Jump to content

Επίθεση goldfish σε black moor


Recommended Posts

Έχω στο ενυδρείο μου ένα μικρό black moor και δύο common goldfish. Χτες παρατήρησα πρώτη φορά το ένα gold να κυνηγαει το μικρό blackmoor..

Έχω αρχίσει να ανησυχώ λέτε να είναι κάτι σοβαρό;

Δεν ξέρω και πολλά από αυτα

Το ενυδρείο μου είναι 90 λίτρων και δεν έχει αλλάξει γενικά κάτι από πριν.

Έχω βγάλει από το ενυδρείο τώρα το goldfish γιατί φοβήθηκα και το έχω βάλει σε ένα άλλο ενιδρειο που εχω..

Μπορεί κάποιος να με συμβουλέψει τι να κάνω;

 

Έγινε επεξεργασία - zoist
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Αρχικά τα λίτρα σου είναι λίγα  για Common Χρυσόψαρα και καλό θα ήταν εφόσον αγαπάς τα χρυσόψαρα όπβς εγώ που έχω κόλλημα να έχεις μόνο Fancy ποικιλίες στο ενυδρείο σου. Προσωπικά και με πάρα πολύ καλή φίλτρανση θα έβαζα 4 Fancy. Οι περισσότεροι θα σου πουν έως 3 αυστηρά, αλλά εφόσον κάνεις τακτικές αλλαγές και έχεις καλό φίλτρο θεωρώ πως 4 ψαράκια θα είναι οριακά καλά.

Σχετικά με την επιθετικότητα συμβαίνει συχνά και δεν έχει να κάνει πιστεύω με το είδος που διάλεξες, έτυχε να βγει λίγο πιο ζωηρό το ψαράκι σου. Το ίδιο πρόβλημα έχω τις τελευταίες 2 μέρες και εγώ (2 Fancy όλα και όλα, το ένα έγινε αγρίμι).. Αν δεις πως συνεχίζει όλη η κατάσταση δυστυχώς θα πρέπει να επιλέξεις να αποχωριστείς ένα ψαράκι από τα 3, μάλλον το επιθετικό! ;) 

Σε πόσα λίτρα το έβαλες;;

Link to comment
Share on other sites

Λίγα είναι;; Δεν είχα ιδέα.. το εβαλα σε ένα 50ρι που χρησιμοποιούσα πιο παλιά..θα ψάξω αυτό που μου είπες και ίσως το κάνω αν δω ότι δεν αλλάζουν τα πραγματα.. ευχαριστω πολύ

 

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε κανα 2 μέρες να τα έχεις όλα μαζί και αν δε δεις κάτι περίεργο... τρώνε κανονικά;

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι τρωνε πολύ καλά.. πήρα τηλέφωνο στο πετ σοπ και μου είπαν ότι μπορεί να παιζουν.. δεν ξέρω αν πρέπει να τους πιστέψω γιατί βλέπω τον έναν να κυνηγάει τον μικρό και φοβάμαι και ο μικρός προσπαθεί να κολυμπήσει γρήγορα ενώ δεν μπορεί καν να κολυμπήσει γρήγορα, ενώ το δεύτερο Γκολντ που έχω είναι στον κόσμο του

Link to comment
Share on other sites

Εχεις παρατηρησει μηπως αν το χρυσοψαρο εχει κοντα στα βραγχια κοκκινα στιγματα?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Όχι είναι μια χαρά τελικα.. μάλλον έπαιζαν και τον τελευταίο καιρό έχουν ηρεμήσει.. να ρωτήσω κάτι άλλο.. αγόρασα ένα prime και ένα ammonia and nitrite.. ξέρεις μήπως κανείς πως να τα χρησιμοποιήσω;; Είμαι καινούρια σε αυτά και δεν ξέρω καθόλου

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος zoist έγραψε:

Όχι είναι μια χαρά τελικα.. μάλλον έπαιζαν και τον τελευταίο καιρό έχουν ηρεμήσει.. να ρωτήσω κάτι άλλο.. αγόρασα ένα prime και ένα ammonia and nitrite.. ξέρεις μήπως κανείς πως να τα χρησιμοποιήσω;; Είμαι καινούρια σε αυτά και δεν ξέρω καθόλου

 

Τα τεστακια καθε εταιρειας ειναι διαφορετικα. Μεσα σε καθε κουτι με τεστ υπαρχουν οδηγιες (πως να το κανεις). Απλα διαβασε και κανε :)

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...