Jump to content

Genesis II


Aiolos

Recommended Posts

ΤΡΕΛΛΑΝΕ ΜΑΣ!!! 

Link to comment
Share on other sites

:bow::bigemo_harabe_net-115::bigemo_harabe_net-161::bigemo_harabe_net-66::bigemo_harabe_net-117:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά εύκολο ήταν!

Link to comment
Share on other sites

Έλα ρε βουλωμένο γράμμα διαβάζει ο γιατρός χαχαχαχα. 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Δυσκολεύτηκες βλέπω :lolu:!!!

 

Ξεκινά άμεσα θεραπεία....

3 κουταλάκια αλάτι στο νερό σου πρωί,  μεσημέρι, βράδυ.

 

  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Sriz έγραψε:

Κατάλαβα παπάδες θα δουμε

 

TRELOS PAPAS.jpg

:hysterical::hysterical::hysterical:

Link to comment
Share on other sites

Η ιδέα ενός νέου ενυδρείου τριγυρνούσε εδώ και καιρό στο μυαλό μου, αλλά καταλύτης ήταν ο salamander (Ορέστης) που μ έβαλε στην πρίζα.

Το project αυτή τη φορά είναι πιο συμμαζεμένο.
Μικρότερο ενυδρείο, κύβος συγκεκριμένα, με ένα κεντρικό ΖΩΝΤΑΝΟ βράχο και με προέκταση ένα κλαδί όπου θα τοποθετηθούν διάφορα είδη από ζωάνθους θυμίζοντας κάτι σε
μπονσάι ή τις ανθισμένες κερασιές της Ιαπωνίας.
Επίσης κάποια
LPS και καθόλου SPS.
Από ψαράκια πολύ μικρού μεγέθους και ειδικά αυτά που συμβιώνουν με τις γαρίδες, πολύ τα πάω!!!
Γενικά θα είναι χαμηλών απαιτήσεων. Αυτό που είχα τραβήξει με το προηγούμενο δεν θέλω να το ξαναζήσω.

 

Μέσα στο μυαλό μου το έχω ετοιμάσει, μένει τώρα ο σχεδιασμός στο χαρτί και σιγά σιγά η υλοποίηση του.
Σιγά σιγά όμως, οι εποχές είναι δύσκολες. Άλλωστε το θαλασσινό θέλει υπομονή.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πριν ακόμη κατασκευαστεί το ενυδρείο, πριν καν αγοραστεί ο εξοπλισμός, θα τοποθετηθούν κομμάτια βράχου στο sump του Ορέστη, ίσως και αραγωνίτης και όταν θα έρθει η ώρα θα μεταφερθούν στο δικό μου ενυδρείο όπως και νερό από αλλαγή που θα κάνει.
Με αυτόν τον τρόπο ουσιαστικά το ενυδρείο θα είναι σχεδόν έτοιμο κατά το στήσιμο του, όπως και έτοιμο να δεχθεί δειλά δειλά τους πρώτους οργανισμούς.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περιμένουμε φίλε... 

Ρίξε και καμιά φωτογραφία από τον εξοπλισμό 

Link to comment
Share on other sites

Στο sump, γιατί θα υπάρχει και τέτοιο, λίγο μικρότερο σε διαστάσεις απ αυτές του ενυδρείου, θα είναι τοποθετημένος όλος ο εξοπλισμός, αφήνοντας το ενυδρείο "καθαρό"
Η κυκλοφορία θα επιτυγχάνεται με την επιστροφή, δεν θα υπάρχει κυκλοφορητής μέσα στο ενυδρείο.
Άλλωστε όλοι οι οργανισμοί δεν θα είναι απαιτητικοί σε κυκλοφορία. Αυτό είναι όμως κάτι που θα το δω στη πορεία.
Το sump θα έχει δυο διαμερίσματα, και ένα ακόμη αυτόνομο για αναπλήρωση.
Ο συνολικός όγκος νερού υπολογίζω να είναι 200-230 λίτρα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος alan boy έγραψε:

Περιμένουμε φίλε... 

Ρίξε και καμιά φωτογραφία από τον εξοπλισμό 

Ακόμη δεν υπάρχει τίποτα από εξοπλισμό.... έχω κάτι στο μυαλό μου, αλλά ακόμη το ψάχνω. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος bbetta έγραψε:

Ιδανικα για αρχή! Περιμένουμε εξελίξεις!

χμμμ εσύ βλέπω το γύρισες στο reef, εξελίχτηκες χα χα χα

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

Στο sump, γιατί θα υπάρχει και τέτοιο, λίγο μικρότερο σε διαστάσεις απ αυτές του ενυδρείου, θα είναι τοποθετημένος όλος ο εξοπλισμός, αφήνοντας το ενυδρείο "καθαρό"
Η κυκλοφορία θα επιτυγχάνεται με την επιστροφή, δεν θα υπάρχει κυκλοφορητής μέσα στο ενυδρείο.
Άλλωστε όλοι οι οργανισμοί δεν θα είναι απαιτητικοί σε κυκλοφορία. Αυτό είναι όμως κάτι που θα το δω στη πορεία.
Το sump θα έχει δυο διαμερίσματα, και ένα ακόμη αυτόνομο για αναπλήρωση.
Ο συνολικός όγκος νερού υπολογίζω να είναι 200-230 λίτρα.

Και με sqouit να το κάνεις δεν νομίζω ότι θα κρατηθεί. Άλλος ένας θεωρώ ότι χρειάζεται. 

Link to comment
Share on other sites

Οι διαστάσεις θα είναι αυτές του σχεδίου.
Το ύψος είναι 60 εκατοστά γιατι τα 10 από αυτά θα είναι "χωνευτά" μέσα στο έπιπλο ώστε να καλύπτεται ο αραγωνίτης.
Ναι θα έχει 10 εκατοστά αραγωνίτη λόγω ότι θα τοποθετηθούν μέσα σ αυτόν οργανισμοί που χρειάζονται βάθος, όπως σπειρογράφοι και tube anemone (Cerianthus Membranaceus)

 

main tank.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 19 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Και με sqouit να το κάνεις δεν νομίζω ότι θα κρατηθεί. Άλλος ένας θεωρώ ότι χρειάζεται. 

Και εγω πιστευω κατά βάθος, ότι θα χρειαστεί κάποιος μικρός έστω κυκλοφορητής. 

Link to comment
Share on other sites

sump.jpg

 

To sump θα είναι κατά 5 πόντους μικρότερο, δηλαδή 45Χ45Χ50 ύψος, χωρισμένο σε 3 διαμερίσματα.
Το 1 θα είναι της υπερχείλισης με το τζάμι επίτηδες σε γωνία ώστε το νερό που θα τρέχει στο διαμέρισμα 2 να κυλάει ομαλά χωρίς να κάνει θόρυβο.
Μάλιστα στο διαμέρισμα 1 θα υπάρχει και χαέτο και για την κυκλοφορία που χρειάζεται θα έχει το νερό της υπερχείλισης.

Επίσης θα τοποθετηθεί και φωτισμός.
Στο διαμέρισμα 2 θα είναι τοποθετημένο το
skimer, ο θερμοστάτης και η αντλία επιστροφής, καθώς και βράχος ως βιολογικό υλικό.
Το διαμέρισμα 3 είναι αυτόνομο και είναι για την αναπλήρωση.

 

Οτιδήποτε παρατηρήσεις και προτάσεις δεκτές προς συζήτηση.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

rock.jpg

 

Όπως ανέφερα παραπάνω ο βράχος θα είναι ζωντανός.
Το δύσκολο θα είναι να βρω τα κομμάτια όπως τα θέλω, και θέλω να είναι “άγρια” με τρύπες και μικρές σπηλιές.
Δεν θα είναι ένα ενιαίο κομμάτι, αλλά ένα παζλ από βράχους κολλημένους μεταξύ τους δημιουργώντας μια παρόμοια σύνθεση όπως της φωτογραφίας με διόδους, σπηλιές και διάφορες θέσεις για τους οργανισμούς.
Επίσης σημαντικό για μένα είναι η σύνθεση να είναι όμορφη εκτός από πρακτική, και πρέπει να είναι όμορφη γιατί για μεγάλο χρονικό διάστημα μέχρι να αποικιστεί από οργανισμούς θα είναι γυμνός, οπότε θα πρέπει να στέκει και από μόνος του.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

test.jpg

 

Θεωρητικά το αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι.

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ψηφίζω μαύρο φόντο :)

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσιακό είναι το μαύρο φόντο δε λέω, αλλά το μπλε μου είναι πιο κοντα σε πιο φυσικό περιβάλλον, ειδικά όταν υπάρχουν ανακλάσεις από τα φώτα που δημιουργούν κυματισμους. 
Από την άλλη το μαύρο αποφορά μέρος του φωτισμού. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Κάποτε είχα σκεφτεί για φόντο να τοποθετηθεί από πίσω οθόνη τηλεόρασης που να παίζει σε επανάληψη βίντεο από τροπικό ύφαλο χα χα χα

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

Κάποτε είχα σκεφτεί για φόντο να τοποθετηθεί από πίσω οθόνη τηλεόρασης που να παίζει σε επανάληψη βίντεο από τροπικό ύφαλο χα χα χα

Ωραία ιδέα αλλά θα πρέπει να είναι πεντακάθαρη κάτι που θα σε κουράζε σίγουρα. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...