Jump to content

Φυτοπλαγκτόν Ζωοπλαγκτόν


Recommended Posts

Μην ξαφνιάζεστε δεν μπερδεύτηκα και γράφω εδώ :)

Ότι λέει ο τίτλος απλά και λυτά, αν είναι δυνατών να γίνει  εκτροφή φυτοπλαγκτον και ζοπλαγκτόν και τη χρειάζομαι για αυτό.

Link to comment
Share on other sites

Στο παρελθόν είχα κάνει διάφορους πειραματισμούς, άλλοτε πετυχημένους άλλοτε όχι.
Στα παρακάτω θέματα θα βρεις πληροφορίες που ελπίζω να σου φανούν χρήσιμες.
Σίγουρα στην θεματολογία θα υπάρχουν και άλλες εκτός από τις δικές μου.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτός που μπορεί επίσης να βοηθήσει είναι ο @submarine1981

Link to comment
Share on other sites

ok για αρχή θα διαβάσω αυτά που έστειλε ο Βαγγέλης.

thx 

Link to comment
Share on other sites

Ειναι 2 διαφορετικά πράγματα μεταξύ τους και το ένα αποτελεί τροφή του άλλου.  Δηλαδή το ζωοπλαγκτόν τρώει φυτοπλαγκτόν. 

 

Χονδρικά για το φυτοπλαγκτόν θα χρειαστείς καθαρό θαλασσινό νερο(για μένα αποστειρωμένο), δοχείο κατα προτίμηση διάφανο, φως, έντονη ανάδευση με αέρα,  θρεπτικά ή λίπασμα (Ν.Ρ.Κ) , CO2 (για να τρέξει η καλλιέργεια ποιό γρήγορα), και μια αρχική καλλιέργεια που θα την προχωρήσεις και σταθερή θερμοκρασία (εξαρτάται το είδος.)  

 

Και υπομονή για 10-12 μέρες. 

 

Για το ζωοπλαγκτόν, εξαρτάται το τι θες να καλλιεργίσεις. Ειναι πολύ γενική έννοια το "ζωοπλαγκτον" και περιέχει άπειρους οργανισμούς, όπου ο κάθε ένας θέλει τις δικές του συνθήκες για να αναπτυχθεί.

Σε γενικές γραμμές πάντως σαν τροφή χρησιμοποιούμε το φυτοπλαγκτόν, ελαφρός υφάλμυρο νερό, σταθερή θερμοκρασία, φώς σε μερικές φορές ναι σε άλλες οχι, ανάδευση, και ανανέωση ανα 7 μέρες.

Link to comment
Share on other sites

στην αρχή θέλω τροφή για το φυτοπλαγκτόν, θέλω να καλλιεργήσω ένα φυτοπλαγκτόν με δομή 2  microns και πάνω απο διάφορα είδη πχ Chlorella, Synechococcus, Nannochloropsis sp, Phaeodactylum tricornutum, Tetraselmis

 

Μετά θέλω να καλησπερίσω διάφορα ζωοπλαγκτόν πχ Tigriopus, Brachionus, Rotifera, Apocyclops.

Τέλος πόσο είναι εφικτό να αναπαράγω στρείδια και μύδια, βασικά δεν με ενδιαφέρει να τα μεγαλώσω αλλά χρειάζομαι της προνύμφες.

ξέρω ζητάω πουλά και περίεργα :) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 ώρες, το μέλος Χρήστος έγραψε:

στην αρχή θέλω τροφή για το φυτοπλαγκτόν, θέλω να καλλιεργήσω ένα φυτοπλαγκτόν με δομή 2  microns και πάνω απο διάφορα είδη πχ Chlorella, Synechococcus, Nannochloropsis sp, Phaeodactylum tricornutum, Tetraselmis

 

Μετά θέλω να καλησπερίσω διάφορα ζωοπλαγκτόν πχ Tigriopus, Brachionus, Rotifera, Apocyclops.

Τέλος πόσο είναι εφικτό να αναπαράγω στρείδια και μύδια, βασικά δεν με ενδιαφέρει να τα μεγαλώσω αλλά χρειάζομαι της προνύμφες.

ξέρω ζητάω πουλά και περίεργα :) 

 

Τα λόγια είναι περιττά....... γλυκός:wacko:!!!

 

Και μετά λένε τους θαλασσινούς περίεργους!!!!

  • Haha 3
Link to comment
Share on other sites

Χρήστο θα χρειαστείς τα 3Χ.  ΧΡΗΜΑ - ΧΡΟΝΟΣ - ΧΩΡΟΣ. 

 

Για τα ροτιφερ ή brachionus που φαντάζομαι μπερδεύτηκες γιατι ειναι το ίδιο πράγμα εχω φτιάξει εναν οδηγό για καλλιέργεια με σκοπό αν κάποιος έχει νεοεκκολαπτόμενα ψαράκια που δεν δέχονται σαν πρώτη τροφή την Αρτέμια, να μπορεί να τα ταίσει. 

 

Δες εδω : 

 

 

 

Για το φυτοπλαγκτόν δεν έχω γράψει κάτι, και ο λόγος είναι οτι παλιά έφτιαχνα με απλό λίπασμα για γαρδένιες :)  (Ήταν κάτι μικρά μπιλάκια σε μέγεθος φακής, χρωματιστά). Το θέμα ειναι δεν θυμάμαι ακριβώς τις ποσότητες, αν και στο περίπου αν θες μπορώ να το αναλύσω, απλά επειδή θα ειναι στο περίπου, πιστευω δεν αξίζει να γίνει υπο μορφή project όπως τα Ροτιφερ.  Αν είχα χώρο θα ήθελα να ξαναδοκιμάσω με τον απλό και μπακάλικο τρόπο που εφάρμοζα παλιά και είχα καταπράσινο φυτοπλαγκτόν. (Τότε ειχα μετατρέψει μια ντουλάπα για ρούχα σε στάντ με καλλιέργειες γεμάτη με λάμπες στην πλάτη. :) ) 

 

Link to comment
Share on other sites

Αααα δεν πάτε καλά.....

 

Αυτό φίλε @submarine1981δεν το είχα δει !

Απλα πολλά :bigemo_harabe_net-122::bigemo_harabe_net-122: :bigemo_harabe_net-122:!!!!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος submarine1981 έγραψε:

Χρήστο θα χρειαστείς τα 3Χ.  ΧΡΗΜΑ - ΧΡΟΝΟΣ - ΧΩΡΟΣ. 

Χρήμα, δεν το έχω το μαζεύω τσούκου τσούκου

χρόνος θα τον βρω σιγά σιγά.

χώρος , κάτι θα γίνει.

 

Πρώτα πρέπει να επεκτείνω της γνώσεις μου στον τομέα αυτόν, μετά θα κάνω πειράματα αναπαραγωγής για να ξέρω ότι μπορώ να τα καλλιεργήσω.

και μετά θα επιχειρήσω μια αναπαραγωγή που έχω στο μυαλό μου και θέλω να καταφέρω. Απλά τα ψαράκια αυτά έχουν αμφίδρομο τρόπο αναπαραγωγής 

γεννούν στο γλυκό μικροσκοπικά αυγά και βγαίνουν προ νύμφες τόσο μικρές που ούτε καν πεπτικό σωλήνα έχουν, παρασύρονται απο το ρεύμα του ποταμού και μεγαλώνουν στην θάλασσα τρώγοντας στην αρχή φυτοπλαγκτόνν και αργότερα ζωοπλαγκτόν και σιγά σιγά απο το αλμυρό μετακομίζουν στο υφάλμυρο και μετά στο γλυκό.

Είναι ένα δύσκολο project και σίγουρα δεν θα πετύχει με την πρώτη, αλλά χόμπι είναι και το γουστάρω.

 

Πρέπει όμως πρώτα να μπω στα νερά σας και να καταλάβω 100% την διαδικασία για αυτό στην αρχή μπορεί να ρωτώ σαχλαμάρες.

Νομίζω πως σαν πρώτη εμπειρία θα διαβώ τον μπακαλίστικο δρόμο και μετά τον ποιο κυριλέ.

Μάλλον θα χρειαστώ και ρεφρακτόμετρο  γιατί απο κάποια φάση και μετα θα πρέπει να χαμηλώνω την αλατότητα του νερού. Γενικά θα χρειαστώ νομίζω και άλλα συμπράγκαλα  που χρησιμοποιείται εσείς.

 

Για αρχή έχω μπόλικο υλικό για διάβασμα.

 

Έγινε επεξεργασία - Χρήστος
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...