Jump to content

Ενναλακτικός παροχος ρευματος


Recommended Posts

Μεγάλο αγκάθι για κάποιους απο εμάς ειναι η ΔΕΗ λόγω των ενυδρείων μας και οχι μόνο....  (προσωπικά ηταν ο λόγος που δεν αναβάθμισα το φυτεμένο απο τα 125 στα 240 λιτρα πριν λιγο καιρό που μπορούσα  και ειναι και ο λόγος που διστάζω να διπλασιάσω τα λιτρα του θαλασσινού).
Εχει κάποιος να μου προτείνει καλή ιδιωτική εταιρία να κάνω μετάβαση?
Μια πρώτη επιλογή που λεω είναι η προτεργεια. Υπάρχουν εμπειρίες απο εσάς για αυτή??

Link to comment
Share on other sites

Το εχω σκεφτει αρκετες φορε και οσο και αν το εχω ψαξει το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι στις μικρες καταναλωσεις ~2000kwh ειναι πολυ μικρο το οφελος.

Κατι αντιστοιχο μου ειπε και ενας γνωστος που ειναι χρονια σε εναλλακτικο παροχο.

Επισης αυτο που διαβασα προσφατα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ειναι οτι στα 2 χρονια σου ζητανε πιστοποιητικο εγκαταστασης το οποιο κοστιζει κανα 200€ .

 

@Antonis K @Bill Koulosousas

Μιας και ειστε μεσα στον χωρο των ρευματων μηπως γνωριζετε κατι να μας διαφωτισετε λιγο καλυτερα???

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Μεγάλο αγκάθι για κάποιους απο εμάς ειναι η ΔΕΗ λόγω των ενυδρείων μας και οχι μόνο....  (προσωπικά ηταν ο λόγος που δεν αναβάθμισα το φυτεμένο απο τα 125 στα 240 λιτρα πριν λιγο καιρό που μπορούσα  και ειναι και ο λόγος που διστάζω να διπλασιάσω τα λιτρα του θαλασσινού).
Εχει κάποιος να μου προτείνει καλή ιδιωτική εταιρία να κάνω μετάβαση?
Μια πρώτη επιλογή που λεω είναι η προτεργεια. Υπάρχουν εμπειρίες απο εσάς για αυτή??

Ηρων εκεί είμαι από τον 5ο.30%κατω.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι στην προτεργια. Μπορώ να πω ότι είδα αισθητή μείωση. Υπάρχει pdf της ΔΕΗ που λέει τις καταναλώσεις πολύ αναλυτικά. Η προτεργια έχει πολύ χαμηλωτερη κατανάλωση μέχρι τις 2000kwh.ειναι 50€ για εγγύηση αλλά αν πληρώνεται αυτόματα από το λογαριασμό σου δεν τα δίνεις. Αυτό θυμάμαι. Θυμάμαι όμως και τις αρκετά μπορώ να πω μεγάλες διαφορές τιμή ανά kwh. Δεν έχει σημασία αν είναι τριφασικό η μονοφασικο όπως στην ΔΕΗ. Το πάγιο είναι κάνα 5€ τον μήνα ενώ στη ΔΕΗ κάνα 40€.κατι τέτοιο θυμάμαι αλλά για να μην λέω ανακρίβειες δες το pdf και το σαϊτ της προτεργια και σύγκρινε. 

Link to comment
Share on other sites

η κατανάλωση μου ειναι συνήθως 2500 ανα τετράμηνο.... αυτο με το πιστοποιητικό το εχω ακούσει και εγώ.  το ποσο της εγγυσησης ειναι μικρό και εφαπαξ οποτε δεν το εξεταζω καν αν ειναι να γλυτώνω συνεχεια μετά απο τη χρεωση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 55 λεπτά, το μέλος rastaman έγραψε:

Το εχω σκεφτει αρκετες φορε και οσο και αν το εχω ψαξει το συμπερασμα που εβγαλα ειναι οτι στις μικρες καταναλωσεις ~2000kwh ειναι πολυ μικρο το οφελος.

Κατι αντιστοιχο μου ειπε και ενας γνωστος που ειναι χρονια σε εναλλακτικο παροχο.

Επισης αυτο που διαβασα προσφατα αλλα δεν ξερω κατα ποσο ισχυει ειναι οτι στα 2 χρονια σου ζητανε πιστοποιητικο εγκαταστασης το οποιο κοστιζει κανα 200€ .

 

@Antonis K @Bill Koulosousas

Μιας και ειστε μεσα στον χωρο των ρευματων μηπως γνωριζετε κατι να μας διαφωτισετε λιγο καλυτερα???

Η ιδια διστακτικοτητα υπηρχε και οταν πρωτοξεκινησαν και οι εναλακτικοι παροχοι σταθερης τηλεφωνιας. 

Οταν σπαει ενα μονοπωλειο και μπαινουν και αλλοι στη μεση, οι τιμες πεφτουν. 

Και εγω σε αλλο παροχο ειμαι και εχω δει διαφορα στο λογαριασμο. 

Καταρχην τελη κτλ ειναι ενα μεγαλο ποσοστο του λογαριασμου και ειναι παντου ιδια. Η διαφορα ειναι οτι εκδιδεται μηνιαιος λογαριασμος και οχι διμηνιαιος που απο μονο του ειναι μεγαλο συν, αφου δε χρειαζεται να κανεις τον κουμπαρα. Απο κει και περα η καθε εταιρια κανει τις προσφορες της. Το σιγουρο ειναι οτι θα ειναι εστω και λιγο φτηνοτεροι απο τη ΔΕΗ. Επισης παιρνεις πισω την εγγυηση απο τη ΔΕΗ και ξαναδινεις στον παροχο (συνηθως λιγοτερα).

Στο μηνα, αφου ειχα ξεκινησει σε παροχο, μου ηρθε επιστολη απο τη ΔΕΔΔΗΕ (ΔΕΗ) οτι πρεπει να προσκομισω πιστοποιητικο. Με ενα 50ρικο καθαριζεις, σε εναν ηλεκτρολογο της γειτονιας. Εγω παντως το πιστολιασα και δεν εκανα τιποτα:D

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος rastaman έγραψε:

@niknik

Πες μας για τι καταναλωση μιλαμε σε kwh για να εχουμε εναν μπουσουλα :)

Από 2500 και πάνω Βασίλη. 

Link to comment
Share on other sites

βασικά οι 2500 είναι αυτο το διάστημα που δεν παίζω και παιχνίδια.... από τον άλλο μήνα που θα συνεχίσω το Mass effect και θα βγει και το καινούριο METRO συντομα και φυσικά μου έχει μείνει και απωθημένο το expansion του dying light.... γενικά η κατανάλωση θα ανέβει, μόνο η κάρτα γραφικών χτυπαει 150-200w κατανάλωση.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι watt +volt  διαφορά στο ρεύμα βλέπεις σίγουρα, το θέμα ρε παιδιά είναι οι ένα κάρο μ@λ@κιες που έχουν οι λογαριασμοί μας έτσι και αλλιώς. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η διαφορά αφορά μόνο στη χρέωση της KWh και στο πάγιο.  Όλα τα άλλα είναι ίδια.

Άλλες εταιρείες δίνουν χαμηλότερη χρέωση στην KWh με μεγαλύτερο πάγιο και άλλες υψηλότερη χρέωση με χαμηλότερο ή και μηδενικό πάγιο.

Πάντως αν στη σύγκριση υπολογίσουμε και το 15% της έκπτωσης που κάνει η ΔΕΗ, το οποίο αν δεν κάνω λάθος (δεν είμαι στη ΔΕΗ και δεν είμαι σίγουρος, ας το τσεκάρει όποιος είναι) αφορά στο ημερήσιο, το νυχτερινό και το πάγιο, τότε οι διάφορες μπορεί να μην είναι και πολύ μεγάλες.

Σε κάθε περίπτωση παίζει ρόλο η κατανάλωση που κάνουμε.

Κάποιες πάνω από τις 2000KWh αλλάζουν χρέωση, κάποιες άλλες οχι.

Εγω αυτή την στιγμή είμαι στην Green και αν κάποια στιγμή κοιτάξω πάλι να αλλάξω, θα κοίταζα κάποιες προσφορές που βγάζουν μερικές εταιρείες με χρέωση νυχτερινού όλο το 24ωρο, άσχετα αν έχεις ή όχι νυχτερινό.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα με πήραν τηλέφωνο από μια εταιρεία παροχής ηλεκτρικής ενέργειας.  Δεν χρειάζεται να αναφέρω ποια εταιρεία είναι, αλλά είπα να κάνω μια σύγκριση σε σχέση με την ΔΕΗ.

 

Αυτή η εταιρεία χρέωνε τιμή χαμηλότερη από το νυχτερινό της ΔΕΗ για όλο το 24ωρο, άσχετα αν έχεις νυχτερινό ή όχι και χρέωνε μηνιαίο πάγιο.

Με ένα πρόχειρο υπολογισμό για τετραμηνιαία κατανάλωση περίπου 1.660ΚWh (με νυχτερινό τιμολόγιο, οπότε κάποιες από τις KWh αντιστοιχούσαν σε νυχτερινό), η μηνιαία χρέωση στη ΔΕΗ έβγαινε €30,5 και στον άλλο πάροχο €30,3.

 

Έγινε επεξεργασία - avraamp
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω και καμια τρελή διαφορά...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...