Jump to content

Πως κάνω το νερό κρύσταλλο?


Recommended Posts

Καλησπερα παιδια, εκτος των συχνων αλλαγων, ισχυρης φιλτρανσης, ιδανικη κυκλοφορια, σκουπες βυθου και αλλα πολλα.... υπαρχει καμια "συνταγη" καποια μηχανικη ή χημικη φιλτρανση που πετυχαινει αυτο το αποτελεσμα? Εξαιρετικα κρυσταλλινο νερο.... Ανθρακας? Purigen? Ζεολιθος? οτιδηποτε αλλο.... 

Link to comment
Share on other sites

αν δεν μιλάς για τον φυσικό χρωματισμό απο τανίνες και εννοείς απλά το καθαρό και διαυγές απο αιωρούμενα σωματίδια νερό, τότε αυτό εξαρτάτε απο δυο πράγματα, ούτε φιλτρανση, ούτε σκούπα βυθού, ούτε ιδανική κυκλοφορία.

Πρώτων απο την ιχθυοφόρτηση του ενυδρείου, όσο λιγότερα ψάρια τόσο ποιο καθαρό είναι το νερό.

Δεύτερων απο το είδος του ψαριού και το μέγεθος τους, απο εμπειρία τα ιδανικά ψάρια για διαυγές νερό είναι τα περισσότερα τέτρα. Τα ποιο ακατάλληλα αυτά που ψαχουλεύουν και σκαλίζουν τον βυθό.

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος isildur_13 έγραψε:

Καλησπερα παιδια, εκτος των συχνων αλλαγων, ισχυρης φιλτρανσης, ιδανικη κυκλοφορια, σκουπες βυθου και αλλα πολλα.... υπαρχει καμια "συνταγη" καποια μηχανικη ή χημικη φιλτρανση που πετυχαινει αυτο το αποτελεσμα? Εξαιρετικα κρυσταλλινο νερο.... Ανθρακας? Purigen? Ζεολιθος? οτιδηποτε αλλο.... 

Ενεργός άνθρακας, θα σε βοηθήσει αρκετά.:)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω δοκιμάσει όλα τα υλικά που αναφέρεις, αλλά με τον ενεργό άνθρακα είδα και εγώ διαφορά. 

Link to comment
Share on other sites

Seachem purigen φίλε μου βάλε και θα ησυχασεις. Πολύ καλό προϊον και συμφωνα με την εταιρια δεν αφαιρει τα καλα συστατικα απο ξυλα,φυλλα catappa κλπ αλλα μονο το χρωμα και βοηθαει στην διαυγεια του νερου .

https://www.seachem.com/support/forums/forum/general-discussion/1971-purigen-and-tannins

Έγινε επεξεργασία - Alpha_1
Link to comment
Share on other sites

Αν και προταθηκαν ηδη καποιες λυσεις θα σε εωτησω το εξης...

Σε προβληματιζει περισσοτερο πως θα το κανεις κρυσταλλο ή γιατι μπορει να εχει την εικονα που βλεπεις??!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω sump με 10 λιτρα βιολογικο και σφουγγαρι και υπαρχει χωρος.... Οποτε ομολογω οτι με προβληματιζει τι αλλο μπορω να προσθεσω στη φιλτρανση μου ωστε να "τρεξει" ακομα καλυτερα.... 

Link to comment
Share on other sites

πρέπει να μας ξεκαθαρίσεις τη θέλεις θέλεις διαύγεια νερού γιατί έχεις πολλά η και λίγα αιωρούμενα σωματίδια; Έχεις καφέ νερό ή θολό; Γενικά ποιο είναι το πρόβλημα σου και θέλεις να βελτιώσεις το νερό, τη ψάρια και πόσα έχεις μέσα; Έχεις δεν έχεις φυτά και τη βυθό έχεις. Πες μας τη θέλεις για να σου γίνει η σωστή πρόταση αλλιώς μέχρι το τέλος της ημέρας μπορεί να ακούσεις και άλλες προτάσεις φίλτρανσης που στην τελική να μην κάνουν για εσένα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω να προτείνω κάτι διαφορετικό αλλά θέλω 0ληροφορίες όπως έγραψε και ο Χρήστος

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.... το ενυδρειο ειναι tanganyika με 22 Tropheus kasakalawe 450 λιτρα με ενθετο sump! Υπαρχει μια anubia απο φυτα, και ο βυθος ειναι ψιλοκοκκη αμμος.... 

Δεν υπαρχει προβλημα, ουτε θολουρες, ουτε αλγες, ουτε νιτρικα... παρα μονο φυσιολογικα 10-25 πριν την αλλαγη ρουτινας... 

Αυτο που ρωτω γιαυτο κ ανοιξα και το θεμα... ειναι οτι υπαρχει χωρος στο sump και ζηταω την αποψη σας τι ειναι καλυτερο να βαλω για την ποιοτητα της φιλτρανσης μου.... 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...