Jump to content

Trichogaster (γκουραμι)


LARISEOS

Recommended Posts

καλησπερα σε ολλους. μπορειτε να μου πειτε για τα αν παρχουνε σκετα κιτρινα...νομιζω τα αρσενικα εχουνε μια βουλιτσα μαυρη πισο στην ουρα. κανω λαθος?

Link to comment
Share on other sites

ναι. αλλα πισο στην ουρα εχουνε μαβρες βουλες. για πεσ μου. το αρσενικο πωσ το ξεχοριζουμε. και γιατι το ενα κηνυγα το αλλο και το βλεπω πωσ ειναι κριμενο μεσα στα φυτα. διαβασα πως ειναι γενικα νορμαλ ψαρια . αλλα στην τυχη μοθ ειναι να πεσω σε στραβα

Link to comment
Share on other sites

ναι. αλλα πισο στην ουρα εχουνε μαβρες βουλες. για πεσ μου. το αρσενικο πωσ το ξεχοριζουμε. και γιατι το ενα κηνυγα το αλλο και το βλεπω πωσ ειναι κριμενο μεσα στα φυτα. διαβασα πως  ειναι γενικα νορμαλ ψαρια . αλλα στην τυχη μοθ ειναι να πεσω σε στραβα

5013[/snapback]

Το αρσενικό έχει μεγαλύτερο ραχιαίο πτερύγιο απότι το θυληκό.

Αυτό εδώ ειναι ενα θυληκό golden gurami

http://www.tsamisaquarium.com/images/parousiasi/ParLas3.jpg

Δεν εχει σημασια αν ειναι αρσενικό ή θυληκό για να κυνηγάει το άλλο.

Απο την φυση τους τα golden gurami ειναι ποιο επιθετικά απο άλλα gurami.

Για να υπάρχει μια ισορροπία πρέπει να ειναι 2 θυληκά και ενα αρσενικό.

ΥΓ.

Δεν ειναι κίτρινο αλλα πορτοκαλί.

Εδώ εχει ενα αρσενικό pearl gurami δες το ραχιαίο πτερύγιο του

http://www.george-a.com/gallery/album01/Dsc00351_copy

Της τελευταίας στιγμής.......

Το πάνω ειναι θυληκό και το κάτω αρσενικό

http://badmanstropicalfish.com/sbs/anabantids/sbs_golden.jpg

Έγινε επεξεργασία - lasal
Link to comment
Share on other sites

Το αρσενικό έχει μεγαλύτερο ραχιαίο πτερύγιο απότι το θυληκό.

Επιπλεον στο θηλυκο γκουραμι το ραχιαιο πτερυγιο ειναι στρογγυλεμενο στο τελος του ενω στο αρσενικο, εκτος απο μακρυτερο, το ραχιαιο πτερυγιο καταληγει σε μυτη.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο σου πρέπει να είναι μεγάλο και καλό θα είναι να κρατήσεις μόνο θηλυκά, έχε υπόψιν πως τα αρσενικά είναι επιθετικά. Υποθέτω πως θα βάλεις μονο γκουράμις;

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο μου εχει 2 γκουράμις γιατι το ενα το το σκοτοσε ο αλανιαρης.το εκανε το θηλυκο σε ολο το σοματου σαν ρουφιγματα κοκκινα.....ακομα εχω 2 ζεβρακια και 1 γλυφτη.

Link to comment
Share on other sites

με τα 2 ζεβρακια και τον 1 γλυφτη που εχω μεσα στο ενυδρειο δεν εχω προβλιμα. δεν τα πιραζιυνε τα γουραμι. μονο αναμεταχιτους κηνυγιουνται, και μερικες φορες πολυ ασχημα.

Link to comment
Share on other sites

Απ τον αρσενικό δεν έχεις το πρόβλημα; αυτό σου έγραψα πως καλύτερα να κρατάς μόνο θηλυκά στο ενυδρείο σου. Μπορεί να επιτεθούν και σε άλλα μικρότερου μεγέθους ψαράκια. Υποθέτω πως το ενυδρείο σου είναι μεγάλο και έχεις και κρυψώνες;

Link to comment
Share on other sites

Απ τον αρσενικό δεν έχεις το πρόβλημα; αυτό σου έγραψα πως καλύτερα να κρατάς μόνο θηλυκά στο ενυδρείο σου. Μπορεί να επιτεθούν και σε άλλα μικρότερου μεγέθους ψαράκια. Υποθέτω πως το ενυδρείο σου είναι μεγάλο και έχεις και κρυψώνες;

5259[/snapback]

Τζινια καλημερα,

ερωτηση: εγω εχω διαφορα αρσενικα στο ενυδρειο και δε μου εχουν κανει ποτε τετοιο πραγμα. Λες να ειναι θεμα χωρου? Μεταξυ των αλλων εχω και 2 αρσενικα - 2 θηλυκα κιτρινα γκουραμι, αρκετα μεγαλουτσικα! Να σου πω οτι τα μικρουλια Kissing gouramis ειναι πολυ πιο επιθετικα? Ειναι! Αυτο πως εξηγειται?

Μηπως απλα το συγκεκριμενο ψαρι ειναι επιθετικο και πρεπει να επιστραφει και να αντικατασταθει? Λεω τωρα ... οι πιο ειδικοι στα γκουραμι ας απαντησουν.

Link to comment
Share on other sites

εχει επιστραφει και αντικατασταθει. τορα τα βλεπω πιο καλα τα πραγκματα μεσα στο ενυδρειο μου..... ευχαριστω παιδια. με κατατοπισατε και με ηρεμισατε.

Έγινε επεξεργασία - LARISEOS
Link to comment
Share on other sites

Παίζει ρόλο το ο χώρος και γι αυτό ρωτάω πόσα λίτρα είναι το ενυδρείο. Τώρα για το θέμα της επιθετικότητας τα γκουράμι είναι λίγο αλλά και πάλι μπορεί να μην σου δημιουργήσουν ποτέ πρόβλημα. Παίζει και ρόλο ο χαρακτήρας του ψαριού :blush:

Απ τη στιγμή που σου δημιουργούσαν πρόβλημα καλά εκανες και το πήγες πίσω.

Link to comment
Share on other sites

to ενυδρειο μου ειναι 55 λιτρα. εχω ενα ζευγαρακι γκουραμι και μου φερανε τα κολιταρια μου δωρακι 4 ξιφοφορουσ.ξαφνικα...θα εχω προβλημα??? και νομιζω πωσ η μια εχει μικρα... :blush: τη να κανω??????? τα γκουραμι παιζουνε και τσιμπιουντε μερικεσ φορες

Link to comment
Share on other sites

to ενυδρειο μου ειναι 55 λιτρα. εχω ενα ζευγαρακι γκουραμι και μου φερανε τα κολιταρια μου δωρακι 4 ξιφοφορουσ.ξαφνικα...θα εχω προβλημα??? και νομιζω πωσ η μια εχει μικρα... :blush:  τη να κανω??????? τα γκουραμι παιζουνε και τσιμπιουντε μερικεσ φορες

5364[/snapback]

Ειδικη για γκουραμι δεν ειμαι - αλλα εχω καμμια 10αρια διαφορα στο ενυδρειο. Τα κιτρινα θεωρουνται λιγο πιο επιθετικα απο τα αλλα ειδη αλλα τα δικα μου τουλαχιστον δεν κυνηγανε αλλα ψαρια (ισως γιατι ολα τα αλλα ειναι ισομεγεθη με αυτα η μεγαλυτερα). Το μονο σιγουρο ειναι οτι αν υπαρξουν μωρα στο ενυδρειο τα γκουραμι θα τα φανε. Τους μεγαλους δε νομιζω να τους κυνηγησουνε.

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα. δεν υπαρχει περιπτοση τα μικρα να κριβονται στα βραχακια και στα φυτα? δεν τηελω να βαλω γενιστρα. με χαλαει λιγακι. αλλα αν πρεπει να το κανω θα το κανω

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα. δεν υπαρχει περιπτοση τα μικρα να κριβονται στα βραχακια και στα φυτα? δεν τηελω να βαλω γενιστρα. με χαλαει λιγακι. αλλα αν πρεπει να το κανω θα το κανω

5369[/snapback]

Τα μικρα θα κρυβονται αλλα μην ξεχνας οτι τα μεγαλα ψαχνουν για φαγητο στα βραχακια και στα φυτα! Θα τα βρουν και θα τα ξεσκονισουν μεχρι να πεις κιμινο (το ξερω, μου εχει συμβει περισσοτερες φορες αποσες θελω να θυμαμαι). Προσωπικα συνιστω γεννιστρα ανεπιφυλακτα. Τα μικρα μπορουν να μπουν στο κανονικο ενυδρειο οταν ειναι μεγαλυτερα (σε μεγεθος) απο το στομα των γκουραμι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά γέννησε.περίπου 20 (ότι μπορώ να δω) αλλά τα βλέπω τα αλάνια μου κρύβονται τέλεια άντε να δούμε πόσο θα αντέξουνε από του…......τα δόντια

Link to comment
Share on other sites

Να σου ζήσουν τα μωράκια. Δεν μπορείς να τα πιάσεις και να τα βάλεις αλλού για να είσαι σίγουρος πως θα ζήσουν;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. να τα πιάσω...αλλα πως??? μεσα στις πετρες και μεσα στα φιλα ειναι. θα αναστατοσω ολ το ενυδρειο....την επομενη φορα μεσα σε γενιστρα θα τα βαλω. το αποφασισα. δεν μοθ αρεσει αλλα τη να κανω

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω. να τα πιάσω...αλλα πως??? μεσα στις πετρες και μεσα στα φιλα ειναι. θα αναστατοσω ολ το ενυδρειο....την επομενη φορα μεσα σε γενιστρα θα τα βαλω. το αποφασισα. δεν μοθ αρεσει αλλα τη να κανω

5796[/snapback]

Να σου ζησουν τα μικρα, και καλο καμουφλαζ! Συμφωνω - τωρα καλο ειναι να τους αφησεις γιατι αν αναστατωσεις τις κρυψωνες τους οι αλλοι θα τα προλαβουν πριν τα προλαβεις εσυ! Προετοιμασου για την αλλη γεννα.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...