Jump to content

Ξεκινημα aquascape


PanagiotisAqua

Recommended Posts

Στο ενυδρειο(60Λ)θελω να το κανω λιγο aquascape γιατι πηρα καποιες πολυ καλες ιδεες απο βιντεακια στο yt αλλα θελω λιγο βοηθεια με το φως και το υποστρωμα.Απο co2 θα χρησιμοποιήσω ενα diy Που ειχα :).Απο φυτα ειμαι σε 3 hygrophilla corymbousa 3 anubias barteri nana και ενα christmas moss.Απο hardscape εχω ειδη καποιες πετρες και παραγγειλα και ενα drift wood.Θελω ομως τωρα φωτισμο και υποστρωμα:?

Link to comment
Share on other sites

το ενυδρείο είναι μικρό όποτε υποθέτω και το ύψος δεν είναι μεγάλο,  απο φωτισμό με 2 Τ5 απλές φτηνές (οσραμ, φιλιπς, 2-3 ευρώ) είσαι μια χαρά, αν θες βάζεις και ανακλαστήρες.

Από βυθό πάλι με βάση τα φυτά που έχεις δεν χρειάζεσαι κάτι το ιδιαίτερο όποτε και εδώ βάζεις ότι σε αρέσει εσένα.

Αν αργότερα θέλεις να βάλεις κάπως ποιο μέτριας δυσκολίας φυτά τότε ότι και να βάλεις κοίταξε να έχει κοκκομετρία 1-3 χιλιοστά, ή αν γουστάρης άμμο.

Μόνο για πολύ απαιτητικά φυτά θέλεις και υπόστρωμα. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

το ενυδρείο είναι μικρό όποτε υποθέτω και το ύψος δεν είναι μεγάλο,  απο φωτισμό με 2 Τ5 απλές φτηνές (οσραμ, φιλιπς, 2-3 ευρώ) είσαι μια χαρά, αν θες βάζεις και ανακλαστήρες.

Από βυθό πάλι με βάση τα φυτά που έχεις δεν χρειάζεσαι κάτι το ιδιαίτερο όποτε και εδώ βάζεις ότι σε αρέσει εσένα.

Αν αργότερα θέλεις να βάλεις κάπως ποιο μέτριας δυσκολίας φυτά τότε ότι και να βάλεις κοίταξε να έχει κοκκομετρία 1-3 χιλιοστά, ή αν γουστάρης άμμο.

Μόνο για πολύ απαιτητικά φυτά θέλεις και υπόστρωμα. 

Okay ευχαριστώ, μάλλον για υπόστρωμα ένα fluval κάπως έτσι νμζ είναι κομπλε

Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα που λες είναι το fluval stratum. Το δουλεύω από πέρσι και είμαι αρκετά ικανοποιημένος. 

Τι aquascape έχεις σκεφτεί? Αν μπορείς βάλε και ένα βίντεο. 

 

Την καλημέρα μου :)

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτηκα αυτό το βίντεο αλλά σε μικρότερη έκδοση. Για γρασίδι κάτω τι λες? 

Link to comment
Share on other sites

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για χαμηλών απαιτήσεων το βλέπω. Το γρασίδι στο βίντεο αν δεν κάνω λάθος είναι το marsilea hirsuta (προφίλ του φυτού (https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/83947-marsilea-hirsuta/)

Τώρα για γρασίδι πρέπει να έχεις καλό φωτισμό,λίπανση και απαραίτητα διοξείδιο. Γρασίδια δηλαδή τύπου cuba φαίνονται μεν πολύ όμορφα αλλά θέλουν προσοχή. Εγώ ένα που δουλεύω τώρα είναι το micranthemum monte carlo αλλά δεν το έχω βάλει καιρό για να πω με ασφάλεια ότι πάει καλά αλλά έχει δείξει σημάδια ανάπτυξης.

 

Βέβαια αν το είχα σκεφτεί νωρίτερα  σίγουρα θα έκανα γρασίδι moss. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Το γρασίδι moss (java moss?) μπορεί να δημιουργήσει προβλήματα στο φίλτρο? Να μπει μέσα και να το βουλώσει πχ?

Έγινε επεξεργασία - psaropouli
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα γρασιδια θελουν καλο φως,λιπασματα και co2,αλλα πολυ αλλα λιγο,αλλα χωρις αυτα,δυσκολο να πανε καλα.

Το μοντε καρλο ειναι σχετικα ευκολο αλλα θελει πολυ συχνα κλαδεμα για να μη μενει παχυ γιατι ετσι δεν φτανει το φως μεχρι κατω και μετα ξηλωνεται.

Και η κουμπα το ιδιο και ειναι και πιο δυσκολη.

Γρασιδι απο μοςς δεν μπορεις να κανεις γιατι δεν φυτευεται,το μονο που μπορεις  να κανεις ειναι να δεσεις μοςς σε κομματια πετρας αλλα δεν θα εχεις ωραιο αποτελεσμα,συν οτι θα μαζευει βρομια απο κατω.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα πιο εύκολα γρασιδακια είναι το Helanthium Τenellum, και αυτό όμως θέλει παροχή διοξειδίου ...

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Ένα από τα πιο εύκολα γρασιδακια είναι το Helanthium Τenellum, και αυτό όμως θέλει παροχή διοξειδίου ...

diy εχω.Κανει?Επισης @psaropouli δεν νμζ γιατι θα το δεσω στο ξυλο οποτε οχι :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 15 ώρες, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Για χαμηλών απαιτήσεων το βλέπω. Το γρασίδι στο βίντεο αν δεν κάνω λάθος είναι το marsilea hirsuta (προφίλ του φυτού (https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/83947-marsilea-hirsuta/)

Τώρα για γρασίδι πρέπει να έχεις καλό φωτισμό,λίπανση και απαραίτητα διοξείδιο. Γρασίδια δηλαδή τύπου cuba φαίνονται μεν πολύ όμορφα αλλά θέλουν προσοχή. Εγώ ένα που δουλεύω τώρα είναι το micranthemum monte carlo αλλά δεν το έχω βάλει καιρό για να πω με ασφάλεια ότι πάει καλά αλλά έχει δείξει σημάδια ανάπτυξης.

 

Βέβαια αν το είχα σκεφτεί νωρίτερα  σίγουρα θα έκανα γρασίδι moss. 

 

 

Ξερεις τι φοβαμαι με το carpet τ moss πως θα καθαριζω με σκουπα βυθου :/

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω αλλά φαντάζομαι πως όπως θα το βάλεις έτσι τυλιγμένο έτσι και θα μπορείς να το βγάλεις για να βάλεις σκούπα ή κατευθείαν από πάνω όπως είναι

@rastafarian Δεν γίνεται δηλαδή να κάνουμε χαλί moss όπως στο βίντεο? 

Link to comment
Share on other sites

Ok @PanosTetra θα το ψάξω λίγο παραπάνω και θα βρω κάποιο εύκολο γρασίδι και μπορώ να συμπληρώνω Excel και co2 για κλτρ αποτέλεσμα η μπορώ σκέτο Excel?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατεληξα σε καλυτερο υποστρωμα με καλυτερα φυτα.Μαλλον θα παρω το flourite της seachem και να βαλω για γκαζον Eleocharis parvula ακομη θα βαζω καθε 3 μερες excel ωστε να παρουν το διοξείδιο τους και αργοτερα θα παω σε diy co2.(εχω ηδη στο ενα ενυδρειο).Απο ενυδρειο βρηκα ενα nano 10lt αλλα θελω λαμπα καλη για φυτα και σχετικα οικονομικη τι προτεινετε?

Link to comment
Share on other sites

κοίταξε το αέριο διοξείδιο είναι το καλύτερο από όλα αλλά όλα έχουν σχέση με τη φυτομάζα. Σε low tech ενυδρεία μια χαρά κάνεις και την δουλειά σου με εξέλ αλλά αν μιλάμε για γρασίδια τότε η μπουκάλα ίσως είναι μονόδρομος. Μην αγχώνεσαι όμως και εγώ τα σκεφτόμουν πολύ τα λεφτά αλλά τελικά εκεί που υπολόγιζα 200 ευρώ έκανα τη δουλειά μου με 80 άσε που έχω μπουκάλα για 35 λίτρα και ουσιαστικά είναι επένδυση ζωής.

Θα σου συνιστούσα να αποφύγεις τα συστηματάκια γιατί δεν συμφέρουν οικονομικά και θα τρέχεις κάθε μήνα να βρεις ανταλλακτικό + ότι τουλάχιστον στις περιπτώσεις της μεγάλης σκάλας διάχυσης πιάνεται αρκετός χώρος στο ενυδρείο και φαίνεται άσχημο.

Link to comment
Share on other sites

Το ελεοχάρις δεν το είχα ποτέ για να σου πω. Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι θέλει καλό φως και υπόστρωμα και  το διοξείδιο βοηθάει αρκετά. Αν σου αρέσει δοκίμασε το δεν θέλω να σε αποθαρρύνω. Για φωτισμό τώρα εδώ είναι λίγο περίεργα τα πράγματα. Λίγα τα λίτρα + ευμετάβλητες οι συνθήκες= danger, danger!. Αστειεύομαι, αν το ενυδρείο διαθέτει λάμπα σημείωσε w ή/και lumen.

 

Επειδή δεν θέλω να παίρνω κόσμο στον λαιμό μου γιατί όπως μπορεί να έχεις δει ρωτάω και εγώ τους έμπειρους για διάφορες απορίες που έχω, τότε καλύτερα είναι να παίρνεις αρκετές απόψεις για ένα θέμα προτού προχωρήσεις σε κάποια κίνηση. Αν και εγώ είμαι περισσότερο της άποψης αν δεν πάθεις δεν θα μάθεις.

 

P.S: Συννονόματε τι σκέφτεσαι να βάλεις σε 10 λίτρα? :)

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Οχι σκέφτομαι να βάλω μια κανονική λάμπα δωματίου αλλά με υψηλά lumen κ watt ώστε να καλύπτουν τα φυτά και άκου πως το έχω φανταστεί.Σε μια γωνία θα είναι το ξύλο (Moor Wood) όπου θα είναι μισό σκεπασμένο με java. Στο άλλο μέρος του ενυδρείου θα φτιάξω ένα μικρό <<δασακι>> με τα corymbosa και τις anubies.Στο μπροστινό μέρος έχω φανταστεί μπροστα από το δασάκι το eleocharis. Στο ενυδρείο θέλω να βάλω γαριδουλ ες neocaridina heteropoda Orange. Επισης το flοurite κάνει για eleocharis έτσι? 

Έγινε επεξεργασία - PanagiotisAqua
Link to comment
Share on other sites

Καλή ιδέα το γαριδάδικο. Το aquascape το κάνεις εσύ όπως σου αρέσει. Anubia και moss δένονται πάνω σε ξύλο οπότε ίσως θα πρέπει να βάλεις anubia και moss μαζί. Επίσης για anubia προτίμησε την nana μιας και δεν μεγαλώνει γρήγορα και παραμένει μικρή. Tώρα δεν νομίζω να έχεις θέμα με το fluorite. 

Αν θέλεις δυνατό φως εγώ θα σου πρότεινα ένα προβολάκι led στα 6000k-6500k. Με γνώμονα τη σχέση w/l η lumen/l εγώ έχω ένα 10w και 850 lumen που σε εσένα θα βγάζει 1w/l και 0,85 lumen ανά λίτρο. Πολύ φως δηλαδή και δεν ξέρω αν τόσο φως θα μπορέσει να απορροφηθεί από τα φυτά ή θα γεμίσεις άλγη. Προσπάθησε να βρεις και άλλες εναλλακτικές σε λιγότερα watt και lumen. Με λίγα λόγια αν θέλεις δυνατό φως για χάρη του γρασιδιού ίσως δεν αξίζει τόσο μιας και μπορείς πανεύκολα να φτιάξεις στολίδια ακόμα και με φυτά χαμηλών απαιτήσεων σε φως. Λίγη φαντασία και αγάπη χρειάζεται ;)

Link to comment
Share on other sites

Σκεφτικα  και για valsinieras αλλά δεν ξέρω γιατί μεγαλώνουν πολύ :/

Link to comment
Share on other sites

@PanosTetraΑ και σκέφτηκα για anubia petite πάνω στο ξύλο σα φυλλωσια σα δενδρο

Link to comment
Share on other sites

Α να σας ρωτήσω να βάζω και flourish ή ταμπλέτες τι είναι κλτρ? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Α να σας ρωτήσω να βάζω και flourish ή ταμπλέτες τι είναι κλτρ? 

Αν τα φυτα, που θα εχεις, εχουν μεγαλες ριζες - Cryptocoryne, Echinodorus, τοτε και τα "χαπια" ειναι χρησιμα (Τropica nutrition capsules)

Και μονο με υγρα λιπασματα θα  πανε καλα τα φυτα (ολα).

Link to comment
Share on other sites

Eίναι απλά τα πράγματα. Αν δεν διαθέτεις διοξείδιο δεν θα πας σε γρασιδάκι εκτός του marsilea hirsuta .

 

2. Εφ'όσον δεν έχεις διοξείδιο θα περιορίσεις το φως σου στο ελάχιστον δυνατό.

 

Ούτε οι ανούμπιες , ούτε το hirsuta ούτε οι βαλισνέριες θέλουν υψηλό φως εκτός από κάποια υποείδη.

 

Βάλε υπόστρωμα με θρεπτικά και για 3 εβδομάδες μην ρίξεις λίπανση (για εμένα τουλάχιστον άλλοι ρίχνουν από την 1η μέρα). Ένα ενυδρείο χωρίς διοξείδιο και με φυτά που αναπτύσσονται τόσο αργά δεν χρειάζεται υγρά λιπάσματα παρά μόνο ένα γενικό λιπασματάκι σε ελάχιστη δόση κατά προτίμηση καθημερινά.

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Fred13 έγραψε:

Eίναι απλά τα πράγματα. Αν δεν διαθέτεις διοξείδιο δεν θα πας σε γρασιδάκι εκτός του marsilea hirsuta .

 

2. Εφ'όσον δεν έχεις διοξείδιο θα περιορίσεις το φως σου στο ελάχιστον δυνατό.

 

Ούτε οι ανούμπιες , ούτε το hirsuta ούτε οι βαλισνέριες θέλουν υψηλό φως εκτός από κάποια υποείδη.

 

Βάλε υπόστρωμα με θρεπτικά και για 3 εβδομάδες μην ρίξεις λίπανση (για εμένα τουλάχιστον άλλοι ρίχνουν από την 1η μέρα). Ένα ενυδρείο χωρίς διοξείδιο και με φυτά που αναπτύσσονται τόσο αργά δεν χρειάζεται υγρά λιπάσματα παρά μόνο ένα γενικό λιπασματάκι σε ελάχιστη δόση κατά προτίμηση καθημερινά.

 

 

Okay για υπόστρωμα με θρεπτικά ποιο λες εσύ? Η μπορώ και κανονικο υπόστρωμα κλασικό με 2-3mm? 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...