Jump to content

Αλφάδιασμα Ενυδρείου Πρόβλημα


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους,

 

Έχω το εξής πρόβλημα με το ενυδρείο μου (Juwel Rio 400):

 

Το ενυδρείο πατάει πάνω σε βάση χτιστή, στον τοίχο, η βάση έχει επάνω μάρμαρο και έχει αλφαδιαστεί άψογα.

 

Όταν ακουμπάω πάνω το ενυδρείο όμως η αριστερή πλευρά είναι στον αέρα! περίπου 2 πόντους πάνω από το μάρμαρο.

 

Τι να κάνω; Να το γεμίσω με νερό να δω αν θα πατήσει καλά;

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε να βάλεις ένα dow ώστε να κάτσει πάνω το ενυδρείο. Θα κάτσει καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να το βγάλω φωτό γιατί το έχω κατεβάσει από τη βάση του αλλά φαίνεται κάπως έτσι

 

Καλλιτεχνικό παράδειγμα:

2056936975_.thumb.jpg.a4bc520aa9338a81b5bf8d92714dc446.jpg 

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος gifil έγραψε:

Δοκίμασε να βάλεις ένα dow ώστε να κάτσει πάνω το ενυδρείο. Θα κάτσει καλύτερα.

Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω τίποτα από κάτω γιατί είναι χτιστό στον τοίχο! Αν βάλω κάτι από κάτω δεν θα χωράει το ενυδρείο μετά!

Link to comment
Share on other sites

Αν ειχε πεταικαρει το ενυδρειο θα ειχε ανοιξει.Επισης το μαρμαρο να μπει στραβα με τον τροπο που περιγραφεις ειναι παλι χλωμο.

Το πλαστικο τελαρο του ενυδρειου απο κατω ειναι ενταξει??

Δοκιμασες να το βαλεις πχ πανω σε ενα τραπεζι να δεις τι κανει??

Αν μετρας σωστα 2 ποντοι ειναι παρα πολυ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν ειχε πεταικαρει το ενυδρειο θα ειχε ανοιξει.Επισης το μαρμαρο να μπει στραβα με τον τροπο που περιγραφεις ειναι παλι χλωμο.

Το πλαστικο τελαρο του ενυδρειου απο κατω ειναι ενταξει??

Δοκιμασες να το βαλεις πχ πανω σε ενα τραπεζι να δεις τι κανει??

Αν μετρας σωστα 2 ποντοι ειναι παρα πολυ...

Το πλαστικό είναι καλά ναι

Τώρα το έχω πάνω σε κάτι φελιζόλ στο μπαλκόνι. Δυστυχώς είναι πολύ βαρύ για να το κουνήσω μόνος μου και να το κατεβάσω στο πάτωμα.

και όντως το έγραψα λάθος 2 χιλιοστά περίπου είναι η απόκλιση. 

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα την βαση απο κατω....

Αλλου δικιμασες να το ακουμπησεις?

Σου κανει το ιδιο??

Αν και για 2mm δεν τρεχει τιποτα βαλε καμια δεκαρια ποντους νερο και μετρα απο σταθερο σημειο το υψος του νερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος FeAnOr_26 έγραψε:

Δυστυχώς δεν μπορώ να βάλω τίποτα από κάτω γιατί είναι χτιστό στον τοίχο! Αν βάλω κάτι από κάτω δεν θα χωράει το ενυδρείο μετά!

Τοτε πως θα μπορεσεις να ανοιγεις το καπακι του ενυδρειου για να κανεις αλλαγες νερου γ.π.; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Έχω ακριβώς την ίδια απορία! 

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ακούγεται ωραίο θέλουμε φωτογραφίες! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος natateo έγραψε:

Τοτε πως θα μπορεσεις να ανοιγεις το καπακι του ενυδρειου για να κανεις αλλαγες νερου γ.π.; :blink:

Από την πίσω μεριά είναι ανοιχτό και έχω πρόσβαση άνετα μέσα στο ενυδρείο. Ανοίγουν τα καπάκια μια χαρά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Πάντως ακούγεται ωραίο θέλουμε φωτογραφίες! 

Μόλις ολοκληρωθεί θα ανεβάσω!

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Κοιτα την βαση απο κατω....

Αλλου δικιμασες να το ακουμπησεις?

Σου κανει το ιδιο??

Αν και για 2mm δεν τρεχει τιποτα βαλε καμια δεκαρια ποντους νερο και μετρα απο σταθερο σημειο το υψος του νερου.

Αύριο θα το ανεβάσω ξανά και θα το γεμίσω όπως είπες 10 πόντους νερό για να μετρήσω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 23 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Αν και για 2mm δεν τρεχει τιποτα βαλε καμια δεκαρια ποντους νερο και μετρα απο σταθερο σημειο το υψος του νερου

Τώρα το σκέφτηκα, Αν το γεμίσω 10 πόντους θα κάτσει; αν δεν κάτσει και συνεχίσει να έχει κενό τι να κάνω; Να συνεχίσω να γεμίζω μέχρι να κάτσει ή να βάλω από κάτω μια μεταλλική πλατιά βέργα 2χιλιοστών να πατάει εκεί πάνω;

Link to comment
Share on other sites

Να το γυρισεις τουμπα και να τσεκαρεις την βαση απο κατω.Εχω την εντυπωση οτι εχει κατι σαν λαστιχακια.Μηπως παιζει κατι εκει...

Αν πηγαινει παντως κατι στραβα με το ενυδρειο φυσιολογικα μολις το πατησεις εκει με το χερι θα σηκωνεται σε αλλη γωνια.

Δοκιμασε παντως να το βαλεις πχ στο  τραπεζι της κουζινας να δεις τι κανει...

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Να το γυρισεις τουμπα και να τσεκαρεις την βαση απο κατω.Εχω την εντυπωση οτι εχει κατι σαν λαστιχακια.Μηπως παιζει κατι εκει...

Αν πηγαινει παντως κατι στραβα με το ενυδρειο φυσιολογικα μολις το πατησεις εκει με το χερι θα σηκωνεται σε αλλη γωνια.

Δοκιμασε παντως να το βαλεις πχ στο  τραπεζι της κουζινας να δεις τι κανει... 

Είναι πολύ βαρύ, πάνω από 100 κιλά, για να κάνω τέτοια κόλπα εύκολα.

Θα το ακουμπήσω αρχικά στο πάτωμα (δεν χωράει σε κάποιο τραπέζι) και θα δω πως κάθεται εκεί.

Τώρα για να το πατήσω με το χέρι σ' εκείνη τη μεριά δεν ξέρω.. Φοβάμαι μην το ραγίσω γιατί όπως είπα είναι βαρύ και θα θέλει πολύ δύναμη.

Θα το τσεκάρω πάντως αύριο μαζί με κανέναν φίλο για βοήθεια και βλέπουμε!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
On 22/11/2018 at 9:29 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

Να το γυρισεις τουμπα και να τσεκαρεις την βαση απο κατω.Εχω την εντυπωση οτι εχει κατι σαν λαστιχακια.Μηπως παιζει κατι εκει...

Αν πηγαινει παντως κατι στραβα με το ενυδρειο φυσιολογικα μολις το πατησεις εκει με το χερι θα σηκωνεται σε αλλη γωνια.

Δοκιμασε παντως να το βαλεις πχ στο  τραπεζι της κουζινας να δεις τι κανει... 

 

Καλησπέρα και πάλι, άργησα λίγο να γράψω καθώς είχα διάφορα θέματα και δεν μπόρεσα να προχωρήσω με το ενυδρείο.

Σήμερα το τοποθετήσαμε στην βάση του (στον τοίχο) και μπορώ να σας δείξω με φωτό το κενάκι που έχει!

 

Όπως έγγραψα και πιο πάνω το κενό είναι max 2mm. στην μία γωνία.

Τελικά δεν παίζει κάτι με το ενυδρείο αρα μάλλον δεν είναι 100% αλφαδιασμένο το stand και υπάρχει αυτή η μικρή απόκλιση.

Το ερώτημα παραμένει, τι κάνω τώρα?

20181208_135418.jpg

20181208_135439.jpg

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να παρεις λαστιχο σιλικονης σε φυλλο,να κοψεις λωριδες και να βαλεις μονο εκει που δεν παταει.

Επισης μπορεις να παρεις κοντραπλακε ή το χαρτονι το σκληρο που χρησιμοποιειται στις πλατες των επιπλων...

Υπαρχει επισης και αφρολεξ λεπτο σχετικα σκληρο...

Κανε μια ερευνα αγορας και εδω ειμαστε και παλι... ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Μπορεις να παρεις λαστιχο σιλικονης σε φυλλο,να κοψεις λωριδες και να βαλεις μονο εκει που δεν παταει.

Επισης μπορεις να παρεις κοντραπλακε ή το χαρτονι το σκληρο που χρησιμοποιειται στις πλατες των επιπλων... 

Υπαρχει επισης και αφρολεξ λεπτο σχετικα σκληρο...

Κανε μια ερευνα αγορας και εδω ειμαστε και παλι... ;)

Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση!

Έχω πάρει ήδη λεπτά φύλλα ξύλου 1mm πάχος, αν τα βάλω από κάτω όπου δεν πατάει θα είμαι οκ λογικά?

Περνάνε από άκρη σ άκρη και μένει ένα μικροσκοπικό κενό. Λογικά όταν γεμίσει θα πατήσει πάνω και θα εξαφανιστεί.

Δεν πιστεύω να δημιουργηθεί πρόβλημα με μια τόσο μικρή απόκλιση...

Θα τα περάσω σήμερα, θα το καθαρίσω και θα το γεμίσω μέχρι τη μέση να δω τι θα κάνει.

 

Link to comment
Share on other sites

Θα ξεκινήσεις να περνάς τα ξύλα από το άνοιγμα προς τα εκεί που πατάει.Θα σταματήσεις να σπρώχνεις μολις τερματίσει σε κάποιο σημείο.

Αν χωράει κι άλλο συνεχίζεις μέχρι όπου φτάσει και αυτό . . .

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 14/12/2018 at 11:10 ΜΜ, το μέλος rastaman έγραψε:

Δεν μας ειπες πως πηγε το εγχειρημα??

Καλά απ' ότι φαίνεται! έβαλα τελικά λεπτά φύλα ξύλου όπου δεν πατούσε καλά το ενυδρείο. Δεν είναι αλφαδιασμένο 100% έχει μια μικρή κλήση περίπου 1χιλ διαφορά. Είναι όμως εντοιχισμένο και δεν μπορεί να γλιστρήσει προς εκείνη την μεριά. Θέλω να πιστεύω ότι δεν θα υπάρξει πρόβλημα με τις ενώσεις για μια τόσο μικρή απόκλιση! Παραθέτω και μερικές φωτό του ενυδρείου. Το έχω γεμίσει και άρχισα να βάζω τα πρώτα ψαράκια (9 lemon tetra, 12 rummy nose και 5 amano έχει προς το παρόν).

 

003.jpg

004.jpg

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...