Jump to content

500 λίτρα Αμαζονιακής Προσέγγισης!


johnbaggios

Recommended Posts

Ειχα και εγω physa στο ενυδρειο πριν κανα 2 χρονια. Καποια στιγμη πηρα καποια φυτα απο το misirlis και μου ηρθαν και τα ramshorn καπακι. Καθομαι και σκεφτομαι- ηρθε το τελος...

Αλλα μετα απο 2-3 μηνες, βλεπω, οτι physa εξαφανιζονται σιγα σιγα. Σε 5-6 μηνες δεν υπηρχαν για δειγμα. Μονο ραμσχορν εμειναν.

Μετα εβαλα 3-4 helena και τωρα εχω σαλιγκαρακια μονο στο γαριδαδικο!

Γιατι το γραφω.... Λεω μηπως εχει παρατηρησει καποιος κατι τετοιο στο ενυδρειο του. Μηπως ο ανταγωνισμος φταιει..... και δεν μπορουν να συνυπαρχουν αυτα τα δυο ειδη....

Δεν εχω και physa για να κανω πείραμα ξανα...

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη αρχισα να το περνω αποφαση.Παντως μου κανει εντυπωση που ο κλοουν δεν κανει δουλεια.Παλιοτερα που ειχα πολλα μεσα στο σαμπ,εξω δεν υπηρχε ουτε ενα!Ναταλια εννοεις ramshorn και physa;Ραμσχορν δεν ειναι σιγουρα αλλα κ για φυσα δεν μου πολυμοιαζουν.Τα δικα μου ειναι πολυ μικρα,μερικα χιλιοστα.Τα ξερω σαν λαθρειβατες.Τα physa ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Θοδωρη αρχισα να το περνω αποφαση.Παντως μου κανει εντυπωση που ο κλοουν δεν κανει δουλεια.Παλιοτερα που ειχα πολλα μεσα στο σαμπ,εξω δεν υπηρχε ουτε ενα!Ναταλια εννοεις ramshorn και physa;Ραμσχορν δεν ειναι σιγουρα αλλα κ για φυσα δεν μου πολυμοιαζουν.Τα δικα μου ειναι πολυ μικρα,μερικα χιλιοστα.Τα ξερω σαν λαθρειβατες.Τα physa ειναι;

Μπορεις να βγαλεις μεγαλη φωτο;  τα μικρα (τα δικα μου) physa ηταν.

Link to comment
Share on other sites

On 1/5/2019 at 11:02 ΜΜ, το μέλος natateo έγραψε:

Ειχα και εγω physa στο ενυδρειο πριν κανα 2 χρονια. Καποια στιγμη πηρα καποια φυτα απο το misirlis και μου ηρθαν και τα ramshorn καπακι. Καθομαι και σκεφτομαι- ηρθε το τελος...

Αλλα μετα απο 2-3 μηνες, βλεπω, οτι physa εξαφανιζονται σιγα σιγα. Σε 5-6 μηνες δεν υπηρχαν για δειγμα. Μονο ραμσχορν εμειναν.

Μετα εβαλα 3-4 helena και τωρα εχω σαλιγκαρακια μονο στο γαριδαδικο!

Γιατι το γραφω.... Λεω μηπως εχει παρατηρησει καποιος κατι τετοιο στο ενυδρειο του. Μηπως ο ανταγωνισμος φταιει..... και δεν μπορουν να συνυπαρχουν αυτα τα δυο ειδη....

Δεν εχω και physa για να κανω πείραμα ξανα...

Εγω ειχα physa μονα τους και εξαφανιστηκαν και εμενα σχεδον ολα, ξαφνικα και χωρις καποιον προφανη λογο.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα..

@natateoκ εγω πιστευω οτι παιζει μεγαλο ρολο ο ανταγωνισμος.. στη γυαλλα μου με τους καρδιναλιους γινοτανε χαμος μεχρι που εβαλα μερικα μαλιασιαν..  κ στη γυαλλα του ανηψιου μου με τα γκαπακια το ιδιο μεχρι που εβαλα ραμσορν.. το θεμα ειναι οτι τωρα εχω υπερπληθυσμο απο μαλαισιαν κ ραμσορν :headonwall: . στη γυαλλα με τα χρυσοψαρα ενω ειχα αρκετα ραμσορν με τα μαλιασιαν εξαφανιστηκαν..

@johnbaggios   χωρις να θελω να σε ξενερωσω κιαλλο ανεβαζω μια φωτο απο το ποσα γινονται αμα βρουν τις ιδανικες συνθηκες ( κατοικοι ψυγειου) . 

pam pam physa physa.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Οου σιτ που λενε κ οι Αγγλοι...Χαχα.Θοδωρη θα βαλω με την πρωτη ευκαιρια.

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Γεννησανε το ζευγαρακι τα αγγελοψαρα που ηταν στα δεξια του ενυδρειου αλλα σε 2 μερες τα αυγα ασπρισανε κ φαγωθηκαν απ τους γονεις.Να φανταστω δεν μπορεσαν να γονιμοποιηθουν λογο υψηλου p.h.;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Γεννησανε το ζευγαρακι τα αγγελοψαρα που ηταν στα δεξια του ενυδρειου αλλα σε 2 μερες τα αυγα ασπρισανε κ φαγωθηκαν απ τους γονεις.Να φανταστω δεν μπορεσαν να γονιμοποιηθουν λογο υψηλου p.h.;

Συνήθως κάνουν ένα "test drive " οταν είναι νεαρό ζευγαρι.  

Αυτό οφείλετε ποιο πολύ στην απειρία του αρσενικού.. 

Μην αγχωνεσαι με το πεχά ..

Επηρεάζει μόνο το ποσοστό της γονιμοποίησης Όχι την γονιμοποίηση κάθε αυτου.?

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σημερα εχω κ δευτερη γεννα απ το ιδιο ζευγαρι σκαλαριων!Δεν τα περιμενα τοσο συντομα!Στο ιδιο σημειο.Εμειναν κανα 10-15 λεπτα εκτος νερου λογο αλλαγης.Ελπιζω να μην παθανε κατι...

20190530_212852.jpg

  • Like 3
  • love 2
Link to comment
Share on other sites

Ειδα κ καμια 10αρια μικρα χελενα!Νονιζω οτι ο κλοουν λογο ηλικιας φαφουτιασε... χαχαχα.

20190530_214740.jpg

  • Haha 4
Link to comment
Share on other sites

On 15/5/2019 at 8:54 ΠΜ, το μέλος stathis spithas έγραψε:

Συνήθως κάνουν ένα "test drive " οταν είναι νεαρό ζευγαρι.  

Αυτό οφείλετε ποιο πολύ στην απειρία του αρσενικού.. 

Μην αγχωνεσαι με το πεχά ..

Επηρεάζει μόνο το ποσοστό της γονιμοποίησης Όχι την γονιμοποίηση κάθε αυτου.?

Εμενα παντως σταθη στο 8.2 τα αυγα δεν σκανε στο 7.9 σκανε ολα .βεβαια μιλαω για δισκους .ισως πιο μπαμπατσικα αρσενικα να μην χαμπαριαζουν

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Δημητρης Τ έγραψε:

Εμενα παντως σταθη στο 8.2 τα αυγα δεν σκανε στο 7.9 σκανε ολα .βεβαια μιλαω για δισκους .ισως πιο μπαμπατσικα αρσενικα να μην χαμπαριαζουν

Που το βρήκες το 8.2 πεχά ρε θήριο;;

Που μενεις;

8.2 είχα μόνο στις αφρικανες .

Και τα σκαλαρακια δεν είναι πιο "ευκολα" στην γονιμοποιηση από τους δίσκους.. 

Νομίζουμε ότι είναι.. 

Τουλάχιστον στις δικές μου γέννες απευδησα μέχρι να δω ουρές(αντίθετα με τους δισκους).. 

Μετά ήταν πιο απλά τα πράγματα(σε σχέση με τους δισκους)..

Τεσπα μπορει επισης να είχες υψηλό dh..

Αυτό οντως επηρεάζει λιγο.. 

Αλλά αν ο αρσενικός έχει την πείρα να μπορέσει να νομιμοποιήσει και ειναι υγιες ψαρι δεν θα τον επηρεάσει ούτε αυτό νομιζω..

Η γονιμοποίηση είναι απλό κομμάτι και δεν απαιτει ιδιαιτερες γνωσεις και ικανοτητες..

Το μετά μεγάλωμα των μωρών θέλει μαγκια..

Και αυτό το γνωρίζεις καλα φιλαρακι!

 

Έγινε επεξεργασία - stathis spithas
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

   Απο 11 σκαλαρια που χα αρχικα,οταν ηταν μικρα βεβαια εχω μεινει με 5 κ το ενα που δεν ανηκει στα 2 σχηματισμενα ζευγαρια ειναι μονιμως κρυμενο.Καποια απομακρυνθηκαν,καποια απεβιωσαν.Για τις αφρικανες λεμε ολοι οτι ειναι επιθετικες αλλα στα ιδια λιτρα ζουσαν ανετα πολλες περισσοτερες απο 5.Ενω δεν μαλωνουν ή τραυματιζονται τοσο σοβαρα απ οτι καταλαβα εινα πολυ πιο ευαισθητα στο στρες.

   Λαθρεπιβατη δεν βλεπω ουτε για δειγμα εδω κ δεκα μερες,δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε.Υπεθεσα οτι ισως τα χελενα λογο του μικρου μεγεθους των λαθρεπιβατων  δεν μπορουν να τα φανε κ τα εχουν φαει τα μικρα χελενα που βλεπω τελευταια στο ενυδρειο.Απο την αλλη βλεπω κ χελενα νεκρα κ λεω μηπως τα τρωει ο κλοουν.Δεν βλεπω ομως ουτε μες το σαμπ λαθρεπιβατες κ εκει ο κλοουν προσβαση δεν εχει.Δεν μπορω να καταλαβω τι γινετε...

   Το ενα ζευγαρι ειναι στα δεξια κ εχει γεννησει δυο φορες χωρις να εκολαπτουν ποτε  τα αυγα.Το δευτερο γλυκοκοιταει το ξυλο που ειναι δεμενο στην κοντρα στο κεντρο του ενυδρειου.Λετε να το δεσω τερμα αριστερα για να μειωθει η επιθετηκοτητα;

 

  • Like 8
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Τα ψαρια - θηρια! Καλοταισμενα, ζωηρα! Πολύ ωραίο θέαμα!:thumbup:

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω Ναταλια μου!Τα φυτα βλεπω ενα ενα τα φυλλαρακια τους αποκολουνται.Ειναι λογο αυξησης της θερμοκρασιας;

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος johnbaggios έγραψε:

Ευχαριστω Ναταλια μου!Τα φυτα βλεπω ενα ενα τα φυλλαρακια τους αποκολουνται.Ειναι λογο αυξησης της θερμοκρασιας;

Μπορει. Το καλοκαιρι ειναι ενα θεμα.... Δεν εχεις και πολλα :D

Link to comment
Share on other sites

Γι αυτο μου κοστιζει πιο πολυ.Εχω μια φιλη καλη που μου στελνει!Χαχα.

Link to comment
Share on other sites

:)Πολύ όμορφο ενυδρείο!

 

Σου εύχομαι να δεις σύντομα ουρίτσες!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μακαρι!Σας ευχαριστω πολυ ολους.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ωωω ρε φιλε τι ψαρουκλες εχουν γινει! Τι αλλαγες εκανες Γιανναρα; φαινεται πιο μαζεμενο!

Link to comment
Share on other sites

Θοδωρη μεχρι το βιντεακι δεν ειχα κανει καποια αλλαγη.Ισως επειδη αραιωσαν τα σκαλαρια.Πριν λιγες μερες πηγα μερικα κλαδια στην αριστερη πλευρα κ ψηλα γιατι απ οτι καταλαβα στα σκαλαρια αρεσει να κολαν τ αυγα στα ψηλα σημεια της συσταδας.Το κανα μπας κ τραβηχτει το ζευγαρι που ναι στη μεση στα αριστερα κ μειωθει η επιθετηκοτητα μεταξυ των ζευγαριων αλλα προς παρων δειχνουν να εχουν ερωτα με τα κλαδια που ναι στη μεση.Ιιιδωμεν!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πρωτη φορα νομιζω οτι γονιμοποιηθηκαν!!!Εχω τηην εντυπωση οτι κουνιουνται παραπανω απ οτι τα κουναει το ρευμα νεριτ.Νομιζω νλεπω ποοολυ ψηλες ουριτσες!Αντρ να δουμε!!!!!!Σε ενα αλλο μερος που ειχαν πενταπλασια αυγα ενα ενα ασπριζαν.Μαλλον ηταν κλουβια κ τα φαγανε.Μολις γυτισα τα ειδα κ απογιητευτηκα...Αλλα κατα τυχη,λιγο πιο κατω ειδα αυτα κ νομιζω ειναι γονιμοποιημενα!Αναμεν  με αγωνια.Ειναι τριων ημερων θαρρω.

20190720_222753.jpg

  • Like 3
  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...