Jump to content

Δηλητηρίαση co2


panagiotis_dms

Recommended Posts

Ερχόμενος χτες στο σπίτι παρατηρώ πως με κλειστά φώτα η ένδειξη στο drop checker από πράσινη είχε γίνει κίτρινη. Ανοίγω φώτα και τι να δω. Το ενυδρείο φουλ με διοξείδιο, το bubble counter να βγάζει 2φ/δλ 1 red cherry μας άφησε και ήταν η πρώτη έγκυος που είχα. Για τις υπόλοιπες δεν παρατήρησα απώλεια αλλά μένει να δω το απόγευμα που θα γυρίσω.

Έκλεισα αμέσως το διοξείδιο και το άφησα έτσι. Το απόγευμα θα το ξαναρυθμίσω αλλά υπάρχει περίπτωση να συνέβη κάτι στη μπουκάλα και να έβγαλε απότομα τόσο πολύ διοξείδιο?

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

Το έχω πάθει δύο φορές. Από ελαττωματική ηλεκτροβάνα... Εσύ έχεις? 

Link to comment
Share on other sites

Όχι τρέχει 24 ωρο. Η αλήθεια είναι πως το είχα ανεβάσει λίγο δύο μέρες πριν γιατί η ένδειξη ήταν στο μπλε αλλά είχε σταθεροποιηθεί ή τουλάχιστον έτσι νόμιζα. Πέρα από κάποια βλάβη στο σύστημα υπάρχει περίπτωση να παίζουν ρόλο εξωτερικοί παράγοντες πχ ζέστη/κρύο κτλ?

Link to comment
Share on other sites

Όταν αδειάζει η μπουκάλα ανεβαίνει η παροχή στους ρυθμιστές ενος σταδίου.

 

Χρειάζεσαι ρυθμιστή 2 σταδίων.

 

Πόσα λίτρα το ενυδρείο;

 

Έγινε επεξεργασία - Aiantas
Link to comment
Share on other sites

Ένα ρυθμιστή έχω και αυτός είναι από τους φτηνιάρικους αλλά ποτέ δεν μου έχει ξανασυμβεί στο παρελθον. Το δουλεύω έτσι από τον μαιο περίπου.  35 λίτρα είναι το ενυδρείο.

Έγινε επεξεργασία - PanosTetra
Link to comment
Share on other sites

 μη νομίζεις οτι οταν ειναι να χαλάσει ο ρυθμιστής ή η ηλεκτροβάνα θα σε παρουν τηλ απο τη προηγούμενη να στο πουν!  η μπουκάλα ποσο γεμάτη ειναι?

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα. Τέλος πάντων θα το δούμε πως θα πάει. Την μπουκάλα την ξαναγέμισα πριν ένα μήνα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...