Jump to content

Αμμωνία,τεστ,μετρήσεις και μπερδεμα.!


Recommended Posts

Όχι απλά είπα να μην ταισω καθόλου δύο μερες+το μπολι+αλλαγή νερού+νέα βακτήρια,ε δεν θα πέσει;;;;για αυτό...αύριο θα ταισω κανονικά γιατί τους ταλαιπώρησαν κ σήμερα βάλε βγάλε πέτρες,άλλαξα θέσεις κτλ.ειδωμεν...

Link to comment
Share on other sites

Μην στείλεις φωτογραφίες εφ'όσον είσαι σίγουρος. Να ρωτήσω κάτι άλλο. Υπάρχει περίπτωση σε κάποια αλλαγή νερού να μην έβαλες αντιχλώριο ή να ξέπλυνες τα υλικά του φίλτρου με νερό βρύσης? Το νερό της βρύσης καταστρέφει τις αποικίες βακτηρίων  και άρα θα πρόδιδε άστρωτο φίλτρο. 

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον έβαλες το μπόλι τάιζε με μέτρο, καλά έκανες και δεν τάισες 2 μέρες, είχαν τόση αμμωνία να φάνε. :p Και μόνο τα 4 ψαράκια αρκούσαν, αλλά επειδή τα βακτήρια χρειάζονται τροφή δώσε λίγη στα έρμα τα ζωντανά, λίγη όμως ε;; Και σε 2 μέρες που δε θα'χεις καθόλου αμμωνία πάλι συνέχισε με λίγη τροφή για κάποιο διάστημα, θα κρίνεις μόνος σου. Τα ψαράκια δε θα πάθουν κάτι με τη δίαιτα, τώρα σημασία έχει να εξαφανίσεις την αμμωνία. Είμαι σίγουρος πως σύντομα θα έχουν στρώσει όλα και θα απολαμβάνεις το αποτέλεσμα του κόπου σου.

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρα! Ακομα καμια εβδομαδα..... και εισαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Αμμωνία κ νιτρώδη είναι μηδενικά μπορεί να μην φαίνονται καλά εκεί αλλά είναι μηδέν.αυτο δεν θέλουμε;κ μόλις δούμε νιτρικά αλλαγή νερού κ έτοιμος....η δεν τα λέω σωστά;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά τα λες. Έχεις δοκιμάσει να κοιτάξεις το χρώμα από πάνω; Όπως στα τεστ της Sera εννοώ.. Βλέπεις το ίδιο χρώμα; Είδες που όλα σιγά σιγά παίρνουν το δρόμο τους;

Link to comment
Share on other sites

Σωστα. Λογικα η αποστολια αναφερεται στο ενυδρειο με το 0,5

Link to comment
Share on other sites

Τόσο γρήγορα;δύο βδομάδες;να παίξε ρόλο το mictobacter7,που βαζω απ' την τρίτη;γιατί ως την τρίτη είχα αμμωνία αρκετή...αλλά μήπως τα βακτήρια που βάζα δεν εκάνα τίποτα..?κ έκανα αυτά που Βάλα;

Link to comment
Share on other sites

Μήπως..είναι λίγο ψηλά να νιτρικά μου;κάπου στο 40-80 ταιριάζει το χρώμα από κοντά.ειναι φυσιολογικό να ναι τόσο ψηλά στο στρώσιμο;

IMG_20181129_220021.jpg

Έγινε επεξεργασία - liakos7
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μήπως..είναι λίγο ψηλά να νιτρικά μου;κάπου στο 40-80 ταιριάζει το χρώμα από κοντά.ειναι φυσιολογικό να ναι τόσο ψηλά στο στρώσιμο;

IMG_20181129_220021.jpg

 

Απολύτως! Μάλλον το άφησες αρκετά. Κάνε αλλαγή και βάλε ψάρια άμεσα. Μήπως να μεταφέρεις τα Χρυσόψαρα εκεί;;;;

Έγινε επεξεργασία - ataktoulis
Link to comment
Share on other sites

Θα κανα μια αλλαγή αύριο(πόσο προτείνεται?50λιτρα;40;)οχι μωρε....θέλω να βάλω ένα κοπαδοψαρα πρώτα κ σε λίγο 2-3 σκαλαρια...κ αν μεγαλώσουν σε κάνα χρονο κ δω ότι δεν είναι καλά τα πράγματα θα τα βαλω σε πιο μεγάλο..πάνω από 300λιτρα.προς το παρών θα ναι καλά εδώ...κ επειδή έχω πεισμωσει θέλω να μηδενίσω κ την αμμωνία στα χρυσόψαρα,δεν ξέρω πως αλλά θα κάνω τα πάντα.(όταν μεγαλώσουν κ αυτά θα μπούνε σε πιο μεγάλο,ίσως στο 180 που στρώνω τώρα)

Link to comment
Share on other sites

πριν 54 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Αλλά μάλλον έχω καλά νέα στο άλλο που στρώνω..για πείτε..

IMG_20181129_220343.jpg

Νομιζω νιτρωδη ειναι στο 0,25! ή μου φαινεται;

Αν ναι ακομα περιμενεις.... Αν οχι αλλαγη νερου 30% και βαλε κανα χρυσοψαρο (ή δυο) μεσα, δες πως θα παει.

Δες πως θα παει και το αλλο ενυδρειο μονο με 1-2 ψαρια.

Μην φορτώνεις το καινουριο κατευθειαν με 20 ψαρια. Σιγα-σιγα.

Link to comment
Share on other sites

Κάνε μια γενναία αλλαγή, περίπου το μισό, αλλά μετά βάλε ψάρια αμέσως, με την τροφή ίσως δε μπορέσεις να ελέγξεις καλά την ποσότητα και δε λέει τώρα που έστρωσε να χαλάσει το πράμα. ;) Αλλιώς άφησε την αλλαγή για τη μέρα που θα πάρεις ψαράκια. Προσωπικά έτσι θα έκανα, ας πουν και άλλοι τη γνώμη τους

Link to comment
Share on other sites

Θα ξανά κάνω μέτρηση κ αύριο.αρα αν δεν βάλω ψάρια αμέσως να μην κάνω αλλαγή;πειράζει που θα ναι τα νιτρικά τόσο ψηλά;δεν θέλω να ταλαιπωρώ τα χρυσόψαρα,αν είχαν στόμα θα με βρηζαν όλοι μέρα με τόσα πειράματα κ δοκιμές που κάνω κάθε μέρα...αλλά για το καλό τους είναι.ποσα να βάλω;να βάλω για αρχή ένα κοπαδακι 8-10 ψάρια;

Link to comment
Share on other sites

Μόλις τώρα, το μέλος liakos7 έγραψε:

Θα ξανά κάνω μέτρηση κ αύριο.αρα αν δεν βάλω ψάρια αμέσως να μην κάνω αλλαγή;πειράζει που θα ναι τα νιτρικά τόσο ψηλά;δεν θέλω να ταλαιπωρώ τα χρυσόψαρα,αν είχαν στόμα θα με βρηζαν όλοι μέρα με τόσα πειράματα κ δοκιμές που κάνω κάθε μέρα...αλλά για το καλό τους είναι.ποσα να βάλω;να βάλω για αρχή ένα κοπαδακι 8-10 ψάρια;

Μπορεις να κανεις αλλαγη και πανω απο 30%.

 Να μετρας νιτρικα μεχρι 30ppm( καλυτερα 10-20). Αρκει να ειναι τα NO2 - μηδεν πριν την αλλαγη. Το χρωμα στο τεστ λιγο τσιμπημενο(στ φωτο)

Κοπαδακι με 8-10 (μικρα ψαρακια) θα ειναι καλα για αρχη.

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν έχεις φυτά κλπ.δεν πειράζει. Μόνο πρόσεξε μη φτάσουν 100!! Αλλά αν είναι 25 όπως είπε η natateo σε προηγούμενο ποστ είσαι οκ ακόμα λίγο.. κατά τα άλλα προχώρα όπως προτείνει, μια χαρά θα είσαι

Link to comment
Share on other sites

Άρα το όριο γενικά είναι το 20 στα νιτρικά;να ρωτήσω κάτι άλλο;παίζει ρόλο ότι στα χρυσόψαρα δεν έχω καθαρίσει το βυθό ποτέ;να κραταει ακαθαρσίες;δεν διαλυονται απ' το νερό μετά από λίγο καιρό;να θέλει πιο μεγάλο φίλτρα;(μαμά juwel rio 125 + 2213eheim)

Link to comment
Share on other sites

20-25 είναι αρκετά για να προχωρήσεις σε αλλαγή αν και σε περίπτωση που δεν έχεις φυτά που χρειάζονται νιτρικά καλό είναι να κάνεις αλλαγές όταν είναι μεταξύ 10-20. 

Το εξωτερικό δεν το λες και τόσο μεγάλο για τα λίτρα σου, αλλά αν έχεις αρκετό υλικό νομίζω είσαι οκ

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...