Jump to content

Μαζικοί θάνατοι τετρα


Recommended Posts

ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΤΟΥ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΟΣ : 

Δύο εβδομάδες μετά τις διαδοχικές εισαγωγές 2 κοπαδιών τέτρα στο ενυδρείο και συγκεκριμένα τις τελευταίες 3 μέρες έχω 3-4 θανάτους καθημερινά 

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- Λίτρα: 650

- Φίλτρανση (όγκος κάδου και υλικά): sump 150L, σφουγγάρια και πολύ ελαφρόπετρα

- Ιστορικό (χρόνος λειτουργίας κλπ): 3 χρόνια

- Ψάρια (είδη και αριθμός): 60 τέτρα (lemon, colombian, brycinus)

- Ρουτίνες (Τάϊσμα, προετοιμασία νερού αλλαγής, αλλαγές νερού κλπ): Αλλαγές καθε 7-10 ημέρες, 30-50%. Nερό βρύσης με προσθήκη Prime.

 

ΒΑΣΙΚΕΣ ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ

- PH: 7.0-7.5 - στο ενυδρείο υπάρχει διοξείδιο που ανάβει 5 ώρες την ημέρα. 

- KH: 

- GH:

- ΝΗ3/NH4 (αμμωνία): ΜΗΔΕΝ

- ΝΟ2 (νιτρώδη): ΜΗΔΕΝ

- ΝΟ3 (νιτρικά): 25-30ppm

- Θερμοκρασία: 23-24'C

ΜΕΤΡΑΩ ΜΕ:

-Υγρά Τεστ: Sera

-Strips: n/a

-Ηλεκτρονικά: n/a

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΑΣΘΕΝΕΙΑΣ

- Είδος Ψαριού: Lemon tetra, Bryncinus longipinnis

- Ιστορικό Ψαριού: Δύο κοπάδια των 20 ατόμων έκαστα εισήχθησαν στο ενυδρείο με διαφορά μίας εβδομάδας. Δυστυχώς λόγω φόρτου εργασίας δεν υπήρχε η δυνατότηα καραντίνας. Δύο εβδομάδες μετά την εισαγωγή, νέα και παλία ψάρια αρχίζουν να πεθαινουν.

- Συμπτώματα που παρουσιάζει (Περιττώματα, χρωματισμός ψαριού, όρεξη, αναπνοή, κινητικότητα κλπ): Τα ψάρια που τελικα πέθαναν, ξεκινούσαν να χάνουν την κινιτικότητά τους, να στέκονται είτε κοντά στην επιφάνεια είτε χαμηλά στον πυθμένα, να αναπνέουν γρήγορα και τελικά να πεθαίνουν. Δεν υπάρχουν εμφανή σημάδια στο ψάρι. Με προσεκτικότερη παρατήρηση των νεκρών ψαριών (βλ. φωτογραφίες) παρουσιάζουν κόκκινα patches, σαν αιματώματα στην περιοχή της κοιλιάς και στον πρωκτό.

- Ιστορικό πιθανών ασθενειών του ίδιου ψαριού ή ενυδρείου: Έχουν στο παρελθόν αντιμετωπισθεί ασθένειες εντερικής φύσης (τύπου dropsy) επιτυχως, με ελάχιστες απώλιες. Η συντριπτική πλειοψηφία των ψαριών που πέθαναν ήταν των νέων εισαγωγών. 

 

ΘΕΡΑΠΕΙΑ ( Πιθανή θεραπεία που έχει ακολουθηθεί έως τώρα)

-Φάρμακο που χρησιμοποιήθηκε: Αλλαγές νερού στην αρχή, τεστ για έλεγχο αμμωνίας, νιτρωδών, και στη συνεχεια sera bactopur. Υποψία δηλητηρίασης, προσθήκη 1λ ενεργού άνθρακα.

-Δοσολογία: 4-5 sera bactopur tabs, 2 φορές την ημέρα

-Χρόνος Χρήσης: 2 ημέρες

-Αναλυτική περιγραφή: Λόγω αδυναμίας εφαρμογής θεραπείας σε ολόκληρο το ενυδρείο, η προτίμησή μου είναι φάρμακα σε τροφές.

 

ΠΡΟΣΦΑΤΕΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ:

bry1.thumb.PNG.3ecc88c738419637a9b2b1f228dde9d0.PNG

 

bry2.thumb.PNG.68b5c9151a0ca549f1b683cc5b6f0610.PNG

 

lemon.PNG.73fd65cd059f4999d08b5442631cb314.PNG

 

lm2.thumb.jpg.451e6cd8d5b3dc189f607878f59c4d8c.jpg

 

tankshot.thumb.jpg.1c60835a4d1f08f3410847e768e7233f.jpg

ΓΕΝΙΚΕΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

 

Κάτι που έκανα επίσης καινούριο κατά τις τελευταίες 2 εβδομάδες ήταν η αλλαγή του υαλοβάμβακα με καινούριο, τον οποίο έπλυνα.

 

Έχω κατά το παρελθόν αντιμετωπίσει διάφορες ασθένειες, αλλά αυτη η ασθένεια με εξέπληξε με την ταχύτητα που σκοτώνει τα ψάρια. Δεν έχω ξαναδεί τέτοιο πράγμα.  Λόγω λίτρων προτιμώ θεραπείες σε τροφές.

Link to comment
Share on other sites

Τα ψάρια τα εχεις χάσει όλα?

Κάνε 3 μεγαλες αλλαγες νερού ανά 2 ημέρες, στην συνέχεια κάνε θεραπεία με bactopur και μερά το τέλος της θεραπείας μεγάλη αλλαγή νερού + προσθήκη λάμπας uv για κανα μήνα.... Δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε με τα συμπτωματα που εμφάνησαν τι είχαν... 

 

Στο πετσοπ που τα πήρες μπορεις να πάς και να δείς άν έχουν χάσει και τα υπόλοιπα? Και φυσικά να ρωτήσεις και να πείς τί έγινε (δέν έχω πολλές ελπίδες βέβαια....) 

Link to comment
Share on other sites

πριν 14 ώρες, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Αλλαγές νερού στην αρχή, τεστ για έλεγχο αμμωνίας, νιτρωδών, και στη συνεχεια sera bactopur. Υποψία δηλητηρίασης, προσθήκη 1λ ενεργού άνθρακα.

Αν κατάλαβα καλά κάνεις ταυτόχρονη χρήση φαρμάκου και ενεργού άνθρακα;

Αν ναι αυτό είναι λάθος ο ενεργός άνθρακας αδρανοποιεί η μειώνει την δράσει του φαρμάκου και δεν μπορεί να δράσει σωστά ή και καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει περιπτωση να ειναι Aeromonas(Pseudomonas), τοτε μονο Sera bactopur direct. Μονο με  τροφες δεν.....

Μπορει να ειναι μιξ με Costia (αν ξυνονται λιγο και δεν φαινεται με το ματι, μονο μικροσκοπιο) .....υπαρχουν και αλλα πολλα, που δεν φαινονται με το ματι δυστυχως....

Σε καθε περιπτωση πρεπει να κανεις θεραπεια σ΄ολο το ενυδρειο. :waaa:

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

9 hours ago, Husky_Jim said:

Τα ψάρια τα εχεις χάσει όλα?

Κάνε 3 μεγαλες αλλαγες νερού ανά 2 ημέρες, στην συνέχεια κάνε θεραπεία με bactopur και μερά το τέλος της θεραπείας μεγάλη αλλαγή νερού + προσθήκη λάμπας uv για κανα μήνα.... Δυστυχώς δεν μπορούμε να ξέρουμε με τα συμπτωματα που εμφάνησαν τι είχαν... 

 

Στο πετσοπ που τα πήρες μπορεις να πάς και να δείς άν έχουν χάσει και τα υπόλοιπα? Και φυσικά να ρωτήσεις και να πείς τί έγινε (δέν έχω πολλές ελπίδες βέβαια....) 

 

Όχι, δεν εχω χάσει όλα τα ψάρια, προς θεού, αλλά από τα καινούρια ψάρια περίπου το 20% πέθανε δυστυχώς. 

 

Συνήθως οι ασθένειες που εχώ αντιληφθεί έχουν πολύ πιο αργή πορεία, ποτέ δεν έχω ξαναδεί τόσο γρήγορο θάνατο ψαριών! 

 

Για τις θεραπείες με προσθήκη φαρμάκου στην τροφή τί γνώμη έχεις Δημήτρη: Πχ αυτή τη σειρά της Seachem που νομίζω ότι είναι σχετικά νέα:

 

https://www.seachem.com/kanaplex.php

https://www.seachem.com/metroplex.php

https://www.seachem.com/neoplex.php

https://www.seachem.com/polyguard.php

 

Μήπως είναι πιο στοχευμένες απ' ότι η χορήγηση αγωγής σε ολόκληρο το ενυδρείο;

 

9 hours ago, Χρήστος said:

Αν κατάλαβα καλά κάνεις ταυτόχρονη χρήση φαρμάκου και ενεργού άνθρακα;

Αν ναι αυτό είναι λάθος ο ενεργός άνθρακας αδρανοποιεί η μειώνει την δράσει του φαρμάκου και δεν μπορεί να δράσει σωστά ή και καθόλου.

 

Ευχαριστώ για την επισύμανση Χρήστο. Φοβήθηκα ότι πρόκειται περί δηλητηρίασης και έβαλα αμέσως άνθρακα μήπως και σώσω την κατάσταση. Ακόμα δεν είμαι πεπεισμένος αν πρόκειται για λοίμωξη ή δημητηρίαση, πάντως ο άνθρακας έχει βγεί.

 

8 hours ago, natateo said:

Υπαρχει περιπτωση να ειναι Aeromonas(Pseudomonas), τοτε μονο Sera bactopur direct. Μονο με  τροφες δεν.....

Μπορει να ειναι μιξ με Costia (αν ξυνονται λιγο και δεν φαινεται με το ματι, μονο μικροσκοπιο) .....υπαρχουν και αλλα πολλα, που δεν φαινονται με το ματι δυστυχως....

Σε καθε περιπτωση πρεπει να κανεις θεραπεια σ΄ολο το ενυδρειο. :waaa:

 

 

Γιατί μόνο με τροφές δεν; Δεν είναι πιό στοχευμένη θεραπεία η προσθήκη φαρμάκου στην τροφή;

Link to comment
Share on other sites

πριν 36 λεπτά, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Γιατί μόνο με τροφές δεν; Δεν είναι πιό στοχευμένη θεραπεία η προσθήκη φαρμάκου στην τροφή;

γιατί υπάρχουν ασθένειες που αιωρούνται και στο νερό όποτε πρέπει και αυτές να εξοντωθούν με ένα φάρμακο που μπαίνει στην στήλη του νερού.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος invisiblesurfer έγραψε:

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

 

 

Όχι, δεν εχω χάσει όλα τα ψάρια, προς θεού, αλλά από τα καινούρια ψάρια περίπου το 20% πέθανε δυστυχώς. 

 

Συνήθως οι ασθένειες που εχώ αντιληφθεί έχουν πολύ πιο αργή πορεία, ποτέ δεν έχω ξαναδεί τόσο γρήγορο θάνατο ψαριών! 

 

Για τις θεραπείες με προσθήκη φαρμάκου στην τροφή τί γνώμη έχεις Δημήτρη: Πχ αυτή τη σειρά της Seachem που νομίζω ότι είναι σχετικά νέα:

 

https://www.seachem.com/kanaplex.php

https://www.seachem.com/metroplex.php

https://www.seachem.com/neoplex.php

https://www.seachem.com/polyguard.php

 

Μήπως είναι πιο στοχευμένες απ' ότι η χορήγηση αγωγής σε ολόκληρο το ενυδρείο;

 

 

Ευχαριστώ για την επισύμανση Χρήστο. Φοβήθηκα ότι πρόκειται περί δηλητηρίασης και έβαλα αμέσως άνθρακα μήπως και σώσω την κατάσταση. Ακόμα δεν είμαι πεπεισμένος αν πρόκειται για λοίμωξη ή δημητηρίαση, πάντως ο άνθρακας έχει βγεί.

 

 

Γιατί μόνο με τροφές δεν; Δεν είναι πιό στοχευμένη θεραπεία η προσθήκη φαρμάκου στην τροφή;

Οπως ειπε ο Χρηστος, πολλα παρασιτα και πρωτοζωα ζουν και αναπαραγονται στο νερο, κανουν ζημια στην επιδερμιδα, πτεριγια (εξωτερικα) και βραγχια , αυτα με την τροφη δεν γινεται να θεραπευσεις.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ όλους-

 

Βλέποντας τα κόκκινα patches, αναρωτιέμαι μήπως πρόκειται για septicemia; Αν και δεν εχω παρατηρήσει κάτι σε ζωντανά ψάρια.

 

image.thumb.png.56fc485983b93e855265b2cb4d9eafde.png

 

Πηγή Seachem (πάλι προτείνεται φαρμεκευτική αγωγή στη τροφή)

Link to comment
Share on other sites

Bactopur direct (nitrofuran) κανει καλη δουλεια.

kanamycin παλι καλο φαρμακο. Αν εχεις, δοκιμασε μονο με την τροφη(αν εισαι σιγουρος, οτι δεν εχεις μιξ απο ασθενιες.

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...