Jump to content

Ξεκινημα aquascape


PanagiotisAqua

Recommended Posts

Eίμαι υπέρ στου να πας σε υπόστρωμα για φυτά ασχέτως αν έχεις διοξείδιο ή όχι. Αργής ανάπτυξης φυτά όπως οι κρυπτοκορίνες που πολλές από αυτές αναπτύσσονται υγιείς και χωρίς διοξείδιο χρειάζονται ένα υπόστρωμα πλούσιο σε θρεπτικά για να χτίσουν ένα ριζικό σύστημα υγιές και γερό.

 

Ανάλογα το budget σου.

Εφ'όσον όμως δεν θα φτιάξεις κάτι το οποίο θα έχει φυτά απαιτητικά άρα και το υπόστρωμα δεν χρειάζεται να είναι κάτι σύνθετο.

Το tropica soil είναι από τα καλύτερα υποστρώματα που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή στην αγορά.

Έχει αντοχή στον χρόνο, δεν κιτρινίζει το νερό,πλούσιο σε θρεπτικά, θα μαλακώσει λίγο το νερό σου, καλή κοκκομετρία , μέτρια τιμή.

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ.Θα το πάρω και θα σας στείλω φώτο όταν ξεκινάω το στήσιμο και τα υλικά!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.Μια τελευταία  ερωτηση:Hydrocotyle Tripartita (Japan) θα είναι κομπλέ με ειδικο υπόστρωμα? 

Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρα το υπόστρωμα και βρήκα και το flourite και δεν ξέρω ποιο είναι κλτρ λίγο help :/. Νμζ το flourite είναι κλτρ αλλά θέλω και άλλη γνωμη

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Ευχαριστώ.Θα το πάρω και θα σας στείλω φώτο όταν ξεκινάω το στήσιμο και τα υλικά!Ευχαριστώ για τον χρόνο σας.Μια τελευταία  ερωτηση:Hydrocotyle Tripartita (Japan) θα είναι κομπλέ με ειδικο υπόστρωμα? 

Μια χαρά θα είναι.:)

πριν 21 λεπτά, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Τσέκαρα το υπόστρωμα και βρήκα και το flourite και δεν ξέρω ποιο είναι κλτρ λίγο help :/. Νμζ το flourite είναι κλτρ αλλά θέλω και άλλη γνωμη

Ποιο flourite έχεις δει?

Ρίξε μια ματιά και στο Fluval stratum.

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Μια χαρά θα είναι.:)

Ποιο flourite έχεις δει?

Ρίξε μια ματιά και στο Fluval stratum.

Αυτο είχα δει https://misirlis-aquarium.gr/60-ypostromata_diakosmisi/2066-seachem-flourite.html

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Το έχω χρησιμοποιήσει και είναι καλό.:)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Οκαυ ευχαριστω :)

Link to comment
Share on other sites

Για το υποστρωμα ειμαι μαζι με τον @Fred13. Απο τα καλα και σε μετρια τιμη - Tropica soil, δοκιμασμενο.

Tripartita και χωρις υποστρωμα μια χαρα μεγαλωνει.

Link to comment
Share on other sites

Βρώμικο υπόστρωμα το flourite λίγο ταλαιπωρία σε κάποιες παρτίδες .

χωρις να αμφισβητώ την θετική εμπειρία του φίλου μου Σωτήρη θα σου πω πως το τροπικά το χρησιμοποιούν πλεον οι περισσότερες gallery με aquascaping στην Ευρώπη και μόνο θετικά εχει .

μετα ειναι το Ada Amazonia μπορείς να το δεις εγκυκλοπαιδικά αλλα σε καμια περίπτωση δεν κανει ακομα για εσενα ;)

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Βρώμικο υπόστρωμα το flourite λίγο ταλαιπωρία σε κάποιες παρτίδες .

χωρις να αμφισβητώ την θετική εμπειρία του φίλου μου Σωτήρη θα σου πω πως το τροπικά το χρησιμοποιούν πλεον οι περισσότερες gallery με aquascaping στην Ευρώπη και μόνο θετικά εχει .

μετα ειναι το Ada Amazonia μπορείς να το δεις εγκυκλοπαιδικά αλλα σε καμια περίπτωση δεν κανει ακομα για εσενα ;)

Κανει και 40€ το μικρο σακουλακι :hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Κανει και 40€ το μικρο σακουλακι :hehe

Μετά από 2 χρόνια που το γλυκοκοίταζα το απόκτησα με όλα του τα καλούδια μαζί ^^

 

Εκτός από την τιμή όμως είναι αρκετά ''ιδιότροπο'', θέλει αλλαγές νερού σχεδόν κάθε μέρα για 2-3 εβδομάδες και γενικά δεν θα το σύστηνα σε χομπίστα που ξεκινάει τώρα αλλά ούτε σε ενυδρείο χωρίς co2!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 ώρες, το μέλος Fred13 έγραψε:

Μετά από 2 χρόνια που το γλυκοκοίταζα το απόκτησα με όλα του τα καλούδια μαζί ^^

 

Εκτός από την τιμή όμως είναι αρκετά ''ιδιότροπο'', θέλει αλλαγές νερού σχεδόν κάθε μέρα για 2-3 εβδομάδες και γενικά δεν θα το σύστηνα σε χομπίστα που ξεκινάει τώρα αλλά ούτε σε ενυδρείο χωρίς co2!

Εντάξει δηλαδή tropica συστήνεται? Σορρυ και ολας γιατί δεν έχω ιδέα από υπιστρωματα :,) 

Link to comment
Share on other sites

Nαι..

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Fred13 έγραψε:

Nαι..

Για 10lt κομπλέ δεν είναι η μικρή συσκευασια? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Για 10lt κομπλέ δεν είναι η μικρή συσκευασια? 

Για 10λ ενυδρειο θα περισσέψει (εξαρταται απο scape). 3 λ σακουλα εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Για 10λ ενυδρειο θα περισσέψει (εξαρταται απο scape). 3 λ σακουλα εννοεις;

Νν

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

πριν 17 ώρες, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Για 10 λ ενυδρειο 1,5 μ λαμπα; 80w;

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Για 10 λ ενυδρειο 1,5 μ λαμπα; 80w;

ωχ δεν το ειδα :/Απο οτι ειδα τπτ δεν εχει σε μικρη λαμπα.Τι μου προτεινεις?Το ενυδρειο εχει διαστασεις 205 x 205 x 230mm

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

ωχ δεν το ειδα :/Απο οτι ειδα τπτ δεν εχει σε μικρη λαμπα.Τι μου προτεινεις?Το ενυδρειο εχει διαστασεις 205 x 205 x 230mm

Ενα απλο επιτραπεζιο φωτιστικο γραφειου φτανει. Τ5 το πιο μικρο νομιζω 30 εκ ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Να ξερεις οτι και το fluval stratum ειναι πολυ καλο υποστρωμα,δοκιμασμενο για αρκετο καιρο!

Link to comment
Share on other sites

On 8/12/2018 at 1:09 ΜΜ, το μέλος rastafarian έγραψε:

Να ξερεις οτι και το fluval stratum ειναι πολυ καλο υποστρωμα,δοκιμασμενο για αρκετο καιρο!

Το είχα σκεφτεί αλλά φοβάμαι μην επηρεάσει το ph πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Το είχα σκεφτεί αλλά φοβάμαι μην επηρεάσει το ph πολύ. 

Δεν επιρεαζει το ph πολυ.

Ολα αυτα το ριχνουν το ph ετσι και αλλιως

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα σας, ονομάζομαι Λεοναρντο και είμαι απο Ευβοια, παρακολουθώ το site εδώ και καιρό. Έχω ήδη ενα μικρό ενυδρείο 30λ οπου είχα βάλει μέσα διάφορα ψάρια....ως αρχάριος δεν γνώριζα. Μετά απο ψάξιμο, άφησα μόνο τον μονομάχο μέσα με 2 θυλικές και εναν πλέκο. Το ενυδρείο τρέχει καλά με ενα μικρό φίλτρο, μια ανούμπια που πάει πολύ καλά, άμμο πρώτο στρώμα και πετραδάκι απο πάνω. 

 

Τώρα σκέφτομαι να στήσω ενα ενυδρείο και να φτιάξω γρασίδι απο Moss (έχω δεί πως γίνεται σε πλέγμα και μετά πιάνετε κάτω στον βυθό). Αν γίνεται δεν θέλω να χρησιμοποιήσω CO2. Απο ότι καταλαβαίνω θα χρειαστώ και υπόστωμα που και εδώ θα ήθελα τις συμβουλές σας. 

 

Το ενυδρείο μου είναι:

1. Aquael 75, στα 105λ

2. Φωτισμός:AquaEL 16W (θα βάλω ακόμα μια λάμπα 16W)

3. Φίλτρο:AqualEL ASAP 500, έχω επίσης και το Enheim pickup 160 (πρέπει να πάω σε κατί εξωτερικού τύπου; Eheim 130 pro)

4. Θερμοστάτης: AquaEL 100W Gold (θα αλλάξω με JBL 100W ή JBL PROTEMP S 150W)

5. Ρίζα μεγάλη

6. Πέτρες και ίσως ενα με 2 μικρά Ξύλα που θα μπούν για να προσομιάσουν το περιβάλλον.

7. Ανούμπια, που θεωρώ ως αρχάριος οτι είναι πολυ εύκολη. (τουλάχιστον σε μένα έχει πιάσει, την είχα χωρίσει σε 3 μέρη, και κάθε ενα απο αυτά μετα απο 15 μέρες έχει αρχίσει και βγάζει φύλλα)

 

Μέσα θα βάλω γαριδούλες και ίσως πολύ μικρά κοπαδόψαρα στον αριθμό 5-10. Μόνο αυτά. Και εναν πλέκο αν νομίζεται οτι χρειάζεται. Έχω δεί οτι στο ενυδρείο που έχω τώρα κάνει πολύ δουλειά....

 

Για το γρασίδι τώρα σε μορφη όπως προανέφερα με Moss, έχω δεί οτι είναι ακριβό να πάρω για να φτιάξω σχεδόν σε όλο το βυθό. Διάβασα οτι ίσως υπάρχει δυνατότητα πολλοί απο εσάς να έχετε σε περίσσια και να μπορούσα να αγοράσω σε πολύ καλύτερη τιμή για να στρώσω σχεδόν σε όλο τον βυθό. Φυσικά αν απο κούρεμα σε moss υπάρχει αφθονία και την χαρίζετε θα το προτιμούσα, (νομίζω όπως όλοι μας). 

 

Θα ήθελα πολύ τις παρατηρήσεις σας και τις συμβουλές σας.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ. 

Link to comment
Share on other sites

Εννοείτε ότι θα πας σε καλό αξωτερικο φίλτρο , επισεις χωρίς co2 δεν ξέρω αν μπορείς να το πετύχεις αυτό με το γρασίδι  θα είναι λίγο δύσκολο ...τι διαστάσεις έχει το ενυδρείο ;

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...