιλτρο πρωτα εχουμε την μηχανικη (σφουγγαρι) και μετα την βιολογικη (σιποραξ) φιλτρανση του νερου, και αν χρειαστει χημικη (πχ ανθρακας) συνηθως μπαινει τελευταιο σταδιο πριν την εξοδο του νερου. Τι φιλτρο εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...