Jump to content

Πιθανή Ασθένεια Χρυσόψαρου


Recommended Posts

Πριν λίγο παρατήρησα στο ένα ψαράκι από τα 2 που έχω στο ενυδρείο μου ένα λευκό στίγμα, μικρό στο ραχιαίο πτερύγιό του και δε μπορώ να καταλάβω τι είναι.

Το μυαλό μου πάει σε ικ αλλά το ψάρι δεν ξύνεται, έφαγε κανονικά και τις 2 φορές που τάισα σήμερα και έχει ζωντάνια.

 

Το ενυδρείο τρέχει με μπόλι από 12/11 και χθες έκανα την εβδομαδιαία αλλαγή (50%) με τιμή νιτρικών 10.

 

Αμμωνία και Νιτρώδη μέτρησα και σήμερα και είναι και στα 2 μηδέν.

Θερμοκρασία 23 βαθμοί. Σκληρότητες δεν έχω μετρήσει ποτέ, ούτε ph ενώ από φυτά ή διακοσμητικά δεν πρόσθεσα κάτι την τελευταία εβδομάδα. Έχω 1 Ανούμπια, 1 Ανούμπα Nana, 2 γλαστράκια Egeria Densa και 1 Valisneria.

 

 

842687F2-138A-40BA-B06E-EF400DF4E842.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Από την άλλη πλευρά το σημάδι δε φαίνεται καθόλου, μόνο από τη μία το βλέπω. Έχει 5-6 ώρες που το είδα αλλά δεν έδωσα σημασία γιατί είναι μικρό..

17FB7663-FC7F-45A5-8707-3A6954570B99.jpeg

Link to comment
Share on other sites

Παρε μεγεθυντικό φακό και δες πιο καλα.

Μοιαζει με ich, αλλα λιγο μεγαλο και μονο ενα;

Δες εδω https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ ζωηρό το ψάρι και δε μπορώ να το πετύχω.. να πάρω αύριο Costapur; Αν δεν είναι ασθένεια θα τα πειράξει κάπου; Δεν παίζει να μπω σε διαδικασία με αύξηση θερμοκρασίας και αλάτια, το έκανα και παλιά χωρίς αποτέλεσμα και γενικά πολύς κόπος για το τίποτα νομίζω. Το Costapur το έχει δοκιμάσει κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Update: Το σημάδι έφυγε! Υπάρχει περίπτωση να ήταν ικ, να ξύθηκε κάπου και να "ξεκόλλησε"; Όπως και να'χει θα πάρω να'χω ένα Costapur στο ντουλάπι και βλέπουμε, αλλά το σημάδι εξαφανίστηκε.. Είχε τόσες ώρες όμως εκεί.. Ξέχασα να αναφέρω πως βάζω Fishtamin 3-4 φορές τη βδομάδα απευθείας στο ενυδρείο

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...