Jump to content

500 λίτρα Αμαζονιακής Προσέγγισης!


johnbaggios

Recommended Posts

πριν 59 λεπτά, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ναι,ειπαμε,νεος βιοτοπος νεος χομπιστας,χαχα!Λοιπον εχουμε κ λεμε:11 σκαλαρια,15 λεμον τετρα,11 ροδοστομους,5 κορυ,4 καρδιναλιους,6 χιφεσομπρικον μπεντοζι,5 πενγκουιν τερα.Οτι πρεπει για κακαβια δλδ...Η μοναδικη προσθηκη θα ναι ενα στουρισωμα,εκτος αν μου πειτε οτι θα νιωθει καπως οποτε θα βαλω δυο.Κ απιστο θα θελα αλλα εχουμε ξεφυγει οποτε το ξεχναμε...Φωτος με την πρωτη ευκαιρεια!

 

Ωραιααααααα! Εγω θα διαλεγα ενα κοπαδοψαρο ( τα πιο μεγαλοσωμα ) η αντε δυο και θα τα κανα τουλαχιστον 50 ( το καθε ειδος ε )! Τα σκαλαρια γυρω στα 8 και τα κορυ σιγουρα 10 μην πω 20 και με πουνε και υπερβολικο ( 20 θα εβαζα  χεχεχε )! Αν θελεις βαλε και καμια νανοκιχλιδα απλα μην περιμενεις γεννα!

Έγινε επεξεργασία - Sturm
Link to comment
Share on other sites

Κάθε σχολείο καλοπροαίρετο είναι ευπρόσδεκτο .Θα προσπαθήσω να επικοινωνήσω με το παλικάρι από το pet shop και να σας πω αν έχω κάτι νεότερο.Οποιοδήποτε ψαράκι μέσα από το ενυδρείο είναι πολύ δύσκολο να βγει πλέον.Σας ευχαριστώ όλους για τις άμεσες απαντήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Γιανναρα εδω ξεθαλαμωνες αφρικανες απο νταμαρια, σε δυο τρεις καρδιναλιους θα κολλησεις!

Link to comment
Share on other sites

Χαχαχα...στα αμαζονιακα ειμαι νεος ρε σεις!Θα προσπαθησω λοιπον για τα ερμα τα ψαρακια γιατι ειναι του ανηψιου κ τα χουμε 2μιση χρονια.Μας πεθαναν κ 2-3βεβαια στο 20λιτρο που τα χαμε.Αλλα εχω δεσει ολα τα κλαδια με μπετονιες και...Μια μερα που θα λειπει η κυρα απο το σπιτι θα πλατσουρισω με την ησυχία μου!!!

Link to comment
Share on other sites

Ααα...το βασικοτερο.Μιλισα με το πετ σοπ.Παρανοησαν οι φιλοι που μου τα φεραν προφανως.Απλα ηταν πολυ μικρα.Ηλικιακα.Στουρισωμα να βαλω ενα ή δυο;

Link to comment
Share on other sites

Χαίρομαι Γιάννη και ελπίζω να ήταν παρανόηση των φίλων σου, αν και χωρίς να ξέρω κ να θέλω να κατηγορήσω κρατώ επιφύλαξη... Και πάλι μου κάνει εντύπωση που κανείς σχεδόν δεν πρόσεξε κ επισήμανε κατι τέτοιο... 

Επι της ουσίας τώρα :D θες να τα κάνεις 59 ε;; :P

Πολύ όμορφα τα στουρι, θες να βγάλεις ζευγάρι; 

Link to comment
Share on other sites

Βαλε ρε στουρι μην μασας. Απλα να φροντισεις να τρεφονται γιατι δεν θα προλαβαινουν.

Link to comment
Share on other sites

Ναι μακαρι να βγαλω ζευγαρι.Πιστευω οτι θα ναι πιο "ευτυχισμενα" κ ολοκληρομενα τα ψαρακια ετσι.Εκτως αν πεσουμε σε καμια πρηχτρα...Χαχα.

Link to comment
Share on other sites

Γιανναρε κουκλί το γομαρακι! 

Να πω την αμαρτία μου μετά την Tanganyika βάζω Αμαζόνιο και μετά Malawi εκτός αν είναι κάτι πολύ ιδιαίτερο. 

Κοινωνικά Αμαζονίου έχουν πολύ ενδιαφέρων και σίγουρα σε κρατάνε προσηλωμενο για πολλεεεες ώρες! 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Σημερα για πρωτη φορα ειδα στο ενυδρειο σαλιγκάρια.Υποτιθετε οτι προσεχα παρα πολυ αλλα να που εμφανιστηκαν κ παλι!Τι καραντινες περνουσα τα φυττα,τι μονο τα ψαρια εριχνα στο ενυδρειο...τιποτα!Ειδα ενα απο αυτα που εχουν σκουρο καφε μαλακο κελυφος,που το πατας με το δαχτυλο κ σπαει (αυτο το εβγαλα)κ δυο λαθρεπιβατες.Τι μου προτεινετε να πραξω;Να προσθεσω μερικα helena τωρα που ειναι αρχη μπας κ προλαβω την εξαπλωση τους ανεξελεγκτα ή κατι αλλο;;;Θα χαλασει η αμαζονιακη προσεγγιση με τα χελενα;Τους σιχαινομαι τους λαθρεπιβατες γιατι μου γεμιζουν ολη τη βιολογια στο σαμπ.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φιλαράκι.. τα clea που έχω τα βλέπω από σπάνια εώς ποτέ.. όμως μπορεί μετά να έχεις θέμα αν αποφασίσεις να βάλεις κανα applesnail ή nerite.. πριν 2 μήνες περίπου 1 clea είχα με τους καρδινάλιους κ μου έφαγε 1 μηλοσαλιγκαρο το μέγεθος 20αρικου ενώ το ενυδρειο είναι γεματο mts k physa.. ή βάλε καμιά παγιδούλα ή αν μπορείς κ φτάνεις όποτε τα βλεπεις ξήλωνε..

Link to comment
Share on other sites

Βγαζε Γιαννη. Οποτε βλεπεις βγαζε πρωτου ειναι αργα. Μην βαλεις τιποτα αλλο θα γεμισεις! 

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις να μην βαλω τιποτα αλλο;Εριξα 2 χελενα μεσα κ μολις μπορεσω θα βαλω κι αλλα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο εννοουσα μην βαλεις τιποτα μεσα. Τωρα θα γεμισεις και απο αυτα.

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη τα χελενα ειναι μεγαλα κ αν χρειαστει τα βγαζεις πολυ ανετα ενα ενα.Μακαρι να πολλαπλασιαστουν αυτα μπας κ ελενξουν τον πλυθησμο των λαθρεπιβατων.Δε θα τ αντεξω να γεμισω παλι.Στα malawi ειχα 5 μεσα στο σαμπ κ δεν τα προλαβαιναν,ουτε αυτα που ηταν εξω απ το siporax.Μεσα στο ενυδρειο ειχα εναν κλοουν κ δεν ειχε αφησει ουτε δειγμα.Αν εχει καποιος helena για πουλημα ας μου στειλει π.μ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Θοδωρη τα χελενα ειναι μεγαλα κ αν χρειαστει τα βγαζεις πολυ ανετα ενα ενα.Μακαρι να πολλαπλασιαστουν αυτα μπας κ ελενξουν τον πλυθησμο των λαθρεπιβατων.Δε θα τ αντεξω να γεμισω παλι.Στα malawi ειχα 5 μεσα στο σαμπ κ δεν τα προλαβαιναν,ουτε αυτα που ηταν εξω απ το siporax.Μεσα στο ενυδρειο ειχα εναν κλοουν κ δεν ειχε αφησει ουτε δειγμα.Αν εχει καποιος helena για πουλημα ας μου στειλει π.μ..

Ειχα βαλει 3-ς χελενες στο 60λ για δοκιμη (ειχα ραμσχορν εκει) μετα απο 3-ς(4) μηνες εξαφανιστικαν τα ραμσχορν. Χελενες δεν βλεπω σχεδον καθολου....

Δοκιμασε ενα φυλλο απο σπανακι(βρασμενο,μεγαλο) να αφησεις στο ενυδρειο (κλειστα τα φωτα - βραδυ πχ) για 1-3 ωρες. Μετα βγαλ΄το μαζι με τα σαλιγκαρια.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες γεννανε παντου και τα αυγα τους δεν ξεκολλανε. Ακουστε που σας λεω δεν ειναι λυση! Αν μπορεις Γιαννη βαλε κανα σαλιγκαροφαγο για λιγο καιρο μπας και. Με τα χελενα δεν θα κανεις δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

φιλαρακι καλημερα ..

 

αν θελεις ριξε μια ματια .. μπορει να βοηθησουν..

 

https://www.google.com/search?q=aquarium+snail+trap&oq=aquarium+snail+trap+&aqs=chrome..69i57.8727j0j4&sourceid=chrome&ie=UTF-8

 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδες γεννανε παντου και τα αυγα τους δεν ξεκολλανε. Ακουστε που σας λεω δεν ειναι λυση! Αν μπορεις Γιαννη βαλε κανα σαλιγκαροφαγο για λιγο καιρο μπας και. Με τα χελενα δεν θα κανεις δουλεια.
Μηπως αναφέρεσαι σε nerite snails;
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος KostasGr έγραψε:
πριν 16 ώρες, το μέλος Sturm έγραψε:
Παιδες γεννανε παντου και τα αυγα τους δεν ξεκολλανε. Ακουστε που σας λεω δεν ειναι λυση! Αν μπορεις Γιαννη βαλε κανα σαλιγκαροφαγο για λιγο καιρο μπας και. Με τα χελενα δεν θα κανεις δουλεια.

Μηπως αναφέρεσαι σε nerite snails;

Δεν ειχα δει ποτέ τα αυγα χελενας, διαβασα, οτι τα κολλανε ενα- ενα και οχι πολλα μαζι. Βλεπω μονο τα πολυ μικρουλικα μεσα στην αμμο και μεγαλωνουν πολυ αργα...μηνες θελουν.

Link to comment
Share on other sites

Παιδες απαξ κει εγκατασταθει η αποικια δεν τα ξεφορτωνεσαι με τιποτα. Αν πατε σε παλια μου θεματα θα δειτε για ποσα χελενα μιλαμε. Εφαμιλα του nerite τα αυγα των χελενα μονο που δεν αφηναν την ασπρη σταμπα μετα. Φαντασου ολες οι επιφανεις των διακοσμητικων μου τοτε ηταν γεμματες απο δαυτα.

Έγινε επεξεργασία - Sturm
  • Confused 1
Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν ειναι nerite snails.Τι να πω...Θα σας ενημερωσω αν κ μαλλον ολοι ξερουμε οτι θα ξαναγεμισω λαθρεπιβατες...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

KostasGr τωρα προσεξα οτι οτι η ερωτηση απευθυνοταν στον Θοδωρη.

Λοιπον ενα μικρο update.Και τα 3 σκαλαρια "βραδυαςαναπτυξης" απεβιωσαν,αρα ειχαν προβλημα απ την πρωτη στιγμη που αηοραστηκαν γι αυτο ειχαν μεινει κ τοσο πισω στην αναπτυξη.Τους 4 καρδιναλιους δεν μπορεσα να τους πιασω.Παντως ακομη επιβιωνουν.Επισης πεθαναν κ 3 απ τους 11 αρχικα ροδοστομους,ειναι φυσιολογικο;Εννοω ειναι γενικα ευαισθητα ή κατι τα ενοχλει;Επισης εχθες προσθεσα ενα sturisoma rineloricaria red.Οταν μπορεσω θα βαλω αλλο ενα τουλαχιστον.

20190308_214529.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Τα μικρα ψαρακια παντα ειναι πιο ευαισθητα. Κρατωντας τα και σε χαμηλους αριθμους το στρες τα επιβαρυνει. Φυσιολογικο δεν ειναι αλλα ουτε και πρωτακουστο. Αν τηρεις τις ρουτινες σου πιστευω θα πανε καλα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...