Jump to content

Αμμωνία,τεστ,μετρήσεις και μπερδεμα.!


Recommended Posts

Χαιρετώ κ πάλι μιας κ σας έχω ξανά ενοχλήσει με διάφορα,λόγο απειρίας.ειχα ξανά γράψει για αμμωνία σε ένα 125l με χρυσόψαρα το οποία έδειχνε σταθερά 0.5 με τεστ της sera.ειτε τάιζα είτε όχι είτε έκανα αλλαγές νερού είτε όχι αυτό σταθερά.βεβαια ήταν φρέσκο το ενυδρείο,να φανταστείτε ότι τώρα είμαι περίπου στις 40-45 μέρες.εμπεδωσα ότι το ενυδρείο ήταν αστρωτο κ ότι μάλλον το τεστ δεν θα δείξει τίποτα άλλο εκτός από 0.5 μέχρι κ χθες που κάνα κ μια μικρή αλλαγή νερου.κ εφόσον αφού όλα δείχνουν καλά τα ψάρια ζωηρά κ παιχνιδιάρικα παρα μόνο καφέ άλγη που αρχίσει να γίνεται  έντονη ώρες ωρες,είπα δεν ξανά μετράω με αυτό το τεστ.ταυτοχρονα έχω κ ένα rio180,άδειο..με κάποια ξύλα,ρίζα,δύο ανουμπιες κ 4 βαλισνεριες..κ χαλαζιακη άμμο.το χω με νερό 10 μερες αν θυμάμαι,στο βιολογικό μου έβαλα κ 6-7σιποραξ από στρωμένο ενυδρείο φίλου,βακτήρια ένα καπάκι κάθε μέρα κ αν 2-3 μέρες λίγη τροφή μέσα σε αποχή.αυτα έχω κανει.παμε τώρα...χθες αγοράζω τεστ αμμωνίας,νιτρώδη κ νιτρικά της api,γιατί όλοι για αυτά λένε.κανω ένα τεστ στα χρυσόψαρα κ έχω 0.5-1.0(δεν ξεχωρίζω το χρώμα καλά),νιτρώδη 0,νιτρικά 0.τι δείχνουν οι μετρήσεις;;;κ μετά πάω στο άλλο,μετράω αμμωνία με sera κοντά στο 5!!!! Και με της api μετράω 0.5,ίσως και 1.0,νιτρώδη 0 και νιτρικά μάλλον 0.τι γίνεται οεο;;;;;;;ποιο τεστ είναι καλό;έχω αχρωματοψία;τα χω κάνει θάλασσα;δεν έχει αρχίσει καν ο κύκλος του αζωτου στο άδειο κ γω περιμένω σαν χαζός;τι έχω κάνει;κ τι πρέπει να κάνω;please...

IMG_20181123_202155.jpg

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Μηπως καποια φαρμακα ακομα (αντιβιωση;;;;;;;;;) ριχνεις μεσα και ψοφανε ολα τα βακτηρια;;;;;

Δεν ξερω τι να πω....

Με τετοιες μετρησεις δειχνει αστρωτο ενυδρειο.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως δεν κανεις σωστα τις μετρησεις; 

Επισης στις αλλαγες που κανεις στο ενυδρειο με τα χρυσοψαρα, κανεις προετοιμασια στο νερο ή το ριχνεις κατευθειαν στο ενυδρειο. Οταν λεω προετοιμασια εννοω να γεμιζεις ενα βαρελι (αναλογου μεγεθους με τα λιτρα που αλλαζεις) με αποκλειστικα κρυο νερο βρυσης να βαζεις αντιχλωριο και να το αφηνεις να δουλεψει μερικες ωρες με εναν κυκλοφορητη. Αν το νερο ειναι πολυ κρυο βαζεις στο βαρελι της αλλαγης εναν μικρο θερμοστατη και σου φερνει το νερο στη θερμοκρασια που θελεις.... 

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να το αφήνει ώρες αφού βάζει αντιχλώριο και να μην προσέχει απλά να είναι ίδια η θερμοκρασία;;

Link to comment
Share on other sites

Όχι,δεν το αφήνω,βάζω αντιχλωριο,προσεχω το νερό να μην είναι ούτε πάγος ούτε ζεστό,όσο πιο κοντά στους ενυδρείου τη θερμοκρασία κ το βάζω με ένα αλφαδολαστιχο.θα πρεπε να μετράω νιτρικά στα χρυσοψαρα οποιαδήποτε η και το μηδέν μας κάνει;δεν γίνεται κοντά ενάμιση μήνα να μην έχει στρωσει το ενυδρείο.κ στο άλλο τι κάνω;είδατε τη φωτογραφία;αμμωνία της σερα κ της api με διάφορα 5 λεπτών.εχει ξεκινήσει ο κύκλος η όχι;

Link to comment
Share on other sites

Έχω 10λιτρα δοχεία κ αντιχλωριο βάζω εκεί μέσα.κ μετά ένα ένα τα βάζω στο ενυδρείο.αν βάλεις λίγο παραπάνω αντιχλωριο κάνει κακό;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος KostasAnaz έγραψε:

Που βαζει αντιχλωριο; 

 

Στο νερό της αλλαγής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Έχω 10λιτρα δοχεία κ αντιχλωριο βάζω εκεί μέσα.κ μετά ένα ένα τα βάζω στο ενυδρείο.αν βάλεις λίγο παραπάνω αντιχλωριο κάνει κακό;

 

Όχι, δεν κάνει κακό το λίγο παραπάνω. Ποιο αντιχλώριο χρησιμοποιείς;

Link to comment
Share on other sites

Το αντιχλωριο δεν κανει κακο. 

Αν μετρας ακομα αμμωνια τοτε το ενυδρειο δεν εχει στρωσει. Επισης τα νιτρικα σου θα επρεπε να ειναι μετρησιμα. Ισως κανεις κατι λαθος και το ενυδρειο δεν εχει στρωσει. Γι'αυτο ρωτησα για τις αλλαγες. Τη θερμοκρασια του νερου πως τη φερνεις σε επιθυμητα επιπεδα αφου δεν αφηνεις το νερο; Αν το κανεις με ζεστο νερο απο το θερμοσιφωνα, νομιζω κανεις λαθος.

Link to comment
Share on other sites

Της sera νομίζω,δεν θυμάμαι κ δεν μπορώ να το δω τώρα.μηπως σκοτώνει βακτήρια αν πέφτει παραπάνω;;αν θέλει π.χ 5ml σε 20λιτρα,να βάλω 6,7ml.οχι ότι πετάω κουβάδες μεσα

Link to comment
Share on other sites

Ίσα ίσα δροσερό.μπορω να βάλω ένα απλό οικιακό θερμόμετρο στο δοχείο να δω όταν αλλάξω;τα χρυσόψαρα τα έχω χωρίς θερμοστάτη,με θερμοκρασία σαλονιού,17-20-21,ανάλογα αν ανάβει το αεριο.

Link to comment
Share on other sites

Πόσα νιτρικά πρέπει να μετράω;μια μέρα πριν(προχθές δηλαδή)είχα κάνει μιαικρη αλλαγή περίπου 25λιτρα για να καθαρίσω κ λίγο την ενοχλητική καφέ άλγη που χω τελευταία.μηπως για αυτό δεν μέτρησα νιτρικά;μήπως κάτι παίζει με την άλγη;πως γίνεται να μην έχει στρώσει μετά από τόσο καιρό;

Link to comment
Share on other sites

Οι ανουμπιες που χω μήπως παίζουν ρολο;μήπως δεσμεύουν κάποια νιτρικά;να εμπιστεύομαι τα"νέα" τεστ της api?τι να κάνω ρε παιδιά;

Link to comment
Share on other sites

Καλα, δεν εχει περασει και κανας αιωνας! Θελει υπομονη το χομπι μας.

Επισης δεν καταλαβα αν τραβας νερο απο τον θερμοσιφωνα. Προσωπικα το θεωρω λαθος αν το κανεις.

Με το οικιακο θερμομετρο δεν ξερω αν μπορεις να μετρησεις σωστα τη θερμοκρασια του νερου. Δοκιμασε το!

Δε νομιζω οτι μηδενισαν τα νιτρικα με την αλλαγη που εκανες. Μαλλον ηταν 0 απο πριν. 

Η συμβουλη μου ειναι να παρεις 1 βαρελι αναλογα με τα λιτρα που θες να αλλαζεις και να κανεις εκει την προετοιμασια του νερου. Να το γεμιζεις με κρυο νερο δικτυου να προσθετεις το αντιχλωριο και να το αφηνεις να λειτουργει για καποια ωρα με εναν κυκλοφορητη. Παρε και εναν μικρο θερμοστατη για να βοηθαει λιγο στη θερμοκρασια που θες να φτασεις. Νομιζω οτι ετσι αποχλωριωνεται καλυτερα το νερο και επισης δεν τραβας μη επιθυμητες για το ενυδρειο ουσιες απο τους ζεστους σωληνες του θερμοσιφωνα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω θερμοσίφωνο κ λέω ότι βάζω δροσερο προς το κρύο όχι ζεστό.αυτο τη σχέση έχει με τα νιτρικά;που επηρεάζει;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά επειδή με έχει απογοητεύσει το όλο θέμα για ακόμα μια φορά δυστυχώς,μάλλον κάνω μόνο λάθη αν κ ότι κάνω μου το χουν πει άνθρωποι σαν κ εσάς η τα χω διαβάσει εδώ μέσα,αν το μπολιασω τι γίνετε;τώρα μετά από ενάμιση μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Της μάνα του με σφουγγαρια μπλε(2),ένα πράσινο κ βαμβακα πάνω πανω κ ένα 2213 eheim με ένα σφουγγάρι μπλε κάτω κ το υπόλοιπο(1λιτρο)σιποραξ.τα ψάρια τα Βάλα νωρίς στην 5η μέρα,έτσι μου παν οι έξυπνοι του πετσιτι που τα πηρα.λαθος το ξέρω το μάθανε,για αυτό στο άλλο δεν έχω ψάρια κ περιμένω(μάλλον αδικα γιατί με κόβω να τα πουλάει άμεσα).κ ρωτάω εγώ όσο λάθος κ να έκανα,που έκανα γιατί δεν ήξερα κ γιατί έτσι μου είπαν στην αρχή,μετά από ένα μισή μήνα δεν θα πρέπει να χει γίνει ο κύκλος του αζωτου εφόσον υπήρχαν κ ψάρια μέσα άρα υπήρχαν κ υπάρχουν ρύποι.

Link to comment
Share on other sites

3 ψαράκια την Πέμπτη μέρα κ ένα ακόμα μετά από ένα δεκαημερο περίπου.αυτα τα 4 εχω

Link to comment
Share on other sites

To ότι δύο ίδια υγρά τεστ δείχνουν εντελώς διαφορετικές μετρήσεις είναι όντως πολύ περίεργο. Ομολογώ πάντως ότι έχω μπερδευτεί λίγο με τα δύο ενυδρεία. 

1) Το πρόβλημα είναι μόνο για την αμμωνία? Οι μετρήσεις σε νιτρώδη και νιτρικά είναι οι ίδιες και για τις δύο μάρκες?

2) Τα τεστ της sera πόσο καιρό τα έχεις? 

3) Ακολούθησες σωστά τις οδηγίες χρήσης? Μπουκαλάκι 1,2,3 , σωστά οι σταγόνες? Βεβαιώσου ότι για το τεστ της sera δεν έχεις μπερδέψει τα μπουκαλάκια με άλλο τεστ (το έχω πάθει)

4) Τα φιαλίδια τα ξεπλένεις μετά από κάθε τέστ? Επίσης το κάθε τεστ έχει το δικό του φιαλίδιο ή έχεις ένα για όλα?

 

Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι. Ξανακάνε μετρήση αύριο να δούμε :) 

 

Link to comment
Share on other sites

Όπωσδήποτε θα έπρεπε να έχει μηδενίσει τουλάχιστον η αμμωνία κατά τη γνώμη μου. Τα ψαράκια είναι πολλά και παράγουν σίγουρα αρκετούς ρύπους. Αυτό που μπορώ να υποθέσω είναι ότι ταΐζεις αρκετά σε σχέση με τα βακτήρια που έχουν δημιουργηθεί με αποτέλεσμα να μη διασπάται η αμμωνία εντελώς. 

Σε πρώτη φάση ελάττωσε την τροφή, αύξησε λίγο την ανατάραξη στην επιφάνεια και αν μπορείς να βρεις μπόλι στην περιοχή σου θα ήταν το καλύτερο.

Αλλαγές καλύτερα να κάνεις πιο μικρές και πιο συχνά παρά μεγάλες. Επίσης, μετά από κάθε αλλαγή πρόσθετε και λίγα "έτοιμα βακτήρια". 

Θα στρώσουν όλα και θα χαρείς τα ενυδρεία σου, οπότε μην απογοητεύεσαι, όπως έγραψε και ο KostasAnaz το ενυδρείο είναι ακόμη νέο σχετικά

Link to comment
Share on other sites

Πάντα βάζω βακτήρια.της σερα.εχετε κάποια που ναι πιο καλά;το θέμα το άνοιξα γιατί μετράω μηδέν νιτρώδη κ νιτρικα με τα τεστ της api.σερα έχω μόνο αμμωνία.η οποία μετράει τέλειος διαφορετικά με της api στο άλλο που προσπαθώ να στρώσω.για να μετράω μηδέν νιτρώδη κ νιτρικά στα χρυσόψαρα τι σημαίνει;κ όσο για το αλλο καλα το πάω;με λίγη τροφή σε αποχή συν βακτήρια κάθε μέρα;θέλω να γίνει σωστά.κ βλέπω στο καινούργιο το άδειο δηλαδή να βγάζει πάνω στις ρίζες κάτι ίνες,τριχουλες.καποιο είδος αλγης;

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...