Jump to content

Κιχλιδάρες...


garganik

Recommended Posts

πριν 5 ώρες, το μέλος garganik έγραψε:

Επίσης μπορώ να βάλω κανένα σαλιγκάρι και καμία γαρίδα μαζί με τς Αφρικανές ;;

Γαρίδες, σίγουρα όχι.:)

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος garganik έγραψε:

Επίσης μπορώ να βάλω κανένα σαλιγκάρι και καμία γαρίδα μαζί με τς Αφρικανές ;;

Επειδή είσαι καινούριος στο χόμπι και σου αρέσουν, όπως σε όλους μας βέβαια, τα χρώματα και η κίνηση θα σου πρότεινα να σκεφτείς να πάς στα λεγόμενα κοπαδόψαρα. Πίστεψέ με μπορεί στα μάτια σου τα 120 λίτρα να σου φαίνονται πολλά μιας και πιο πριν δεν είχες καθόλου. Ωστόσο για την κατηγορία που κινείσαι δεν είναι πολλά και ακόμη και να πας σε μικρές κιχλίδες ή και σε νανοκιχλίδες δεν θα βάλεις πολλές...κάτι που επιζητάς και λογικό είναι. Και εμένα αυτό με είχε χαλάσει στην αρχή. Υπάρχουν ψαράκια που μπορεί στο μάτι να σου φαίνονται μικρά ενώ εσυ να θες μεγάλα για να φαίνονται, ωστόσο όταν γίνονται ομάδα βγάζουν πολύ όμορφα χρώματα και κίνηση. Σκέψου το σοβαρά για το λεγόμενο κοινωνικό ενυδρείο γιατί θα μπορείς να βάλεις εύκολα φυτά που προσδίδουν φυσικότητα γνώριμη σε εμας με το πράσινό τους και επίσης μπορείς να βάλεις ψάρια που κινούνται στις διάφορες ζώνες του ενυδρείου (άλλα κυκλοφορούν ψηλά, άλλα στην μέση και άλλα χαμηλά) και θα βλέπεις ζωη παντού. Αν ωστόσο επιμένεις σε κιχλίδες μην περιμένεις ποσότητα και κυρίως ποικιλία. Ένα είδος θα βάλεις και αυτό χαρέμι για να μην υπάρχει ένταση.

Σαλιγκάρια και γαρίδες μην περιμένεςι να αντέξουν. Λαθρεπιβάτες και ραμσχορν που δοκίμασα πήγαν άκλαυτα. μάλιστα κάποια φαγώθηκαν καθως έπεφταν μέσα στο ενυδρείο

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω πολλά από κιχλίδες οπότε δεν μπορώ να σε βοηθήσω σε αυτό.

Αυτό που μπορώ να σου πω όμως είναι οτι θέλεις πολλές μέρες ακόμα για να βάλεις ψάρια..ΜΗΝ ΒΙΑΖΕΣΑΙ!!

Αν βάλεις τώρα ψάρια είναι σχεδόν σίγουρο οτι θα πεθάνουν από αμμωνία..

Έχεις διαβάσει για το στρώσιμο του ενυδρείου και τί πρέπει να κάνεις?

Το φως δεν πειράζει που το χεις ενα οκτάωρο ανοικτό αλλά θα σου πρότεινα λιγότερο για να μην βγάλεις άλγες.

Καλό διάβασμα και σωστές επιλογές !!

Και στο ξαναλέω μην βιάζεσαι, το ενυδρείο σου είναι εντελώς ανέτοιμο ακόμα για να δεχτεί οργανισμούς.

Την καλημέρα μου!  ;) 

Link to comment
Share on other sites

Έχω βάλει βακτήρια για γρήγορο ξεκίνημα έκανα μετρήσεις είμαι οκ ...  τώρα για το φωτισμό μπορεί να το κατεβασω καμία ώριτσα ..

Link to comment
Share on other sites

Το γρήγορο ξεκίνημα είναι σχετικό..

Προσωπικά θα σου έλεγα να περιμένεις,

Όταν λες οκ, τι εννοείες? Δημιουργήθηκε η αμμωνία, εγινε νιτρώδη και τώρα μετράς μόνο νιτρικά? και όλα αυτά σε 3 μέρες?

Αν ναι με ενδιαφέρει πολύ ο τρόπος. Όπως και να χει προσωπικά θα πρέπει να σου πω για ακόμα μία φορά να έχεις υπομονή και να αφήσεις το συστημά σου να στρώσει από την αρχή καθώς είδα από το άλλο σου θέμα οτι το βιολογικό υλικό που έβαλες είναι καινούργιο.

Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνώ σε αυτό που λες πληροφοριακά για να ξέρεις από την πρώτη μέρα οι μετρήσεις ήταν οκ απλά θα περιμένω λίγο να δω γιατί δεν τα πολύ εμπιστεύομαι αυτά και νομίζω ότι θα είναι λίγο ασταθείς στην αρχή ..

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, garganik said:

Ναι συμφωνώ σε αυτό που λες πληροφοριακά για να ξέρεις από την πρώτη μέρα οι μετρήσεις ήταν οκ απλά θα περιμένω λίγο να δω γιατί δεν τα πολύ εμπιστεύομαι αυτά και νομίζω ότι θα είναι λίγο ασταθείς στην αρχή ..

Τώρα συμφωνώ απόλυτα μαζί σου..  ;) 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω κολλήσει λίγο στην ψαροσυνθεση δεν μπορώ να βρω κιχλιδες για το ενυδρείο μπυ στην Ελλάδα τουλάχιστον ψάχνω από το ιντερνετ αλλά τίποτα ..

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...