Jump to content

Αμμωνία,τεστ,μετρήσεις και μπερδεμα.!


Recommended Posts

Μπερδεύτηκα.20-25 τι;νιτρικα η ψαράκια;έχω μια ανουμπιες κ2-3 βασισνερια.το 2213,το έχω στα χρυσόψαρα,στο 120αρι,όχι στο 180αρι.στο 180 για δεύτερο έχω ένα sunsun 302.αρα πάμε πάλι μην κάνω λάθος.αν μετρήσω παλιό Μάι κομπλέ κάνω αλλαγή(πόσα λίτρα?),ξανά μετραω κ πόσο πρέπει να κατέβω για να βάλω λίγα ψάρια;(κάτω από 20?)κ γενικά πρέπει να είμαι 10-15 νιτρικά;μόλις ανέβει αλλαγή;αν είμαι κάτω από 10?όλα αυτά για το 180αρι,αν κ το ίδιο θα ισχύει κ στα χρυσοψαρα

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 35 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Μπερδεύτηκα.20-25 τι;νιτρικα η ψαράκια;έχω μια ανουμπιες κ2-3 βασισνερια.το 2213,το έχω στα χρυσόψαρα,στο 120αρι,όχι στο 180αρι.στο 180 για δεύτερο έχω ένα sunsun 302.αρα πάμε πάλι μην κάνω λάθος.αν μετρήσω παλιό Μάι κομπλέ κάνω αλλαγή(πόσα λίτρα?),ξανά μετραω κ πόσο πρέπει να κατέβω για να βάλω λίγα ψάρια;(κάτω από 20?)κ γενικά πρέπει να είμαι 10-15 νιτρικά;μόλις ανέβει αλλαγή;αν είμαι κάτω από 10?όλα αυτά για το 180αρι,αν κ το ίδιο θα ισχύει κ στα χρυσοψαρα

 

 

Νιτρικα μεχρι 30. Και να εχεις 15-20, αλλαγη νερου θα κανεις στο μεγαλο. Μετα βαζεις ψαρια.

 δεν απαντησες , το τεστ NO2 δειχνει μηδεν;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα...χθες μου φαινόταν μηδέν...αλλά θα ξανά μετρήσω το απόγευμα για σιγουριά.αλλα για να χω νιτρικά λογικά δεν θα πρεπε να ναι μηδέν και τα νιτρώδη;εκτός κ αν είναι στα σκαριά να μηδενίσει.αλλα ρε παιδιά....τόσο γρήγορα;σε δύο βδομάδες να στρώσει;εντομεταξυ για αυτό το biobacter7 δεν βρίσκω πληροφορίες,στα ελληνικά τουλάχιστον.απ την τρίτη που το ριξα έγινε το μπαμ...πριν ήταν όλα ψοφια μόνο αμμωνία μετραγα και αρκετη

Link to comment
Share on other sites

Καπου διαβασα πιο πανω οτι δεν καθαριζεις το βυθο. Αν ειναι δυνατον κανονικα σε καθε αλλαγη θελει καθαρισμα ο βυθος. Προσοχη οχι ανακατεμα απλα καθααρισμα. Αν δεν εχεις σκουπα βυθου γινεται και με λαστιχο βρυσης(εγω τετοιο χρησιμοποιω)

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνο μια φορά το ζω κάνει ένα μικρό αλφαδολαστιχο.θα αρχίσω να το κάνω απ' την επόμενη μέχρι να πάρω μια σκούπα καλή.αν έχετε κάποια καλή κ αυχρηστη να που προτείνετε καλός αλλιώς θα πάω κ ότι μου πούνε.

Link to comment
Share on other sites

Εγω δεν εχω χρησιμοποιησει ποτε. Αν διατηρεις σωστη ρουτινα στις αλλαγες νερου, στο ταισμα και στην ιχθυοφορτωση. Δλδ να προσεχεις το ενυδρειο σου, πιστευω ειναι ενα εξοδο που θα το εκανα αφου πρωτα ειχα παρει ολα τα αλλα...ακομη και chiller για γλυκο το θεωρω πιο πανω σε προτεραιοτητα απο την σκουπα. Βεβαια ο καθενας βαζει προτεραιοτητα με το τι τον βολευει στα του το ενυδρειου ζητηματα

Link to comment
Share on other sites

Οι ρουτίνες μου είναι σταθερές με τις αλλαγές νερού κτλ,καθάρισμα τζαμιών κτλ κάθε 7-9 max.αρα είμαι κομπλέ.δεν το παραμελώ θέλω να πω ούτε καν...!μαρεσει...κ μαρεσει κ πολύ όσο περνάει ο καιρός.

Link to comment
Share on other sites

Ξανά μετρησα..μηδέν αμμωνία μηδέν σίγουρα νιτρώδη  αλλά κατέβηκαν τα νιτρικά είναι ανάμεσα στο 20 και στο επόμενο που είναι το 40.τι κάνω;;;;πείτε;;;αλλαγή;;;κ ψαράκια λίγα;;;;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά θα προχωρούσα σε αλλαγή και κατευθείαν ψαράκια. Τάισμα με μέτρο για λίγες μέρες μέχρι να σιγουρευτείς πως είναι όλα καλά με νέες μετρήσεις και συνεχίζεις μετά τις ρουτίνες σου. 

Περιμένουμε και φωτο.!

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ξανά μετρησα..μηδέν αμμωνία μηδέν σίγουρα νιτρώδη  αλλά κατέβηκαν τα νιτρικά είναι ανάμεσα στο 20 και στο επόμενο που είναι το 40.τι κάνω;;;;πείτε;;;αλλαγή;;;κ ψαράκια λίγα;;;;

Αλλαγη και καλή αρχη...βαλε ψαρακια και απολαυσε!!!!

 

Ξεκουρασου λιγες μερες και παμε για το αλλο..αληθεια εκεινο πως παει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος liakos7 έγραψε:

Ποσο νερό να βγάλω;;;;30-40 λίτρα είναι λίγο;;;;

Απο 20%εως30/35% καλα εισαι

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν πήρα Αρλεκίνους(7)έκανα αλλαγή 50λιτρα κ μέτρησα κατευθείαν κ νιτρικά νομίζω πως δεν κατέβηκαν.ξανα μετράω άλλη μια...να βάλω φωτό να μου πειτε

Link to comment
Share on other sites

Μην μετραας συνεχεια αστο να δουλεψει το ενυδρειο. Για να πεσουν τα νιτρικα με μια αλλαγη, θα επρεπεη αυξησή τους να οφειλονταν σε κατι προσωρινο. Για να μειωθουν τα νιτρικα χρειαζονται χοντρικα 4 πραγματα. Σωστη ιχθυοφορτωση, σωστη κυκλοφορια νερου, σωστη ποσοτητα τροφης και ισως το βασικοτερο μεγαλη ποσοτητα βιολογικου.

Link to comment
Share on other sites

Άρα χώνω τα ψαρακια;περιμένουν στη σακούλι τσάμπα κ να ταισω κ ελάχιστα;δύο τρεις φυλλαρακια;

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το βλέπω στο 5 πάντως. Βάλε τα ψαράκια με σβηστό φως και άφησέ τα 1-2 ώρες. Ταΐζεις αύριο με το φως καλύτερα. Μη βιαστείς στην προσαρμογή

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 ώρες, το μέλος liakos7 έγραψε:

IMG_20181201_002810.jpg

Ωραια ψαρακια...κινουνται ολα μαζι σωστα? Για τις διατροφικες τους συνηθειες δεν ξερω καθολου αλλα αυτο που θα σου πω ως παθων ειναι ψαξτο καλα. Κριμα ειναι να βλεπεις νεκρα ψαρακια γιατι λυπηθηκες τα 6 ευρω ωστε να παρεις την σωστη τροφη για αυτα. Φουσκωματα ασπρα στιγματα κοκκινα στιγματα και απλα να τα βλεπεις νεκρα μετα. Και το θεμα ειναι οτι ειναι φαυλος κυκλος. Κριμα να κολλησεις κατι το οποιο μπορει να φτασει να σου τουμπαρει το ενυδρειο και να πρεπεινα ξεκινησεις απο το μηδεν. Αν δεν εχεις την σωστη τροφη καλυτερα μην τα ταισεις. Διαβασε στο ιντερνετ τι τρωνε και παρε την σωστη τροφη

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...