Jump to content

Φωτισμός ενυδρείου


Νίκος Μπακάλης

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά...έχω ένα ενυδρείο 120 λίτρων περίπου..έχω μέσα πιστια φακή  εχινόδορο βαλισνέρια γιγάντια και δύο λάμπες με τα χαρακτηριστικά τους που τις ανεβάζω.. ερώτηση..είναι εντάξει ο φωτισμός μου; και κάτι άλλο.. σκέφτομαι να βάλω μια λάμπα με χρώμα αλλά δε ξέρω αν επηρεάζει τα φυτά και τα ψάρια..

received_2335041430052727.jpeg

Έγινε επεξεργασία - SOTIRIS
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε,

εννοείες να βάλεις άλλη μία με χρώμα ή να αλλάξεις μία από τις υπάρχουσες?

Κι επίσης για να βάλεις κάποιο χρώμα από την ώρα που έχεις φυτάκια , δεν μπορείς να βάλεις ότι θέλεις δυστυχώς .

Άποψή μου για να είσαι καλυμένος και με τα φυτά που έχεις είναι να αφήσεις τις δυο λάμπες ως έχουν και να βάλεις άλλη μία λάμπα ανοιχτού κόκκινου(ροζ) χρώματος που είναι οτι πρέπει για την ανάπτυξη των φυτών. Αν ψάξεις στις διαστάσεις σου θα βρεις λάμπες ειδικές για ανάπτυξη φυτών που έχουν ροζ χρώμα.

Αν το ενυδρείο σου ήταν μόνο με ψάρια τότε δεν θα υπήρχε πρόβλημα να βάλεις και έναν μπλε φωτισμό για το μάτι καθώς τα ψαρια δεν επηρεάζονται.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα είναι ότι είναι καπάκι βκαι δε μπορώ να προσθέσω άλλη λάμπα.. σκεφτόμουν μήπως αλλάξω τη μια και βάλω μια ροζ πχ..αλλά αυτές π έχω τώρα είναι εντάξει για το ενυδρείο Μ γιατί δ να έχω ιδέα αλήθεια..ή να πάρω με πιο πολλά βατ και λουμεν;

Link to comment
Share on other sites

Αυτές π έχω τώρα είναι 18 watt και 2600 lumen είναι καλά για 120 λίτρα;έχω 5 φυτά μεσα

Link to comment
Share on other sites

δεν κατάλαβα καλά έχεις  τώρα μια λάμπα ή δυο;

Αυτήν που βλέπω στην φωτογραφία είναι 6500 κελβιν, αν δεν σε αρέσει το χρώμα μπορείς να βάλεις μια λάμπα με 3200-3500 κελβιν ή αν έχεις δυο λάμπες την πίσω την κοκκινωπή και μπροστά την λευκή. 

Οι λάμπες που μπορείς να χρησιμοποιήσεις σε βατ είναι στάνταρ δεν μπορείς να βάλεις μεγαλύτερη εκτός και αν αλλάξεις όλο το σύστημα.

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω 2 λάμπες και η κάθε μία είναι 6500κ 18w και 1300 λούμπεν.. αρχικά θέλω να ξέρω αν είναι επαρκείς ο φωτισμός με αυτές που έχω και αν σε περίπτωση βάλω μια λάμπα με χρώμα πόσα βατ Κέλβιν και λούμεν να είναι

Link to comment
Share on other sites

ωραία αν θες να αλλάξεις λίγο το χρώμα του ενυδρείου σου μπορείς να κρατήσεις μπροστά την μια λάμπα και πίσω να βάλεις μια  με 3200-3500 κελβιν θα σου ΄΄ζεστάνει΄΄ το χρώμα του ενυδρείου σου. Τα βατ όπως είπα είναι στάνταρ δεν μπορείς να  βάλεις ούτε μεγαλύτερη ούτε μικρότερη σε βατ. Ο φωτισμός για τα φυτά που έχεις είναι επαρκής.

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος Νίκος Μπακάλης έγραψε:

Έχω 2 λάμπες και η κάθε μία είναι 6500κ 18w και 1300 λούμπεν.. αρχικά θέλω να ξέρω αν είναι επαρκείς ο φωτισμός με αυτές που έχω και αν σε περίπτωση βάλω μια λάμπα με χρώμα πόσα βατ Κέλβιν και λούμεν να είναι

Εχεις 23-25 lumen/l για ευκολα φυτα(vallisneria) φτανει. Αν θα θελεις κανα "μετριο" φυτο, πρεπει να βαλεις ακομα μια λαμπα.

Link to comment
Share on other sites

Ναι σκέφτομαι να βάλω κι άλλα φυτά.τωρα έχω πιστια εγινοδορο.Θα πρέπει να αλλάξω λάμπα γιατί είναι με καπάκι και δε μπορώ να προσθέσω..να πάρω μια με παραπάνω lumen δλδ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Νίκος Μπακάλης έγραψε:

Ναι σκέφτομαι να βάλω κι άλλα φυτά.τωρα έχω πιστια εγινοδορο.Θα πρέπει να αλλάξω λάμπα γιατί είναι με καπάκι και δε μπορώ να προσθέσω..να πάρω μια με παραπάνω lumen δλδ;

Δες DIY φωτισμος εδω στο φορουμ, υπαρχουν λυσεις με καπακι. Εκει, που εχεις λαμπα 18w T8, δεν μπορεις να βαλεις με παραπανω w, θα καει. Μονο εαν πανω στο μετασχηματιστη γραφει απο 18 μεχρι 35w , τοτε ναι... μεχρι 35 W. Αν ειναι ενας μετασχηματιστης (ballast) για 2 λαμπες, τοτε και οι 2 πρεπει να einai ιδια σε  W .

Καπως ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Θα πάω στον ηλεκτρολόγο να δω τι θα Μ πει και θα κάνω αναλόγως

Link to comment
Share on other sites

Και είναι με δύο λάμπες..αν δεν τις έχεις και τις 2 συνδεδεμένες δε μπορείς να ανάψεις τη μια

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Νίκος Μπακάλης έγραψε:

Και είναι με δύο λάμπες..αν δεν τις έχεις και τις 2 συνδεδεμένες δε μπορείς να ανάψεις τη μια

Αν το ballast ειναι 2Χποσο και να ειναι(18,35,45W) θα αναβουν μαζι. Ρωτησε και τον ηλεκτρολογο, αλλα δεν νομιζω ,πως μπορει να γινει κατι.

Link to comment
Share on other sites

Σκέφτομαι να βάλω ταινίες led στο καπάκι μήπως και κπορεσωυ να αυξήσω τα lumen

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος Νίκος Μπακάλης έγραψε:

Σκέφτομαι να βάλω ταινίες led στο καπάκι μήπως και κπορεσωυ να αυξήσω τα lumen

Μπορεις να βαλεις ενα Slim προβολακι με ζεστο ή ουδετερο φως. Πηρα προσφατα ενα 20w απο https://www.ergo-tel.gr/index.php?cPath=1047_1721_1722

6€ και κατι(ειχε -35%), εχει παχος 2εκ. Αν θα βρεις με IP 68, τοτε μπορεις να το βαλεις και στο καπακι.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...