Jump to content

Επιλογή υποστρωματος


Anestis2014

Recommended Posts

Καλημέρα σας, βρίσκομαι στη διαδικασία στησίματος ενός καινούργιου ενυδρείου και θα ήθελα τη γνώμη σας για την επιλογή του υποστρώματος. Προσπαθώ να στησω ένα ενυδρείο γλυκου νερού 180 λίτρων το οποίο θα έχει λίγα φυτά (cryptocoryne parva, limnophylla sessiflora & micranthemum micranthemum) δεδομένου ότι θέλω να δώσω έμφαση στα ψάρια και τα φυτά να έχουν ένα δεύτερο ρόλο περισσότερο υποστηρικτικό στη βιολογία του συστήματος. Θα υπάρχει CO2 με μπουκάλα την οποία όμως θα κρατήσω σε χαλαρούς ρυθμούς για να αποφύγω να μπω στα μονοπάτια του high tech tank. Ο φωτισμός θα είναι 7-8 ώρες και θα βασίζεται στο led σύστημα του juwel Rio 180 (night and day). Η ψαροσυνθεση θα περιλαμβάνει αγγελοψαρα, corys, ,ancistrus, mega clown και μελάνοταινίες praecox. Επίσης θα μπει ρίζα redmoore και κρυψώνες κεραμικές και πέτρινες. Η ερώτηση μου είναι η εξής: Εάν χρησιμοποιήσω ως υπόστρωμα dennerle deposit mix καλυμμένο με απλό μαύρο gravel είναι πιθανό το υπόστρωμα να αποβάλει στο νερό του ενυδρείου θρεπτικά συστατικά τα οποία θα είναι πολλά για να απορροφηθούν από τη σχετικά μικρή φυτομαζα μου και να έχω έξαρση αλγών; Η εναλλακτική είναι να κινηθώ σε χρήση μόνο seachem flourite χωρις άλλο υπόστρωμα αλλά το κόστος σε αυτή την περίπτωση είναι το διπλάσιο. 

Link to comment
Share on other sites

Δέν νομίζω ότι θα έχεις πρόβλημα με τον τρόπο που προτείνεις....

 

Έτσι το δίνει και η Dennerle...https://dennerle.com/en/guides/aquaristic/aquarium-setup/aquarium-bed

Δέν νομίζω να έχεις πρόβλημα άν το πάνω στρώμα δέν είναι Dennerle και είναι κάτι άλλο εφ όσον έχει τα ίδια χαρακτηριστικά (διατομή, πάχος, κτλ.)

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.

 

 

Ότι χρειαστείς γράψτο!Όλοι μας μαθαίνουμε ο ένας από τον άλλο...Το χόμπι που κάνουμε συνεχώς εξελίσσετε και οι επιτυχίες αλλά και οι αποτυχίες κάποιου αποτελούν πολύτιμες γνώσεις και βοήθεια για όλους μας!

Link to comment
Share on other sites

Με τα φυτα που εχεις διαλεξει δεν θα εχεις προβλημα,ειναι γενικα ευκολα φυτα.

Link to comment
Share on other sites

Το γεγονός ότι είναι εύκολα φυτά με προβληματίζει, γιατί υπόστρωμα με πολλά και δύσκολα φυτά μου κάνει νόημα, αλλά στην περίπτωση μου εάν αρχίσει το υπόστρωμα να απελευθερώνει στη στήλη νερού θρεπτικά συστατικά τα λίγα και εύκολα φυτά που σκοπεύω να έχω δε θα μπορούν να τα απορροφήσουν με αποτέλεσμα το περίσσευμα να καταναλώνεται από την άλγη.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα εχεις τετοια προβληματα πιστευω.

Εξαλλου θα κανεις και αλλαγες νερου,οπωτε οτι περισευει το τραβας.

Αλγες θα εχεις οπως ολα τα νεα ενυδρεια.

Link to comment
Share on other sites

Φτου και από την αρχή δηλαδή...Μάλλον καταλήγω σε χρήση υποστρώματος seachem fourite black μόνο του χωρίς συνδυασμό με άλλα υποστρώματα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σου.

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά για τέτοια φυτά θα έβαζα σκέτο χαλίκι.

Τα υποστρώματα σου δίνουν απλά ένα boost στην αρχή και με τον καιρό γίνονται απλά χαλίκια και αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνω με το σκεπτικό, όμως τώρα τρέχω ήδη εδώ και 5-6 χρόνια ένα full φυτεμένο high tech ενυδρείο 125 λίτρων και τώρα κάνω μετάβαση σε κάτι λίγο μεγαλύτερο αλλά πιο απλό από άποψη maintenance (κλαδέματα, διαμόρφωση χώρου, λιπάσματα, ποσότητα  CO2). Η σκέψη μου είναι να έχω κάποιο ικανό υπόστρωμα ώστε εάν αργότερα θελήσω να γυρίσω σε κάτι παρόμοιο με αυτό που έκανα έως τώρα να υπάρχει η υποδομή και να μην περιοριστώ από ένα απλό υπόστρωμα. Η seachem υποστηρίζει ότι το flourite διατηρεί τις ιδιότητές του 8-10 χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

πριν 22 ώρες, το μέλος Anestis2014 έγραψε:

Φτου και από την αρχή δηλαδή...Μάλλον καταλήγω σε χρήση υποστρώματος seachem fourite black μόνο του χωρίς συνδυασμό με άλλα υποστρώματα. Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τον χρόνο σου.

Προσωπικα δεν με βολεψε καθολου αυτο το υποστρωμα,πολυ χοντροκοκκο.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ενδιαφέρουσα εναλλακτική πρόταση με εξαίρεση την άμμο?

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει και το seachem flourite black sand που είναι το ίδιο με το flourite αλλά σε μορφή άμμου. 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...