Jump to content

Από εκεί που αρχίσαμε!!


Recommended Posts

Μετά από μερικά χρόνια στην θάλασσα (μην χαίρεστε δεν την παρατάω)

Ήρθε η ώρα να πάρω ξανά πιο μεγάλη γλυκιά γεύση (μόνο 30λιτρα δεν λέει κατι)

Έχουμε και λέμε!! Ενυδρείο 60x40x50

Μέχρι στιγμής έχω το ενυδρείο μόνο, θα αγοραστεί εξωτερικό φίλτρο και ένα φωτιστικό 4x24watt T5 (αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολεψει)

Σε αυτό που κολλάω είναι ψυχοσύνθεση, έχω σκεφτεί κάποιες αλλά δεν μπορώ αν καταλήξω κάπου, γι'αυτό και θέλω τη βοήθεια σας εδώ 

(Να σημειώσω υπαρχει και ΑΟ , οποτε κοιτάω για όλα)

 

Σας λέω τις ιδέες μου και μου λέτε και εσυ αν έχετε καμία ιδεα: 

1: rasbora galaxy, dario dario και red cherry

2: apistogramma cacatuoides, nannostomus beckfordi και κάποιο είδος ansistrus ή corydoras

3: ramirezi, carnegiella marthae, neo tetra και κάποιο είδος ansistrus ή corydoras

4: red dragon hmpk (που υπάρχει), harlequin rasbora

5: pseudomugil gertrudae, red cherry και ίσως κάποιο είδος βυθού 

6: iriatherina werneri, red cherry και ίσως κάποιο είδος βυθού 

 

Αυτά τα λίγα!!

Έγινε επεξεργασία - paul.asty
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ωραίο πρότζεκτ. Ως φαν των Apistogramma θα σου πω να πας με αυτά. Έχει παρα πολλα είδη να διαλέξεις και βγάζουν λιγότερα προβλήματα από τα Ραμιρεζι. Οι επιλογές 1,5,6 πολύ... ήπιες για τα γούστα μου. 

Link to comment
Share on other sites

  5,6 - οχι(για μενα).

2Χ24 ειναι πολυ (αν θα κανεις φυτεμενο, τοτε καλη επιλογη).

Απο συμπεριφορες οι κιχλιδες δεν παιζονται.... η αληθεια να λεγεται....

Link to comment
Share on other sites

πριν 21 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ωραίο πρότζεκτ. Ως φαν των Apistogramma θα σου πω να πας με αυτά. Έχει παρα πολλα είδη να διαλέξεις και βγάζουν λιγότερα προβλήματα από τα Ραμιρεζι. Οι επιλογές 1,5,6 πολύ... ήπιες για τα γούστα μου. 

Όντως είναι πιο ήπιες, απλώς ειδικά τα cpd μου έχουν κάτσει στο μάτι δεν ξέρω τον λόγο 

 

Η αλήθεια είναι ότι έχει τύχει να δω τα συγκεκριμένα apistogramma , αν θυμάμαι καλα υπάρχουν 2-3 διαφορές στα χρώμα που τα φέρνουν και με είχαν εντυπωσιάσει 

Λιγότερα πρόβλημα από ποια άποψη;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

  5,6 - οχι(για μενα).

2Χ24 ειναι πολυ (αν θα κανεις φυτεμενο, τοτε καλη επιλογη).

Απο συμπεριφορες οι κιχλιδες δεν παιζονται.... η αληθεια να λεγεται....

Σίγουρα σε ότι και να καταλήξω θα μπουν κάποια φυτά απλώς οχι με ιδιαίτερες απαιτήσεις 

Link to comment
Share on other sites

Από προπαραγγελίες στην Αθήνα υπάρχουν δεκάδες επιλογές. Βέβαια 2-3 είδη είναι πολύ εμπορικά, τα πιο εύκολα, χωρίς να είναι κακό αυτό. 

Συγκρίνοντας τα με τα Ramirezi, δέχονται μεγαλύτερο εύρος συνθηκών, είναι πολύ λιγότερο επιρρεπή σε ασθένειες, είναι καλύτεροι γονείς, εμφανίζουν λιγότερη επιθετικότητα και μεταξύ τους αλλά και σε άλλα είδη, και στις διαστασεις σου μπαίνουν και σε χαρεμι.

Τα παραπάνω ισχύουν για 5-6 είδη που είναι πιο πιθανό να βρεις ή να επιλέξεις για πρώτη επαφή. 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι ειανι 2-3 συγκεκριμένα είδη που έχω δει σε εισαγωγές!!

Σίγουρα με προπαραγγελια θα υπάρχει η δυνατότητα να βρω και κατι άλλο, αλλά νομίζω για αρχή σας δοκιμασω κάτι πιο "ευκολα"

 

Οπότε μάλλον κλείνω προς apistogramma!!

 

Τι άλλο θα μπορούσα να βάλω μαζί τους;;

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2018 at 1:13 ΠΜ, το μέλος paul.asty έγραψε:

Μετά από μερικά χρόνια στην θάλασσα (μην χαίρεστε δεν την παρατάω)

Ήρθε η ώρα να πάρω ξανά πιο μεγάλη γλυκιά γεύση (μόνο 30λιτρα δεν λέει κατι)

Έχουμε και λέμε!! Ενυδρείο 60x40x50

Μέχρι στιγμής έχω το ενυδρείο μόνο, θα αγοραστεί εξωτερικό φίλτρο και ένα φωτιστικό 4x24watt T5 (αν και δεν ξέρω κατά πόσο θα με βολεψει)

Σε αυτό που κολλάω είναι ψυχοσύνθεση, έχω σκεφτεί κάποιες αλλά δεν μπορώ αν καταλήξω κάπου, γι'αυτό και θέλω τη βοήθεια σας εδώ 

(Να σημειώσω υπαρχει και ΑΟ , οποτε κοιτάω για όλα)

 

Σας λέω τις ιδέες μου και μου λέτε και εσυ αν έχετε καμία ιδεα: 

1: rasbora galaxy, dario dario και red cherry

2: apistogramma cacatuoides, nannostomus beckfordi και κάποιο είδος ansistrus ή corydoras

3: ramirezi, carnegiella marthae, neo tetra και κάποιο είδος ansistrus ή corydoras

4: red dragon hmpk (που υπάρχει), harlequin rasbora

5: pseudomugil gertrudae, red cherry και ίσως κάποιο είδος βυθού 

6: iriatherina werneri, red cherry και ίσως κάποιο είδος βυθού 

 

Αυτά τα λίγα!!

Παυλε,το 5 και το 6 τα βαζεις ανετα σ αυτα τα λιτρα!

Αν πας σε απιστο,εχεις πολλες επιλογες

Link to comment
Share on other sites

On 23/11/2018 at 11:29 ΜΜ, το μέλος paul.asty έγραψε:

Η αλήθεια είναι ότι ειανι 2-3 συγκεκριμένα είδη που έχω δει σε εισαγωγές!!

Σίγουρα με προπαραγγελια θα υπάρχει η δυνατότητα να βρω και κατι άλλο, αλλά νομίζω για αρχή σας δοκιμασω κάτι πιο "ευκολα"

 

Οπότε μάλλον κλείνω προς apistogramma!!

 

Τι άλλο θα μπορούσα να βάλω μαζί τους;;

Μπορεις να βαλεις οτοκυκλους ή/και ενα κοπαδακι nannostomus, που δεν πειραζουν και το γονο, σε περιπτωση που θελεις αναπαραγωγες...

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rastafarian έγραψε:

Παυλε,το 5 και το 6 τα βαζεις ανετα σ αυτα τα λιτρα!

Αν πας σε απιστο,εχεις πολλες επιλογες

Σκοπός μου είναι να μην "ζορισω" τα ψάρια σε θέμα χώρου γι'αυτό και είχα και τετοια ψαράκι στο νου μου 

 

Πολλές επιλογές από θέμα ειδών ετσι;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος thab έγραψε:

Μπορεις να βαλεις οτοκυκλους ή/και ενα κοπαδακι nannostomus, που δεν πειραζουν και το γονο, σε περιπτωση που θελεις αναπαραγωγες...

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι τα είναι τα ψάρια άνετα και οκ μεταξύ τους 

Σίγουρα δεν θα έλεγα όχι αν μου τύχαινε αναπαραγωγή 

 

Αντίστοιχα μικρά ansistrus μπορούν να μπουν αντι οτοκυκλων;.

Link to comment
Share on other sites

Ανετα θα ειναι πιστευω με τα nannostomus, αφου κινουνται σε διαφορετικες ζωνες...επισης, καποια ειδη apistogramma συνυπαρχουν με αντιστοιχα ειδη nannostomus στους ιδιους βιοτοπους..

 

Με τα ancistrus δε νομιζω να εχουν θεμα...τα πλεκο κατα κυριο λογο ειναι νυχτοβια, οποτε θα ειναι ενεργα διαφορετικες ωρες...

Link to comment
Share on other sites

Καλό είναι να καταλήξεις σε ένα ειδος απιστο πρώτα εάν θελεις πιο συγκεκριμένες προτάσεις. Χαίρομαι πολύ που τα διάλεξες. Το ενυδρείο έχει ύψος 50 ή μήκος 50;

 

Με τις κιχλιδες θες δεν θες θα έχεις γέννες. Τα μικρά ανσιστρους είναι δραστήρια όλη την μερα και πολύ βρώμικα. Θα φάνε αυγα το βράδυ με την πρώτη ευκαιρία και θα έρθουν σε διαμάχη με τα θηλυκά 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Καλό είναι να καταλήξεις σε ένα ειδος απιστο πρώτα εάν θελεις πιο συγκεκριμένες προτάσεις. Χαίρομαι πολύ που τα διάλεξες. Το ενυδρείο έχει ύψος 50 ή μήκος 50;

 

Με τις κιχλιδες θες δεν θες θα έχεις γέννες. Τα μικρά ανσιστρους είναι δραστήρια όλη την μερα και πολύ βρώμικα. Θα φάνε αυγα το βράδυ με την πρώτη ευκαιρία και θα έρθουν σε διαμάχη με τα θηλυκά 

50 είναι το ύψος!!

 

Έχω ψάξει να δω περίπου τι μπορώ να βρω εδώ και είμαι μεταξύ

apistogramma borelli

apistogramma viejita

apistogramma cacatuoides 

 

Έχω δει και apistogramma elizabethae τα οποία είναι λίγο διαφορετικά αλλά θα δυσκοκευτω λίγο να τα βρω

Θέλω να το ψάξω λίγο περισσότερο για το καθένα ξεχωριστά 

 

Όταν μιλάς για μικρά ancistrus εννοεις hypancistrus??

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, paul.asty said:

50 είναι το ύψος!!

Το φαντάστηκα, μακάρι να ήταν πλάτος... Με σωστή διαρρύθμιση, κρυψώνες και στήσιμο έτσι ώστε να υπάρχουν νεκρά σημεία και να μην μπορούν τα ψάρια να αντικρίζονται σε οποιοδήποτε σημείο του ενυδρείου μια χαρά θα είσαι.

 

Έχω ψάξει να δω περίπου τι μπορώ να βρω εδώ και είμαι μεταξύ

apistogramma borelli Η φωτο προφίλ μου, ίσως το πιο φιλήσυχο ειδος

apistogramma viejita Έχει αρκετά μεγαλυτερο τελικό μέγεθος

apistogramma cacatuoides 

Το πιο συνηθισμένο Apisto, προτιμώ τον χρωματισμό Flash Orange

 

Έχω δει και apistogramma elizabethae τα οποία είναι λίγο διαφορετικά αλλά θα δυσκοκευτω λίγο να τα βρω

Μακραν δυσκολότερα...

Θέλω να το ψάξω λίγο περισσότερο για το καθένα ξεχωριστά 

 

 

Όταν μιλάς για μικρά ancistrus εννοεις hypancistrus??

Για μωρά cf. cirrhosus μιλούσα 

 

Από τα τρία είδη που αναφερεις με σωστο στήσιμο μπορείς να βάλεις χαρεμι (1α + 2θ). Δεν θα έχεις θέμα αν βάλεις και ζευγάρι όμως. Ειδικά τα Viejita αλλά και τα Borellii πάνε εύκολα σε ζευγάρι.

 

Απο συγκάτοικους εφόσον η επιβίωση των μωρών δεν είναι αυτοσκοπός μπορείς να βάλεις σχεδόν ο,τι κοπαδοψαρο θελεις... 

 

 

ΥΓ. Και μια Extra πληροφορία, τα Viejita που βλέπουμε στο εμπόριο είναι σε ποσοστό 90% Macmasteri. Απλώς έτσι τα ονομάζουν οι έμποροι. Ψάξε αυτό το όνομα για πληροφορίες δηλαδή. Αν παραγγείλεις τα συγκεκριμένα, πάρε τα Viejita Redneck ή Viejita II για καλύτερο χρωμα. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

 

Από τα τρία είδη που αναφερεις με σωστο στήσιμο μπορείς να βάλεις χαρεμι (1α + 2θ). Δεν θα έχεις θέμα αν βάλεις και ζευγάρι όμως. Ειδικά τα Viejita αλλά και τα Borellii πάνε εύκολα σε ζευγάρι.

 

Απο συγκάτοικους εφόσον η επιβίωση των μωρών δεν είναι αυτοσκοπός μπορείς να βάλεις σχεδόν ο,τι κοπαδοψαρο θελεις... 

 

 

ΥΓ. Και μια Extra πληροφορία, τα Viejita που βλέπουμε στο εμπόριο είναι σε ποσοστό 90% Macmasteri. Απλώς έτσι τα ονομάζουν οι έμποροι. Ψάξε αυτό το όνομα για πληροφορίες δηλαδή. Αν παραγγείλεις τα συγκεκριμένα, πάρε τα Viejita Redneck ή Viejita II για καλύτερο χρωμα. 

Αυτό που λες με τα δύο είδη το διάβασα και κάπου αλλού , μιας και οι διάφορες τους είναι λίγες 

Σωστό στήσιμο, εννοείς να υπάρχουν χωροιβκαι για τα 3 ψάρια και να χωρίζονται κάπως οι δύο πλευρές των θηλυκων;;

Link to comment
Share on other sites

Να υπαρχουν κρυψωνες ωστε να φτιαξουν φωλιες τα θηλυκα...και βασικα να μη μπορουν να αντικρυζονται γιατι θα εχεις τσακωμους...

 

Ο αρσενικος θα μπαινει και στις δυο περιοχες...

 

Αν και προσωπικα θα προτεινα ζευγαρι σε αυτες τις διαστασεις...

Ειχα σε 60×30×40 ζευγαρι apistogramma nijsseni, που επισης χαρακτηριζονται ως μονογαμικα...

Στα συγκεκριμενα εχει ενδιαφερον ο χρωματισμος του θηλυκου!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σωστότατες οι παρατηρήσεις του @thab .

Πρέπει να στηθεί έτσι το ενυδρείο ώστε να μπουν οι 2 φωλιές (καρύδες ή savu pods) σε σημεία όσο πιο μακριά γίνεται η μια από την άλλη και γύρω από αυτές να στηθεί ένας όγκος από βλάστηση κρυψώνες με ρίζες φύλλα κλπ.

Και να μην υπάρχει οπτική επαφή όπως αναφέρθηκε. 

 

Μ τα nijsseni είναι καθαρά μονογαμικα. Τα τρία που αναφέρθηκαν παραπάνω όχι 

Link to comment
Share on other sites

πριν 57 λεπτά, το μέλος thab έγραψε:

Να υπαρχουν κρυψωνες ωστε να φτιαξουν φωλιες τα θηλυκα...και βασικα να μη μπορουν να αντικρυζονται γιατι θα εχεις τσακωμους...

 

Ο αρσενικος θα μπαινει και στις δυο περιοχες...

 

Αν και προσωπικα θα προτεινα ζευγαρι σε αυτες τις διαστασεις...

Ειχα σε 60×30×40 ζευγαρι apistogramma nijsseni, που επισης χαρακτηριζονται ως μονογαμικα...

Στα συγκεκριμενα εχει ενδιαφερον ο χρωματισμος του θηλυκου!

Δεν τα είχα δει αυτά 

Όντως είναι και αυτά εντυπωσιακά ψαράκια και το θηλυκό έτσι όπως το λες , ενδιαφέρον!!

Αν και αποτι ειδα γίνονται λίγο μεγαλυτερα από τα υπολοιπα

 

πριν 34 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Σωστότατες οι παρατηρήσεις του @thab .

Πρέπει να στηθεί έτσι το ενυδρείο ώστε να μπουν οι 2 φωλιές (καρύδες ή savu pods) σε σημεία όσο πιο μακριά γίνεται η μια από την άλλη και γύρω από αυτές να στηθεί ένας όγκος από βλάστηση κρυψώνες με ρίζες φύλλα κλπ.

Και να μην υπάρχει οπτική επαφή όπως αναφέρθηκε. 

 

Μ τα nijsseni είναι καθαρά μονογαμικα. Τα τρία που αναφέρθηκαν παραπάνω όχι 

Οπότε από τα 3 που έχω δει καλύτερα να μπουν σε χαρέμι!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον μπει χαρέμι νομίζω θα ήταν καλύτερα να βάλω τις φωλιές κάπως διαγώνια ώστε να υπάρχει μεγαλύτερη απόσταση!!

Υπάρχουν κάποιες ρίζες και καρύδες 

Θα βρίσκω αύριο μια γύρα μήπως βρω και καμία ακόμα ρίζα ώστε να μπορώ να βάλω περισσοτεα φυτά (μιας και σκέφτομαι να παίξω πιο πολύ σε φυτά όπως anubias, java fern ώστε να δημιουργήσουν έναν "ογκο")

Και φυσικά να υπάρχουν πολλές κρυψώνες και σχεδόν κανένα σημείο επαφής των θηλυκών 

Από εκεί και πέρα θα ψάξω να βρω φύλλα 

Link to comment
Share on other sites

Οι πιθανότητες είναι υπέρ σου να πετύχει το κονσεπτ με 3 ψαράκια. Στα Cacatuoides / Agassizii είναι και παράγοντας για καλύτερη μεταξύ τους συμβίωση και διαμοιρασμό της επιθετικότητας του αρσενικού.

Εαν θελεις να έχεις το κεφάλι σου όσο πιο ήσυχο γίνεται, δεν θα έβαζα 3 Macmasteri (γίνονται και ΑΡΚΕΤΑ μεγάλα). 

Φωλιες θα βάλεις σε διάσπαρτα σημεία του ενυδρείου και για τον αρσενικο. Δυο «ξεκάθαρες εστίες» κάλυψης πρέπει να υπάρχουν όσο πιο μακριά η μια από τηβ άλλη για να πάνε τα θηλυκά αν χρειαστεί, για τους λογους που είπαμε. Αν ακριβώς στην μέση του ενυδρείου το χωρίσεις στην μέση(φράξεις το οπτικό πεδίο) με έναν όγκο από Java fern, βοηθάς αρκετά τα πράγματα. 

 

Γενικα μπορεί να σου τύχει ψάρι τύραννος με κιχλιδες έχουμε να κάνουμε αλλά με τα συγκεκριμένα είδη και σωστή διαρρύθμιση θέλει πολύ γκαντεμιά...

 

 

Οι πιο εύκολες επιλογές (αν αυτό που φοβασαι περισσότερο είναι οι αναταραχές και η επιθετικότητα) είναι 2-3 Borellii ή 2 Macmasteri. Όμως όλα τα σενάρια που είπαμε πιο πάνω είναι υλοποιήσιμα. 

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο θα ειναι ανοιχτο?

Αν ναι, μπορεις να βαλεις υδροφιλα φυτα που θα ριχνουν τις ριζες τους στο νερο και θα δημιουργουν κρυψωνες...επισης, θα τραβανε νιτρικα..

Πχ σπαθιφυλλο..

 

Ο φωτισμος πιστευω θα μπορουσε να ειναι και ο μισος...

Το δικο μου το φωτιζα με λαμπα οικονομιας 11w, βεβαια δεν ειχα καθολου φυτα μεσα...τα ψαρια ομως ενιωθαν πολυ ανετα...

Έγινε επεξεργασία - thab
Link to comment
Share on other sites

On 27/11/2018 at 2:53 ΠΜ, το μέλος bbetta έγραψε:

Οι πιθανότητες είναι υπέρ σου να πετύχει το κονσεπτ με 3 ψαράκια. Στα Cacatuoides / Agassizii είναι και παράγοντας για καλύτερη μεταξύ τους συμβίωση και διαμοιρασμό της επιθετικότητας του αρσενικού.

Εαν θελεις να έχεις το κεφάλι σου όσο πιο ήσυχο γίνεται, δεν θα έβαζα 3 Macmasteri (γίνονται και ΑΡΚΕΤΑ μεγάλα). 

Φωλιες θα βάλεις σε διάσπαρτα σημεία του ενυδρείου και για τον αρσενικο. Δυο «ξεκάθαρες εστίες» κάλυψης πρέπει να υπάρχουν όσο πιο μακριά η μια από τηβ άλλη για να πάνε τα θηλυκά αν χρειαστεί, για τους λογους που είπαμε. Αν ακριβώς στην μέση του ενυδρείου το χωρίσεις στην μέση(φράξεις το οπτικό πεδίο) με έναν όγκο από Java fern, βοηθάς αρκετά τα πράγματα. 

 

Γενικα μπορεί να σου τύχει ψάρι τύραννος με κιχλιδες έχουμε να κάνουμε αλλά με τα συγκεκριμένα είδη και σωστή διαρρύθμιση θέλει πολύ γκαντεμιά...

 

 

Οι πιο εύκολες επιλογές (αν αυτό που φοβασαι περισσότερο είναι οι αναταραχές και η επιθετικότητα) είναι 2-3 Borellii ή 2 Macmasteri. Όμως όλα τα σενάρια που είπαμε πιο πάνω είναι υλοποιήσιμα. 

Αυτό που θέλω είναι να υπάρχουν όσο το δυνατόν λιγότερες διαμάχες!!

Νομίζω το καλύτερο είναι να κάνω το scape να δω και πως βγαίνει και αν υπάρχουν αρκετές κρυψώνες 

Εφόσον πάρω Cacatuoides θέλω οπωσδήποτε 3 ψαράκια αποτι κατάλαβα 

Από τα Borellii ή Macmasteri αποτι κατάλαβα είναι πιο ήρεμα

Όταν έρθει η ώρα να πάρω ψαράκια θα το ψάξω να δω και τι μπορω να βρω σε πιο "καλή" κατάσταση 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 ώρες, το μέλος thab έγραψε:

Το ενυδρειο θα ειναι ανοιχτο?

Αν ναι, μπορεις να βαλεις υδροφιλα φυτα που θα ριχνουν τις ριζες τους στο νερο και θα δημιουργουν κρυψωνες...επισης, θα τραβανε νιτρικα..

Πχ σπαθιφυλλο..

 

Ο φωτισμος πιστευω θα μπορουσε να ειναι και ο μισος...

Το δικο μου το φωτιζα με λαμπα οικονομιας 11w, βεβαια δεν ειχα καθολου φυτα μεσα...τα ψαρια ομως ενιωθαν πολυ ανετα...

Ναι ανοιχτό 

Γιατί θελω να προσθέσω κάποια φυτά επιφάνειας και η αλήθεια για κάνα υδροφιλο φυτό ,δεν το είχα σκεφτεί, θα είναι πολύ ωραίο 

 

Το φωτιστικό έχει θέση για 4 λάμπες οπότε μπορώ να παίξω και με λιγότερο και από τι στιγμή που τα φυτά θα είναι εύκολα δεν έχει νοημα να βάλω και τις 4

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...