Jump to content

Αμμωνία,τεστ,μετρήσεις και μπερδεμα.!


Recommended Posts

πριν 13 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Και μόλις τώρα είδα στο αστρωτο αυτό το "μούσι" σε ένα κλαδί πάνω.αλγη;;;τι κάνω;;;

IMG_20181127_213039.jpg

Δεν κανεις τπτ. Ειναι φυσιολογικο. Βγαζουν ολα τα ξυλα οταν μπαινουν στο νερο. Μυκητας ειναι ν θες το παιρνεις αλλα θα φυγει και μονος του οταν ολκληρωθει ο κυκλος του. Βεβαια εμφνιζεται σε νεοσυστατα ενυδρεια. Σσαν να παιρνει τωρα μπρος το ενυδρειο μου φαινεται

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μην ανχωνεσαι μπορει να απλωθει και αλλο και να σου καλυψει ολο το ξυλο. Επισης μπορει να σου εμφανιστει και πολυ εντονη και σε μεγαλη ποσοτητα και σημεια η λεγομενη καφε αλγη. Επισης αναμενωμενη σε νεα ενυδρεια. 

Link to comment
Share on other sites

Να το βγάλω να το καθαρίσω αύριο κ να το ξανά βάλω;είναι στο αστρωτο,όχι στα χρυσοψαρα

Link to comment
Share on other sites

Αν θες επεμβαινεις, αν θες οχι. Εγω προσωπικα το αφηνω να φυγει μονο του. Δεν θελω να αλλαζω κατι στην φυσιολογικη ωριμανση των υλικων μου. Μην περιμενεις να φυγει ααυριο βεβαια. Μπορει να παρει καναδυο βδομαδες αν θυμααμαι καλα. Τσεκαρε στο φορουμ στην ενοτητα φυτεμενο και αλγες.. εκει λογικα θα γραφει για αυτην.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σας,έκανα ένα τεστ αμμωνίας στονερο της βρύσης κ όλα κομπλε,μηδενικο.ξανα μέτρησα τα χρυσόψαρα...1 αμμωνία σταθερότητα.να βγάλω κ τις 3-4ανουμοιες που έχω;κ 2-3 μικρά βραχάκια;να τα ξηλωσω όλα;τι να κανω;το τεστ μετράει κανονικά...δυστηχως.στη φωτό είναι το νερό της βρυσης

IMG_20181128_081020.jpg

Link to comment
Share on other sites

Οι ανουμπιες δεν δημιουργουν αμμωνια. Οι πετρες μηπως εχουν τιποτα περιεργο υλικο?ποιες ειναι? Μηπως να τις βγαλεις και να κανεις μια καλη αλλαγη νερου?.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα κάτι θα συμβαίνει που προς το παρών δεν μπορούμε να το εξηγήσουμε για να δούμε συγκεντρωτικά το ενυδρείο σου.

Δώσε ότι πληροφορία μπορείς απο της μετρήσεις σου, Kh, Gh, Ph. ΝΟ2, ΝΟ3, είδος πέτρας, χαλίκι, διακοσμητικά, αλλαγές νερού κάθε πότε και πόσο, και ότι άλλο μπορείς,

Link to comment
Share on other sites

Ph 7-7.5,νιτρωδη μηδεν,νιτρικά μηδέν!!!άμμο ψιλή κάτω κ λίγα βοτσαλάκια σκόρπια.αλλαγες κάθε 7-8 μέρες 25-30λιτρα.ταιζω φυσιολογία κ μια μέρα να αφήνω κ μυστικά.3-4 ανουμπιες πάνω σε κάτι μικρά βραχάκια.τα ψάρια ζωηρά,ορεξατα κτλ κτλ...αλλά η αμμωνία σταθερή.το ενυδρείο τρέχει κοντά ενάμιση μήνα,δεν έχω βει φάρμακα κ τίποτα χημικά.φιλτρο εσωτερικό της μάνας του (juwel) με μπλε σφουγγάρια κ υαλοβάμβακα πάνω που τον αλλάζω κάθε δέκα μέρες περίπου κ εξωτερικό 2213 με ένα λίτρο σιποραξ κ προχθές το μπολιασα κ με σιποραξ από ενυδρείο που τρέχει χρόνια απροβληματιαστα κ πήρα κ ριξα κ μπιχλονερο αρκετό από το φίλτρο μέσα στο δικό μου.τα χω ξανά γράψει....δεν υπάρχει απαντήσει με όσους συζητάω κ εδώ μέσα κ έξω.το διακοσμητικό πυθάρι που είναι πλαστικό και τα σωληνάκια τα λευκά δεν υπάρχουν,είναι καιρό η φωτογραφία αυτή.α κ εχθές έβαλα κ μισό καπάκι από το microbacter7 που πήρα για το άλλο που στρώνω.αυτα τίποτα περισσότερο τίποτα λιγότερο,κυριολεκτικά.

IMG_20181123_213024.jpg

Link to comment
Share on other sites

Σκληρότητες κτλ δεν είχα κ ούτε έχω μετρήσει ποτέ,ξέχασα να το αναφέρω κ δεν νομίζω να χρεααιζεται σε ένα τοοοσο απλοενυδρειο με τόσα απλά κ λίγα ψαράκια σε 120λιτρα.ταπεινη μου άποψη πάντα.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που είναι εντυπωσιακό είναι πως και τα 4 ψαράκια έχουν φυσιολογική συμπεριφορά ενώ έχει καιρό που τρώνε τόση αμμωνία. Μακάρι η επόμενη μέτρηση να βγει κανονική

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Άρα λύση δεν εχετε...

Σιγουρα βγαλε τα ψευτικα...σε ενα αλλο παιδι τα ψευτικα διακοσμητικα ανεβαζαν τις σκληροτητες του. Τελειως ακυρο. Για αυτο σου λεω βγαλτα. Τα ψευτικα ειναι ατιμα. Βγαλτα κανε μια καλη αλλαγη περιμενε καναδυο μερες και μετρα. Σε πετ σοπ πηγες να σου μετρησει το νερο?

Link to comment
Share on other sites

Όχι..τι να πάω αφού μετράω σωστά.αν είχε πρόβλημα θα μου δείχνει κ Άρης βρύσης τα ίδια.τα χω βγάλει τα διακοσμητικά.να αλλάξω 20-30λιτρα;

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου ειναι κοπος ειτε σημερα ειτε αυριο κανε μια αλλαγη. Αν ειναι 120 λιτρα το ενυδρειο σου κανε και μια πιο γενναια αλλαγη καμια 40-50 λιτρα. Περιμενε καμια μερα και μετρα.

 

Αν δεν ειναι τα διακοσμητικα. Το μονο που μπορω να σκεφτω ειναι τα φιλτρα. Εχει κολλησει τιποτα μεσα?η αμμωνια που παραγεται απο τα ψαρια να μην απονιτροποιειται απο τα φιλτρα. Δουκευουν σωστα. Κυκλοφορεικαλα το νερο?τι βλεπεις?. Δεν εχουν τιποτα μπουκωσει?

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρειο ειναι αγορασεμνο απο μαγαζι?μηπως ειχαν τιποτα οι ενωσεις

Link to comment
Share on other sites

Κόπος μου είναι δυστυχώς...γιατί έχω κουραστεί πάρα πολύ κάθε απόγευμα με αυτό το ενυδρείο,αλλά αν δεν κάνει κακό στο μπολι κ στα βακτήρια που έριξα να κάνω.δεν ξέρω τι άλλο να πω...μόνο που το σκέφτομαι σβήνω..γιατί κάθε μέρα σχολαω 6-7 το απόγευμα απ' το πρωι

Link to comment
Share on other sites

Τα πράγματα είναι πολύ απλά και δεν υπάρχει λόγος ούτε να τρελένεσαι ούτε να αγχώνεσαι. Όπως και εσύ έτσι και εγώ δουλεύω αρκετές ώρες την ημέρα και το ενυδρείο το απολαμβάνω μόνο τα σαββατοκύριακα.

Στο θέμα μας όμως γιατί νομίζω πως βρήκα το πρόβλημα και αυτό είναι τα τέστ.

Είδα σε μία απάντηση σου μία μέτρηση αμμωνίας γύρω στο 1mg/l αλλά σε μέτρηση για θαλασσινό νερό(saltwater). Η δεύτερη σου μέτρηση είναι της βρύσης με 0 αμμωνία από τέστ για γλυκό νερό (freshwater)

Για κάποιο λόγο πιστεύω πως έχει γίνει κάποιο μπέρδεμα με τα τεστ δηλαδή έχεις μετρήσει για γλυκό νερό με "θαλασσινά" μπουκαλάκια αλλιώς δεν θα είχες πίνακα αποτελεσμάτων για θαλασσινό.

Λογικά σκεπτόμενος η api δεν θα έβγαζε τεστ και για τους δύο τύπους ενυδρείων αν δεν είχαν κάποια διαφορά άρα κάτι παίζει.

Σε παρακαλώ επιβεβαίωσε ότι έχεις αγοράσει τα σωστά τεστ. Επίσης έχεις πάρει μέτρηση του νερού του ενυδρείου με το τεστ για το γλυκό νερό? και τέλος βακτήρια ρίχνεις?

 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Τα τεστ της api που πήρα έχουν μέσα τα υγρά,ένα μπουκαλάκι για το νερό και δύο πίνακες...ένα για θαλλασινου κ ένας για γλυκό.οι διαφορές τους στα χρώματα είναι πολύ μικρές,θα τις βγάλω φωτό μετά.αρα δεν είναι αυτό το πρόβλημα.βακτηρια έριξα στην αρχη(πριν εναμιση μήνα για καμιά βδομάδα κάθε μέρα)κ σε κάθε αλλαγή ένα καπάκι.της sera.οπου μου είπαν πολλοί ότι είναι σκέτο νερό.κ εχθές όπως είπα έριξα microbactet7.το είπα για το άλλο αλλά είπα να ρίξω κ σε αυτό 2-3μερες.σωστα;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μέτρησα πάλι,είχα αμμωνία,δεν είχα νιτρώδη,δεν κ νιτρικά.δεν τάισα για δεύτερη μέρα,έκανα αλλαγή 40λιτρα νερό,έβγαλα τις πέτρες που είχα κ έβαλα κάποιος που μου περίσσεψαν απ' το αλλο,στυλ λάβας,μη ασβεστολιθικές,καθάρισα τα τζάμια κτλ από λίγη άλγη,έριξα βακτήρια,το κλεισα...και ας γίνει ότι θέλει.ποσες χιλιάδες άτομα εδώ μέσα...κ είμαι ο μόνος που του συμβαίνει αυτό το κουλο.θα ξανά μετρήσω κ αύριο...κ θα ενημερωσω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ριξε τροφη. Γιατι να μην ριξεις? Σου ειπαν να μην ριξεις?

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μέτρησα πάλι,είχα αμμωνία,δεν είχα νιτρώδη,δεν κ νιτρικά.δεν τάισα για δεύτερη μέρα,έκανα αλλαγή 40λιτρα νερό,έβγαλα τις πέτρες που είχα κ έβαλα κάποιος που μου περίσσεψαν απ' το αλλο,στυλ λάβας,μη ασβεστολιθικές,καθάρισα τα τζάμια κτλ από λίγη άλγη,έριξα βακτήρια,το κλεισα...και ας γίνει ότι θέλει.ποσες χιλιάδες άτομα εδώ μέσα...κ είμαι ο μόνος που του συμβαίνει αυτό το κουλο.θα ξανά μετρήσω κ αύριο...κ θα ενημερωσω

Μην μετρας καθε μερα, θα παθεις εγκεφαλικο. Ετσι εκανα κι εγω καποτε..... Μερικες φορες οσο πιο πολυ προσεχεις, τοσο πιο στραβα βγαινει.... Μετα λες ... να παει......

Και παει.... μια χαρα! :) No stress, no αγχος!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...