Jump to content

Πέτρα ασβεστίου


Recommended Posts

πριν 3 ώρες, το μέλος tsepgeorge έγραψε:

image.png.2e7251888fbd4680d5423ac4ada142b0.png

Απο οτι θυμαμαι εκοβα στη μεση το σφουγγαρι και εβαζα το μινι σιποραξ στην θεση του, και επισης  θελουν συχνο καθαρισμα γιατι μπουκωνουν ευκολα.

Link to comment
Share on other sites

On ‎19‎/‎11‎/‎2018 at 10:09 ΠΜ, το μέλος tsepgeorge έγραψε:

Δυστυχώς, το χελωνάκι μας το βρήκαμε το πρωί νεκρό.

Την προηγούμενη ήταν πολύ ζωηρό και όλα ήταν καλά. Έβαλα στο φίλτρο του  μερικά κομμάτια ( όσα χωρούσε ) sera spirorax mini και έριξα την πέτρα ασβεστίου στο ενυδρείο. Του είχα δώσει να φάει sera raffy p πριν  τις συστάσεις σας για sera raffy baby gran. Δυσκολεύτηκε λίγο και τα μισοέφαγε, γι αυτό έκανα και την σχετική ερώτηση. Έτσι ενώ το απόγευμα ήταν μια χαρά το πρωί το βρήκα νεκρό στον πυθμένα. Τι μπορεί να συνέβη;

 

Λυπάμαι για το χελωνακι.Το λαθος που εκανες είναι ότι δεν ειχες βιολογικο υλικο στο φιλτρο. Τους δυο μηνες που το ειχες το χελωνακι κολυμπουσε μεσα στην αμμωνια.Τωρα γνωρίζεις τι πρεπει να κανεις την επομενη φορα,

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, rafael said:

Λυπάμαι για το χελωνακι.Το λαθος που εκανες είναι ότι δεν ειχες βιολογικο υλικο στο φιλτρο. Τους δυο μηνες που το ειχες το χελωνακι κολυμπουσε μεσα στην αμμωνια.Τωρα γνωρίζεις τι πρεπει να κανεις την επομενη φορα,

Πολυ σωστα ετσι την πατησα κ εγω στο πρωτο μου χελωνακι ... 

Τωρα ομως παρακολουθω με μετρησεις και μπολικο σιποραξ πηρα πιο μεγαλο φιλτρο και παντα εχω απο 0,2 σε 0,5 αμμωνια. 

κανω συχνες αλλαγες νερου 30-40% και βγαζω κ οτι κακακια εχει μεσα με την σκουπα. 

κ οταν δω αυξημενη  αμμωνια κανω αλλαγη 100% που πεφτει παντα σε 1 βδομαδα καθε κυριακη. 

δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος αλλα την παλευω με αλλαγες νερου 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος George Viss έγραψε:

Πολυ σωστα ετσι την πατησα κ εγω στο πρωτο μου χελωνακι ... 

Τωρα ομως παρακολουθω με μετρησεις και μπολικο σιποραξ πηρα πιο μεγαλο φιλτρο και παντα εχω απο 0,2 σε 0,5 αμμωνια. 

κανω συχνες αλλαγες νερου 30-40% και βγαζω κ οτι κακακια εχει μεσα με την σκουπα. 

κ οταν δω αυξημενη  αμμωνια κανω αλλαγη 100% που πεφτει παντα σε 1 βδομαδα καθε κυριακη. 

δεν μπορω να καταλαβω τι κανω λαθος αλλα την παλευω με αλλαγες νερου 

Θελει κανενα μηνα να στρωσει το βιολογικο υλικο.Μετα θα μετρας αμμωνια 0.Αν δεν μετρας 0 σημαινει ότι χρειαζεσαι μεγαλυτερο φιλτρο.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, rafael said:

Θελει κανενα μηνα να στρωσει το βιολογικο υλικο.Μετα θα μετρας αμμωνια 0.Αν δεν μετρας 0 σημαινει ότι χρειαζεσαι μεγαλυτερο φιλτρο.

Οκ θα περιμενω Κ θα ενημερώσω! 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...