Jump to content

Recommended Posts

Το σκιμμερ tunze 9004 προτείνεται για ενυδρεία μέχρι 250 λίτρα από τους κατασκευαστές του και το Rio 240 είναι 240 λίτρα πράγμα που σημαίνει οτι ίσως να χρειαστείς κάτι μεγαλύτερο σε σκίμμερ, ενώ το Rio 180 είναι 180 λίτρα και θα είσαι καλυμμένος με αυτό το σκίμμερ.

Όπως είπε και ο dano23 πιο πάνω βέβαια υπάρχουν και πιο δυνατά(καλύτερα) σκίμμερ από αυτό που είναι λίγο πιο ακριβά αλλά δοκιμασμένα και αποδοτικά αν τελικά αποφασίσεις να πας για Rio240  που θα στο πρότεινα καλύτερα για θαλασσινό. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 14 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Το σκιμμερ tunze 9004 προτείνεται για ενυδρεία μέχρι 250 λίτρα από τους κατασκευαστές του και το Rio 240 είναι 240 λίτρα πράγμα που σημαίνει οτι ίσως να χρειαστείς κάτι μεγαλύτερο σε σκίμμερ, ενώ το Rio 180 είναι 180 λίτρα και θα είσαι καλυμμένος με αυτό το σκίμμερ.

Όπως είπε και ο dano23 πιο πάνω βέβαια υπάρχουν και πιο δυνατά(καλύτερα) σκίμμερ από αυτό που είναι λίγο πιο ακριβά αλλά δοκιμασμένα και αποδοτικά αν τελικά αποφασίσεις να πας για Rio240  που θα στο πρότεινα καλύτερα για θαλασσινό. 

Μολις το βρηκα στο σκρουτζ γυρω στα 150 αυτο το σκιμερ, η αληθεια ειναι οτι θελω να παω για τα 240 λιτρα τοτε να κοιταξω για αλο σκιμερ, να κοιταξω και για λαμπες? Τα led δεν κανουν?

Έγινε επεξεργασία - Διονυσης Μηλια
Link to comment
Share on other sites

όσο αφορά τον ζωντανό βράχο σε προτρέπω να μπεις στο θέμα μου με το ξεκίνημα να καταλάβεις οτι δεν είναι όλα ρόδινα και πόσο εύκολα σε πάει πίσω κάτι... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Θα παρω νεκρο οπως μου προτινεις αν εχεις πολυ ευχαριστως να στον αγορασω και αραγωνιτη αν εχεις ψιλο θα χρειαστω αλες λαμπες?

Έγινε επεξεργασία - Διονυσης Μηλια
Link to comment
Share on other sites

Παίξε μπαλίτσα με τα υπόλοιπα και μόλις έρθει η ώρα του βράχου και του αραγωνίτη θα σε τακτοποιήσω εγώ..  ;) 

  • love 1
Link to comment
Share on other sites

Αυτές που έχουν πανω τα ετοιμα ενυδρεια της juwel είναι για γλυκό..

Υπάρχουν ομως και οι αντίστοιχες για θαλασσινό.

Θα τον ρωτήσεις αν μπορεί να στις αλλάξει και να σου δώσει τις λαμπες για θαλασσινό και να του πληρώσεις την οποια διαφορά γιατί νομίζω υπάρχει μια μικρή διαφορά τιμής..

Αφου συνεννοηθείς γιαυτό θα τον ρωτήσεις ποιες είναι οι λάμπες του θαλασσινού, πόσες παίρνει επάνω και πόσα watt συνολικά είναι..

Αν μπορεί να σου δώσει και τα κέλβιν της κάθε λάμπας θα μας τα πεις εδώ και θα σου πούμε αν είσαι καλυμμενος ή αν θα χρειαστείς κάτι παραπάνω..

Έγινε επεξεργασία - Skoti
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 7 λεπτά, το μέλος Skoti έγραψε:

Αυτές που έχουν πανω τα ετοιμα ενυδρεια της juwel είναι για γλυκό..

Υπάρχουν ομως και οι αντίστοιχες για θαλασσινό.

Θα τον ρωτήσεις αν μπορεί να στις αλλάξει και να σου δώσει τις λαμπες για θαλασσινό και να του πληρώσεις την οποια διαφορά γιατί νομίζω υπάρχει μια μικρή διαφορά τιμής..

Αφου συνεννοηθείς γιαυτό θα τον ρωτήσεις ποιες είναι οι λάμπες του θαλασσινού, πόσες παίρνει επάνω και πόσα watt συνολικά είναι..

Αν μπορεί να σου δώσει και τα κέλβιν της κάθε λάμπας θα μας τα πεις εδώ και θα σου πούμε αν είσαι καλυμμενος ή αν θα χρειαστείς κάτι παραπάνω..

Ωραια ευχαριστω πολυ! Θα μαθω και θα σας πω

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 4 ώρες, το μέλος Διονυσης Μηλια έγραψε:

Αντιστροφη οσμωση μου αναφερθηκε αλλα τη περνω τον επομενο μηνα αν τελικα το παρω ολο αυτο ειναι πολα τα χρηματα αλλα μεταχειρησμενα τα φοβαμε, αυτο με τον φωτισμο θα το δω, ειναι πολα τα χρηματα γυρω στα 1100 βγενει με την εκπτωση

Αντίστροφη όσμοση να πάρεις από την αρχή. Δεν είναι ανάγκη να πάρεις κάτι πολύ ακριβό. Μπορείς να κάνεις πολύ καλά τη δουλειά σου με μία compact όσμοση που συνήθως είναι για ενυδρειακή χρήση με μόνο 50 € ολοκαίνουργια! Το κόστος είναι μικρό σε σχέση με τον υπόλοιπο εξοπλισμό και το όφελος ΤΕΡΑΣΤΙΟ. Γλυτώνεις και από υγρά τύπου prime. Για μένα όσμοση από το πρώτο κιόλας γέμισμα.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια συγνωμη που μπαινω σφηνα στο θεμα του ανθρωπου αλλα μου εχει κανει τρομερη εντυπωση οτι τελικα του εχετε ριξει πολυ τις τιμες. Μου φαινεται τελικα οτι ισως το θαλασσινο ειναι παρεξηγημενο. @Skoti μιας και εισαι κοντα και απο οτι βλεπω το ψαχνεις με εχεις βαλει σε ασχημες σκεψεις....

 

Συγνωμη που μπηκα σφηνα αλλα σιγουρα θα το παρακολουθω σαν θεμα. Με εχει παραξενευσει πολυ και θελω να δω το τελος της προετοιμασιας.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Ρε παιδια συγνωμη που μπαινω σφηνα στο θεμα του ανθρωπου αλλα μου εχει κανει τρομερη εντυπωση οτι τελικα του εχετε ριξει πολυ τις τιμες. Μου φαινεται τελικα οτι ισως το θαλασσινο ειναι παρεξηγημενο. @Skoti μιας και εισαι κοντα και απο οτι βλεπω το ψαχνεις με εχεις βαλει σε ασχημες σκεψεις....

 

Συγνωμη που μπηκα σφηνα αλλα σιγουρα θα το παρακολουθω σαν θεμα. Με εχει παραξενευσει πολυ και θελω να δω το τελος της προετοιμασιας.

Όλα εξαρτώνται από τι θες να κάνεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα και από εμένα και καλή αρχή.απο την στιγμή που μιλάμε για θαλασσινό δεν καταλαβαίνω γιατί δεν έχει αναφερθεί κάτι για sump ή για κάποιο rimless ενυδρείο που πιστεύω θα το χαρεί περισσότερο από το έτοιμο της juwel.παρε προσφορές από τα μαγαζιά που φτιάχνουν ενυδρεία και ταυτόχρονα περίμενε για κάποια αγγελία.κανε την έρευνα σου.δες διάφορα video να δεις πως θα ήθελες να είναι αυτό που θες να φτιάξεις. Παρατήρησε τι εξοπλισμό έχει αυτός. Σύγκρινε τον εξοπλισμό του και τι θα ήθελες να αλλάξεις. Κλεψε ιδέες.το ενυδρείο που ετοιμάζω το πείρα 250€ με σαμπ. Άσχετα που δεν μου άρεσε το σαμπ και το πούλησα.ειναι από γνωστό μαγαζί ή κατασκευή και το πήρα από εδώ. Από αγγελία.υπομονη, πολύ διάβασμα. Να σου πω κιόλας.απο ότι βλέπεις πρώτη φορά στήνω θάλασσα. Έχω ρίξει τόσο διάβασμα που ειλικρινά νιώθω ότι έχω ενυδρείο.βεβαια άλλο στην πράξη άλλο στην θεωρία.απλα το διάβασμα θα σε κάνεις να ξεκολλήσεις λίγο από το στρες. Γιαυτό μην μπεις απευθείας αγοράζοντας.δωσε λίγο χρο ο. Θα ανταμειφθείς. Φιλικά πάντα. 

IMG_20181212_184308.jpg

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται light ενυδρείο και χωρίς σαμπ. Άμα πάρουμε φόρα θα του βγει το κουστούμι μια περιουσία. Επίσης με το Rio γλυτώνει αρκετά λεφτά από το ξεχωριστό φωτιστικό. 

Αλλά στο τέλος όλα έχουν να κάνουν με το μέχρι που θέλει να το φτάσει. Από ένα σημείο και μετά δεν γλυτώνεις τον σοβαρό εξοπλισμό αλλά για 5 ψάρια και μερικά μαλακά κοράλλια είναι πολλά που μπορείς να παρακάμψεις. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 9 λεπτά, το μέλος Δημήτρης Tρεχαγυρευόπουλος έγραψε:

Γίνεται light ενυδρείο και χωρίς σαμπ. Άμα πάρουμε φόρα θα του βγει το κουστούμι μια περιουσία. Επίσης με το Rio γλυτώνει αρκετά λεφτά από το ξεχωριστό φωτιστικό. 

Αλλά στο τέλος όλα έχουν να κάνουν με το μέχρι που θέλει να το φτάσει. Από ένα σημείο και μετά δεν γλυτώνεις τον σοβαρό εξοπλισμό αλλά για 5 ψάρια και μερικά μαλακά κοράλλια είναι πολλά που μπορείς να παρακάμψεις. 

καλά σίγουρα γίνονται πολλά... έχω ακούσει και περίπτωση που ενα μέρος του ριο 180 εχει γίνει σαμπ με κρεμαστο σκίμμερ και όλα κομπλέ....το θέμα είναι ο φίλος να ακούσει διάφορες γνώμες και στο τέλος να πάρει την απόφαση του για το πως θα πράξει... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος niknik έγραψε:

Όλα εξαρτώνται από τι θες να κάνεις. 

Πιο πολυ αναφερομουν στις επιλογες που του δινετε. Θυμομουν τον κουνιαδο μου που ειχε θαλασσινο, δεν ειχε μπει ποτε σε φορουμ, και επειδη δεν ειχε μεταφορικο μεσο τον πηγαινα εγω τις περισσοτερες φορες στο water inn και εβλεπα ποσα λεφτα εδινε για ζωντανο βρααχο και ζωντανο αραγωνιτη. Βεβαια δεν ηξερε και δεν το ειχε ψαξει. Ακουγε τι του ελεγαν. Ενω εδω βλεπω που μιλατε για αναλογιες ζωντνων νεκρων τι θα μπορουσε να παρει μετεπειτα και αλλα πολλα. Ετσι διαπιστωσα τις διαφορές στις τιμες. Αν θυμαμαι καλα, γιατι περασαν και πολλα χρονια, εσκαγε κανα 25αρι για το τσουβαλακι τον αραγωνιτη και κανα 10αρι για τον βραχο. Αν θυμαμαι καλα. Δεν εχει σημασια. Σημασια εχει οτι του δινετε επιλογες/εναλακτικες και μπραβο σας γιατι αλλιως το ποσο ανεβαινει πολυ.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου καλησπέρα.για μπες aquadepot-europe.com και τσέκαρε τα ενυδρεία. Είναι της inovate Marine και είναι plag and play.παρα πολύ ωραία και πάρα πολύ καλή τιμή. Μου έρχεται να τσιμπήσω και εγώ ένα. :hehe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Sriz έγραψε:

Φίλε μου καλησπέρα.για μπες aquadepot-europe.com και τσέκαρε τα ενυδρεία. Είναι της inovate Marine και είναι plag and play.παρα πολύ ωραία και πάρα πολύ καλή τιμή. Μου έρχεται να τσιμπήσω και εγώ ένα. :hehe

Και το rimless που ετοιμάζεις? 

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Sriz said:

Φίλε μου καλησπέρα.για μπες aquadepot-europe.com και τσέκαρε τα ενυδρεία. Είναι της inovate Marine και είναι plag and play.παρα πολύ ωραία και πάρα πολύ καλή τιμή. Μου έρχεται να τσιμπήσω και εγώ ένα. :hehe

Καλημερα.  απο το συγκεκριμενο σιτε εχω φερει τρια τις innovative marine..ενα nuvo 10 ενα nuvo 20 και ενα SR60 προσφατα που ακομα το στηνω, ο τυπος ειναι αληθεια τα σκοτωνει τα ενυδρεια τα εχει πολυ φτηνα...ειναι οτι τελευταιο stock του εχει μεινει, αν και για να φερεις τα μεγαλα θες παλετα και το κοστος ειναι 185 ευρω αλλα και παλι καλη τιμη σου βγαινει.

Αμα ο φιλος ο Διονυσης το εχει με αγορες απο εξωτερικο εγω θα του προτεινα να παρει ενα τετοιο, γιατι δεν νομιζω να υπαρχει ενυδρειο rio με sub θα πρεπει να φτιαξει αυτος. οσο για το στησιμο για all in one ενυδρειο με sub στην πλατη μπορω να τον βοηθησω σε εξοπλισμο και στησιμο και ακριβως κοστος για το καθενα. αναλογα παντα και με το budget του απλα θελει υπομονη και οπως ανεφεραν και τα παιδια ψαξιμο στο internet βιντεο youtube κτλπ. θα γλυτωσεις πολυ χρημα και χρονο.. Καλη αρχη στο θαλασσινο φιλε μου και οτι θες ρωτας.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου προτείνω να δεις και κανένα ενυδρείο anubias που είναι ίδια με τα juvel και σου βγαινουν πολυ πιο φτηνά...ο κύβος π.χ  που βγάζει με τα 170 καθαρα λίτρα   νομίζω πάει στα 160 ευρώ με βάση και φωτισμό λεντ.Τον έχω και εγώ και με μαλακά Κοραλία και κάποια lps τα πάει σφαιρα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα,

για να μην παρεξηγούμαστε, δεν αλλάζει από άνθρωπο σε άνθρωπο  το τι προτείνουμε για να στηθεί ένα ενυδρείο αλλά αλλάζει από τσέπη σε τσέπη.

Αν κάποιος ψαχθεί όπως ο φίλος μας ο Διονύσης και μας δείξει ένα budget από προτάσεις καταστημάτων και μας πει οτι είναι ήδη πολλά δεν μπορώ εγώ να πάω και να του πω ωραία αφού είναι πολλά φτιάξε και ένα sump να παίζεις μπαλίτσα..

Θα του προτείνω κάτι εναλλακτικό όπως είναι οι φθηνοί κυκλοφορητές αλλά από την ώρα που ξέρει οτι είναι εναλλακτική λύση ξέρει οτι υπάρχει και ρίσκο(αλλά όχι για την ζωή ζωντανών).Ότι ενέχει ρίσκο για τη ζωή των ζωντανών δε θα το προτείνω καν και αυτό είναι κανόνας μου.

Δε θα του προτείνω να μην βάλει skimmer γιατί το ενυδρείο δεν είναι λειτουργικό αλλά θα του προτείνω ένα ενυδρείο χωρίς sump για μείωση κόστους με ζωντανά το πολύ μεσσαίων απαιτήσεων γιατί το χω δουλέψει και ξέρω τι γίνεται. Ενυδρείο έχεις και μάλιστα λειτουργικότατο και υγιέστατο.

Θαλασσινό ενυδρείο μπορείς να φτιάξεις και με πολύ λιγότερα χρήματα από αυτά που χρειάζεται για να πας σε ένα ενυδρείο που θα έχεις τον κατάλληλο εξοπλισμό για να πετύχεις και ωοτοκία κοραλλιών. Θα μου πείτε μήπως μιλάμε για επιβίωση τότε και όχι για ευζωία? Θα σας απαντήσω με ένα ωραιότατο όχι..

Η έλλειψη sump κάνει πιο δύσκολο το έργο αλλά όχι ακατόρθωτο.

Μπορεί κάλιστα όπως ειπώθηκε αν δει στην πορεία οτι χρειάζεται sump για να το πάει ένα βήμα παρακάτω να διαμορφώσει το ενυδρείο του έτσι ώστε να κάνει ένα ενσωματομένο sump μέσα στο ενυδρείο ή στην πλάτη ή στην τελικη και ξεχωριστό από κάτω.

Ο Διονύσης @fishbone! στο ποστ νουμερο 9 αυτού του θέματος έβαλε ένα αρθράκι για το κόστος του θαλασσινού ενυδρείου κι εκεί φαίνεται αναλυτικά όλος ο εξοπλισμός που χρειάζεται για να πας για ένα ενυδρείο χωρίς να σου λείπει κάτι στην πορεία για την ομαλή λειτουργία του, άρα ο χομπίστας είναι ενημερωμένος για το τί χρειάζεται και πόσο περίπου θα του κοστίσει.

Εμείς εδώ είμαστε για να προτείνουμε και εναλλακτικές δοκιμασμένες από εμάς τους ίδιους που έχουν δουλέψει καλά για ενυδρεία μέτριων απαιτήσεων όπως είναι ένα ενυδρείο με κοράλλια μέχρι lps.

Και για να ξεκαθαρήσω την θέση μου , είμαι υπέρ του sump όταν κάποιος θα έρθει και θα μου πει φίλε πες μου ότι χρειάζεται και δεν έχω πρόβλημα..

Τότε θα του το προτείνω γιατί καταλαβαίνω οτι αυτός ο άνθρωπος θα έχει απαίτηση να φτάσει το ενυδρείο του σε ένα σημείο που να μπορεί να φιλοξενήσει και το πιο δύσκολο ζωντανό που μπορεί να φιλοξενήσει ένα ενυδρείο και αυτό γιατί το sump θα σε βοηθήσει να κρατήσεις πολύ πιο σταθερές κάποιες συνθήκες και να κάνεις περισσότερες κινήσεις για να μειώσεις τις τιμές κάποιων μετρήσεων όπως NO3 και PO4 με εξοπλισμό που μπορεί να μπει στο sump και μόνο εκεί...

Θέλω να πιστεύω οτι γίνομαι κατανοητός..

Πάντα φιλικά προς όλους!!!

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδια χαίρομε για εναν απλούστατο λογο....

Οτι το μελος μπηκε μεσα στο φορουμ , ρώτησε , διάβασε , ψαχτηκε και δεν πηγε καπου στα τυφλά!

Μπορει η προσφορά να ηταν η πιο καλη και να προχωρήσει !!! Τέλεια:bigemo_harabe_net-117:

Μπορει να βρηκε κατι οικονομικοτερο!!!  Τέλεια:bigemo_harabe_net-117:!

Μπορει να ειδε οτι μπορει να επενδύσει σε κατι καλύτερο!!!  Τέλεια  :bigemo_harabe_net-117:!!

 

Μπορεί να ειδε οτι πρεπει να δωσει περισσότερα λεφτα και τελικα να μην προχωρήσει!!!   και παλι τέλεια:bigemo_harabe_net-117:!!!  Γιατι δεν εχασε τα λεφτα του σε κατι που δεν μπορούσε!

 

Οπως και να εχει ο φίλος  @Διονυσης Μηλια εχει βγει κερδισμένος! Σιγουρα πιο ψαγμενος!  Και μαζι με αυτον και αλλοι που μπορει να σκέφτονται να ξεκινήσουν ενα τετοιο ενυδρειο!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...