Jump to content

Αρχαριος 40 λιτρα ενυδρειο


Recommended Posts

Καλημερα εχω παρει ενα ενυδρειο 40 λιτρα απο εναν φιλο μου και δεν ξερω τιποτα περι του θεματος και γενικα για ενυδρεια. Το ενυδρειο περιλαμβανει φιλτρο ενσωματομενω στο καπακι με βιολογικο υλικο, εναν θερμοστατη των 50W, φωτισμο ενσωματομενω . υποστρωμα jbl manado για φυτεμενο η μπεζ αμμο (το οποιο δεν εχω ιδεα τι ειναι και θα ηθελα να μαθω) και θελω να μου πειτε για το πως να το διακοσμησω (θα προτιμουσα φυτα αλλα ευκολα) και τι ψαρια μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειο

Link to comment
Share on other sites

Καλως ηρθες.

Καλο ειναι να ξεκινησεις διαβασμα στα αρθρα για τους αρχαριους και ειδικα στη διαδηκασια του στρωσιματος που ειναι και η πιο βασικη.

Μετα τα υπολοιπα τα βρησκεις σιγα σιγα

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 48 λεπτά, το μέλος Pashalis. έγραψε:

Καλημερα εχω παρει ενα ενυδρειο 40 λιτρα απο εναν φιλο μου και δεν ξερω τιποτα περι του θεματος και γενικα για ενυδρεια. Το ενυδρειο περιλαμβανει φιλτρο ενσωματομενω στο καπακι με βιολογικο υλικο, εναν θερμοστατη , φωτισμο ενσωματομενω. Θελω να μου πειτε για το πως να το διακοσμησω (θα προτιμουσα φυτα αλλα ευκολα) και τι ψαρια μπορω να βαλω μεσα στο ενυδρειο

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 6 λεπτά, το μέλος Pashalis. έγραψε:

 

Καλώς ηρθες Πασχάλη.. Όντως πρέπει να διαβάσεις τα άρθρα του σάιτ για να μπεις λιγο στο θέμα με το στρώσιμο κτλ..

Τώρα για τα λίτρα σου έγω θα πρότεινα έναν μονομαχο μιας και αφου θα βάλεις και φυτά τα λίτρα σου θα μειωθούν κι άλλο ..

Link to comment
Share on other sites

Πασχάλη καλώς ήρθες στην παρέα μας..

Καλή υπομονή και διαβασματάκι για να σε ανταμείψουν τα αποτελέσματα.

Ρίξε μια ματιά εδώ και οτιδήποτε απορία έχεις ρώτα ελεύθερακαι είμαστε όλοι εδώ για να βοηθήσουμε..  ;) 

Το ενυδρείο είναι στημένο και τρέχει, ή το ξεκινάς από την αρχή?

 

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμουσα να βαλω μικρα κοπαδια απο ψαρακια τωρα για την διακοσμηση δεν ξερω σκεφτομαι για αληθινα φυτα 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μία ώρα πριν, το μέλος Pashalis. έγραψε:

 

Ποιο θα ηταν το ιδανικοτερο χαλικι να βαλω ;;

Θελω επισης να βαλω φυτα ομορφα και ευκολα στη συντηρηση ποια θα μου προτεινατε;;;

Θα προτιμουσα να εβαζα κοπαδακι απο ψαρακια μικρα ποια ψαρακια θα ηταν ιδανικα για το ενυδρειο μου;;;

Link to comment
Share on other sites

Φυτα όμορφα και εύκολα πολλά. Η ανουμπια από τα καλύτερα και ευκολότερα φυτά. Μετά σχεδόν όλα τα hygrophila.Ψαρακια σε 40l κοπαδακι  :/

60 είναι λιγότερο για ένα κοπαδακι 6-7 neon που είναι από τα μικρότερα tetras. Μεγαλύτερο ενυδρειο για tetras. Με guppies θα είσαι οκ πιστεύω 

Link to comment
Share on other sites

πριν 29 λεπτά, το μέλος PanagiotisAqua έγραψε:

Φυτα όμορφα και εύκολα πολλά. Η ανουμπια από τα καλύτερα και ευκολότερα φυτά. Μετά σχεδόν όλα τα hygrophila.Ψαρακια σε 40l κοπαδακι  :/

60 είναι λιγότερο για ένα κοπαδακι 6-7 neon που είναι από τα μικρότερα tetras. Μεγαλύτερο ενυδρειο για tetras. Με guppies θα είσαι οκ πιστεύω 

Διαβασα αυτα που μου στειλατε και κατεληξα να βαλω hygrophila polysperma απο φυτα;; αλλα θα ηθελα να μου πει καποιος που γνωριζει πως θα τα τοποθετησω και αν θα πρεπει να εχω μονο φυτα (πχ θα μπορουσαν βαλω και κανα καραβακι ας πουμε ή μονο φυτα πρεπει να εχω;; επισης πως θα πρεπει να το στρωσω κατω ωστε να μπορω να βαλω τα συγκεκριμενα φυτα και απο που μπορω να τα προμηθευτω;;;

Επισης τα γκαμπυς δεν με τρελενουν σαν ψαρια σχεδον καθολου ειδα τα cpd και μου αρεσαν παρα πολυ θα μπορουσα να βαλω ενα κοπαδακι απο αυτα μονο?

 

Link to comment
Share on other sites

Ναι θα μπορουσες και ισως ember tetra αν και θα προτιμουσα μεγαλυτερο ενυδρειο.

Γκαπυ οχι γιατι θα αρχισουν γεννητουρια και θα γεμισεις.

Εγω θα σου προτεινα να δεις και λιγο την ξεραιλα σαν διακοσμηση. Δηλαδη ξυλα και πετρες. Χωρις φυτα. Γουστα ειναι αυτα.

Στο youtube εχει απειρα βιντεο για να δεις πως μπορεις να φτιαξεις μια ωραια διακοσμηση αν και το καλυτερο ειναι η φαντασια σου.

Αυτο που θε πρεπει να προσεξεις οπως ειπαν τα παιδια πιο πανω ειναι το στρωσιμο ωστε τα ψαρακια να μην δηλητιριαστουν απο την αμμωνια και οι παραμετροι του νερου. Δεν θελω να σε πελαγωσω με ph κτλ αλλα αν διαβασεις θα καταλαβεις τι ειναι το καθετι.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμούσα να είχα φυτά και τα hygrophila polysperma μου άρεσαν πάρα πολύ οπότε θα βάλω τέτοια. Πόση ποσότητα χρειάζεται να βάλω και από πού μπορώ να τα προμηθευτώ και άντε να βάλω και στην μέση κάνα καραβάκι . Από ψάρια θέλω να βάλω cpd μου έχουν αρέσει πάρα πολύ πόσα περίπου θα είναι το ιδανικό να βάλω;;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις καταληξει πως θα στρωσεις το ενυδρειο σου?

Αυτο ειναι το πρωτο πραγμα που θα πρεπει να σε απασχολει,τα υπολοιπα ερχονται μετα.

Πρεπει να στρωσεις πρωτα το ενυδρειο σου και μετα να βαλεις ψαρια.

Διαβασε για το στρωσιμο οπως σου ειπα και πιο πανω.

Link to comment
Share on other sites

πριν 1 ώρα, το μέλος rastafarian έγραψε:

Εχεις καταληξει πως θα στρωσεις το ενυδρειο σου?

Αυτο ειναι το πρωτο πραγμα που θα πρεπει να σε απασχολει,τα υπολοιπα ερχονται μετα.

Πρεπει να στρωσεις πρωτα το ενυδρειο σου και μετα να βαλεις ψαρια.

Διαβασε για το στρωσιμο οπως σου ειπα και πιο πανω.

Μπορείς να με βοηθήσεις στο στρώσιμο εσύ θέλω να μου προτείνεις κάποια πράγματα και θα δω εγώ αν θα μου αρέσουν αλλά επειδή είμαι πολύ αρχάριος και δεν έχω γενικά πολύ χρόνο για να κάτσω να διαβάσω αλλά  έχω ώστε να προσφέρω τα απαραίτητα στο ενυδρείο αλλά για αρχή θέλω βοήθεια για αυτό μπήκα σε αυτήν την ομάδα να μιλήσω με έμπειρα άτομα ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα @Pashalis.

Λοιπόν, στο φίλτρο σου θα πρέπει να βάλεις ένα ενυδρειακο σφουγγαράκι καινούργιο ή παλιό αλλά πολύ καλά πλυμμένο έτσι ώστε να είναι σαν καινούργιο. Επίσης θα έχεις ακούσει για βιολογικό υλικό που μοιάζει με μακαρόνι κοφτό, πρέπει να μπει και αυτό στο φίλτρο.Γράφεις στο αρχικό σου Post οτι έχει βιολογικό υλικό.Είναι καινούργιο ή το χρησιμοποιούσε ο φίλος σου στο παλιό ενυδρείο?Αν το χρησιμοποιούσε θα το βάλεις θα το πλύνεις , θα το βράσεις και μετά θα το ξαναβάλεις Τέλος το φίλτρο σου θα πρέπει να έχει και υαλοβάμβακα ενυδρειακό που θα τον αλλάζεις συχνά(μόλις τον βλέπεις να μαυρίζει). Πάει το φίλτρο.

Θερμοστάτη είπες οτι έχεις, ρυθμισέ τον στους 25-26 βαθμούς και βάλτον μέσα(ΔΕΝ ΘΑ ΤΟΝ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΗ ΠΡΙΖΑ ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΝΕΡΟ)

Υπόστρωμα είπες οτι έχεις, είναι καινούργιο ή τρέχει από το παλιό ενυδρείο?

Το συγκεκριμένο υπόστρωμα μπορεί να μπει μόνο του και πρέπει να καλύψει 5 πόντους στον βυθό.

Μόλις κάνεις όλα αυτά είσαι έτοιμος να γεμίσεις το ενυδρειάκι σου σιγά σιγά για να μην ανακατέψεις όλο το βυθό και πάρει μέρες να ξεθολώσει.

Βάζεις όλα τα εξαρτήματα στη πρίζα και το μόνο που κάνεις μετά είναι να προσθέτεις καθημερινά βακτήρια που θα βρεις στα Pet shop. (υπάρχουν πολλά πυ μπορείς να διαλέξεις)

Τα βακτήρια θα τα προσθέτεις καθημερινά και συμφωνα με τη δοσολογία που λέει το μπουκαλάκι επάνω.

Δεν κάνεις τίποτε άλλο στην καθημερινότητα, και μετά από 3-4 μέρες αφού έχει ξεθολώσει το ενυδρειάκι προσθέτεις (φυτεύεις) τα φυτά που θέλεις.

Κάποια θέλουν φύτεμα και κάποια δέσιμο.Αυτά θα στα πούνε τα παιδιά εδώ που γνωρίζουν από φυτεμ,ένα ενυδρεία.

Για το πως τα φυτεύεις η απάντηση είναι ή με το χέρι ή με ειδική λαβίδα για να τα χώσεις καλά στο υπόστρωμα.

Τα ψαράκια για τις πρώτες 20 τουλάχιστον μέρες μην τα σκέφτεσαι καν, αν τα βάλεις θα καούν από την αμμωνία και θα πεθάνουν!(ΒΑΣΙΚΌ)

Θα πρέπει να προμηθευτείς επίσης και ένα τεστ αμμωνίου/αμμωνίας (NH3/NH4) από κάποιο Pet shop  και ένα τεστ νιτρωδών (ΝΟ2) για να παρακολουθείς αν ο κύκλος του αζώτου προχωράει ομαλά. Όταν τελικά θα δεις οτι και τα δυο τεστ σου δίνουν μηδενικές τιμές για 4-5 συνεχόμενες μέρες τότε είσαι έτοιμος να προσθέσεις τα πρώτα σου ψαράκια(μηδενικές μετρήσεις θα πάρεις μετά τις πρώτες 15 μέρες), μόλις δεις τις πρώτες μηδενικές μετρήσεις θα κάνεις μια αλλαγή γύρω στο 25-30% του νερού και θα το αφήσεις πάλι 3-4 μέρες προσθέτωντας μόνο βακτήρια και μετρώντας καθημερινά αμμωνία και νιτρώδη με τα τεστ που σου είπα πιο πάνω και αν συνεχίζουν και οι 2 μετρήσεις να είναι 0 τότε προσθέτεις τα πρώτα ψαράκια.

Σχετικά με το καραβάκι που είπες δεν με βρίσκεις σύμφωνο διότι ότι μη φυσικό μπαίνει μέσα στο ενυδρείο μας ενδέχεται μετά από κάποιο καιρό να βγάλει χημικά στοιχεία μέσα στο νερό που να είναι επιβλαβή για τα ζωντανά σου.

Θα προτιμούσα αν ήμουν στη θέση σου να βρω ένα ωραίο φυσικό ξύλο(ριζούλα) από κάποιο pet shop και να τη βάλω στο κέντρο.

Ολα αυτά που σου λέω υπάρχουν μέσα στα άρθρα που σου έδωσα, όπως και να έχει πάντως αν θέλεις να έχεις καλά αποτελέσματα εξαρτάται κυρίως από σένα και μετά από εμάς που σε βοηθάμε διότι όπως και να χει εσυ θα βλέπεις το ενυδρείο και για κάθε τι που βλέπεις θα πρέπει να διαβάζεις για να βλέπεις τι είναι.

Αυτά που σου είπα είναι τα πολύ βασικά.

Έτσι πάντως ξεκινάς το ενυδρειάκι!!

Καλή αρχή και μην ξεχνάς το διαβασματάκι..  ;) 

Ότι δεν κατάλαβες ξαναρώτα!

 

Y.Γ. : Όταν θα γεμίσεις το ενυδρειάκι και σε κάθε αλλαγή νερού που θα κάνεις θα προσθέτεις αντιχλώριο ή seachem prime.

Έγινε επεξεργασία - Skoti
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα. Λοιπον εγω σκεφτηκα να δωσω πισω το ενυδρειο στον φιλο μου και να παρω ενα καινουργιο απο ενα πετ σοπ και ηδη εχω ενημερωθει οτι σε ενα πετ σοπ κοντα στην περιοχη μου υπαρχουν ενυδρεια 40 λιτρα οποτε θα παρω το ενυδρειο με ενα φιλτρο που θα το προσθεσω ενα ενυδρειακο σφουγγαρακι (απο που θα το αγορασω αυτο;;) αυτο το μακαρονι το κοφτο που λες πιο πανω δεν το καταλαβα ( απο που το αγοραζω και τι ακριβως ζηταω;;;) το φιλτρο θα πρεπει να περιεχει βιολογικο υλικο και θα πρεπει να εχει και υαλοβαμβακα.Εναν θερμοστατη που θα τον αγορασω γιατι ειπαμε οτι θα τα παρω καινουργια ολα ( νομιζω παει με τα W ποσα πρεπει να ειναι;;;) Μετα τι υποστρωμα να βαλω θελω να μου πεις γιατι δεν ξερω τιποτα ειμαι εντελως ασχετος και οτι και να μου πεις θα το βαλω. Μολις κανω ολα αυτα θα βαλω το υποστρωμα και θα γεμισω το ενυδρειο με νερο μεχρι επανω και θα συνδεσω το φιλτρο και τον θερμοστατη στην μπριζα και θα τα αφησω να δουλευουν και προσθετω καθημερινα βακτηρια που θα βρω στο πετ σοπ. Μετα απο 4 μερες θα φυτεψω τα φυτα. Θα πρέπει να προμηθευτω ένα τεστ αμμωνίου/αμμωνίας (NH3/NH4) απο καποιο πετ σοπ και ένα τεστ νιτρωδών (ΝΟ2) και περιμενω να μου δειξουν 0 οι μετρησεις . Στο κεντρο σκεφτηκα να αγορασω κοραλι αν γινεται διοτι μου αρεσει πολυ . Ευχαριστω πολυ 

Link to comment
Share on other sites

πριν 30 λεπτά, το μέλος Pashalis. έγραψε:

Καλησπερα. Λοιπον εγω σκεφτηκα να δωσω πισω το ενυδρειο στον φιλο μου και να παρω ενα καινουργιο απο ενα πετ σοπ και ηδη εχω ενημερωθει οτι σε ενα πετ σοπ κοντα στην περιοχη μου υπαρχουν ενυδρεια 40 λιτρα οποτε θα παρω το ενυδρειο με ενα φιλτρο που θα το προσθεσω ενα ενυδρειακο σφουγγαρακι (απο που θα το αγορασω αυτο;;) αυτο το μακαρονι το κοφτο που λες πιο πανω δεν το καταλαβα ( απο που το αγοραζω και τι ακριβως ζηταω;;;) το φιλτρο θα πρεπει να περιεχει βιολογικο υλικο και θα πρεπει να εχει και υαλοβαμβακα.Εναν θερμοστατη που θα τον αγορασω γιατι ειπαμε οτι θα τα παρω καινουργια ολα ( νομιζω παει με τα W ποσα πρεπει να ειναι;;;) Μετα τι υποστρωμα να βαλω θελω να μου πεις γιατι δεν ξερω τιποτα ειμαι εντελως ασχετος και οτι και να μου πεις θα το βαλω. Μολις κανω ολα αυτα θα βαλω το υποστρωμα και θα γεμισω το ενυδρειο με νερο μεχρι επανω και θα συνδεσω το φιλτρο και τον θερμοστατη στην μπριζα και θα τα αφησω να δουλευουν και προσθετω καθημερινα βακτηρια που θα βρω στο πετ σοπ. Μετα απο 4 μερες θα φυτεψω τα φυτα. Θα πρέπει να προμηθευτω ένα τεστ αμμωνίου/αμμωνίας (NH3/NH4) απο καποιο πετ σοπ και ένα τεστ νιτρωδών (ΝΟ2) και περιμενω να μου δειξουν 0 οι μετρησεις . Στο κεντρο σκεφτηκα να αγορασω κοραλι αν γινεται διοτι μου αρεσει πολυ . Ευχαριστω πολυ 

 

Καλωσήρθες στην παρέα μας. Εγώ θα πρότεινα αφού μπαίνεις στον κόπο να αγοράσεις να πάρεις κάτι μεγαλύτερο, έστω 60lt αν δε θέλεις μεγαλύτερο μιας και η τιμή θα είναι πολύ κοντά στο 40λιτρο. Υπάρχουν ενυδρεία, έτοιμα, με φίλτρο και θερμοστάτη, λάμπες και μερικά δίνουν δώρο βακτήρια και αντιχλώριο ή τροφή για τις πρώτες μέρες. 

Αν ψάξεις θα βρεις πολύ καλές προσφορές. Το 40λιτρο που λες σε ποια τιμή είναι;

Τα τεστ πρόσεξε να είναι ΥΓΡΑ, όχι σε στικς γιατί τα δεύτερα δε δίνουν καθόλου αξιόπιστες μετρήσεις. Απέφυγε χρωματιστό υπόστρωμα και δες ό,τι σου αρέσει σε χαλικάκο, αλλά ρώτησε αν θέλεις και το κατάλληλο μέγεθος ανάλογα με τα ψάρια που θα επιλέξεις τελικά, σε μερικά παίζει ρόλο.

Αυτά για αρχή και με το καλό να προχωρήσει το στρώσιμο και να το ευχαριστιέσαι για καιρό χωρίς προβλήματα. 

Θυμίσου, η υπομονή στην αρχή είναι το 90% της επιτυχίας 

Link to comment
Share on other sites

https://www.pet4u.gr/and-70lt.html μπορεις να δεις λιγο το παρακατω ενυδρειο και θελω να μου πεις αν το φιλτρο που περιεχει και η λαμπα ειναι καταλληλη. Οποτε μετα θα μου μεινει μονο ο θερμοστατης και τα βακτηρια και ο εξοπλισμος

Link to comment
Share on other sites

Βρηκα ενα ακομα που μου αρεσει ακομα ποιο πολυ στα 70 λιτρα μπορειτε να το δει και να δειτε και τα χαρακτηριστικα με ενσωματομενο φιλτραρισμα φωτισμο:led 5W και θερμαστρα με ρυθμιστη https://enudreio.com/enethreia/enethreio-rs-500el-3-thora.html,

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Δες και αυτό.. Τι ποσό θέλεις να διαθέσεις; Γιατί με 120€ για παράδειγμα βρίσκεις 100-120lt κομπλέ με λάμπες, φίλτρο και θερμοστάτη.

 

http://www.savidis-pet.gr/index.php?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=5&virtuemart_category_id=56&ref=bestprice.gr

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, αν δε σε ενοχλεί η τιμή τόσο πολύ και ψάχνεις κάτι που θα αντέξει "για πάντα" πάρε Juwel. Εμπορικότατα, με τεράστια γκάμα και διαθεσιμότητα ανταλλακτικών (αν χρειαστείς) και ποιότητα "ΑΑΑ"

 

https://www.abyssos.gr/agora-enudreiou-enydreio-enydreia/juwel-koral-54lt/

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...