Jump to content

Παρουσίαση ενυδρείου


Recommended Posts

Χαιρεται είμαι νέος και στο φόρουμ και στο χώρο του ενυδρείου έχω 120 l με εξωτερικό eheim pro 300

Πιστεύω ότι είναι σε καλή κατάσταση το ενυδρείο μου με κάτι μικρά προβλθματακια σ φυτά που δεν έχουν στρωσειαλον λόγο απειρίας.

Δίνω διοξείδιο ανά 3μερες κάλιο μια φορά την εβδομάδα και γενικό ανά 15ερες

IMG_20181116_005510.jpg

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος Sakis Xefteris έγραψε:

Χαιρεται είμαι νέος και στο φόρουμ και στο χώρο του ενυδρείου έχω 120 l με εξωτερικό eheim pro 300

Πιστεύω ότι είναι σε καλή κατάσταση το ενυδρείο μου με κάτι μικρά προβλθματακια σ φυτά που δεν έχουν στρωσειαλον λόγο απειρίας.

Δίνω διοξείδιο ανά 3μερες κάλιο μια φορά την εβδομάδα και γενικό ανά 15ερες

IMG_20181116_005510.jpg

 

Καλός ήρθες από φυτά καλά πας από ψάρια όχι και τόσο καλά γράψε πόσα έχεις και ποια και αν έχεις κάνει μετρήσεις εμένα με χαλάει και το καράβι είσαι σε καλό δρόμο με μερικές παρεμβάσεις   μπορείς να το κάνεις  πολύ καλύτερο. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

 

Καλός ήρθες από φυτά καλά πας από ψάρια όχι και τόσο καλά γράψε πόσα έχεις και ποια και αν έχεις κάνει μετρήσεις εμένα με χαλάει και το καράβι είσαι σε καλό δρόμο με μερικές παρεμβάσεις   μπορείς να το κάνεις  πολύ καλύτερο. 

Από ψάρια έχω 5αγγελοψαρα 3κλοουν και έναν καθαριστή

Μετρήσεις δεν έχω κάνει αλλά θα κάνω 

Το καραβάκι είναι προσθήκη του γιού μου και μάλλον για λίγο καιρό θα μείνει 

Συμβαίνει το έξεις παραδοξο αρχικά είχα 4αγγελοψαρα και όλα ήταν ήρεμα και ωραία ,αγόρασα ακόμα ένα και από τότε το ένα παρουσίασε επιθετική συμπεριφορά προς τα αλλά και ακολουθεί παντού το νεοφερμένο πιθανολογω ότι είναι θηλυκό

Οι κλοουν και ο καθαριστής είναι συνεχώς μέσα στο καραβάκι μόνο το βράδι εμφανίζονται οταν σβήνουν τα φώτα 

Επίσης έχω προσθέσει μόνος μου 2 λεντοταινιες απο 12w η καθεμία IMG_20181114_214019.thumb.jpg.12574308f3dde58179100a12f0e28fb8.jpg

Link to comment
Share on other sites

Να κάνουμε μία διόρθωση και να πούμε πως αυτό που προσθέτεις δεν είναι διοξείδιο αλλά υγρός οργανικός άνθρακας αν κατάλαβα σωστά. 

 

Στην δική σου περίπτωση θεωρώ πως το έξτρα φως που έβαλες δεν θα σε ωφελήσει αλλά ίσως σου δημιουργήσει και θεματάκια.

 

Το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό για σκαλάρια..

 

Το crinum calamistrum αν βλέπω καλά το έχεις τοποθετήσει σε λάθος σημείο μπροστά μπροστά , μεγαλώνοντας θα σου κρύψει το ενυδρείο.

 

Δεν σε παίρνω από τα μούτρα :) Αλλά να το φτιάξουμε ακόμα καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Να κάνουμε μία διόρθωση και να πούμε πως αυτό που προσθέτεις δεν είναι διοξείδιο αλλά υγρός οργανικός άνθρακας αν κατάλαβα σωστά. 

 

Στην δική σου περίπτωση θεωρώ πως το έξτρα φως που έβαλες δεν θα σε ωφελήσει αλλά ίσως σου δημιουργήσει και θεματάκια.

 

Το ενυδρείο είναι αρκετά μικρό για σκαλάρια..

 

Το crinum calamistrum αν βλέπω καλά το έχεις τοποθετήσει σε λάθος σημείο μπροστά μπροστά , μεγαλώνοντας θα σου κρύψει το ενυδρείο.

 

Δεν σε παίρνω από τα μούτρα :) Αλλά να το φτιάξουμε ακόμα καλύτερο!

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Τα αγγελόψαρα θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο και μπαίνουν κοπάδι από 8 και πάνω, είναι κιχλιδες και όταν ζευγαρώσουν θα γίνετε χαμός, τα μικρά σου κρύβονται γιατί τρέμουν τα αγγελοψαρα, αν φύγουν  θα βγούνε από το καράβι, να διαβάσεις τι ψαρια μπορείς να βάλεις στα λίτρα σου και όχι ότι σου πουλάνε τα πετ σοπ.(πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο?)

Link to comment
Share on other sites

πριν 43 λεπτά, το μέλος tkalamat έγραψε:

Τα αγγελόψαρα θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο και μπαίνουν κοπάδι από 8 και πάνω, είναι κιχλιδες και όταν ζευγαρώσουν θα γίνετε χαμός, τα μικρά σου κρύβονται γιατί τρέμουν τα αγγελοψαρα, αν φύγουν  θα βγούνε από το καράβι, να διαβάσεις τι ψαρια μπορείς να βάλεις στα λίτρα σου και όχι ότι σου πουλάνε τα πετ σοπ.(πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο?)

 Το ενυδρείο το έχω 6 μήνες μου το έδωσε φίλος που έφυγε εξωτερικό και ήταν χωρίς φυτά μόνο με τα ψάρια που ανέφερα 

Ήταν να φύγει και το είχε αφήσει λίγο 

 

Link to comment
Share on other sites

Ακόμα διορθώνονται τα πράγματα ! Το θέμα με τα ψάρια ξέρεις ποιο είναι ;

Θα ζήσουν και μπορεί να ζήσουν και αρκετά χρόνια. Αλλά δεν θα δεις φυσιολογικές συμπεριφορές όπως θα είχαν σε ένα κοπάδι ούτε θα μπορέσουν να μεγαλώσουν άνετα εφόσον ο χώρος είναι περιορισμένος για αυτά!

 

Μπορείς και τώρα να κάνεις αλλαγή ψαροσύνθεσης και έχεις μάλιστα και πολλές επιλογές!

 

Πάντα η αρχή είναι δοκιμή-αποτυχία δοκιμή -αποτυχία και κάποια στιγμή έρχεται και η επιτυχία βηματάκι βηματάκι για αυτό μην φοβηθείς να τολμήσεις πράγματα καθώς θα μάθεις σίγουρα από αυτά!!! Είναι ωραίο χόμπι , μαθαίνεις και πράγματα και μπορείς να το κάνεις και πολύ απλουστευμένο αν θες!

Link to comment
Share on other sites

Καλώς ήρθες και εύχομαι να συνεχίσει το ενυδρείο σου να είναι απροβλημάτιστo. 

 

Σε ότι αφορά τα σκαλάρια, δεν γνωρίζω το μέγεθός τους, αλλά απο την φωτογραφία φαίνονται μικρά. Γενικά όμως τα σκαλάρια θέλουν χώρο  το ενυδρείο σου είναι καλό για ένα ζευγάρι σκαλάρια.

Όσο τα σκαλαρια είναι μικρά και χωρούν στο ενυδρείο δεν θα έχεις πρόβλημα όσο μεγαλώνουν θα αυξηθούν και τα προβλήματα και αν συνεχίσεις να τα έχεις θα υποστούν νανισμό και θα παραμείνουν μικρά  με αλλόκοτο σχήμα για σκαλάρια.

 

Ιδανικά θα ήταν να μπορούσες να ξεχώριζες ένα ζευγάρι και τα άλλα να τα έδινες κάπου, έτσι θα δεις απο τα ψάρια μια διαφορετική συμπεριφορά και θα κινούνται όντος αγγελικά.

Για την διακόσμηση δεν έχω να πω κάτι γούστα είναι αυτά και θέλει ο μικρός ας βάλει ότι θέλει, τα ψάρια δεν τα πειράζει ούτε προβληματίζονται, αρκεί ότι βάλεις να  είναι  κατάλληλο για ενυδρεία.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δίκιο έχετε σκέφτομαι να κρατήσω αυτά τα 2 και θέλω να μου πείτε αν είναι θηλυκό

 

 

πριν 3 ώρες, το μέλος tkalamat έγραψε:

Τα αγγελόψαρα θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο και μπαίνουν κοπάδι από 8 και πάνω, είναι κιχλιδες και όταν ζευγαρώσουν θα γίνετε χαμός, τα μικρά σου κρύβονται γιατί τρέμουν τα αγγελοψαρα, αν φύγουν  θα βγούνε από το καράβι, να διαβάσεις τι ψαρια μπορείς να βάλεις στα λίτρα σου και όχι ότι σου πουλάνε τα πετ σοπ.(πόσο καιρό έχεις το ενυδρείο?)

 Το ενυδρείο το έχω 6 μήνες μου το έδωσε φίλος που έφυγε εξωτερικό και ήταν χωρίς φυτά μόνο με τα ψάρια που ανέφερα 

Ήταν να φύγει και το είχε αφήσει λίγο 

 

IMG_20181122_182644.jpg

IMG_20181122_182628.jpg

Link to comment
Share on other sites

On 22/11/2018 at 2:59 ΜΜ, το μέλος tkalamat έγραψε:

Τα αγγελόψαρα θέλουν μεγαλύτερο ενυδρείο

 

Και οι κλοουν θελουν μεγαλυτερο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...