Jump to content

Ομαδική παραγγελία betta (vol 2)


panos nts

Recommended Posts

Ομαδική Παραγγελία Betta vol2

 

Μιας και που η προηγούμενη παραγγελία στέφθηκε με επιτυχία, έλεγα άμα υπάρξει ενδιαφέρον ξανά να δοκιμάσουμε να κάνουμε άλλη μια..

Καταρχάς ας δούμε πόσοι είναι μέσα.. μιλάμε για wild? μιλάμε για hybrids? μιλάμε για default ( :P ) bettas??

 

Εγώ έχω 3 καλές ιδέες και μπορώ να τις αναλύσω φυσικά, μια προς μια.. Οι 2 είναι από Σιγκαπούρη με ενδιάμεση στάση σε transhipper στην Γερμανία ( που σημαίνει δεν θέλουμε χαρτιά από υπουργεία κλπ ) και η άλλη επιλογή είναι από εκεί που κάναμε και την προηγούμενη φορά, μόνο που αυτή την φορά θα απαιτήσουμε να πάρουμε πιο μεγάλα ψάρια καθώς τα προηγούμενα ήταν σε μικρό μέγεθος.. Αλλά αυτό το βλέπουμε στην πορεία. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Wilds for me!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Δώστε betta στον λαο λεμε!!

 

1) Σιγκαπούρη:

Αυτός ο breeder έχει πολλά είδη κυρίως wild betta https://ivenbetta.com/ 

Aν διαβασετε λεει σε περιπτωση που πεθανει το ψάρι τι γίνεται, τα έξοδα αυτά θα είναι 50 ευρώ περίπου συν οτι πληρώσουμε για τον transipper που περιμενω να μου απαντήσει για να ξερω στανταρ. Επίσης αυτό που έμαθα είναι κάτι για τα μακρόστομα που μάλλον δεν είναι καλή επιλογή να πάρουμε γιατί είναι πολύ ευαίσθητα και δύσκολα θα επιβιώσουν στο ταξίδι.

Υπάρχει και μια λίστα εδώ που λέει εκτός site τι άλλο έχει και πόσα έχει.. Δηλαδή:

Burdigala 20 pairs

Rubra 40 pairs

Smaragdina guitar 20 pairs

Blue smaragdina 10 pairs

Smaragdina 25 pairs

Uberis 40 pairs

Hendra sp. Bengkel 80 pairs

Fourschi 40 pairs

Hendra sp. Senggalang 100 pairs

Flax 10 pairs

Channoides 150 pairs

Coccina 30 pairs

Simorum 6 pairs

Raja 3 pairs

Api Api 80 pairs

Dennisyoungi 10 pairs

Mahachai 30 pairs

Long Hubung 15 pairs

Imbellis 50 pairs

Splandance 10 pairs

Hybrid imbellis 50 pairs

 

2)Σιγκαπούρη:

Όσοι ασχολούνται με instagram και facebook ψάξτε τον λέγεται franksbettas και έχει και wild types και non wild και γενικά έχει πάρα πολλά ψάρια και αν θέλουμε κάτι μπορεί εύκολα ν μας το βρει

 

3) Από εκεί που κάναμε την τελευταία φορά δηλαδή από Ελβετία - Γερμανία.

 

 

Your call guys.. ;) 

Link to comment
Share on other sites

Χαμός πάλι.. Εγώ για wild ενδιαφέρομαι.

Αυτός από Σιγκαπούρη για όσους δεν έχουν fb υπάρχει άλλος τρόπος να δούμε τί ψάρια έχει?

Link to comment
Share on other sites

πριν 4 λεπτά, το μέλος dim84 έγραψε:

Χαμός πάλι.. Εγώ για wild ενδιαφέρομαι.

Αυτός από Σιγκαπούρη για όσους δεν έχουν fb υπάρχει άλλος τρόπος να δούμε τί ψάρια έχει?

 

Για ποιον απο τους 2? Ο 2ος?

https://www.youtube.com/channel/UCv0rLo7OwyLsd-LEGQ6o_iQ

Eχει βιντεο στο yt αλλα και παλι στο ινσταγκραμ δραστηριοποιειται πιο πολυ..

Link to comment
Share on other sites

πριν 2 λεπτά, το μέλος panos nts έγραψε:

 

Για ποιον απο τους 2? Ο 2ος?

https://www.youtube.com/channel/UCv0rLo7OwyLsd-LEGQ6o_iQ

Eχει βιντεο στο yt αλλα και παλι στο ινσταγκραμ δραστηριοποιειται πιο πολυ..

ναι ναι ο 2ος

 

Link to comment
Share on other sites

Περιμενω και φωτογραφιες απο εκει που πηραμε την.προηγουμενη φορα μπας και μας αρεσει κατι..

 

Θελετε να βαλω εδω φωτογραφιες απο τον 2ο που δεν εχει σαιτ?

Link to comment
Share on other sites

Ο,τι πληροφοριες εχεις (φωτο, βιντεο, νεα ειδη) καλο ειναι να τις μοιραστεις. Μπορει να υπαρχει καποιο διαθεσιμο ειδος που μας ενδιαφερει. 

Link to comment
Share on other sites

Θα πετάξω το θαλασσινό από το παράθυρο...

 

 

ΥΓ. Ο franksbettas έχει τα καλύτερα wild type. Στον κόσμο :) .

Έγινε επεξεργασία - bbetta
  • Haha 2
Link to comment
Share on other sites

πριν 10 λεπτά, το μέλος bbetta έγραψε:

Θα πετάξω το θαλασσινό από το παράθυρο...

 

 

ΥΓ. Ο franksbettas έχει τα καλύτερα wild type. Στον κόσμο :) .

 

Κρατα το θαλασσινο, καπου θα βρουμε να τα δωσουμε τα ερμα!!

 

Αν τελικα γινει θα σε φτιαξουμε εμεις μετα ρε μην μασας.. απλα το λεω γιατι ελεγα να παρω κατι σε Smaragdina hybrid blue η green..

 

Αφηνω αυτο εδω.. χαχαχαχ

  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Να καποιες φωτο απο τον franksbettas

 

Απλα να δειτε τι και πως.. εχει και ενα no wild αλλα τα πιο πολλα ειναι αγριου τυπου..

Screenshot_20181206-154333_Instagram.jpg

Screenshot_20181206-154143_Instagram.jpg

Screenshot_20181206-155447_Instagram.jpg

Screenshot_20181206-154157_Instagram.jpg

Screenshot_20181206-154211_Instagram.jpg

Screenshot_20181206-154233_Instagram.jpg

Screenshot_20181206-154236_Instagram.jpg

Screenshot_20181206-154307_Instagram.jpg

Screenshot_20181206-154314_Instagram.jpg

Screenshot_20181206-155702_Instagram.jpg

Screenshot_20181206-155859_Instagram.jpg

Screenshot_20181206-154216_Instagram.jpg

Screenshot_20181206-154221_Instagram.jpg

Screenshot_20181206-154225_Instagram.jpg

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Από αυτά που βλέπω έχετε ξαναπάρει και έρχονται όντως έτσι??? Είναι κάποια πολύ όμορφα... Αλλά τιμές πως μαθαινουμε???

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας πρεπει να δουμε απο ποιον θα παρουμε! Σε περιπτωση που παρουμε απο τον ivenbetta υπαρχει το σαιτ που λεει την τιμη.. στην αλλη περιπτωση που αν αποφασισουμε να παρουμε απο τον φρανκ που το μονο σιγουρο ειναι οτι θα ειναι πιο ανεβασμενες οι τιμες λογω υβριδιων τοτε μπορω να στειλω μια φωτο και να ρωτησω την τιμη του αν και σε καποια αν δεν κανω λαθος γραφει την τιμη τους.. ;)

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γραψε ivenbetta και θα τον βρεις.. ;)

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν νέα δεδομένα!

Έγινε μια προ παραγγελια από Αβυσσο η οποία δίνει ότι έχει 4 ειδών betta wild type:

 

Betta foerschi                            15

Betta macrostoma                    10

Betta simplex                             25

Betta smaragdina wild             38

 

Για να μπορέσουμε να πάρουμε κάποιο από αυτό/ά τα είδη θα πρέπει να συμπληρώσουμε το 30% των ψαριών που υπάρχουν διαθέσιμα. Δίπλα στο κάθε είδος έγραψα το πόσα ψάρια είναι διαθέσιμα απλά πρέπει να γίνει η πράξη με το 30%. Οπότε παράδειγμα για τα simplex, που με ενδιαφέρουν εμένα, θα πρέπει να έρθουν 9 ψάρια στο σύνολο, για να είναι έγκυρη η παραγγελία.

Εκτός αυτού θα πρέπει να αναφερθεί ότι το άτομο θα πρέπει να έχει ελάχιστη παραγγελία 30 ευρώ που σημαίνει ουσιαστικά για τα simplex ότι θα πρέπει να παρθούν 3 ψαράκια. Το μόνο που δεν είμαστε σίγουροι είναι για το φύλλο. Όχι μόνο γιατί είναι σχεδόν ίδια εξωτερικά αλλά και γιατί όταν θα έρθουν θα είναι άχρωμα λόγω στρες. Το μόνο δηλαδή που θα πάρουμε ένα ρίσκο είναι εκεί. Αλλά και αυτό σώζεται γιατί αν μπορέσουμε να συνεννοηθούμε μεταξύ μας όσοι θέλουμε αυτό το είδος να πούμε οκ ουσιαστικά ο καθένας θέλει ένα άντε 2 ζευγάρια. Εχω εγω πχ 3 αρσενικά? Ενας άλλος 3 θηλυκα? Κάνουμε τράμπα και τελειώνει εκεί το θέμα. ;) 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Τελεια τοτε!. Πρεπει να δωθουν παντως και αλλες συμμετοχες για να συμφερουν τα μεταφορικα γιατι θα φορτωθουμε πολλα οι λιγοι..

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω για πότε υπολογίζετε να γίνει η παραγγελία?? Με το νέο έτος μήπως ???

Link to comment
Share on other sites

Λογικά για να γίνει σωστά θα πάει απο το νέο έτος... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται αν μαζευτουμε ατομα θα γινει απο αρχες του χρονου. Το μονο που με ανησυχει βεβαια ειναι οι θερμοκρασιες εκεινη την περιοδο αλλα θα συννενοηθω με τον αποστολεα να βαλει μεσα heat pads.

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται αν μαζευτουμε ατομα θα γινει απο αρχες του χρονου. Το μονο που με ανησυχει βεβαια ειναι οι θερμοκρασιες εκεινη την περιοδο αλλα θα συννενοηθω με τον αποστολεα να βαλει μεσα heat pads.

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κατι ακομα που αξιζει να αναφερθει ειναι οτι βρηκα τον μεσαζοντα που θα παρει τα ψαρια απο την Ινδονησια και θελει 6.90 για το καθε ψαρι σαν μεταχειριση και αλλα 50 ευρω μεταφορικα..
Οπως ειπαμε τα ψαρια κατα πασα πιθανοτητα θα ειναι wild oποτε θεωρειστε το 14αρι στανταρ.

Οποτε πχ για ενα ζευγαρι wild που κανει 20 ευρω μιλαμε για 20+13.80+ 50 ( που θα μοιραστει λογω μεταφορικων αναλογα με τα ατομα )

Στάλθηκε από το SM-J710F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή κάντε είσοδο για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να προσθέσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Δημιουργήστε ένα νέο λογαριασμό. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Είσοδος
×
×
  • Create New...