Jump to content

Βακτήρια για γρήγορο ξεκίνημα


Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά έχω αλλάξει το ενυδρείο μου 120λιτρα και έχω πάει σε Αφρική τανγκανικα τα έχω πάρει και τα hs Aqua bactoturbo για γρήγορο ξεκίνημα αυτός από το πετ μου είπα να βάζω σε κάθε αλλαγή νερού ισχύει αυτό ;;;

Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Καλησπέρα παιδιά έχω αλλάξει το ενυδρείο μου 120λιτρα και έχω πάει σε Αφρική τανγκανικα τα έχω πάρει και τα hs Aqua bactoturbo για γρήγορο ξεκίνημα αυτός από το πετ μου είπα να βάζω σε κάθε αλλαγή νερού ισχύει αυτό ;;;

Ειναι συνηθες σε ενα νεοσηστατο ενυδρειο που τρεχει χωρις χρηση φαρμακων,ανθρακα και γενικοτερα οτιδηποτε διαταραζει την βιολογια του για περιπου 6 μηνες ναα βαζουμε και βακτηρια. Βοηθαει στην ολη ωριμανση του φιλτρου σε τυχον σκαμπανεβασματα. Βεβαια και να μην βαλεις καποιες φορες δεν σημαινει οτι θα τουμπαρει το ενυδρειο κιολας. Εν κατακλειδι κακο δεν κανει καλο κανει.

Link to comment
Share on other sites

Το ενυδρείο είναι στρωμένο και απλά άλλαξες το setup σε tanganyika?

Δέν έχω χρησιμοποιήσει το εν λόγο σκεύασμα αλλά γενικά άν είναι στρωμένο το φίλτρο δέν χρειάζεται να ρίξεις βακτήρια. 

Όμως καλό είναι να ρίχνουμε ανά 3 με 6 μήνες απλά και μόνο για να ενυσχύουμε τις αποικίες, μιας και κάποιες μπορεί να έχουν εξαφανιστεί απο το φίλτρο γιατί καθημερινά γίνετε ένας 'πόλεμος' στο φίλτρο και κάποια είδη υπερισύουν έναντι κάποιων άλλων. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 20 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Το ενυδρείο είναι στρωμένο και απλά άλλαξες το setup σε tanganyika?

Δέν έχω χρησιμοποιήσει το εν λόγο σκεύασμα αλλά γενικά άν είναι στρωμένο το φίλτρο δέν χρειάζεται να ρίξεις βακτήρια. 

Όμως καλό είναι να ρίχνουμε ανά 3 με 6 μήνες απλά και μόνο για να ενυσχύουμε τις αποικίες, μιας και κάποιες μπορεί να έχουν εξαφανιστεί απο το φίλτρο γιατί καθημερινά γίνετε ένας 'πόλεμος' στο φίλτρο και κάποια είδη υπερισύουν έναντι κάποιων άλλων. 

Με αφορμη αν εννοει αυτο ο φιλος. Ορι δλδ αλλαξε απλα set up. Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε την ιδια αποικια? Αν εξαιρεσουμε πιθανη μεταφορα ασθενειων, υπαρχει περιπτωση σε ενα ενυδρειο με τετρα π.χ. η αποικια βακτηριων να ειναι διαφορετικη (οχι αριθμητικα) απο αυτη σε ενα ενυδρειο με κιχλιδες λογω των διαφορετικων εκρισεων των ψαριων? Αν δλδ τα τετρα "ταιζουν" διαφορετικες κατηγοριες βακτηριων απο τις κιχλιδες.

Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Με αφορμη αν εννοει αυτο ο φιλος. Ορι δλδ αλλαξε απλα set up. Μπορουμε να χρησιμοποιησουμε την ιδια αποικια? Αν εξαιρεσουμε πιθανη μεταφορα ασθενειων, υπαρχει περιπτωση σε ενα ενυδρειο με τετρα π.χ. η αποικια βακτηριων να ειναι διαφορετικη (οχι αριθμητικα) απο αυτη σε ενα ενυδρειο με κιχλιδες λογω των διαφορετικων εκρισεων των ψαριων? Αν δλδ τα τετρα "ταιζουν" διαφορετικες κατηγοριες βακτηριων απο τις κιχλιδες.

Οι πληθυσμοί σίγουρα είναι ανάλογοι των απορριμμάτων αλλά δέν νομίζω ότι εξαρτάτόνται τα είδη των βακτηρίων απο το είδος των ψαριών. 

 

Τώρα για το άν μπορείς να βάλεις το υλικό σε ένα τελείως διαφορετικό απο άποψη χημείας νερού, φυσικά και μπορείς. Πάρε παράδειγμα τα σκευάσματα των βακτηρίων που πωλούνται, είναι και για γλυκό αλλά και για θαλασσινό. Τα νιτροσομόνας, νιτρομπάκτερ, νιτρισπιρα, κτλ. υπάρχουν και "στους δύο κόσμους". 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 1 λεπτό, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Τώρα για το άν μπορείς να βάλεις το υλικό σε ένα τελείως διαφορετικό απο άποψη χημείας νερού, φυσικά και μπορείς. Πάρε παράδειγμα τα σκευάσματα των βακτηρίων που πωλούνται, είναι και για γλυκό αλλά και για θαλασσινό. Τα νιτροσομόνας, νιτρομπάκτερ, νιτρισπιρα, κτλ. υπάρχουν και "στους δύο κόσμους". 

Μαλιστα το εμαθα και αυτο.σε ευχαριστω

 

πριν 2 λεπτά, το μέλος Husky_Jim έγραψε:

Οι πληθυσμοί σίγουρα είναι ανάλογοι των απορριμμάτων αλλά δέν νομίζω ότι εξαρτάτόνται τα είδη των βακτηρίων απο το είδος των ψαριών. 

Αν καποιος το ξερει αυτο για να μου λυθει πληρως η απορια

Link to comment
Share on other sites

ποιο απο τα δυο;

Αν οι πληθυσμοί ε΄ναι ανάλογοι των απορριμάτων ή αν τα είδη των βακτηρίων αναρτούνται απο το είδος του ψαριού.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος Χρήστος έγραψε:

ποιο απο τα δυο;

Αν οι πληθυσμοί ε΄ναι ανάλογοι των απορριμάτων ή αν τα είδη των βακτηρίων αναρτούνται απο το είδος του ψαριού.

Συγνωμη χρηστο. Το 2ο εννοουσα.

Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Συγνωμη χρηστο. Το 2ο εννοουσα.

απο το είδος του ψαριού - οχι. Παιζει ρολο το Ph νερου. Σε χαμηλο ph <7 οι αποικιες των βακτηριων ειναι πιο αδυναμες , απ΄οτι στο Ph >7.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Τα είδη των βακτηρίων δεν εξαρτώνται απο το είδος τους ψαριού, τουλάχιστον σε αυτά που έχουμε στα ενυδρεία μας και αφορούν τον κύκλο του αζώτου.

Βακτήρια διαφορετικής φύσης σε διαφορετικά είδη ψαριών μπορεί να υπάρχουν άλλα σίγουρα δεν θα έχουν σχέση με τα νιτροποιητικά και απονιτροποιητικά βακτήρια.

Ούτε ο πληθυσμός των βακτηρίων εξαρτάτε απο το είδος του ψαριού.

Αλλά  ο πληθυσμός εξαρτάτε απο την τελική μάζα των ψαριών μετρήσιμη σε κιλά. πχ μπορεί να έχεις ένα ψάρι και να ζυγίζει 300 γραμμάρια και να έχεις 80 τέτρα και να ζυγίζουν και αυτά 300 γραμμάρια και το ένα ψάρι και τα 80 τέτρα θα έχουν της ίδιες απεκκρίσεις και θα τροφοδοτούν τον ίδιο αριθμο βακτηρίων.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Αρα για να συνοψισουμε. Η αποικια επηρεαζεται απο το ph και την ζωικη μαζα στο ενυδρειο. Σωστα?Η τροφη παιζει ρολο?γιατι ριχνω στο στρωσιμο οταν δεν εχω μπολι

Έγινε επεξεργασία - christos efthimiou
Link to comment
Share on other sites

πριν 17 λεπτά, το μέλος christos efthimiou έγραψε:

Αρα για να συνοψισουμε. Η αποικια επηρεαζεται απο το ph και την ζωικη μαζα στο ενυδρειο. Σωστα?Η τροφη παιζει ρολο?γιατι ριχνω στο στρωσιμο οταν δεν εχω μπολι

Εννοειτε, οσο πιο πολυ ταιζεις, τοσο πιο πολυ και  χ...,   κανουν... :D και η σκετη τροφη θα  αποσυντεθεί και θα γινει αμμωνια και αλλες διαφορες ουσιες.

Νομιζω, αν θα ψαξουμε καλα, θα βρουμε και αλλα " πραγματα" , που επηρεαζουν τις αποικιες βακτηριων.

Link to comment
Share on other sites

Όχι παιδιά το αλλάξα τελείως καινούργιο βιολογικό υλικό οκά καινούργια στο φίλτρο μέσα απλά μου είπε αυτός ότι δεν θέλει βακτήρια μόνο αυτό χρειάζεται 

Link to comment
Share on other sites

Θα κάνω και μετρήσεις σήμερα να δω πως πάει αν σε μια μέρα το έφτιαξε απλά δεν ξέρω άμα θα αναπτυχθούν αποικίες η αν είναι επιφανειακές οι μετρήσεις και μετά θα αλλάξουν ... επισεις εγώ το έστησα τώρα ακόμα δεν έχω βάλει ψάρια την πρώτη αλλαγή ποτέ να την κάνω γιαβνα προσθέσω και τα βακτήρια ;

Link to comment
Share on other sites

 

πριν 8 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Θα κάνω και μετρήσεις σήμερα να δω πως πάει αν σε μια μέρα το έφτιαξε απλά δεν ξέρω άμα θα αναπτυχθούν αποικίες η αν είναι επιφανειακές οι μετρήσεις και μετά θα αλλάξουν ... επισεις εγώ το έστησα τώρα ακόμα δεν έχω βάλει ψάρια την πρώτη αλλαγή ποτέ να την κάνω γιαβνα προσθέσω και τα βακτήρια ;

Λιγο μπερδευτηκες και λογικο αφου σου χαλασα το θεμα και συγνωμη. Παμε λιγο απο την αρχη. Οταν στηνεις ενα ενυδρειο βαζεις νερο βρυσης ριχνεις αντιχλωριο και με την κυκλοφορια που εχει το ενυδρειο πηγαινει παντου αυτο το υγρο και ας ποθμς διωχνει το χλωριο. Αυτη ειναι η πρωτη κινηση. Αναλογα την κυκλοφορια βεβαια αλλα μια ωριτσα μετα ειναι καλα να προσθεσεις τα λεγομενα βακτηρια. Ριχνεις την αναγραφομενη δοση που σου γραφει το μπουκαλακι για νεοσυστατα ενυδρεια οχι την δοση που λεει για αλλαγη νερου. Συνηθως ολα λενε για καποιο χρονικο διαστημα να ριχνεις μια φορα την ημερα μια ποσοτητα. Σε ολο αυτο το διαστημα δεν κανεις αλλαγη νερου. Οταν εχεις τις σωστες μετρησεις τοτε κανεις αλλαγη νερου.

Link to comment
Share on other sites

πριν 16 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Θα κάνω και μετρήσεις σήμερα να δω πως πάει αν σε μια μέρα το έφτιαξε απλά δεν ξέρω άμα θα αναπτυχθούν αποικίες η αν είναι επιφανειακές οι μετρήσεις και μετά θα αλλάξουν ... επισεις εγώ το έστησα τώρα ακόμα δεν έχω βάλει ψάρια την πρώτη αλλαγή ποτέ να την κάνω γιαβνα προσθέσω και τα βακτήρια ;

 

 

 

Εσυ ανηκεις στην κατηγορια ειδικα σκευασματα. Αλλα καλο θα ηταν να διαβασεις γενικοτερα για το ενυδρειο να σου λυθουν αποριες που θα εχεις. Σχεδον τα παντα ειναι στο παρακατω συνδεσμο

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Θα κάνω και μετρήσεις σήμερα να δω πως πάει αν σε μια μέρα το έφτιαξε απλά δεν ξέρω άμα θα αναπτυχθούν αποικίες η αν είναι επιφανειακές οι μετρήσεις και μετά θα αλλάξουν ... επισεις εγώ το έστησα τώρα ακόμα δεν έχω βάλει ψάρια την πρώτη αλλαγή ποτέ να την κάνω γιαβνα προσθέσω και τα βακτήρια ;

Ειναι λογικο να υποθεσουμε, οτι τα θαυματα δεν υπαρχουν και δεν μπορουμε να στρωσουμε το ενυδρειο μεσα σε 2-3 ημερες.

Υπαρχει διαδικασια - στρωσιματος ενυδρειου με τα ψαρια, αλλα ειναι για εμπειρους χομπιστες. Πρεπει να εχεις πολυ λιγα ψαρια, μεγαλο ογκο νερου και να κανεις συχνα μετρησεις.

https://www.aquazone.gr/forums/forums/topic/79787-στρώσιμο-ενυδρείου/

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα έκανα όλα αυτά παιδιά έβαλα και τα βακτήρια απλά επιδει είναι για γρήγορο ξεκίνημα αυτό ρωτάω πρέπει να βάζω σε κάθε αλλαγή νερού και αν ναι τώρα που κάνω στρώσιμο κάνω κανονικά αλλαγές. Η να περιμένω κανα μήνα ;

Link to comment
Share on other sites

πριν 8 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Ναι τα έκανα όλα αυτά παιδιά έβαλα και τα βακτήρια απλά επιδει είναι για γρήγορο ξεκίνημα αυτό ρωτάω πρέπει να βάζω σε κάθε αλλαγή νερού και αν ναι τώρα που κάνω στρώσιμο κάνω κανονικά αλλαγές. Η να περιμένω κανα μήνα ;

Αν δεν εχεις ψαρια μεσα, δεν κανεις αλλαγες. Αν εχεις ψαρια, κανεις αλλαγες+βακτηρια.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστώ πολύ παιδιά επίσης το νερό είναι ακόμα θολό μετά από μια μέρα αυτό είναι Bacterial bloom λογικά έτσι;

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Λογικά μπορεί να είναι εκτός και αν είναι απλά θολούρα απ την άμμο σου! έχεις πάρει καθόλου μετρήσεις ΝΟ2 ΝΟ3 κτλπ;  

Link to comment
Share on other sites

πριν 25 λεπτά, το μέλος garganik έγραψε:

Ναι είναι κομπλέ αυτα

Δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις φίλε μου , για αυτό θέλω να σε ρωτήσω με τι μετράς? Και ποιες είναι οι τιμές στο καθένα???

 

Αν έχεις bacterial bloom πάλι πρέπει να περιμένεις γιατί είναι ένα νέο ενυδρείο, που σημαίνει ότι τίποτε δεν  είναι σταθερό ακομα...

Ρίξε κανένα φυλλαράκι τροφή μέσα να έχουν κάτι να φάνε!!!!

Έγινε επεξεργασία - Irakles
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχω στικ χάρτινα για μετρήσεις δεν ξέρω κατά ποσό είναι αξιόπιστα 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...