Jump to content

φαγουρα σε platy


Recommended Posts

καλησπερα.παρατηρησα πριν 4 μερες οτι τα ψαρακια μου(πλατυ) ειχαν φαγουρα.ξυνοντουσταν αν 5λεπτο περιπου στην ανουμπια.οχι ολα τα περισσοτερα.μετρησεις οκ.βλεποντας κατι ασπρακια σε μια θυληκια θεωρησα ich(λαθος τελικα)αρχιζω esha2000 και exit που τα εχω ξαναχρησιμοποιησει και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.αποτελεσμα βλεπω ακομα να ψιλοξυνονται και τα σημαδια της θυληκιας ακομη εκει.πρεπει να ειναι χτυπημα τελικα.αυτο που με απασχολει ειναι η φαγουρα.συν οτι εχω μια αλλη θυληκια που ολο απομονωνεται και καθεται στασιμη πισω απο φυτα.τρωει κανονικα ομως και τρεχει μολις δει φαγητο.σημαδια δεν εχουν που να υποδειλωνουν κατι.τι να κανω αλλο??σημερα ηταν τελευταια δοση exit και χτες το απογευμα esha2000.ποτε λεμε οτι εχει φαγουρα το ψαρι μηπως εγω ειμαι υπερβολικη.☹

εν τω μεταξυ πως νοειται φαγουρα στο ψαρι???εγω το βλεπω και περναει απο το φυλο και κανει ενα τιναγμα γερνοντας το σωμα.αυτο δεν ειναι??

συγνωμη αν σας κουρασα.

Link to comment
Share on other sites

Nai den einai kati sobaro tha fugei se mia duo meres to polu :)

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος depyfr έγραψε:

καλησπερα.παρατηρησα πριν 4 μερες οτι τα ψαρακια μου(πλατυ) ειχαν φαγουρα.ξυνοντουσταν αν 5λεπτο περιπου στην ανουμπια.οχι ολα τα περισσοτερα.μετρησεις οκ.βλεποντας κατι ασπρακια σε μια θυληκια θεωρησα ich(λαθος τελικα)αρχιζω esha2000 και exit που τα εχω ξαναχρησιμοποιησει και ειμαι πολυ ευχαριστημενη.αποτελεσμα βλεπω ακομα να ψιλοξυνονται και τα σημαδια της θυληκιας ακομη εκει.πρεπει να ειναι χτυπημα τελικα.αυτο που με απασχολει ειναι η φαγουρα.συν οτι εχω μια αλλη θυληκια που ολο απομονωνεται και καθεται στασιμη πισω απο φυτα.τρωει κανονικα ομως και τρεχει μολις δει φαγητο.σημαδια δεν εχουν που να υποδειλωνουν κατι.τι να κανω αλλο??σημερα ηταν τελευταια δοση exit και χτες το απογευμα esha2000.ποτε λεμε οτι εχει φαγουρα το ψαρι μηπως εγω ειμαι υπερβολικη.☹

εν τω μεταξυ πως νοειται φαγουρα στο ψαρι???εγω το βλεπω και περναει απο το φυλο και κανει ενα τιναγμα γερνοντας το σωμα.αυτο δεν ειναι??

συγνωμη αν σας κουρασα.

Trichodina ,  Costia (Ichthyobodo), Gyrodactylus - παρε μεγεθυντικό φακό και δες προσεκτικά.

Αν δεν βλεπεις αποτελεσμα σε 3-ς μερες, μπορεις να συνεχιζεις για ακομα 2 (δηλ 5 ημερες ολα). Μετα αλλαγη νερου ή ανθρακας (ή και τα δυο)

Πρωτα, ομως πρεπει να σκεφτεις

1- αν ξυνονται μετα απο αλλαγη νερου; ( βαζεις νερο κατευθειαν απο την βρυση; )

2- αμμωνια, νιτρικα αυξημενες; Μετρησεις οκ - δεν μου λεει τιποτα. Τιμες! Με τι τεστακια μετρας(συγκεκριμένα) ;

3- αρρωστιες.

Αν πριν μια-δυο εβδομαδες εχεις παρει καινουριο ψαρακι ή φυτο, τοτε για Ν 3 αυξανονται πιθανοτητες.

Μια καλη φωτοφραφια βοηθαει.

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος natateo έγραψε:

Trichodina ,  Costia (Ichthyobodo), Gyrodactylus - παρε μεγεθυντικό φακό και δες προσεκτικά.

Αν δεν βλεπεις αποτελεσμα σε 3-ς μερες, μπορεις να συνεχιζεις για ακομα 2 (δηλ 5 ημερες ολα). Μετα αλλαγη νερου ή ανθρακας (ή και τα δυο)

Πρωτα, ομως πρεπει να σκεφτεις

1- αν ξυνονται μετα απο αλλαγη νερου; ( βαζεις νερο κατευθειαν απο την βρυση; )

2- αμμωνια, νιτρικα αυξημενες; Μετρησεις οκ - δεν μου λεει τιποτα. Τιμες! Με τι τεστακια μετρας(συγκεκριμένα) ;

3- αρρωστιες.

Αν πριν μια-δυο εβδομαδες εχεις παρει καινουριο ψαρακι ή φυτο, τοτε για Ν 3 αυξανονται πιθανοτητες.

Μια καλη φωτοφραφια βοηθαει.

 

λοιπον το νερο το φτιαχνω στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου με βραστηρα.αμμωνια 0 νιτρικα 10.με υγρα τεστ της sera.απλα στην προηγουμενη αλλαγη δεν ειχε μπει καλα στην πριζα ο θερμοστατης και κατεβηκε 22 απο 26 γενικα.αυτο για 1-2 ωρες.συν οτι εβαλα καινουργιο φιλτρο εξωτερικο με καινουργιο βιολογικο της eheim.δουλευει και το εσωτερικο παραλληλα φυσικα.ψαρακι ναι πηρα ενα πριν 2 βδομαδες.πφφφ

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω με τη Ναταλία και βάλε μια φωτογραφία να δούμε. 

Link to comment
Share on other sites

θα ανεβασω φωτο απλα παιδια δεν εχουν κατι εξωτερικα.τιποτα απολυτως.πριν λιγο εκανα αλλαγη και βλεπω.εβαλα και prime.να συμπληρωσω οτι και το αλλο που αλλαξα ειναι οτι βαζω και βακτηρια τις τελευταιες βδομαδες.τι να πω.μου ειπαν οτι το esha2000 κανει την ιδια δουλεια με το bactopour.ισχυει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος depyfr έγραψε:

θα ανεβασω φωτο απλα παιδια δεν εχουν κατι εξωτερικα.τιποτα απολυτως.πριν λιγο εκανα αλλαγη και βλεπω.εβαλα και prime.να συμπληρωσω οτι και το αλλο που αλλαξα ειναι οτι βαζω και βακτηρια τις τελευταιες βδομαδες.τι να πω.μου ειπαν οτι το esha2000 κανει την ιδια δουλεια με το bactopour.ισχυει?

Το esha είναι ποιο ελαφρύ απο το bactopur

πριν 4 λεπτά, το μέλος depyfr έγραψε:

VideoCapture_20181202-153720.jpg

VideoCapture_20181202-153850.jpg

Πανέμορφο το ενυδρείο σου! Με μία πλάτη θα δίξει πιστεύω πολύ καλύτερα! 

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Το esha είναι ποιο ελαφρύ απο το bactopur

Πανέμορφο το ενυδρείο σου! Με μία πλάτη θα δίξει πιστεύω πολύ καλύτερα! 

ευχαριστω παρα πολυ.το εχω σκοπο!!

Link to comment
Share on other sites

esha2000 κανει την ιδια δουλεια με το bactopour.ισχυει?

Δεν ισχυει, εχουν παρομοια δραση(ομως δεν ειναι το ιδιο)

Esha 2000 εχει

1 ml solution:
- Ethacridinlactat 6.30 mg
- Cu++ 3.20 mg
- Methylorange 0.26 mg
- Proflavin 1.00 mg

Bactopur εχει

acriflavine     209.7 mg

methylene blue   4.95 mg

phenylglycol   0.6 g

aqua purificata ad   100 ml

 

Έγινε επεξεργασία - natateo
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 8 ώρες, το μέλος depyfr έγραψε:

λοιπον το νερο το φτιαχνω στην ιδια θερμοκρασια με του ενυδρειου με βραστηρα.αμμωνια 0 νιτρικα 10.με υγρα τεστ της sera.απλα στην προηγουμενη αλλαγη δεν ειχε μπει καλα στην πριζα ο θερμοστατης και κατεβηκε 22 απο 26 γενικα.αυτο για 1-2 ωρες.συν οτι εβαλα καινουργιο φιλτρο εξωτερικο με καινουργιο βιολογικο της eheim.δουλευει και το εσωτερικο παραλληλα φυσικα.ψαρακι ναι πηρα ενα πριν 2 βδομαδες.πφφφ

Καραντινα λεμε....

P.S. Ομορφο ενυδρειο, με χρωμα!

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

esha2000 κανει την ιδια δουλεια με το bactopour.ισχυει?

Δεν ισχυει, εχουν παρομοια δραση(ομως δεν ειναι το ιδιο)

Esha 2000 εχει

1 ml solution:
- Ethacridinlactat 6.30 mg
- Cu++ 3.20 mg
- Methylorange 0.26 mg
- Proflavin 1.00 mg

Bactopur εχει

acriflavine     209.7 mg

methylene blue   4.95 mg

phenylglycol   0.6 g

aqua purificata ad   100 ml

 

να σε ρωτησω κατι?οταν ενα ψαρι ξυνεται μηπως μπορεις να μου πεις πως κανει??να μου περιγραψεις?μηπως βλεπω κατι αλλο και το παρεξηγω???

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος depyfr έγραψε:

να σε ρωτησω κατι?οταν ενα ψαρι ξυνεται μηπως μπορεις να μου πεις πως κανει??να μου περιγραψεις?μηπως βλεπω κατι αλλο και το παρεξηγω???

 

Link to comment
Share on other sites

ναι ετσι κανουν.ποτε μπορουμε να πουνε οτι εχουν κατι???οταν ξυνονται π.χ καθε 5 λεπτα ε??τι να κανω βρε παιδια λετε??με το esha 2000 δεν ειδα βελτιωση.

Έγινε επεξεργασία - depyfr
Link to comment
Share on other sites

πριν 34 λεπτά, το μέλος depyfr έγραψε:

ναι ετσι κανουν.ποτε μπορουμε να πουνε οτι εχουν κατι???οταν ξυνονται π.χ καθε 5 λεπτα ε??τι να κανω βρε παιδια λετε??με το esha 2000 δεν ειδα βελτιωση.

Ποσες μερες εκανες θεραπεια; Μηπως εχεις ανθρακα στο φιλτρο;

Link to comment
Share on other sites

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

σελ. 11, 13, 15, 18. Παρε μεγεθυντικό φακό(2€ στο βιβλιοπωλειο)

Έγινε επεξεργασία - natateo
Link to comment
Share on other sites

πριν 21 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

https://www.sera.de/fileadmin/epapers/PDF/11103_RG_Gesunde_Aquarienfische_GR.pdf

σελ. 11, 13, 15, 18. Παρε μεγεθυντικό φακό(2€ στο βιβλιοπωλειο)

εχω μεγεθυντικο φακο.δεν εχουν κατι.να μην βλεπω τοσο???

Link to comment
Share on other sites

πριν 37 λεπτά, το μέλος natateo έγραψε:

Ποσες μερες εκανες θεραπεια; Μηπως εχεις ανθρακα στο φιλτρο;

δεν εχω ανθρακα.απλα το φιλτρο εχει καινουργιο βιολογικο επειδη ειναι καινουργιο.θεραπεια εκανα 4 μερες

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...