Jump to content

Είναι υπερβολικός φωτισμός?


Noninterested

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Έχω ένα κύβο 20L(35×26×26),θέλω να έχω μόνο Taxiphyllum barbieri και Anumbias barteri var.nana σε διάφορα βάθη.Επειδή τα LED από pet shop είναξ δαπανηρά,αγόρασα μια λάμπα LED Eurolamp 7W 6500K με φωτεινότητα 630lm από απλό κατάστημα φωτισμού. Η λάμπα είναι στερεωμένη στο γυάλινο καπάκι του ενυδρείου και χτυπά τα φυτά σε minimum από σταση των 18cm. Είναι μήπως υπερβολικός φωτισμός για τα εν λόγω είδη φυτών σε τόσο λίγα λίτρα?

Θα χρειαστεί να καταφύγω σε λιγότερα lumen?

Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

πριν 53 λεπτά, το μέλος Noninterested έγραψε:

Καλησπέρα.

Έχω ένα κύβο 20L(35×26×26),θέλω να έχω μόνο Taxiphyllum barbieri και Anumbias barteri var.nana σε διάφορα βάθη.Επειδή τα LED από pet shop είναξ δαπανηρά,αγόρασα μια λάμπα LED Eurolamp 7W 6500K με φωτεινότητα 630lm από απλό κατάστημα φωτισμού. Η λάμπα είναι στερεωμένη στο γυάλινο καπάκι του ενυδρείου και χτυπά τα φυτά σε minimum από σταση των 18cm. Είναι μήπως υπερβολικός φωτισμός για τα εν λόγω είδη φυτών σε τόσο λίγα λίτρα?

Θα χρειαστεί να καταφύγω σε λιγότερα lumen?

Ευχαριστώ.

Ειναι μια χαρα για 20λ. Για ευκολα φυτα να υπολογιζεις 30 lumen/l. Περιπου τοσο και εχεις.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε βλέπω μάχιμο... χαχαχαχα

Άνοιξε ένα θεματάκι παρουσίασης του  ενυδρείου σου στη κατηγορία ενυδρεία μελών και ξεκίνα ερωτήσεις παντώς τύπου.  ;)

Link to comment
Share on other sites

Όπως ήδη αναφέρθηκε ο φωτισμός σου σίγουρα δεν είναι υπερβολικός. Ίσα ίσα, απαιτητικά φυτά σε φως δεν μπορεί να σηκώσει αλλά θα σε καλύψει για τις ανάγκες που έχεις. Κάνε μας μια παρουσίαση είτε στα Ενυδρεία Μελών, είτε στην αντίστοιχη κατηγορία των οργανισμών που θα φιλοξενήσεις.

Έγινε επεξεργασία - bbetta
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...