Jump to content

Πρώτη φορά ενυδρείο


Recommended Posts

Γειά σας. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ενυδρεία αλλά πάντα μου άρεσαν θέλω να φτιάξω ένα και θα μου βγει περίπου 560 λίτρα έτσι όπως το σχεδίασα. Μπορείτε να μου δώσετε κάποια συμβουλή γιατί είμαι λίγο άσχετος; και το ψάρια να βάλω; 

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε και καλή αρχή... Έχεις αρκετο διάβασμα αλλά θα σε ανταμείψει σίγουρα στο τέλος. Στην αρθρογραφία αλλά και στα θέματα θα βρεις πολλες πληροφορίες για να καταλάβεις πως λειτουργεί το θαλασσινό. Καλό θα ήταν μας αναφερεις αν θα έχει μόνο ψάρια η και κοραλια. Επίσης αν έχεις κάποια σχέδια για το ενυδρείο και πως το σκέφτεσαι. 

 

 

Να έχεις για σύμμαχο την υπομονή και όλα καλά θα πάνε...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

καταρχήν θα το πώ λιγο χύμα. 500 λιτρα θαλασσινό θέλουν καποια οικονομική άνεση. τωρα το τι θεωρεί ο καθένας μας σαν οικονομική άνεση ειναι πολύ σχετικό. απλά στο λέω πριν κάνεις οτιδήποτε να ξεκινήσεις με οικονομική μελέτη να δεις αν σε παίρνει (εκτός και αν τα εχεις μετρήσει ηδη στο περίπου).

Αναφέρομαι κυρίως στο ετήσιο κόστος του ενυδρείου για τη διατήρηση του.  Όπως πχ ποσα κιλά αλάτι θα θες το χρόνο και πόσο νερό (γιατι η ΑΟ ξοδεύει μπόλικο) και επίσης πόσο εύκολο σου ειναι να κρατάς 500λιτρα νερό στους 25 βαθμούς το χειμώνα και το καλοκαίρι ανάλογα με το τι θερμοκρασίες θα εχει το σπιτι/δωματιο που θα το εχεις. Γενικά μαζεύονται τα έξοδα από καποια λίτρα και πάνω.

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος salamander έγραψε:

Γεια σου φίλε και καλή αρχή... Έχεις αρκετο διάβασμα αλλά θα σε ανταμείψει σίγουρα στο τέλος. Στην αρθρογραφία αλλά και στα θέματα θα βρεις πολλες πληροφορίες για να καταλάβεις πως λειτουργεί το θαλασσινό. Καλό θα ήταν μας αναφερεις αν θα έχει μόνο ψάρια η και κοραλια. Επίσης αν έχεις κάποια σχέδια για το ενυδρείο και πως το σκέφτεσαι. 

 

 

Να έχεις για σύμμαχο την υπομονή και όλα καλά θα πάνε...

Θα βάλω για αρχή ζωντανό βράχο και ψάρια μόνο και αν μπορώ σιγά σιγά να το αναβαθμίσω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

καταρχήν θα το πώ λιγο χύμα. 500 λιτρα θαλασσινό θέλουν καποια οικονομική άνεση. τωρα το τι θεωρεί ο καθένας μας σαν οικονομική άνεση ειναι πολύ σχετικό. απλά στο λέω πριν κάνεις οτιδήποτε να ξεκινήσεις με οικονομική μελέτη να δεις αν σε παίρνει (εκτός και αν τα εχεις μετρήσει ηδη στο περίπου).

Δεν τα έχω μετρήσει η αλήθεια είναι ξέρω ότι είναι λίγο ακριβό αλλά πιστεύω επειδή θα το έχω μαζί με τον πατέρα μου θα το καταφέρουμε 

Link to comment
Share on other sites

πριν 5 λεπτά, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

Δεν τα έχω μετρήσει η αλήθεια είναι ξέρω ότι είναι λίγο ακριβό αλλά πιστεύω επειδή θα το έχω μαζί με τον πατέρα μου θα το καταφέρουμε 

Επίσης δεν είναι κάτι που με βιάζει στην ολοκλήρωση του πρώτα θα φτιάξω το ενυδρείο σαν χώρο μόνος μου μετά θα αγοράσω σιγά σιγά τους μηχανισμούς και ότι άλλο χρειάζεται κ στο τέλος θα το βάλω μπροστά 

Link to comment
Share on other sites

Καλώς μας ήρθες φίλε :welcome:!!!

Και χαίρομαι ιδιαίτερα που διάλεξες το θαλασσινό ενυδρείο!

Μπαίνεις σε έναν μαγικό κόσμο!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Επίσης να ξέρεις ότι ενα μεγαλο ενυδρειο 500+ λιτρα σίγουρα ότι είναι πιο ακριβό άλλα και πιο σταθερό .

Τα πολλά λίτρα βοηθάνε και μπορούν να συγχωρήσουν πολλά λάθη που θα κάνει ένας αρχάριος!

Link to comment
Share on other sites

πριν 52 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Επίσης να ξέρεις ότι ενα μεγαλο ενυδρειο 500+ λιτρα σίγουρα ότι είναι πιο ακριβό άλλα και πιο σταθερό .

Τα πολλά λίτρα βοηθάνε και μπορούν να συγχωρήσουν πολλά λάθη που θα κάνει ένας αρχάριος!

Καλημέρα τι θα πρέπει να προσέξω και πως να ξεκινήσω; 

Έγινε επεξεργασία - Πάνος Χαραλαμπόπουλος
Link to comment
Share on other sites

πριν 59 λεπτά, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

Καλημέρα τι θα πρέπει να προσέξω και πως να ξεκινήσω; 

Πρέπει πρώτα να δεις το budget που έχεις. Τα χρήματα που είσαι διατεθειμένος να δώσεις θα σε καθοδηγήσουν στο μέγεθος άλλα και στον εξοπλισμό. 

Μετά θα πρέπει να σκεφτείς αν θα είναι reef (ψάρια + κοράλλια) ή fish only (μονο ψάρια).

Διάβασε λίγο αυτό να πάρεις μια ιδέα:

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πρέπει πρώτα να δεις το budget που έχεις. Τα χρήματα που είσαι διατεθειμένος να δώσεις θα σε καθοδηγήσουν στο μέγεθος άλλα και στον εξοπλισμό. 

Μετά θα πρέπει να σκεφτείς αν θα είναι reef (ψάρια + κοράλλια) ή fish only (μονο ψάρια).

Διάβασε λίγο αυτό να πάρεις μια ιδέα:

 

Θα βάλω ζωντανό βράχο κ ψάρια μέσα για αρχή 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Πρέπει πρώτα να δεις το budget που έχεις. Τα χρήματα που είσαι διατεθειμένος να δώσεις θα σε καθοδηγήσουν στο μέγεθος άλλα και στον εξοπλισμό. 

Μετά θα πρέπει να σκεφτείς αν θα είναι reef (ψάρια + κοράλλια) ή fish only (μονο ψάρια).

Διάβασε λίγο αυτό να πάρεις μια ιδέα:

 

ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ Η ΜΠΟΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥς ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΣΚΙΠ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΑΠΑΡΑΙΤΗΤΑ Η ΜΠΟΡΩ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥς ΝΑ ΤΑ ΚΑΝΩ ΣΚΙΠ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΑΝ ΝΑΙ ΠΟΙΑ;;

Τα διάβασες?

Θεωρείς ότι κάτι είναι περιττό και ποιο ?

Τα λίτρα σου είναι αυτά που λες 560?

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Τα διάβασες?

Θεωρείς ότι κάτι είναι περιττό και ποιο ?

Τα λίτρα σου είναι αυτά που λες 560?

Αν τα υπολόγισα σωστα ναι εχω διαστασεις 114χ80χ90υψος

δεν ξερω γιατι σε καποια ελεγε οτι ειναι απαραιτητα για το ενυδρειο οποτε φανταστηκα οτι ισως καποια δεν χρειαζονται 

Link to comment
Share on other sites

Τα νουμερα που λές βγαζουν 800+ λιτρα....

Link to comment
Share on other sites

πριν 24 λεπτά, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

Αν τα υπολόγισα σωστα ναι εχω διαστασεις 114χ80χ90υψος

δεν ξερω γιατι σε καποια ελεγε οτι ειναι απαραιτητα για το ενυδρειο οποτε φανταστηκα οτι ισως καποια δεν χρειαζονται 

Τι εννοείς φίλε μου? 

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν, εισαι στα 820 λιτρα με τα νουμερα που μας λές.

 

Θες σίγουρα δυο μεγαλουτσικους κυκλοφορητές (μέγεθος θα σου πουν οι υπόλοιποι) υποχρεωτικά από τη πρώτη μέρα. Επίσης θες θερμοστάτες (δυο 300αρηδες σίγουρα αν εχεις ζεστό σπίτι αλλιώς παραπάνω). Για σκιμμερ δεν μιλάω καν θα σου που οι υπόλοιποι που ξέρουν αν μπορεις να το καθυστερησεις κανα μήνα.  Απο φωτισμό εισαι εντάξει? να τον υπολογίσουμε απο τη πρώτη μέρα? Αραγωνιτη θα βάλεις ή θα το εχεις γυμνό κατω στο βυθο? θες πολλά κιλα αν ειναι.  θες ρεφτακτόμετρο πριν τη πρώτη μέρα κιολας, θες άνθρακα και αντιφόσφωρο και βακτήρια. Υπαρχει καποιου ειδους φιλτρο για τα ανθρακα/αντιφοσφωρο? αλλιώς να υπολογίζεις και ενα εξωτερικό φίλτρο για αυτη τη δουλειά επίσης απο τη πρώτη μερα.
Σίγουρα μου διαφεύγει κατι τα λέω χοντρικά αλλά το θαλασσινό δεν σηκωνει και πολλές εκπτώσεις. την έχουμε πατήσει μερικοί ηδη....

τέλος σε αυτα τα λιτρα κάνουμε αλλαγές καθε εβδομαδα ή καθε 15? να υπολογίσουμε και το μηνιαίο κόστος του αλατιού....

*edit, ο ζωντανός βράχος θα σου κοστίσει αρκετά για τόσα λίτρα..... 15 ευρώ το κιλο απο μαγαζί τα μισά απο χομπίστα. θες 4 κιλά για καθε 50 λιτρα νερου χοντρικά κατα τη γνώμη μου.

Έγινε επεξεργασία - Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

λοιπόν, εισαι στα 820 λιτρα με τα νουμερα που μας λές.

 

Θες σίγουρα δυο μεγαλουτσικους κυκλοφορητές (μέγεθος θα σου πουν οι υπόλοιποι) υποχρεωτικά από τη πρώτη μέρα. Επίσης θες θερμοστάτες (δυο 300αρηδες σίγουρα αν εχεις ζεστό σπίτι αλλιώς παραπάνω). Για σκιμμερ δεν μιλάω καν θα σου που οι υπόλοιποι που ξέρουν αν μπορεις να το καθυστερησεις κανα μήνα.  Απο φωτισμό εισαι εντάξει? να τον υπολογίσουμε απο τη πρώτη μέρα? Αραγωνιτη θα βάλεις ή θα το εχεις γυμνό κατω στο βυθο? θες πολλά κιλα αν ειναι.  θες ρεφτακτόμετρο πριν τη πρώτη μέρα κιολας, θες άνθρακα και αντιφόσφωρο και βακτήρια. Υπαρχει καποιου ειδους φιλτρο για τα ανθρακα/αντιφοσφωρο? αλλιώς να υπολογίζεις και ενα εξωτερικό φίλτρο για αυτη τη δουλειά επίσης απο τη πρώτη μερα.
Σίγουρα μου διαφεύγει κατι τα λέω χοντρικά αλλά το θαλασσινό δεν σηκωνει και πολλές εκπτώσεις. την έχουμε πατήσει μερικοί ηδη....

τέλος σε αυτα τα λιτρα κάνουμε αλλαγές καθε εβδομαδα ή καθε 15? να υπολογίσουμε και το μηνιαίο κόστος του αλατιού....

*edit, ο ζωντανός βράχος θα σου κοστίσει αρκετά για τόσα λίτρα..... 15 ευρώ το κιλο απο μαγαζί τα μισά απο χομπίστα. θες 4 κιλά για καθε 50 λιτρα νερου χοντρικά κατα τη γνώμη μου.

Αυτη την στιγμή δεν έχω αγοράσει ακόμα τίποτα οπότε δεν έχω φωτισμό θα βάλω αραγωνίτη κάτω (ερώτηση γιατί δεν μπορώ αμμο θαλασσης; ) ο ζωντανος βράχος τι ακριβώς είναι δεν εχω καταλαβει 

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Τα νουμερα που λές βγαζουν 800+ λιτρα....

σε ενα προγραμμα που βρηκα μου βγηκαν 560

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος niknik έγραψε:

Τι εννοείς φίλε μου? 

το αρθο που διαβαζα ελεγε καποια πραγματα οτι ειναι απαραιτητα οποτε φανταστηκα οτι καποια δεν χρειαζονται σητν αρχη

Link to comment
Share on other sites

μη ποστάρεις πολλά μνμ ξεχωριστά δεν εχει νόημα. γράφε τα ολα μαζί.
Ζωντανό βράχο έγραφες εσύ οτι θα βάλεις στα πρωτα σου μνμ.
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ψυχραιμία και υπομονή και θα βρούμε την άκρη σιγά σιγά.

 

Πάμε από την αρχή. 

Πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις?

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Ψυχραιμία και υπομονή και θα βρούμε την άκρη σιγά σιγά.

 

Πάμε από την αρχή. 

Πόσα λεφτά μπορείς να διαθέσεις?

θα τα φτιάξω σιγά σιγά οπότε δεν ξέρω εσυ πόσα θα μου πρότινες για ένα αξιοπρεπές 

Link to comment
Share on other sites

Καλα δεν ειναι και εφοπλιστες οσοι εχουν θαλασσινο...Σιγουρα απαιτει καποιο μεγαλο αρχικο κεφαλαιο και ενα ποσο για συντηρηση που σε γλυκο νερο σιγουρα δεν θα εχεις αλλα αν το αποφασισεις και σου πουν π.χ. 1000 ευρω ακομη και να μην εχεις αν το θες θα το τρεναρεις λιγο αλλα καποια στιγμη θα τα εχεις. Για εμενα το πιο δυσκολο ειναι οτι πας στα βαθια...απαιτει εργατοωρες σε δουλεια αλλα καινσε διαβασμα.....και το σημαντικοτερο αφοσιωση...δεν συγχωρει ευκολα τα λαθη και ουτε το ελα μωρε βαριεμαι θα το κανω αυριο. Φυσικα ουτε μεγαλα διαστηματα που θα το αφηνεις "μονο" του για να πας π.χ. διακοπες το καλοκαιρι. Γενικοτερα ειναι απο τα δυσκολα μονοπατια του χομπυ

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Καλα δεν ειναι και εφοπλιστες οσοι εχουν θαλασσινο...Σιγουρα απαιτει καποιο μεγαλο αρχικο κεφαλαιο και ενα ποσο για συντηρηση που σε γλυκο νερο σιγουρα δεν θα εχεις αλλα αν το αποφασισεις και σου πουν π.χ. 1000 ευρω ακομη και να μην εχεις αν το θες θα το τρεναρεις λιγο αλλα καποια στιγμη θα τα εχεις. Για εμενα το πιο δυσκολο ειναι οτι πας στα βαθια...απαιτει εργατοωρες σε δουλεια αλλα καινσε διαβασμα.....και το σημαντικοτερο αφοσιωση...δεν συγχωρει ευκολα τα λαθη και ουτε το ελα μωρε βαριεμαι θα το κανω αυριο. Φυσικα ουτε μεγαλα διαστηματα που θα το αφηνεις "μονο" του για να πας π.χ. διακοπες το καλοκαιρι. Γενικοτερα ειναι απο τα δυσκολα μονοπατια του χομπυ

Να ρωτησω και κατι ασχετο θα υπαρχει θεμα αν εχω κοντα αφυγραντηρα; 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...