Jump to content

Πρώτη φορά ενυδρείο


Recommended Posts

Πάνο καλησπέρα και από εμένα. βρίσκομαι και εγώ στο μάζεμα εξοπλισμου οπότε μπορώ να σου απαντήσω μόνο σε αυτό.θα πρέπει να είναι μια πολύ δυνατή απόφαση που θα πρέπει να αφιερώσεις αρκετό χρόνο με διάβασμα και πολύ πολύ ψάξιμο.θα σου πω για εμένα. Μαζεύω εξοπλισμό από πέρσι το καλοκαίρι με πολύ κόπο λόγο χρημάτων και κάνα δυο φορές μου πέρασε από το μυαλό να το αφήσω. Επειδή όμως το θέλω πάρα πολύ θα το τερματίσω όσο και να πάει. Λοιπόν. Εγώ για ένα 300 λίτρα reef μου έχει φύγει μέχρι στιγμής 1500€ περίπου.να φανταστείς αυτά τα λευτα με ένα μέτριο φωτισμό (μεταχειρισμένο) και κάποια άλλα πραγματάκια από αγγελίες εδώ στο forum μεταχειρισμένα.ολα αυτά χωρίς το ενυδρείο που θα σου κοστίσει ένα σεβαστό ποσό.σου το λέω αυτό για να καταλαβεις και να σκεφτείς τι θέλεις γιατι είναι χρήμα όλο αυτό και να μην μετανιώσεις για τα έξοδα.ολο αυτό που σου λέω είναι για να κάνω μονο το ξεκίνημα.όχι για τα μηνιαία έξοδα και τις αγορές σε ζωντανά.φιλικα χωρίς να θέλω να σε αποθαρρύνω σε κάτι. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

Να ρωτησω και κατι ασχετο θα υπαρχει θεμα αν εχω κοντα αφυγραντηρα; 

Φιλε μου συγνωμη αλλα δεν ειχα ποτε θαλασσινο και δεν μπορω να σε βοηθησω σε καρι περα απο αυτο το γενικο που σε ανεφερα. Και αυτο το εγραψα γιατι ειχε ο κουνιαδος μου και εβλεπα το προγραμμα του...τωρα τι εκανε ο θεος καινη ψυχη του. Δεν ρωτησα ποτε

Link to comment
Share on other sites

η αληθεια ειναι οτι οσο διαβαζω αλλαζει η γνωμη μου για το θαλασσινο διοτι δεν ξερω αν θα τα καταφέρω να μαζέψω τα χρήματα 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και από εμένα. Δική μου άποψη είναι να κάνεις ότι σου αρέσει. Το μπάτζετ μπορείς να το διελευκάνεις βλέποντας την τιμή ανάλογα τα λίτρα σου και γενικά τι εξοπλισμό χρειάζεσαι. Από την άλλη νομίζω πως η πιο οικονομική λύση σε αυτά τα λίτρα είναι βιοτοπικό αμαζονίου ή αφρικής malawi κρίνοντας καθαρά και μόνο από την διακόσμηση.

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος PanosTetra έγραψε:

Καλησπέρα και από εμένα. Δική μου άποψη είναι να κάνεις ότι σου αρέσει. Το μπάτζετ μπορείς να το διελευκάνεις βλέποντας την τιμή ανάλογα τα λίτρα σου και γενικά τι εξοπλισμό χρειάζεσαι. Από την άλλη νομίζω πως η πιο οικονομική λύση σε αυτά τα λίτρα είναι βιοτοπικό αμαζονίου ή αφρικής malawi κρίνοντας καθαρά και μόνο από την διακόσμηση.

Απλά ξέρεις τι επειδη δεν έχω ασχοληθεί ποτέ δεν έχω καν γνωστό που να έχει ασχοληθεί το φοβάμαι μηπως αποτύχω τελείως και ετκος από λεφτά χαλάσει και η ψυχολόγια μου

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

Απλά ξέρεις τι επειδη δεν έχω ασχοληθεί ποτέ δεν έχω καν γνωστό που να έχει ασχοληθεί το φοβάμαι μηπως αποτύχω τελείως και ετκος από λεφτά χαλάσει και η ψυχολόγια μου

Το Σάββατο έχουμε  την μηνιαια συνάντηση στο flocafe στον Φλοίσβο .

Έλα να γνωριστούμε και θα σου λυθούν όλες οι απορίες. 

 

Μην απογοητεύεσαι και μην ακούς τους γλυκούς... Απλά ζηλεύουν :hehe!!!

 

Θέλουν να σε παρασύρουν στην βαρετή πλευρά του χόμπι :thumbdown:!

 

Κάτσε και σκέψου ξανά το ποσό που θες να διαθέσεις και θα βρούμε την άκρη! Ίσως σε κάτι ποιο μικρό!

  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος fishbone! έγραψε:

Το Σάββατο έχουμε  την μηνιαια συνάντηση στο flocafe στον Φλοίσβο .

Έλα να γνωριστούμε και θα σου λυθούν όλες οι απορίες. 

 

Μην απογοητεύεσαι και μην ακούς τους γλυκούς... Απλά ζηλεύουν :hehe!!!

 

Θέλουν να σε παρασύρουν στην βαρετή πλευρά του χόμπι :thumbdown:!

 

Κάτσε και σκέψου ξανά το ποσό που θες να διαθέσεις και θα βρούμε την άκρη! Ίσως σε κάτι ποιο μικρό!

Χαχαχα τι ώρα είναι η συνάντηση; 

Link to comment
Share on other sites

πριν 18 λεπτά, το μέλος Πάνος Χαραλαμπόπουλος έγραψε:

Χαχαχα τι ώρα είναι η συνάντηση; 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...