Jump to content

SOS υπόστρωμα για κιχλιδες αφρικης


Giannis Tsisk

Recommended Posts

Καλησπερα,

 

Εχω ενυδρειο 120 λιτρα στο οποιο θα μπουν κιχλιδες αφρικης. Τι υποστρωμα μπορω να βαλω και εαν ξερετε καποιο μαγαζι που τα πουλαει οικονομικα.

Σκεφτομουν αμμο αλλα μου ειπαν οτι οι κιχλιδες επειδη σκαβουν θα μου το ανακατευουν συνεχεια και ειμαι σε διλημα για πολυ ψιλο χαλικι η αμμος. Επισης δεν εχω καταλαβει εαν πρεπει να ειναι ασβεστολιθικο το χαλικι η οχι. Θα εκτιμουσα πολυ την βοηθεια σας ευχαριστω

 

Έγινε επεξεργασία - Giannis Tsisk
Link to comment
Share on other sites

Μιά χαρά θα είναι και η χοντρόκκοκη άμμος.

Σε ποιά 'λίμνη' θα πάς?

 

Η άμμος δέν χρειάζεται να είναι ασβεστολιθική αλλά άν είναι θα βοηθήσει λίγο στις απαιτήσεις για σκληρό νερό που έχουν αυτά τα ψάρια.Πάντως μπορεί να είναι και ουδέτερ και να βάλεις π.χ. ασβεστολιθικές πέτρες.

 

Εδώ θα βρείς χαλαζιακή:

 

https://www.baufox.com/χαλαζιακή-άμμος-2

αζιακή-άμμος-2

Link to comment
Share on other sites

σε λιμνη μαλαουι θα παω.

Αρα χοντροκκοκη αμμο η ψιλο χαλικι καλυτερα; Πόσο χοντροκκοκη μου προτεινεις για την αμμο; 1,6-2,5 mm;

 

Ευχαριστω

Έγινε επεξεργασία - Giannis Tsisk
Link to comment
Share on other sites

πριν 12 λεπτά, το μέλος Giannis Tsisk έγραψε:

σε λιμνη μαλαουι θα παω.

Αρα χοντροκκοκη αμμο η ψιλο χαλικι καλυτερα; Πόσο χοντροκκοκη μου προτεινεις για την αμμο; 1,6-2,5 mm;

 

Ευχαριστω

 

Ναι η 1,6-2,5 είναι ιδανική!Άν πάς στον Ασπρόπυργο στο λίνκ που σου έδωσα έχει δειγματολόγιο και θα τις δείς όλες

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giannis Tsisk έγραψε:

σε λιμνη μαλαουι θα παω.

Αρα χοντροκκοκη αμμο η ψιλο χαλικι καλυτερα; Πόσο χοντροκκοκη μου προτεινεις για την αμμο; 1,6-2,5 mm;

 

Ευχαριστω

Εγω πηρα απο την θαλασσα και μου αρεσε πολυ που "παιζουν" μαζι της. Ειναι ωραια αυτη η εναλλαγη του βυθου,στα δικα μου ματια. Ειχε και μερικα κοχυλακια μεσα και σε συνδυασμο με το μπεζ της χρωμα μου θυμιζει υγρο περιβαλλον εντονο. Βεβαια γουστα ειναι αυτα. Και φυσικα μηδενικο κοστος. Απλα πρεπει να πας σε ψιλοκαθαρη προστασια και να μην προκαλεις γιατι απαγορευεται νομιζω

Link to comment
Share on other sites

Μην σε απασχολεί τόσο η άμμος αλλά περσσότερο η λίμνη που διάλεξες.Δεν μπορείς να κρατήσεις καμμιά κιχλίδα της λίμνης μαλάουι σε 120 λίτρα.Μπορείς να πας σε λίμνη tanganyika και να φιλοξενήσεις αρκετά ειδη από κοχυλόψαρα της λίμνης

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

πριν 2 ώρες, το μέλος Giannis Tsisk έγραψε:

φίλε @kosmas τι ψαρια απο την λιμη τανγκανιγκα μου προτεινεις δηλαδη;

Για τα λίτρα σου θα πρέπει να π@ς σε κοχυλόψαρα

Link to comment
Share on other sites

πριν 10 ώρες, το μέλος Giannis Tsisk έγραψε:

φίλε @kosmas τι ψαρια απο την λιμη τανγκανιγκα μου προτεινεις δηλαδη;

Καλημέρα! Δεν μπορώ να σου προτείνω εγώ καθως δεν έχω φιλοξενήσει ποτέ αλλά μπορείς να διαβάσεις τα αρθρα του φόρουμ εδώ 

 

Link to comment
Share on other sites

Οποία λίμνη και να διαλέξεις πάντα άμμο ,πάντως τα 120 λίτρα όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω πιο πολύ για μικρά ψάρια Ταγκανίκας ,Καλή επιτυχία

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να βάλεις ocelatus gold ,

Julidchromis, similis ,   neolamprologus signatus,  multies , brevis και άλλες που δεν μου έρχονται...

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...