Jump to content

Φωτισμός led σε rio 125&180(επαρκής??!)


liakos7

Recommended Posts

ήθελα λίγο τη βοήθεια σας για άλλη μια φορά..είμαι στη φάση που στρώνω ένα rio180 led,χωρίς ψάρια ακόμα.με δύο ανουμπιες και 4 vallisneria.πρωτον ο φωτισμός είναι επαρκής του?νομίζω είναι 2*24.δευτερον αν θέλω κάπως να μειώσω το φωτισμό τι γίνεται;πως γίνεται;κάτι σε βιοτοπικο Αμερικής πχ.κ τρίτον στο 125 led που έχω χρυσόψαρα πιάνει καφέ άλγη στα φυτά (3 ανουμπιες) και στα τζάμια.κ στη μία σαν να σάπισαν κάποια φυλαρακια της.το φως νομίζω είναι 2*14,νομίζω.να φταίει το φως;να είναι λίγο;μήπως θέλει παραπάνω ώρα να το ζω αναμενο;έχω το ανάβω περίπου 5-6 max.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε από ότι ξέρω η Juwel βάζει μια Λάμπα μόνο για ψάρια και όχι για φυτα

Link to comment
Share on other sites

εχω το 125 βγάζει δυο λάμπες δείτε πληροφορίες εδώ σε παλιότερο θέμα  που αναφέρονται ακριβώς τα χαρακτηριστικά τους.

προσωπικά κρινω τον μαμά φωτισμό του 125 (ιδιες λάμπες με άλλο μέγεθος θα φοράνε σίγουρα με το 180) επαρκές και οικονομικό για οτιδήποτε εύκολο ή μέτριο φυτό. Σε πιο απαιτητικά φυτά ή σε aquascapes που προκαλούν σκιάσεις ίσως να υπάρχει θέμα.  Αλλά και παλι ανάλογα τα φυτά. 
 

 

Link to comment
Share on other sites

Ανουμπιες κ βαλισνεριες έχουν μπει κ τίποτα παραπάνω.αρα μιλάμε για εύκολα φυτά.αλγη καφέ έχω στο 125 με τα χρυσόψαρα κ αυτό με αγχωσε λίγο,το 180 τώρα στρωνει.στο 180 αν θέλω να χαμηλώσω την ένταση η να αλλάξω ίσως το χρώμα του φωτός τι κάνουμε;αλλάζουν αυτές οι λάμπες;τις juwel μόνο περνει;

Link to comment
Share on other sites

Για τη μείωση της φωτεινότητας αν έβαζα 2-3, φυτά που μένουν στην επιφάνεια θα κάνε δουλειά η χαζομαρες;δεν το ζω με τις λάμπες για αυτό ρωτάω τι κάνει κ τι όχι.

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ανουμπιες κ βαλισνεριες έχουν μπει κ τίποτα παραπάνω.αρα μιλάμε για εύκολα φυτά.αλγη καφέ έχω στο 125 με τα χρυσόψαρα κ αυτό με αγχωσε λίγο,το 180 τώρα στρωνει.στο 180 αν θέλω να χαμηλώσω την ένταση η να αλλάξω ίσως το χρώμα του φωτός τι κάνουμε;αλλάζουν αυτές οι λάμπες;τις juwel μόνο περνει;

φωτισμος - 8-9 ωρες. 5-6 ωρες ειναι λιγες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος liakos7 έγραψε:

Για τη μείωση της φωτεινότητας αν έβαζα 2-3, φυτά που μένουν στην επιφάνεια θα κάνε δουλειά η χαζομαρες;δεν το ζω με τις λάμπες για αυτό ρωτάω τι κάνει κ τι όχι.

Καλη σκεψη για φυτα επιφανειας. Limnobium γ.π.

Link to comment
Share on other sites

Με τη λιγοτερη ώρα που το άναβα απλά δεν θα ΧΑ σωστή ανάπτυξη η έχει σχέση κ με την καφέ άλγη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Με τη λιγοτερη ώρα που το άναβα απλά δεν θα ΧΑ σωστή ανάπτυξη η έχει σχέση κ με την καφέ άλγη;

Εχει σχεση και με τα δυο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...