Jump to content

Απορία φωτισμού


kalmichalis

Recommended Posts

Καλησπερα

Έχω μια απορία όσον αφορά το φωτισμο σε reef

Αν έχουμε πχ 4 λαμπες και πάμε στις 3 λαμπες υπάρχει κάποια ισοδυναμία όσον αφορά τη φωτοπεριοδο? 

Δηλαδή στις 4 λαμπες να είμαστε στις 8 ώρες και στις 3 λαμπες να είμαστε πχ 10 ώρες? 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Link to comment
Share on other sites

Εγω το αντιλαμβάνομαι ώς εξείς. Η άλγη Zooxanthellae θέλει φώς για να φωτοσυνθέσει.  Αυτή βρίσκετε μέσα στο κοράλλι. οπότε θα χρειάζεται και μια ένταση φωτισμού έτσι ώστε το φώς να έχει την ικανότητα να διαπεράσει τα εξωτερικά μέρη του κοραλλιού, και να φτάσει μέσα σε τέτοια ένταση που να είναι σε θέση να πραγματοποιηθεί αυτή η διαδικασία(της φωτοσύνθεσης) 

 

Γιαυτό που λες δεν το ξέρω, αλλα μην σου βγούν άλγες στα σημεία που το φως θα είναι ποιό ισχυρό, σε αντίθεση με τα άλλα σημεία που δεν θα μπορούν ούτε τα κοράλλια να φωτοσυνθέσουν. 

 

Τι ύψος έχει το ενυδρείο ? 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 39 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Καλησπερα

Έχω μια απορία όσον αφορά το φωτισμο σε reef

Αν έχουμε πχ 4 λαμπες και πάμε στις 3 λαμπες υπάρχει κάποια ισοδυναμία όσον αφορά τη φωτοπεριοδο? 

Δηλαδή στις 4 λαμπες να είμαστε στις 8 ώρες και στις 3 λαμπες να είμαστε πχ 10 ώρες? 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων 

Οχι, δεν υπαρχει τετοια αναλογια. Ειναι αλλο πραγμα το ποσα ελαχιστα par χρειαζονται για την εναρξη της φωτοσυνθεσης, αλλο ποσα  par χρειαζονται για τη βελτιστη αποδοση της φωτοσυνθεσης και αλλο ποση ωρα απαιτειται( φωτοπεριοδος)για να αποκομισει τελικα το κοραλλι την ενεργεια που απαιτειται για να ζησει.. 

Καθε παραμετρος απο αυτες πρεπει να ειναι μεσα σε συγκεκριμενα ορια ειδαλλως το κοραλλι υπολειτουργει η και πεθαινει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα. Κατάλαβα... Δε θυμάμαι πόσο ύψος. Ακριβώς νομίζω κάπου στο 45cm είναι... Απλά εβγαγα τη μία λάμπα γτ δεν χώραγε καλά λόγω πάχους ... Πρέπει να βρω μια καλή λεντοταινια να βάλω έχει κανείς καμιά ιδέα? Πόσα nm χρειάζεται να είναι περίπου? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 13 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Μάλιστα. Κατάλαβα... Δε θυμάμαι πόσο ύψος. Ακριβώς νομίζω κάπου στο 45cm είναι... Απλά εβγαγα τη μία λάμπα γτ δεν χώραγε καλά λόγω πάχους ... Πρέπει να βρω μια καλή λεντοταινια να βάλω έχει κανείς καμιά ιδέα? Πόσα nm χρειάζεται να είναι περίπου? 

Κοιταξε, ενας παλιος και απλος κανονας ( αλλα οχι απολυτα σωστος), ειναι αυτος που λεει οτι χρειαζεσαι 1 με 1,5w φωτισμου ανα λιτρο. Φυσικα αυτο δεν ισχυει για τα λεντ. Αυτο σημαινει οτι σε ενα ενυδρειο 100 λιτρων, αν εχεις 100w φωτισμου, θεωρητικα εισαι οκ. Αν μειωσεις κατα 50% , τοτε το πιθανοτερο ειναι οτι ελαχιστα κοραλλια θα καταφερουν να επιβιωσουν, αν επιβιωσουν. Τωρα το ποσο μπορεις να αποκλινεις απο αυτον τον κανονα, ειναι καθαρα θεμα πειραματισμου σε καθε ενυδρειο αλλα και το τι θελεις....κοραλλια που απλα επιβιωνουν η κοραλλια που ειναι υγιη;;

Δωσε μας λιγες πληροφοριες παραπανω για τον φωτισμο που εχεις, τα κοραλλια που εχεις, διαστασεις ενυδρειου. Το ιδανικο φασμα φωτοσυνθεσης για τις ζωοξανθελες ειναι 400-500nm. Σου παραθετω και ενα πολυ καλο αρθρο για αυτο το θεμα...https://www.advancedaquarist.com/2012/10/aafeature

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Γεια σου φίλε , η αλήθεια είναι ότι όσο κακός μπορεί να είναι ο λιγος φωτισμός άλλο τόσο μπορεί να είναι και ο πολύς. Κάπου εκεί μπερδεύονται τα πράγματα και βλέπεις ενυδρεία με φωτισμό πολύ και να έχουν διαφορά προβλήματα... Δοκίμασε το ενυδρείο και τα κοράλλια με 3 λάμπες(κατέβασε και λίγο το φωτιστικό) και δώσε χρόνο στα κοράλλια σου. Κράτα αρχείο με φωτογραφίες πριν και μετά. Συγκρινε μετά από κάποιες μέρες και δες πως ανταποκρίνεται...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Έχω μέσα μαλακά κοραλια καλ Lps... Έχω τρεις λαμπες δύο των 54watt και μια 39watt 

Το ύψος ξεκινάει από 20-45cm δεδομένου του βράχου και εκεί που είναι τοποθετημένα τα κοραλια και το ενυδρείο είναι συνολικά από τα 300λιτρα αν βγάλεις το βράχο κάπου στα 250λιτρα καθαρό νερό 

Έγινε επεξεργασία - kalmichalis
Link to comment
Share on other sites

πριν 45 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Έχω μέσα μαλακά κοραλια καλ Lps... Έχω τρεις λαμπες δύο των 54watt και μια 39watt 

Το ύψος ξεκινάει από 20-45cm δεδομένου του βράχου και εκεί που είναι τοποθετημένα τα κοραλια και το ενυδρείο είναι συνολικά από τα 300λιτρα αν βγάλεις το βράχο κάπου στα 250λιτρα καθαρό νερό 

Δεδομένου ότι δεν έχεις κοράλλια που απαιτούν πολύ φως, κάνεις αυτό που είπε @salamander. Δοκιμάζεις και βλέπεις. 

Link to comment
Share on other sites

Το άρθρο που σου έδωσε ο @dimtsok είναι πάρα πολύ αναλυτικό και με άφθονες πληροφορίες. 

 

Εγώ προσωπικά έχω  μια μικρή διαφωνία σε ότι αφορά τα watt / λίτρα. 

Θεωρώ ότι είναι ένας πολύ πρόχειρος μπούσουλας με πάρα πολλές εξαιρέσεις.  Μια βασική παράμετρος είναι το ύψος! Τι και αν έχω 100λιτρα ενυδρείο αν το ύψος του είναι 70εκ.

Άλλος πιο βασικός παράγοντας είναι το aquascape . Πχ. Έχω ένα ενυδρείο 1000λιτρα άλλα έχω ένα νησι στην μέση ( σαν του @salamander ). Εκει ποιο το νοημα να εχω 1000βαττ φωτισμό?

 

Η άποψη μου είναι ότι πρώτα ένα σωστό φάσμα και μια σωστή ένταση ανάλογα με την περιοχή που θέλω να καλύψω είναι πιο customized  τρόπος αποφάσεων. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος fishbone! έγραψε:

Το άρθρο που σου έδωσε ο @dimtsok είναι πάρα πολύ αναλυτικό και με άφθονες πληροφορίες. 

 

Εγώ προσωπικά έχω  μια μικρή διαφωνία σε ότι αφορά τα watt / λίτρα. 

Θεωρώ ότι είναι ένας πολύ πρόχειρος μπούσουλας με πάρα πολλές εξαιρέσεις.  Μια βασική παράμετρος είναι το ύψος! Τι και αν έχω 100λιτρα ενυδρείο αν το ύψος του είναι 70εκ.

Άλλος πιο βασικός παράγοντας είναι το aquascape . Πχ. Έχω ένα ενυδρείο 1000λιτρα άλλα έχω ένα νησι στην μέση ( σαν του @salamander ). Εκει ποιο το νοημα να εχω 1000βαττ φωτισμό?

 

Η άποψη μου είναι ότι πρώτα ένα σωστό φάσμα και μια σωστή ένταση ανάλογα με την περιοχή που θέλω να καλύψω είναι πιο customized  τρόπος αποφάσεων. 

Διονυση, πολυ σωστα τα λες, για αυτο αλλωστε εγραψα οτι δεν ειναι απολυτα σωστος κανονας. Ο κανονας αυτος ειναι μονο ενας γενικος μπουσουλας και τιποτα παραπανω χωρις να λαμβανουμε υποψη τις ιδιαιτεροτητες καθε ενυδρειου ξεχωριστα...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 28 λεπτά, το μέλος kalmichalis έγραψε:

 

Αν κατάλαβα είναι ένα φάσμα προς το ροζ μωβ . Δυστυχώς παρόλο που μπορεί να Σ αρέσει το οπτικό αποτέλεσμα,  θα ευνοήσει την ανάπτυξη αλγεων μέσα στο ενυδρείο. 

Πράγμα που δεν το θες !!!

Link to comment
Share on other sites

απλα επειδη γραφει οτι ειναι για reef στα 450nm γιαυτο ειπα να ρωτησω...

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά δεν έχω ακούσει κάποιον να έχει επιτυχία με λεντοταινίες...όσο αφορά το φάσμα θα συμφωνήσω με τον Διονύση...δεν ξέρω κατά πόσο θα σε ωφελήσει να προσθέσεις κάτι τέτοιο γιατί πιθανολογώ ότι μόνο προβλήματα θα σου δημιουργήσει...

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες 

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω κάτι επιδη πιάνουν τα χέρια μου αλλά δεν έχω τις γνώσεις για τις επιλογές των προϊόντων αν βάλω 4 λεντ δυνατά μπλε απόχρωσης παράλληλα με τις τ5 που έχω, σαν υβριδικό φωτιστικό :). Υπάρχει κάποιο λινκ που λέει ποια επιλογή να κάνω στον τύπο του λεντ και τι εξαρτήματα θα χρειαστώ? Πχ τροφοδοτικό και λοιπά? 

Επισης γνωρίζει κάποιος που μπορώ να προμηθευτώ αλουμίνιο ανοξείδωτο για να αντικαταστήσω το καπάκι του ενυδρειου? Είτε πλαστικό? Στα μέτρα που θέλω? Γτ το μαμά του Ρίο 300 δεν είναι και το πλέον κατάλληλο,εχω ρίξει τρελή πατέντα... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

Link to comment
Share on other sites

πριν 7 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Να ρωτήσω κάτι επιδη πιάνουν τα χέρια μου αλλά δεν έχω τις γνώσεις για τις επιλογές των προϊόντων αν βάλω 4 λεντ δυνατά μπλε απόχρωσης παράλληλα με τις τ5 που έχω, σαν υβριδικό φωτιστικό :). Υπάρχει κάποιο λινκ που λέει ποια επιλογή να κάνω στον τύπο του λεντ και τι εξαρτήματα θα χρειαστώ? Πχ τροφοδοτικό και λοιπά? 

Επισης γνωρίζει κάποιος που μπορώ να προμηθευτώ αλουμίνιο ανοξείδωτο για να αντικαταστήσω το καπάκι του ενυδρειου? Είτε πλαστικό? Στα μέτρα που θέλω? Γτ το μαμά του Ρίο 300 δεν είναι και το πλέον κατάλληλο,εχω ρίξει τρελή πατέντα... Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. 

 

 

Μήπως σε βοηθήσει???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ. Τα διαβάζω λίγο στους driver led έχω κολλήσει και λέω να βάλω μια σειρά από λεντ, να πειραματιστώ... Έλεγα να βάλω όλα από δύο των 3watt : royal blue, bright blue, white 12000k,cyan Και uv

 Τι λέτε? Θα γίνει χαμός από άλγη? 

Link to comment
Share on other sites

πριν 3 ώρες, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Ευχαριστώ πολύ. Τα διαβάζω λίγο στους driver led έχω κολλήσει και λέω να βάλω μια σειρά από λεντ, να πειραματιστώ... Έλεγα να βάλω όλα από δύο των 3watt : royal blue, bright blue, white 12000k,cyan Και uv

 Τι λέτε? Θα γίνει χαμός από άλγη? 

 

Καθε καναλι θα εχει το δικο του driver !

Αναλογα το φορτιο θα περιεχει σε σειρα τα αναλογα 3βατα λεντακια ! Δηλαδη ενα driver γραφει πανω το φορτιο και σηνηθως ποσα (12-15) ή (18-20)!

Αρα ενα καναλι θα εχει πχ 18 τεμ επι 3 βαττ συνολο 54 βαττ.

Αυτο το καναλι θα ειναι αυτονομο που μπορει να βαλεις ενα ποντεσιομετρο για την ενταση και ενα χρονοδιακοπτη !

 

Το ίδιο θα κανεις και στο επομενο ....

Link to comment
Share on other sites

Μάλιστα κατάλαβα. Από επιλογή led έχει κάποιος να προτείνει κάτι? 

Έχω βρει αυτά 

https://www.ebay.com/itm/3W-Epistar-Bridgelux-Epileds-LED-Grow-Aquarium-Lights-PCB-Heat-sink-Chips-DIY/271840695294?var=570911966505

 

Και από driver αυτόν με 10 led  

https://www.ebay.co.uk/itm/Constant-Current-LED-Driver-Mains-Power-Supply-for-High-Power-3W-and-20W-Chips-/272316372399?ssPageName=STRK:MESE:IT

Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος kalmichalis έγραψε:

Μάλιστα κατάλαβα. Από επιλογή led έχει κάποιος να προτείνει κάτι? 

Έχω βρει αυτά 

https://www.ebay.com/itm/3W-Epistar-Bridgelux-Epileds-LED-Grow-Aquarium-Lights-PCB-Heat-sink-Chips-DIY/271840695294?var=570911966505

 

Και από driver αυτόν με 10 led  

https://www.ebay.co.uk/itm/Constant-Current-LED-Driver-Mains-Power-Supply-for-High-Power-3W-and-20W-Chips-/272316372399?ssPageName=STRK:MESE:IT

 

O driver να περνει και ποντεσιομετρο (αν το λεω σωστα ) ωστε να αυξομειωνεις την ενταση ! Πολλή χρήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Πεσ μας διαστασεις ενυδρειου και τι θες να εχει μεσα!

 

Να μας πει και κανενας ηλεκτρολογος αποψη!

Link to comment
Share on other sites

Δε γνωρίζω ακριβώς  τις ανάγκες ενός θαλασσινού ενυδρείου με κοραλια, αλλά τα συγκεκριμένα λεντ (3w) τα έχω χρησιμοποιήσει σε φωτισμο ενυδρείου γλυκού. Αν θες να βάλεις μονο τέτοια λεντακια για φωτισμο θα χρειαστεις παρα πολλα με αποτέλεσμα να έχεις πρόβλημα με την ψύξη τους. Αν θες να συμπληρώσεις φωτισμό (ή φασμα) στις Τ5 τότε Ναι. 

Για να σου δώσω να καταλάβεις σε ενυδρείο 1.80μ  για δισκους που δεν θελουμε και πολυ φωτισμο, βάλαμε 2 σειρές από 9 λεντ 3βαττα και το αποτέλεσμα ήταν απλά ικανοποιητικό.

Link to comment
Share on other sites

Έχω το ριο300 120*49*45(υψος μέχρι την άμμο) για φωτισμό έχω 3 λαμπες αυτή τη στιγμή οι δύο είναι juwel Marine και blue στα 54watt και μια blue plus στα 39watt... Απλά δεν ξέρω αν αξίζει να ρο ρίξω στα Led η να πάω να βάλω δύο ή μια coral plus και τελειώσαμε.. Απλά είναι και το θέμα κόστους που έχει πολύ ειπωθεί 

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...