Jump to content

Genesis II


Aiolos

Recommended Posts

πριν 8 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

Εντυπωσιακό είναι το μαύρο φόντο δε λέω, αλλά το μπλε μου είναι πιο κοντα σε πιο φυσικό περιβάλλον, ειδικά όταν υπάρχουν ανακλάσεις από τα φώτα που δημιουργούν κυματισμους. 
Από την άλλη το μαύρο αποφορά μέρος του φωτισμού. 

Μπλε μακράν. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος Aiolos έγραψε:

sump.jpg

 

To sump θα είναι κατά 5 πόντους μικρότερο, δηλαδή 45Χ45Χ50 ύψος, χωρισμένο σε 3 διαμερίσματα.
Το 1 θα είναι της υπερχείλισης με το τζάμι επίτηδες σε γωνία ώστε το νερό που θα τρέχει στο διαμέρισμα 2 να κυλάει ομαλά χωρίς να κάνει θόρυβο.
Μάλιστα στο διαμέρισμα 1 θα υπάρχει και χαέτο και για την κυκλοφορία που χρειάζεται θα έχει το νερό της υπερχείλισης.

Επίσης θα τοποθετηθεί και φωτισμός.
Στο διαμέρισμα 2 θα είναι τοποθετημένο το
skimer, ο θερμοστάτης και η αντλία επιστροφής, καθώς και βράχος ως βιολογικό υλικό.
Το διαμέρισμα 3 είναι αυτόνομο και είναι για την αναπλήρωση.

 

Οτιδήποτε παρατηρήσεις και προτάσεις δεκτές προς συζήτηση.

Εάν μπορείς βάλε χτενια στην είσοδο του νερού στο δύο διαμέρισμα ώστε να μην περνάει κανένα κομμάτι από την χαετο

Επισεις βραχο μπορείς να μην βάλεις, γιατί σίγουρα θα πιάνει ντετριτους, που σημαίνει πως θα θέλει συχνω καθάρισμα, Επισεις θα χρειαστείς και καλή ροή επιπλέον, όμως στον ίδιο χώρο με αντλία επιστροφής και σκιμερ και κυκλοφορητη, και μάλιστα μιλάμε για μικρό χώρο ενδεχετε να έχεις πρόβλημα και στο σκιμαρισμα από την διμιουργια φυσαλίδων, Επισεις κερδίσεις λίγο χώρο από τον λίγο υπάρχον όταν θα θελήσεις να βάλεις πέλλετ. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

test.jpg

 

Θεωρητικά το αποτέλεσμα θα είναι κάπως έτσι.

Γιατί τόσο πολύ αραγωνιτη? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Εάν μπορείς βάλε χτενια στην είσοδο του νερού στο δύο διαμέρισμα ώστε να μην περνάει κανένα κομμάτι από την χαετο

Ναι, επάνω στο λοξό τζάμι θα υπάρχει χτένα

Επισεις βραχο μπορείς να μην βάλεις, γιατί σίγουρα θα πιάνει ντετριτους, που σημαίνει πως θα θέλει συχνω καθάρισμα, Επισεις θα χρειαστείς και καλή ροή επιπλέον, όμως στον ίδιο χώρο με αντλία επιστροφής και σκιμερ και κυκλοφορητη, και μάλιστα μιλάμε για μικρό χώρο ενδεχετε να έχεις πρόβλημα και στο σκιμαρισμα από την διμιουργια φυσαλίδων, Επισεις κερδίσεις λίγο χώρο από τον λίγο υπάρχον όταν θα θελήσεις να βάλεις πέλλετ. 

Δεν κατέληξα αν θα βάλω βράχο ή κάποιο άλλο βιολογικό υλικό, θα το δω όμως.
Όσο για τη ροή και αυτό είναι κάτι που θα το μελετήσω, ανάλογα με το τι βιολογικό υλικό θα τοποθετηθεί σε αυτό το διαμέρισμα.
Για skimer προσανατολίζομαι στο Deltec MCE-600 το οποίο θα κρεμαστεί εξωτερικά του sump, και όσο για τις φυσαλίδες έχω τη λύση από το πιο προηγούμενο ενυδρείο που είχα κάνει πατέντα στην έξοδο του νερού και δεν είχα την παραμικρή φυσαλίδα μέσα στο ενυδρείο.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 38 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Γιατί τόσο πολύ αραγωνιτη? 

Το έγραψα και στην παρουσίαση ότι θα βάλω οργανισμούς που θέλουν βάθος, όπως π.χ. η tube anemone.

 

Έγινε επεξεργασία - Aiolos
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Aiolos έγραψε:

 

 

Θα κάνεις σκούπα βυθού ή θα το πας για dsb?

Link to comment
Share on other sites

 

 

Ένα χεράκι πάνω πάνω θα το παίρνω, τα υπόλοιπα θα τα αναλάβουν τα nassarius, οι και άλλοι οργανισμοί που ενδεχομένως να βάλω.

katie-price_1830874i.jpg

  • Like 1
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

Καλή επανεκκίνηση κι από εμένα και αναμένουμε τα πρώτα σου αποτελέσματα..  ;) 

όσο για το φόντο κι εγώ που έχω μπλε σε μικρό κυβάκι του δίνει βάθος!!

Link to comment
Share on other sites

Το μαύρο φόντο εκτός απ αυτά που προανέφερα έχει και ακόμη ένα αρνητικό, αντικατοπτρίζει το περιβάλλον, (μέσα και έξω από το ενυδρείο), γίνεται ένα είδος καθρέπτη που φαίνεται ακόμη και η φάτσα σου καθώς παρατηρείς το ενυδρείο χα χα χα, δεν παύει όμως να είναι και εντυπωτικό παρόλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

πριν 31 λεπτά, το μέλος Aiolos έγραψε:

Το μαύρο φόντο εκτός απ αυτά που προανέφερα έχει και ακόμη ένα αρνητικό, αντικατοπτρίζει το περιβάλλον, (μέσα και έξω από το ενυδρείο), γίνεται ένα είδος καθρέπτη που φαίνεται ακόμη και η φάτσα σου καθώς παρατηρείς το ενυδρείο χα χα χα, δεν παύει όμως να είναι και εντυπωτικό παρόλα αυτά.

Όχι αν το βάψεις. Θα δεις το φόντο σου μαύρο και δε θα το καταλάβεις χαχαχα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος Genesis που είχα δώσει σε παλαιότερο θέμα, (Κατά Αιόλου Γένεσις), ήταν πιο εύστοχος λόγο ότι το ενυδρείο θα άρχιζε από το μηδέν, με νεκρό βράχο οπότε θα γινόταν και ο κύκλος του αζώτου.
Στο συγκεκριμένο Genesis II, τα πράγματα θα είναι πολύ διαφορετικά, όλα θα είναι ζωντανά... βράχος, αραγωνίτης ακόμη και το νερό!!!
Ο τίτλος θα ήταν πιο εύστοχος στη προκειμένη περίπτωση αν ήταν ΑΝΑΓΈΝΝΗΣΗ, αλλά δεν μου κολλούσε καλά. Μου θύμιζε την ιστορική/καλλιτεχνική περίοδο του μεσαίωνα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Aiolos έγραψε:

 

 

Ένα χεράκι πάνω πάνω θα το παίρνω, τα υπόλοιπα θα τα αναλάβουν τα nassarius, οι και άλλοι οργανισμοί που ενδεχομένως να βάλω.

katie-price_1830874i.jpg

:heheπως λέγεται αυτός ο οργανισμός? Δεν τον έχω ξαναδεί :hehe

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

:heheπως λέγεται αυτός ο οργανισμός? Δεν τον έχω ξαναδεί :hehe

ααααα άμα δεν τον έχεις δει εσύ χάνεις χα χα χα

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Καλη αρχη φιλε......την συνταγη την ξερεις!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Αυτα είναι!! Αναμένουμε νέα

 

Ενδιαφέρον project με πολύ χρώμα και κίνηση 

εναλλακτική και ιδιαίτερη ομορφιά μόνο zoanthus και lps

 

Από θέμα φωτισμού έχεις κάτι στο νου σου;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 11 λεπτά, το μέλος paul.asty έγραψε:

Αυτα είναι!! Αναμένουμε νέα

 

Ενδιαφέρον project με πολύ χρώμα και κίνηση 

εναλλακτική και ιδιαίτερη ομορφιά μόνο zoanthus και lps

 

Από θέμα φωτισμού έχεις κάτι στο νου σου;;

έχω έχω, αλλά λεφτά δεν έχω RADION XR15W G4 PRO

FW_Header_Light_01-uai-516x407.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά το εξοπλισμό.. 
Επειδή στο παρελθόν την πάτησα πολλές φορές, στην αγωνία το να κάνω ενυδρείο αγόραζα ότι μπορούσα, και όχι αυτό που πραγματικά είχα στο μυαλό μου.
Το αποτέλεσμα ήταν να ξοδέψω πολλαπλάσια χρήματα γιατί στο τέλος κατέληγα σε αυτό που είχα εξ αρχής στο μυαλό μου.
Αυτή τη φορά το πάθημα, μάλλον τα παθήματα μου έγιναν μαθήματα, οπότε θα προτιμήσω να αργήσω να κάνω το ενυδρείο προκειμένου να αγοράσω αυτά που θέλω.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Aiolos έγραψε:

Όσον αφορά το εξοπλισμό.. 
Επειδή στο παρελθόν την πάτησα πολλές φορές, στην αγωνία το να κάνω ενυδρείο αγόραζα ότι μπορούσα, και όχι αυτό που πραγματικά είχα στο μυαλό μου.
Το αποτέλεσμα ήταν να ξοδέψω πολλαπλάσια χρήματα γιατί στο τέλος κατέληγα σε αυτό που είχα εξ αρχής στο μυαλό μου.
Αυτή τη φορά το πάθημα, μάλλον τα παθήματα μου έγιναν μαθήματα, οπότε θα προτιμήσω να αργήσω να κάνω το ενυδρείο προκειμένου να αγοράσω αυτά που θέλω.

Στα μέρη μου λένε ότι η εμπειρία, είναι μια χτένα που την αποκτάς, όταν είσαι πια φαλακρός.:D

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος SOTIRIS έγραψε:

Στα μέρη μου λένε ότι η εμπειρία, είναι μια χτένα που την αποκτάς, όταν είσαι πια φαλακρός.:D

Και πολύ σωστά λένε

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μιας και άνοιξε η κουβέντα για εξοπλισμό...

για φωτιστικό το ανέφερα παραπάνω.
Skimmer το δοκιμασμένο εδώ και χρόνια Deltec MSE-600, γνωριζόμαστε πολύ καλά, οπότε για τα λίτρα αυτά θα είναι ότι πρέπει. Έχει την ευκολία τοποθέτησης μέσα ή έξω από το sump, έχει το media box, οπότε είμαι καλυμμένος.
Κυκλοφορητή που μάλλον θα χρειαστεί τελικά, θα ήθελα μια 10αρα vortech, αλλά μπορεί να καταλήξω σε πιο φτηνή λύση, κάποια Jebao...τη μικρή.
Αντλία επιστροφής, έχει ο salamander μια ωραία πρόταση, την απέκτησε μάλιστα και στις δοκιμές που έκανε είναι ενθουσιασμένος. Πρόκειται για την Blau Reef Motion 2KDC

Αυτός θα είναι γενικά ο κύριος (και ακριβός) εξοπλισμός, τα υπόλοιπα, δηλαδή θερμοστάτες και άλλα τινά, ε εντάξει δεν είναι και άξια προς συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Όταν είχα το ενυδρείο, είχα μαζέψει και ένα σωρό πράγματα (περισσεύματα) που τα είχα στην αποθήκη.
Τα έδωσα όλα μαζί με το ενυδρείο, αλλά κάπου είχε ξεμείνει μια αεραντλία και αερόπετρα... αυτά έχω μόνο από ενυδρειακά χα χα χα που στη ουσία μου είναι άχρηστα για το project

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Aiolos έγραψε:

έχω έχω, αλλά λεφτά δεν έχω RADION XR15W G4 PRO

FW_Header_Light_01-uai-516x407.png

Πφφφφ πραγματικά ότι πρέπει!!

Πάνε πολύ αλλά αξιζουν

Link to comment
Share on other sites

αυτό το φωτιστικό έχω αγοράσει για το ενυδρείο που ξεκίνησα πριν λίγες μέρες... διάβασα καλά reviews οπότε ευελπιστώ στο μέλλον να δείξει καλά στοιχεία... 

Link to comment
Share on other sites

Είδα και το θέμα για τον κύβο σου, έχουμε αρκετά κοινά σημεία χε χε
Το φωτιστικό πόσο σου στοίχισε? (για λεπτομέρειες μου στέλνεις προσωπικό μήνυμα)

Link to comment
Share on other sites

Ας μιλήσουμε για ζωντανά....
Στις παρακάτω φωτογραφίες είναι κάποια από αυτά που έχω σκοπό να βάλω στο ενυδρείο, καθώς και κάποια LPS κοράλλια.
Από ζωάνθους θα υπάρχει χρωματική ποικιλία τοποθετημένους κυρίως επάνω στο κλαδί.
Όλη αυτή η ποικιλία ζωντανών οργανισμών υπήρχε κατά καιρούς στο προηγούμενο ενυδρείο και τα συντηρούσα χωρίς προβλήματα. 

Untitled-1.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...