Jump to content

Φυτεμένο αρχάριος


Burhi

Recommended Posts

πριν 10 ώρες, το μέλος Burhi έγραψε:

Η eleocharis parvula θα πάει καλά θέλω να βάλω λίγο  σε ένα σημείο θα στρώσει η δεν θα αντέξει μήπως υπάρχει πιο εύκολο γρασίδι;

(διοξείδιο μπουκάλα δεν έχω ούτε θα βάλω ρώτησα εδώ στην Ξάνθη άμα γεμίζουν και μου είπανε σε 15-20 μέρες θα είναι έτοιμο το γέμισμα γιαυτο και δεν θα βάλω μπουκάλα)

Σκληροτητα νερου; Αν εχεις σκληρο νερο, λιγο δυσκολα.

Staurogyne;  Sagittaria; Νομιζω πιο καλα θα πανε.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Burhi έγραψε:

Νατα τώρα έχω σκληρω νερό αλλά από βδομάδα θα πάρω μια α/ο να μαλακόσω το νερό 

Μπορεις να δοκιμαζεις Ε,parvula απλα μια συμβουλη - σε αστρωτο ενυδρειο μην το φυτευεις. Αλγες θα το πνιξουν.

Link to comment
Share on other sites

On 3/12/2018 at 7:38 ΜΜ, το μέλος Burhi έγραψε:

Παιδιά στον εχινοδορρο γιατί γίνανε διάφανα τα φύλλα του και στη μοσσ αυτό άλγη είναι; 

Καλημερα.

1.- ο φωτισμος ειναι αρκετος, να μην πω υπεραρκετος (3Χ54w), αν γινεται να αφησεις μονο 2 λαμπες να δουλευουν (1 grolux &απλη) να αναβουν 7-8 ωρες (οχι παραπανω)

2. - μευτρησεις νερου;;;;;;;;;;;;;; Νιτρικα τουλαχιστον να μετρησεις (με υγρα τεστ!) Εδω φαινεται ελλειψη μακρο πιο πολυ N,P,K(υπαρχουν και μικρες τρυπουλες στα φυλλα του κοκκινου φυτου - καλιο).

3. Το ενυδρειο ειναι καινουριο, μεχρι να σταθεροποιηθει, μεχρι να παρουν τα φυτα μπρος,θα υπαρχουν αλγες.

Τωρα τι πρεπει να κανεις.

1. Για το φως ειπαμε.

2. Συχνες αλλαγες νερου (και 2και 3-ς φορες την εβδομαδα απο 30% + οσο μπορεις καθαριζεις το μοςς απο την αλγη... και τζαμια.

3.Αν πηρες Α/Ο, ξεκινα τις αλλαγες νερου με Α/Ο προοδευτικα (οχι το 50% με την μια, 10% σε καθε αλλαγη)

4.Αν μετρας μηδεν νιτρικα, πρεπει να παρεις ενα λιπασμα να περιεχει οχι μονο νιτρικα, αλλα και φωσφορο και καλιο (καλιο μπορεις να παρεις και χώρια).

Πρεπει να εχεις και λιπασμα με μικρο (Easy life profito ή Seachem flourish).

5.Για να καταπολεμησεις τις αλγες, πρεπει να παρεις Seachem Excel ή Easy life easy carbo. Βοηθαει πολυ.

Διαδικασια ειναι χρονοβορα, θα σου παρει ενα μηνα, μπορει και παραπανω.

Και να ξερεις, οσο πιο δυνατο φως εχουμε, τοσο πιο πολυ λιπασμα χρειαζονται τα φυτα + CO2.

P.S. Αν δεν εχουμε μετρησεις νερου ....

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...